Terézia Mlýnková Išková: Eště vínko nevykyslo a už nám ho berú

Terézia Mlýnková Išková: Eště vínko nevykyslo a už nám ho berú

Poslanci před několika dny schválili zákon, který výrazně omezuje prodej sudového vína. O svou existenci budou bojovat nejen vinotéky, ale i naši drobní vinaři.

Tak nám poslanci zase schválili zákon, nad kterým každý normální člověk jen nechápavě kroutí hlavou. Podle zákona o vinohradnictví a vinařství nebudou moct provozovatelé vinoték stáčet víno z dosud používaných KEG sudů, ale z jednorázových obalů.

Argumenty, proč je tento zákon špatný a jak zlikviduje majitele vinoték a naše drobné vinaře, jsou celkem lehce dohledatelné. Těmi se zde ale zabývat nechci. O tom více např. zde: http://g.cz/poslanci-se-zblaznili-chteji-znicit-ceske-moravske-vinoteky

Poslanci už delší dobu blouzní

Když tak sleduji naše poslance, mám často při pohledu na jejich práci pocit, jako by napouštěli vanu, kterou ale nezacpali špuntem.

Tento zákon je toho skvělým příkladem. Zamyslete se nad tím, čím prezentujeme naši zemi. Hokej už je pár let passé, hvězda Káji Gotta už taky nesvítí tak jasně, české sklo bohužel tolik netáhne. Dobře, možná většinu lidí jako první napadne pivo, ale víno by se do úzkého výběru určitě taky dostalo. A dostává. Nejenomže se my sami prezentujeme našim vínem, dělá to i Česká republika jako taková.
A zatímco se politici v zahraničí kasají, jaká jsme nejen pivní, ale i vinařská země, doma vesele schválí zákon, který naše víno likviduje.

Nepřipadá vám trochu divné se něčím prezentovat a zároveň to likvidovat? Kolik schválili programů na podporu venkova, kolik se vydalo reklamních materiálů o našich vinařských oblastech, kolik vinařských stezek bylo vystavěno (teď nehodnotím, jestli je to správné nebo ne, ale schizofrenii našich zákonodárců, ministrů, členů vlády atd.)? No což, poslancům je to jedno, za jejich peníze to nebylo, ale copak ze sebe necháme dělat blbce donekonečna?

Hrajeme si na ekology. Ale ne vždy

A co ty obaly, páni poslanci? V době, kdy začínají růst tendence šikanovat majitele starších modelů aut ve jménu ekologie, kdy Česko přijímá prostřednictvím Evropského parlamentu všemožné zelené rezoluce, si budeme republiku zaplavovat jednorázovými obaly? Ve jménu ekologie chcete porušovat domovní svobodu, kdy bude moct úředník kontrolovat čím člověk topí, a pak jedním šmahem schválíte zákon, který nepopíratelně škodí životnímu prostředí? Neuhli jste si z toho prolobbovaného vína (ano zákon totiž některým velkým vinařstvím velice prospěje a není vůbec těžké odhalit kterým) trošku moc?

Zákon nepotěší (skoro) nikoho

Víte, já jsem ze Slovácka. Přestože sama víno nepěstuji, znám spoustu lidí, kteří ano. Znám také několik majitelů vinoték, a proto vidím za tímto zákonem konkrétní lidi, kterým uškodí.
Já mám ale na rozdíl od těch, kteří žijí mimo naši oblast, ještě celkem štěstí. Kdybych teď o půl desáté večer zvedla telefon, do hodiny bych měla na stole čerstvě stočené víno. Lidé z Čech či Vysočiny nebo severní Moravy, pokud chtějí kvalitní čerstvé víno od domácích malých vinařů, jsou většinou odkázáni na vinotéky. Bez vinoték jim zbydou potraviny nebo supermarkety, kam se drobný vinař těžko dostane. Koupí si teda max. zaflaškované Chateau Valtice nebo Bohemia sekt a to je trochu málo v porovnání s tím, jaké tu máme bohatství. Trpí zákazník, trpí výrobce.
 

Nebojím se sice toho, že by naše vinařství zaniklo, protože většina drobných vinařů to má jako životní vášeň a nedokázali by se jí vzdát. Přestože to není zdaleka první zákon, který vypadá, že má za cíl zlikvidovat naše vinařství, věřím, že se mu to nepodaří. Mnoho vinařů ale skončí. Ona je ta představa poctivého moravského stréca, který v paprscích podzimního slunce sbírá hrozny velmi romantická. Ale pravdou je, že se za tím skrývá neskutečné množství práce. Když pak takový vinař vidí, že o jeho práci není ze strany státu zájem, proč by se namáhal?

Moravské vinařství, a tradice s ním spjaté, je jedno z našich největších bohatství. Bohužel ho čekají již brzy krušné časy. Vinotéky se zavřou a na burčákovém pochodě nebo na koště vám budou muset za každý pohárek a chleba se škvarkami vyjet účtenku z elektronické pokladny.

Počkat! Teda vlastně ne. Každý se za takových podmínek na cokoli vykašle a vy budete moct max. sedět doma nad sklenkou zkyslého vína snít o tom, jak bude líp.
 

Terézia Mlýnková Išková,
zastupitelka města Hodonín,
členka Republikového výboru

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31