Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: zemské volby v Německu, parkovací zóny, daně, krajské volby ad.

Svobodní v médiích: zemské volby v Německu, parkovací zóny, daně, krajské volby ad.

Monitoring za období 31. srpna – 7. září 2016

Blesk napsal Prohra Merkelové těší její kritiky (5. 9.):
Sesazení Merkelové by pro naši zemi bylo dobré, myslí si přitom euroskeptik Petr Mach. Z výprasku CDU se raduje i český europoslanec:
Petr Mach, šéf svobodných. Jeden z hlasitých kritiků Angely Merkelové. „Těším se na to, až voliči sesadí Merkelovou i ze spolkové vlády, bude to dobré i pro naši zemi,“ reagoval Mach…

Parlamentní listy a článek V Německu bude ještě hodně horko. Poslali tu bestii za zvěrstva do… (5. 9.):
„Mám radost a budu v Evropském parlamentu gratulovat zástupcům AfD. Bohužel v Německu vládne velká koalice, a tak ani tento výprask pro Merkelovou neznamená změnu politiky,“ říká předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

1. září byl Petr Mach hostem ve vysílání ČT24 k tématu EU, Turecka a migrace, kde mj. řekl: „Evropská komise by měla okamžitě ukončit jednání o vstupu Turecka do EU. Je s podivem, že tam pan Schulz jel na návštěvu, jakoby se nic nestalo… Nepotřebujeme se doprošovat v Turecku o nějakou dohodu, potřebujeme si hlídat vlastní hranice.“
Celý záznam si pusťte zde.

V neděli 4. září odvysílala Česká televize v pořadu 168 hodin reportáž o norským soudem odebraných dětech paní Michalákové. V reportáži se k případu vyjádřil i Petr Mach, který se dlouhodobě snaží matce pomoci získat děti zpět do své péče. Celou reportáž si pusťte zde.

Web Česká justice zveřejnil článek místopředsedy Karla Zváry Připravuje se další krok pro ovládnutí internetu státem o chystané státní cenzuře internetu.

DANĚ

Server Finmag zveřejnil 2 články. Očima expertů: Jak zjednodušit daňový systém? (2. 9.):
Petr Mach, ekonom, předseda Strany svobodných občanů:
Kdybych byl ministrem financí, udělal bych dvě jednoduché věci. Za prvé bych zrušil investiční pobídky. Je nespravedlivé, aby stát vybraným investorům odpouštěl daně, a ostatní platili daně vysoké…

Vyšlo i na serveru Peníze.cz.

A další tady Daňové úlevy neškodí, to daně (6. 9.):
V souvislosti s daňovými úlevami často zaznívá následující názor: zrušme veškeré úlevy, daňové pobídky a slevy, jelikož jsou nespravedlivé a nabourávají tržní prostředí. Nedávno v tomto duchu odpovídal v anketě Finmagu i Petr Mach, ekonom a předseda Strany svobodných občanů. Na první zamyšlení to zní rozumně – ať čelí všichni stejným podmínkám. Na druhé zamyšlení se však vkrádají pochyby, motivované jak z hlediska ekonomie, tak také svobody.

PARKOVACÍ ZÓNY

O tom, že se v kauze parkovacích zón v Praze 5 a 6 angažuje právník Ondřej Pecák, vydala zprávu ČTK a vyšlo několik článku. Např. na E15 tento (5. 9.):
Nové modré parkovací zóny začaly platit letos 24. srpna na území Prahy 5 a 6 a 1. září na Jarově v Praze 3. Protestuje proti nim například také právník Ondřej Pecák, který se podle serveru Novinky.cz angažuje za Stranu svobodných občanů. Připravuje hromadnou žalobu na pražský magistrát, protože zóny podle něj nemají oporu v zákoně o pozemních komunikacích.

Vyšlo i v Pražském deníku tady.

A v Pražském patriotu tady.

Deník Metro a článek Proti zónám. Chystají žalobu (6. 9. na str. 3):
Další odpor proti zónám připravuje také právník Ondřej Pecák, který se angažuje za Stranu svobodných občanů. Chystá se podat na magistrát hromadnou žalobu, protože zóny podle něj nemají oporu v zákoně o pozemních komunikacích.

KRAJSKÉ VOLBY

ČTK vydala zprávu Jen šest z 89 krajských volebních uskupení je ve všech regionech (1. 9.):
Z dalších stran vsadily na koaliční spolupráci v téměř všech krajích Strana svobodných občanů a Strana soukromníků, hnutí Svoboda a přímá demokracie se Stranou práv občanů nebo Strana zelených. Dělnická strana sociální spravedlnosti si zvolila pro své krajské kandidátky, na nichž jsou i zástupci jiných uskupení, tři různé protimigrantsky laděné názvy.

Další zprávu ČTK o volebním převzala celá řada médií, například: Aktuálně.cz, Lidovky.cz, Novinky.cz, Deník.cz, Týden.cz a mnoha dalších.

V úterý 6. září byl v pořadu Události v regionech na České televizi zmíněn volební potenciál v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde naše koalice se Soukromníky dosahuje až 10 %. Záznam si pusťte tady (v čase od 2:25 do 3:07).

Zlínský kraj

Krajské listy přinesly rozhovor s Tomášem Pajonkem Škola pro 21. století by neměla produkovat armádu robotů (1. 9.):
Kdo zastává konzervativní názory na školství, ať si před čtením připraví rodinné balení prášků na srdce. Naopak, radikálním inovátorům pedagogiky budou znít slova mladého politika, čelné tváře kandidátky Svobodní a Soukromníci do krajských voleb ve Zlínském kraji, Tomáše Pajonka, jako rajská hudba…

Krajské listy zveřejnily video s naší kandidátkou Helenou Lasztoviczovou.

Zlínský deník a článek Konzervativní i parazitující (1. 9. na str. 4):
Reklamní odborníci o prvních billboardech, které se objevily před krajskými volbami. Svobodní a soukromníci: Billboard na mě působí velmi nesourodě, příliš moc věcí na jedné ploše. Je vidět, že se jedná o nově vznikající politický subjekt. Z reklamy nelze určit jasnou sourodost týmu, působí jako sdružení dvou subjektů bez hlubší provázanosti. Velmi všeobecné konstatování o pomoci Zlínskému kraji bez konkrétního definování jednotlivých oblastí.

Mladá fronta DNES přinesla rozhovor s I. Valentou (3. 9. na str. 16):
MF DNES přináší předvolební rozhovor s majitelem holdingu Synot a senátorem Ivo Valentou, lídrem společné kandidátky Soukromníků a Svobodných.

Mladá fronta DNES a článek Jak chtějí krajští lídři pomoci zóně (5. 9. na str. 16):
Ivo Valenta podnikatel, koalice Svobodných a SoukromníkůK Je nutné do zóny konečně přilákat pilotního, silného investora a pomoci mu, projít s ním veškerá povolení, rozhodnutí apod. Musíme dojít do stadia, kdy všichni budou vědět, že zde fabrika může stát, a zaměstnávat lidi. Při hledání investorů by měl sehrát klíčovou roli stát, protože se jedná o státní peníze, za které byla zóna vybudována…

Krajské listy a článek Obyvatelům Vsetína komplikuje hustá doprava život (6. 9.):
Soukromníci a Svobodní znají rychlou pomoc – kolonám by zabránil kruhový objezd. „Kvalitní dopravní infrastruktura pomůže nalákat významné investory i turisty,“ říká Michal Dvouletý…

Vyšlo i na Zlínských novinkách tady.

Plzeňský kraj

Mladá fronta DNES a článek Melouny od Starostů a Patriotů (1. 9. na str. 18):
Melouny spravedlivě! To je heslo kampaně koalice Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a Strany soukromníků, kteří včera zahájili kampaň do krajských voleb před obchodním centrem Plaza v Plzni. Na melouny se samolepkou hesla kampaně, které dostávali kolemjdoucí společně s letáky, se dokonce stála fronta…

Zpráva vyšla i na ČT24.cz tady.

Pardubický kraj

Hradecký deník a článek Zůstane co nejvíce zakázek doma v Pardubickém kraji? (5. 9. na str. 19):
Ke „kulatému stolu“ pozvala Krajská hospodářská komora Pardubického kraje osm subjektů, které mají podle předvolebních průzkumů reálnou šanci usednout v krajském zastupitelstvu. Své kandidáty a volební programy podnikatelům postupně představili lídři ČSSD, SPO, ODS, KSČM, TOP 09, ANO, Koalice pro Pardubický kraj a také Svobodní a soukromníci.

Chrudimské noviny a článek Ubohost předvolební kampaně nemůže být větší (6. 9.):
Krajské volby se nezadržitelně blíží a předvolební kampaň by tak měla být v plném proudu. Opak je však pravdou. Z několika plotů na potenciální voliče hledí pouze starosta města Petr Řezníček (SNK – ED) a opoziční městští zastupitelé Josef Káles s Petrem Lichtenbergem (oba Svobodní)…

Olomoucký kraj

Šumperský a jesenický deník zveřejnil Krajské volby: pět kandidátek povedou lídři z regionu (6. 9. na str. 3):
V čele listiny Svobodných a Soukromníků se nachází Richard Sokol z Loučné nad Desnou, u Nezávislých a Moravanů je číslem jedna František Zwyrtek z Mohelnice.

Vyšlo i v online verzi Šumperského deníku.

Středočeský kraj

Boleslavský deník a článek o průzkumech (6. 9. na str. 5):
Pátá se tentokrát stala pravicová ODS s deseti procenty, tedy si polepšili o více než jedno procento a předhonili tím pádem koalici lidovců, zelených a SNKED, kteří mají po srpnovém šetření osm procent. Za nimi jsou pak s výsledkem více než pět procent TOP 09 a Svobodní a Soukromníci.

Vysočina

Havlíčkobrodský deník a článek Krajské volby: 21 kandidátek (1. 9. na str. 6).

Liberecký kraj

Rozhovor s p. Reslem přinesly Parlamentní listy Ještě že migranti nemají o Českou republiku zájem, říká Soukromník Resl (2. 9.):
„S ilegální migrací a postojem kancléřky Merkelové nesouhlasím. Naštěstí migranti nemají zájem o Českou republiku. Pokud už sem však nějací imigranti přijdou, musejí dodržovat zásady naší kultury, a to nekompromisně,“ říká pro ParlamentníListy.cz kandidát za Svobodné a Soukromníky v Libereckém kraji.

Jihomoravský kraj

Nový život – zpravodajský týdeník zveřejnil Témata voleb? Dálnice i hejtman (1. 9. na str. 8):
Dálnici z Brna a Vídně či dostupné smlouvy kraje slibují měsíc před volbami kandidáti do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Co slibují strany voličům?
Soukromníci a Svobodní, lídr kandidátky Petr Pořízek: 1 Dálnice D52 na Vídeň a D43 na Svitavy nebo obchvat Břeclavi. Kraj nemá platné Zásady územního rozvoje a to brání jejich dobudování. 2 Stát ani kraj nesmí navyšovat zbytečnou byrokracii, předpisy a nařízení, házet klacky pod nohy zejména drobným firmám a živnostníkům, kteří pak zaměstnávají i další lidi…

SENÁTNÍ VOLBY

Právo a článek Obhájci Senátu mají velkou konkurenci (6. 9. na str. 11):
Na Kutnohorsku se chtějí stát senátory Bochníčková Lenka (KSČM), Strnad Jaromír (ČSSD), Šanc Ivo (STAN, s podporou KDU-ČSL), Špaček Radim (Koruna česká), Špičák Julius (ANO 2011), Vodička Milan (Svobodní s podporou ODS a soukromníků).

7. září 2016

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Vondráček na Primě připomněl odboráři Dufkovi jeho výrok o hospodách. Problémy českým zemědělcům přidělala již Babišova vláda a Fialova v tom jen pokračuje.

CNN Prima NEWS do svého pořadu „Co na to vaše peněženka“ pozvala organizátora protestní akce, tj. předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumíra Dufka, a předsedu strany Svobodní Libora Vondráčka, aby, na základě dotazů moderátora pořadu, okomentovali pondělní protest zemědělců v Praze.

Protest zemědělců vyvolal emociálně přehnanou reakci vlády

Bohumír Dufek jednoznačně odmítl označení, že protestujících zemědělci jsou proruští a připomněl, co, jako předseda odborů, za těch více než 30 let, co zastává tuto funkci, učinil jak pro zaměstnance, tak i pro naše občany, když odbory prosazovaly prosazování, aby vlády v sociálních otázkách nezapomínaly i na naše řadové občany. Podle něho, k této emociálně přehnané reakci vládní koalice došlo proto, že organizátoři demonstrace pojmenovali problémy, které sužují naše zemědělce, a které zavinil nejen Green Deal, ale i politika současné vlády. To se, přirozeně, vládě nelíbilo. Proto nastala tato mediální smrť proti demonstrujícím zemědělcům.

Pokud jde o důvody protestu zemědělců, podle Bohumíra Dufka, může za to nejen současná vláda, ale i vlády předchozí, které, na jednu stranu tvrdily našim občanům, že hájí české zájmy, a přitom v Bruselu odsouhlasily všechny nesmysly, které před několika lety ve vrcholných orgánech EU prosadil tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který by zodpovědný za uvedení Green Dealu v život. Dnes, tyto bývalé vlády svůj podíl, na tomto jejich, tichém souhlasu s Green Dealem, nechtějí veřejně přiznat.

O protest požádali sami zemědělci, odbory akci zorganizovaly

Bohumír Dufek dále vysvětlil, že organizátoři pondělního protestu zemědělců byli požádáni částí nespokojených českých zemědělců, aby připravili celostátní protestní jízdu zemědělců svými traktory do Prahy. Protože jejich odborový svaz disponuje jednou z nejlepších logistik u nás, tak se zemědělské odbory ujaly organizace této akce. Takže, během necelých 10 dní tuto protestní akci odbory připravily. Zároveň Bohumír Dufek dodal, že odbory zařizovaly organizaci této akce, zatímco, jako mluvčí, vystupovali samotní protestující zemědělci, tedy jejich viditelní zástupci. Proto byl také jedním z jejich mluvčích významný český zemědělec Zdeněk Jandejsek, který byl po jednu dobu i prezidentem Agrární komory ČR. Jeho úkolem bylo veřejně pojmenovat důvody, proč v posledních dvou letech došlo k tak výraznému zdražení potravin u nás, a proč nespokojení zemědělci protestují. Tím, že si dovolil zkritizovat vládu, že proti vysokým cenám potravin nic neučinila, proto se proti němu, ale i ostatním protestujícím zemědělcům, strhla mediální smrť z popudu vládní koalice.

Nálepkování je trik, jak zamlžit podstatu problému

Poté se ujal slova Libor Vondráček, který na otázku moderátora, zda tímto emociální pojmenováním protestujících zemědělců, nebyla upozaděny skutečné problémy zemědělců, odpověděl, že právě podstata celého problému byla přehlušen nálepkováním protestujících zemědělců ze strany vládní koalice. Podle něho je argumentace používáním nálepek velmi snadná, ale nic neřeší. Podle Libora Vondráčka je naopak nutné podpořit ty, kteří, v dnešní přebyrokratizované situaci, stále ještě něco dělají, kteří u nás podnikají, hospodaří a farmaří. „Vážím si těchto lidí. Pojďme se bavit o jejich problémech,“ dodal.

Organizátoři odmítají, že by byl protest zemědělcům „ukraden“

Poté se moderátor zeptal Bohumíra Dufka, jak to bylo s tzv. koordinátorem pro Ústí nad Labem a Litoměřice panem Milošem Malým, který během protestu odjel, přičemž pro média prohlásil, že byl tento protest zemědělcům někým „ukraden“.

Předseda zemědělských odborů, jako hlavní organizátor akce, k tomu odvětil, že „jedinému organizátorovi protestní akce zemědělců nemohla být protestní akce ukradena…“ Načež vysvětlil, že pan Malý se měl pokynům organizátorů akce podřídit. S magistrátem hl. m. Prahy bylo totiž domluveno, že traktory budou parkovat na nábřeží Edvarda Beneše. Bylo to, mimo jiné, i proto, že Bohumír Dufek se neklonil k tomu, aby protestující zemědělci šli diskutovat s ministrem zemědělství, a to před budou ministerstva zemědělství, protože, „tam se v životě nemůže nic dohodnout, spíše to vede k emocím. Nikdy jsem toto nepodporoval za celou svoji éru. Byl to prostě nehorázný podraz na ty, kteří tam přijeli. Takto tato akce naplánována nebyla. Je mně jasné, že to sloužilo k tomu, aby zaparkované traktory nebylo vidět z Úřadu vlády ČR. Protože, to by byla ještě větší prohra současné vládní koalice. Nejlepší na tom, je, když člen vládní strany, jde kritizovat vládní politiku.“

Na další otázku moderátora, jestli šlo spíše o politikum ze strany pana Malého, Bohumír Dufek odvětil, že to jednoznačně byla politika. Protože to bylo opakování toho, co se stalo při demonstraci odborů 27. listopadu loňského roku na Malostranském náměstí v Praze, kdy v médiích vystoupila Petra Mazancová, členka TOP 09, která je předsedkyní lobbistické Učitelské platformy, a která v médiích vystoupila proti, v ten den, stávkujícím učitelům. Nyní se to, podle Bohumíra Dufka, opakovalo v jiném provedení.

Zmírnit přísné podmínky pro zemědělce nebude jednoduché

Načež předseda zemědělských odborů k tomu dodal, že návrhy na úpravy zemědělské politiky české vlády, jak to nyní ministr zemědělství Marek Výborný zemědělcům slibuje, tak není možné uskutečnit hned, protože se tato záležitost musí nejprve projednat v celé vládní koalici. Navíc, svoji roli hraje i to, že, návrh státního rozpočtu pro příští rok se obvykle schvaluje v září, říjnu, takže naši zemědělci budou i nadále, to je po celý letošní rok, pod obrovským tlakem, aby, ve své práci, vyhověli přísným podmínkám, které jim Green Deal předepsal, a současná česká vláda ještě více prohloubila. Letos jim, pravděpodobně, nikdo uvolní dodatečné finanční prostředky, aby mohly být tyto přísné podmínky pro naše zemědělce zmírněny.

Přísné normy Green Dealu způsobují vážné problémy farmářům

Poté promluvil Libor Vondráček, který nejprve uvedl, že za problémy zemědělců, obecně řečeno, může Green Deal, který pro evropské farmáře, a také i pro naše zemědělce, stanovil mnoho požadavků, které, od zemědělců, vyžadují splnění řady nesmyslných norem. Takže, kvůli tomu musí zemědělci trávit spoustu času se svými daňovými poradci, s účetními a dalšími lidmi, které jim vysvětlují, jakým způsobem mají splnit předepsané normy a předpisy, aby od státu dostali požadovanou dotaci. Načež poznamenal, že kdyby se po nich tyto věci nevyžadovaly, byli by schopni svojí zemědělskou produkcí lépe konkurovat ostatním zemědělcům v EU, ale i vůči dovozům levného obilí z Ukrajiny. Nepoměr v cenách jejich zemědělské produkce by nebyl, ve srovnání s tou ukrajinskou, tak výrazný, jako je tomu nyní, dodal.

Libor Vondráček dále uvedl, že základní problém spočívá v tom, že, díky Green Dealu, dostávají naši zemědělci úkoly, které by měli plnit, při tom, že právě tyto úkoly zaneprazdňují natolik, že nejsou na otevřeném evropském trhu ostatním zemědělcům konkurovat. Navíc, tuto situaci prohlubuje i to, že se nedotuje produkce potravin, ale dotuje se produkce paliv či kukuřice do bioplynových stanic. Neproduktivitu zemědělců podporuje i to, že se přidělují dotace na hektar, kdy se na tomto poli nic nezaseje, žádná plodina. To je, podle Libora Vondráčka, něco, co by naši předkové nedokázali pochopit, že je to vůbec možné. Tedy, že někdo dostane peníze za to, že neobdělá pole. Naši předkové by si, v tomto případě, „ťukali na čelo“, konstatoval.

Bezcelně dovezené ukrajinské obilí zaplnilo sklady zemědělcům!

K bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí se nejprve vyjádřil Bohumír Dufek, který řekl, že je sice nutné Ukrajině, v její složité situaci, nadále pomáhat, ale současnou situaci našich zemědělců zavinila i současná vláda, a to tím, že uvolnila prosto pro tyto dovozy ukrajinských zemědělských komodit. Měla postupovat jinak, tedy tím, že by byly zavedeny koridory, kudy by tyto ukrajinské zemědělské produkty byly převáženy přes naše území a směřovaly by do zemím, kam byly původně určeny. Znamenalo by to, místo nákladních aut, dopravovat ukrajinské obilí a další komodity vagony po železnici. Vždyť právě převozu nákladními auty se zmocnily spekulanti, kteří toho zneužili. Načež podotkl, že Česká republika byla zaplavena obilím, shodou okolností z Polska, které, když bylo do Polska dovezeno z Ukrajiny. Poté bylo toto obilí přesměrováno k nám, a to i z důvodu, že je to pro tyto dovozce blíže, než kdyby toto obilí expedovali do Francie či Německa. Tedy, značná část tohoto ukrajinského obilí byla dovezena k nám.

Ukrajinské obilí expedovat železničními koridory mimo EU!

Podle Bohumíra Dufka, základní chyba Evropské unie spočívá v tom, že sice nemusela na ukrajinské obilí vyhlásit clo, protože za této situace by to bylo pro ukrajinské zemědělce finančně velmi náročné. Ale Evropská unie měla udělat vše proto, aby byly, napříč Evropou, vytvořeny a stanoveny železniční koridory, jejichž prostřednictvím by ukrajinské obilí putovalo až k moři, a potom loděmi až do Afriky. To je tam, kam toto obilí mělo původně směřovat. Mimochodem, před válkou Ukrajina vyvážela asi 40 milionů tun obilí loděmi přes Černé moře.

Bohumír Dufek se dále zmínil o návrhu, který zaznívá v posledních dnech, a to, že by na převoz ukrajinského obilí byla stanovena určitá finanční kauce, která by se dovozci vrátila v okamžiku, kdyby se toto přepravované obilí dostalo mimo země Evropské unie. Načež dodal, že by se vrcholné orgány EU měly spíše zamyslet nad tím, co učinit, až zhruba za 4 měsíce začne sklizeň obilí, a jak se vyřeší sýpky, plné obilí, v Polsku, České republice či jinde.

Bude, či nebude, podepsána dohoda s Mercosurem?

V návaznosti na dovoz levného, bezcelně dovezeného ukrajinského obilí Bohumír Dufek přešel k významné otázce, kterou nyní řeší Evropská komise, to je, zda se podepíše, či nepodepíše, obchodní dohoda s Mercosuserm, to je uskupením hospodářsky významných jihoamerických zemí, které by se týkala především vývozu jihoamerických zemědělských produktů do Evropské unie, a naopak vývozu strojírenských výrobků ze zemí EU, to je zejména německého automobilového průmyslu, do Jižní Ameriky. Podle Bohumíra Dufka před vrcholnými orgány EU stojí otázka, jak se rozhodnout. Protože, si Francie, tj. francouzská vláda, na základě protestů francouzských farmářů v posledních měsících, uvědomuje, že by tímto dovozem z Jižní Ameriky byly zájmy francouzských zemědělců ohroženy. Proto se postavila proti tomuto podpisu, čím se dostala do sporu s Německem, které, aby podpořilo svůj automobilový průmysl navrhuje úpravu smlouvy tak, že se bude týkat evropského průmyslu. Podle Bohumíra Dufka je ale nasnadě, že každá smlouva musí být oboustranně výhodná. To je, že když se smlouva nebude týkat zemědělství, tak to pro společenství Mercosuru nemusí být výhodné a zajímavé. Takže, jde zde otazník, zda vůbec k nějakému podpisu této smlouvy vůbec dojde. Řešit to má zasedání Rady EU v pondělí 26. února, na což si, podle Bohumíra Dufka, budeme muset počkat.

„Překopat“, či zrušit, Green Deal?

Následovala otázka, zda, po velkých protestech evropských zemědělců bude „překopán“ Green Deal? K tomu Bohumír Dufek odpověděl, že, podle jeho názoru, „překopán“ bude, protože zemědělci nechtějí vyrábět neekologicky. Dále řekl, že „mně se nejvíce nelíbí, když někdo vyřvává, že ´agrobaroni´ likvidují půdu apod. To vůbec není pravda. V rámci České republiky máme nejmenší spotřebu umělých hnojiv na hektar, z celé EU. Zatímco jiné státy Evropské unie tyto dávky mají mnohonásobně vyšší. U nás je to dáno tím, že spíše užíváme organická hnojiva. Já si myslím, že ´překopán´ bude, a to proto, že nyní jsou před námi volby do Evropského parlamentu. Protože současní europoslanci mají strach, že přijdou odpůrci Green Dealu. Tak se do určité míry budou muset snažit vyhovět názorům protestujících zemědělců. Já si myslím, že je to správné.

Jsem rád za debatu zde ve studiu, že to neříkám pouze já, ale že to řekl i můj spolubesedující, že v některých případech budou muset zemědělcům ulevit, protože přínos ´zelených´ opatření na snížení CO2 v atmosféře, není tak obrovský. Jak se z pozice zemědělských ekologických organizací děje.

Jde zde ještě jeden velký problém, že Evropa není připravena na to, aby stihla v roce 2050 být ekologicky neutrální“.

Libor Vondráček k tomu dodal, že Green Deal je nutné ukončit. „Jako plody Green Dealu již nyní sklízíme to, že jsou drahé energie. Drahé jídlo je zde proto, že jsme zde začali zavádět Green Deal. Tím jsme začali komplikovat úplně všechno, roztočili jsme inflační spirálu. Kdy se u nás, v době covidu, dělaly lockdowny, tak jsme napomohli inflaci. Ony tyto věci fungují jako domino, to znamená, že když se strčí do první kostičky, tak na konci to nějak dopadne. My jsme měli křičet, když Andrej Babiš hlasoval pro Green Deal. Již v té chvíli jsme měli říkat, jaké to přinese důsledky,“ prohlásil Libor Vondráček.

Donald Trump a jeho odstoupení od klimatických smluv

Na to reagoval moderátor slovy, že bývalý premiér Andrej Babiš tvrdí, že GreenDeal nepodepsal. Na což mu Libor Vondráček odpověděl, že Andrej Babiš sice základní dokument projektu Green Deal nepodepsal, ale hlasoval pro něho na Radě EU. Jinak by ho nebylo možné přijmout, podotkl Libor Vondráček. Načež dodal, že Andrej Babiš sice není pod dokumentem podepsaný, jenže ho odhlasoval. Podle Libora Vondráčka bychom u nás potřebovali někoho, jako byl v USA bývalý prezident Donald Trump, který od klimatických smluv, které se v té době ve světě podepisovaly, jménem Spojených států amerických, odstoupil. Je to, z jeho z hlediska, kvůli tomu, že Čína stejně tyto dohody nerespektuje a dělá si, co chce. Problém je v tom, že Evropa, z hlediska ohrožení planety škodlivými emisemi, je jen zrnkem v písku, dodal Libor Vondráček. Protože produkuje jen 4,6 % procenta CO2. Takže, dále uvedl, „přestaňme zde dělat experimenty, protože dříve nebo později zjistíme, že na to nemáme, a budeme je stejně muset ukončit“.

Mělo, či nemělo by, zemědělství pro Česko prioritou?

Moderátor se v průběhu diskuse zmínil o tom, že poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček prohlásil, že zemědělství by nemělo být pro Českou republiku prioritou. Na to reagoval Bohumír Dufek s tím, že zemědělství nikdy prioritou v České republice nebylo. Může k tomu dodat, že to potvrzují i přístupová jednání do Evropské unie, které nastaly před rokem 2004, kdy jsme do EU vstoupil. Konstatoval, že tehdejší představitelé EU slibovali, že České republika, pod deseti letech, po vstupu do EU, bude mít dotace ve stejné výši, jako mají původní, západoevropské členské státy EU, což Česká republika dosud nezískala a ani nezíská. Bohumír Dufek je toho názoru, že tehdejší hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do EU Pavel Telička, při vyjednávání „vyměnil“ rezort zemědělství za jiné priority.

Podle Bohumíra Dufka, nakonec dojde k tomu, že Green Deal v původním znění již nebude platit, protože budou dohody na jiném uspořádání tohoto „zeleného“ projektu, ale původní název Green Deal zůstane zachován, protože bude i nadále politicky přitahovat určitou skupinu voličů.

Na něho navázal Libor Vondráček, který odmítl výraz „překopat“, a dále prohlásil, že zemědělcům pomohlo, kdyby se Green Deal úplně zrušil. Protože jsou to právě zemědělci, kteří nejlépe vědí, co je potřeba, při jejich práci na polích, udělat, jaký postup prací zvolit. Vždyť od jakživa jim nikdo neříkal, co mají pěstovat. To vědí sami, co nejlépe.

Zemědělce nerozlišovat na malé, střední a velké!

Navíc, podle něho, se nemají zemědělci rozlišovat na malé, střední a velké. Zdůraznil, že je třeba pomoci těm, kteří produkují potraviny, které jsou potřebné pro naše občany. Právě tito zemědělci by měli dostávat od státu podporu.

Bohumír Dufek k tomu dodal, že Česká republika dostane určitou sumu peněz na podporu zemědělství, která je rozdělena na přímou pomoc zemědělcům a dále na podporu venkova. Načež podotkl, že on, osobně, by pomohl právě těm nejmenším zemědělcům, jejichž pole jsou o rozloze do 50 hektarů. Tito zemědělci byli, podle něho, v pondělí v Praze, a to na rozdíl od těch, kteří ve čtvrtek jeli na hranice. Tě je potřeba pomoci, protože jsou to ti, kteří pečují o krajinu kolem svých hospodářství. Vždyť právě ti dělají „na vidličku“. Ostatní zemědělci ať obdrží svůj „balík“ finanční pomoci.

Libor Vondráček k tomu podotkl, že když se odstraní administrativa, tedy „papírování“, nejvíce to pomůže právě malým zemědělcům, protože velké zemědělské podniky mají k tomu k dispozici příslušné oddělení pracovníků a různých poradců, které vedení těchto firem poradí, jak splnit všechny předepsané podmínky, které jsou u dotací stanoveny. Zatímco malý zemědělec se tím „prokousává“ a trápí se tím.

Zemědělci požadují snížení administrativy!

K otázce snížení administrativy u zemědělců se nejprve vyjádřili Bohumír Dufek. Řekl, že z části je to otázka Evropské unie, která pro zemědělce nastavuje podmínky jejich činnosti, jejich podnikání. Ale, zároveň je to i záležitost současné vlády, jak, ona sama, vyžaduje dodržování přísných podmínek, které jsou v zemědělské politice EU nastaveny.

Podle něho je nutné především snížit administrativu, kterou zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kde je zaměstnáno obrovské množství lidí, kteří si tyto kontrolo v podstatě vymýšlejí. „Nejhorší je, že přijede kontrola v lednu, jestli tam ta vojtěška ještě je. Nebo, jestli toto pole již nezvoral. Přitom to snímkuje satelit. Pomoci zemědělcům se dá hned. Udělat to může česká vláda, že v Bruselu řekne, že si vezme garanci za to, že to, co vyplatila, tak vyplatila správně,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Libor Vondráček k tomu ještě připomněl změnu zákoníku práce u „dohodářů“, kdy zemědělec neví, zda bude pršet či nebude. „Těžko může tři dny dopředu dát rozpis služeb těm, které má na brigády. Takže, to je další věc, která je schválena touto vládou, jako změna zákoníku práce v minulém roce. Přestaňme dělat tyto věci, které třeba na první pohled se zemědělství nesouvisí. Ale bohužel zemědělcům zásadně komplikují život,“ prohlásil Libor Vondráček v závěru tohoto pořadu.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31