Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: o Turecku a EU, voličích i o dění v regionech

Svobodní v médiích: o Turecku a EU, voličích i o dění v regionech

19. 4. zveřejnil server Bleskově.cz článek Přístup EU k Turecku je ostudný!: Svobodní vnímají výsledky referenda v Turecku jako potvrzení faktu, že se Turecko přeměňuje z republiky na sultanát, kde se moc soustředí do rukou jednoho člověka.

Podle předsedy Svobodných a europoslance Petra Macha je samozřejmě věcí Turků, jak si život své zemi zařídí. „Ostudný je spíš přístup EU k Turecku, tedy že s ním unijní špičky dál jednají o vstupu do EU. A hlavně je znepokojivé, že na území EU žijí miliony Turků, kteří fandí politice Erdogana, a to je problém,“ řekl Petr Mach.

Zprávy z EU

12. 4. Ekonomický deník zveřejnil text Telička a Poc mění evropské odpadové hospodářství (přístup bohužel pouze pro předplatitele): Češi samozřejmě nestojí v jednom šiku. “Je správné, aby se produkovalo méně odpadů, ale jednotný postup může nadělat více škody než užitku,” píše europoslanec Petr Mach (Svobodní, EFDD), který hlasoval proti balíčku. Věří, že Češi třídí odpad poměrně dobře, takže prý nepotřebujeme nové regulace a skládkování řadí mezi vnitrostátní kompetence.

Vyšlo i na portálech Česká justice a Zdravotnický deník.

13. 4. zveřejnil opět jen pro předplatitele Ekonomický deník článek Na obzoru je evropský prokurátor. Má stíhat i dotační podvodyPodobně hovoří Petr Mach (Svobodní, EFDD): “Nechceme novou mocnou instituci EU – prokurátora, který by se kompetenčně překrýval se státním zastupitelstvím, které je veřejným žalobcem v České republice.”

Vyšlo i na portálech Česká justice a Zdravotnický deník.

Průzkumy a volební preference

12. 4. server Ekonom zveřejnil článek Česká střední vrstva zápasí s nízkými mzdami i platy a sráží ji hypotéky a další dluhy. I tak se k ní hlásí kolem 60 procent populaceBez ohledu na obtíže s definicí a nejasné kontury se o střední vrstvy velice zajímají politici. Jako na voliče na ně míří, snad s výjimkou komunistů, všechny strany. Například ODS a TOP 09 oslovují jejich horní patra, protože podle šetření Sociologického ústavu AV ČR tyto strany (a také Stranu svobodných) volí lidé z rodin s vyššími příjmy, nad 30 tisíc čistého měsíčně, a s vyšším vzděláním. A často ti, kteří sami podnikají.

13. 4. vyšla zpráva o výzkumu i v tištěném týdeníku Ekonom na stranách 14 – 19 s titulkem Křehké střední vrstvyNapříklad ODS a TOP 09 oslovují jejich horní patra, protože podle šetření Sociologického ústavu AV ČR tyto strany (a také Stranu svobodných) volí lidé z rodin s vyššími příjmy, nad 30 tisíc čistého měsíčně, a s vyšším vzděláním. A často ti, kteří sami podnikají. O něco nižší příjmy v rodině – již pod mediánem, který nyní představuje 29 tisíc korun – jsou typické pro sympatizanty hnutí ANO 2011 a ještě níž se orientuje ČSSD či lidovci. Na příjmovém chvostu jsou naopak přívrženci Miloše Zemana, tedy SPOZ, a komunistů.

Na str. 20 stejného týdeníku pak vyšel článek Kdo koho volí.

19. 4. zveřejnil SANEP průzkum Volební preference – duben 2017Pod pětiprocentní hranicí by se v dubnu stejně jako i v předchozích měsících umístila se ziskem 3,7% hlasů Česká pirátská strana. K tříprocentní hranici se blíží Strana svobodných občanů a SZ.

Průzkum zveřejnila celá řada médíí, například PR server ČTK, Eurozprávy, TV Nova, Plzeň.cz, Kurzy.cz, Info.czPrvní zprávy.cz nebo Patriot magazín.

Eurozprávy zveřejnily průzkum agentury Phoenix Research Nový průzkum: Do Sněmovny by se dostaly jen čtyři strany, TOP 09, lidovci a STAN i Okamura by zůstali mimoS odstupem následuje politická formace Tomia Okamury – Strana přímé demokracie (SPD) s 3,6 procenty a Piráti s aktuálně naměřenými 3,2 procenty preferencí. Následují Realisté vedení Petrem Robejškem s 2,6 procenty vyjádřené podpory, Svobodní (SSO) pak dosahují zisku 1,6 procenta preferencí.

Zprávu přinesl i server Globe24.cz

13. 4. zveřejnily Byznys noviny průzkum společnosti Median Volby by vyhrál Babiš. Okamurova SPD je na 4 %, Svobodní by získali 1,5 %Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu 2017 vyhrálo hnutí ANO Andreje Babiše. Do parlamentu má našlápnuto Tomio Okamura, jehož Strana přímé demokracie (SPD) by získala 4 %. Na 1,5 % je strana Svobodných. Pětinu všech hlasů by pak dostala ČSSD. TOP 09 by podle preferencí předstihla ODS. Koalice KDU-ČSL a STAN by se do sněmovny nedostala. Data vyplynula z březnového průzkumu agentury Median.

Výroční zpráva o hospodaření

14. 4. zveřejnila Česká televize informaci Deset stran musí opravit chyby ve svých finančních zprávách. U ANO nesedí dary ani DPHSvobodní podali zprávu pozdě

Pozdě, ale přece doručila výroční finanční zprávu Strana svobodných občanů. Ve sněmovně se objevila 3. dubna, tedy dva dny po lhůtě. „Bude v oddělení, kde sněmovna bude vyzývat vládu k návrhu, aby podala návrh na pozastavení činnosti. Ale vláda takové návrhy podává, pouze když je to opakovaně, a oni to udělali teď poprvé,“ vysvětluje předseda kontrolního výboru Vladimír Koníček.

„Máme tam všechno naprosto v pořádku. Podali jsme to řádně první pracovní den, který následoval po lhůtě, která vyšla na sobotu,“ hájí se předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

15. 4. pak o kontrole výročních zpráv informovala ČT24 ve svých zprávách v 8 a v 10 hodin (záznam  6:20).

Velikonoce

14. 4. odvysílala TV Prima ve svých večerních zprávách reportáž o Velikonocích politiků (od 4:17), do které zahrnuli i Petra Macha se synem Jonášem a vlastnoručně vyrobenou pomlázkou.

Zemědělství

15. 4. portál Vaše voda zveřejnil článek Sedláci si pozvou k debatě deset politických stran: Na setkání, které je organizováno v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami, byli na základě usnesení z březnové Rady ASZ ČR pozváni zástupci těchto stran a hnutí: Hnutí ANO 2011, Česká pirátská strana, ČSSD, KDU-ČSL, ODS, Realisté, STAN, Strana svobodných občanů, Strana Zelených a TOP 09. Garanti jednotlivých politických subjektů pro oblast zemědělství a venkova budou mít možnost představit vlastní priority a stanoviska jak k hlavním požadavkům ASZ ČR, tak celé škále témat důležitých pro širokou veřejnost.

O den později zveřejnil článek i Agrární portál.

Dění v regionech

Hodonín

13. 4. zveřejnil Blesk článek Starosta Hodonína přežil: Ustál i druhý pokus o své odvolání, zůstávají i místostarostové a radní: Starosta mimo jiné poděkoval těm zastupitelům, kteří si tento fakt uvědomili. Jsou tady kolegové, kteří se mnou v mnohém nesouhlasí, ale tento fakt si uvědomují,“ zdůraznil starosta Hodonína, který tím zřejmě myslel své nejhlasitější kritiky z řad Svobodných.

Ti už před březnovým jednáním zastupitelstva dali jasně najevo, že od puče dávají ruce pryč. „Vůči starostovi máme spoustu výhrad. Přesto nebudeme hlasovat pro jeho odvolání, protože by to vedlo jen k destabilizaci města. Bylo by to jen horší a horší,“ vysvětlila důvod Terézia Mlýnková Išková (26, Svobodní).

Cheb

Sokolovský deník 19. 4.  na str. 3 otiskl článek Chebská radnice je stále bez starosty…Cheb má 30 zastupitelů a usedli zde zástupci VPM-Alternativy (6 mandátů), ČSSD (5 mandátů), ANO (5 mandátů), KSČM (5 mandátů), ODS (4 mandáty), Koalice pro Cheb (3 mandáty) a Strany svobodných občanů (2 mandáty). Přichází tak v úvahu například koalice VPM-Alternativa, ANO, Koalice pro Cheb a Strany svobodných občanů. Ti dají dohromady celkem 16 hlasů, což je těsná nadpoloviční většina. ODS dosud vyjadřovala tichou podporu dosavadní koalici. Pokud místostarosta nesvolá mimořádné zasedání zastupitelů, bude se o novém starostovi hlasovat na rokování až 25. května.

Vyšlo i v Chebském a Karlovarském deníku.

Ostrov nad Ohří

12. 4. Právo na str. 10 zveřejnilo článek Starostou Ostrova pravděpodobně bude Josef Železný (ČSSD): Dále pak kompletní čtyřčlenný klub ODS, tři zastupitelé za sdružení Ostrováci.cz, dva za Stranu svobodných občanů a zastupitelka zvolená za STAN Jitka Samáková. V součtu bude nová koalice držet třináct mandátů z celkových jednadvaceti. V opozici má zůstat pět členů ČSSD, dva komunisté a před týdnem rovněž odvolaný náměstek starosty Libor Bílek (TOP 09).

Vyšlo i například i v tištěné i on-line podobě Karlovarského deníku na str. 3 a i v online podobě

12. 4. napsal Blesk článek Starostou Ostrova se stal Josef Železný z ČSSD, nahradil Čekana: Naznačil tak priority nové koalice ODS, Svobodných, Starostů a nezávislých, hnutí Ostrováci.cz a tří členů takzvané platformy ČSSD. Ta má v zastupitelstvu 13 z 21 hlasů.

Ve stejný den informoval o koalici Chebský deník v článku Novým starostou Ostrova se stal Josef Železný: Do funkcí členů rady města byli zvoleni Jitka Samáková (STAN), Petr Nedvěd (Strana svobodných občanů), Petr Kalousek (ČSSD) a Vladimír Palivec (ODS).

Současnou ostrovskou koalici by měla tvořit platforma ČSSD, ODS, hnutí Ostrováci, Strana svobodných občanů a Starostové a nezávislí.

Vyšlo i v Sokolovském deníku.

13. 4. se pak Ostrovu věnovaly ČRo Plzeň, Právo a regionální Deníky. O den později pak znovu Deník v článku Ostrovská rarita. ČSSD je v koalici i opozici. 15. 4. vyšlo i v tištěné podobě Sokolovského, Chebského a Karlovarského deníku.

Jako poslední se 17. 4. přidaly Karlovarské novinky s článkem Zastupitelstvo města zvolilo nové vedení města Ostrov nad Ohří

Milevsko

13. 4. zveřejnil server Jižní Čechy Teď rozhovor s naším zastupitelem Miroslavem Doubkem Problém: voda. Jihočeská solidarita dostává trhliny: Město Milevsko ale nakonec teď peníze na obnovu sítí přidává a chystá opravy kanalizačních sběračů. Víte o tom?

Ano, vývoj financí vypadá tak, že bude možné investovat navíc zhruba 15 milionů oproti původnímu rozpočtu. Tak já jen doufám, že to bude do komunikací a sítí. Jestli jsou k tomu radní donuceni tím, že Svobodní odešli z koalice, tak ani můj odchod z rady města nebyl zbytečný a považoval bych to za úspěch.

Praha 18 – Letňany

V dubnovém vydání Letňanských listů odpovídá Martin Halama na otázku, zda by hlavní město mělo podporovat výstavbu malometrážních bytů.

(ler, dap)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Vondráček na Primě připomněl odboráři Dufkovi jeho výrok o hospodách. Problémy českým zemědělcům přidělala již Babišova vláda a Fialova v tom jen pokračuje.

CNN Prima NEWS do svého pořadu „Co na to vaše peněženka“ pozvala organizátora protestní akce, tj. předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumíra Dufka, a předsedu strany Svobodní Libora Vondráčka, aby, na základě dotazů moderátora pořadu, okomentovali pondělní protest zemědělců v Praze.

Protest zemědělců vyvolal emociálně přehnanou reakci vlády

Bohumír Dufek jednoznačně odmítl označení, že protestujících zemědělci jsou proruští a připomněl, co, jako předseda odborů, za těch více než 30 let, co zastává tuto funkci, učinil jak pro zaměstnance, tak i pro naše občany, když odbory prosazovaly prosazování, aby vlády v sociálních otázkách nezapomínaly i na naše řadové občany. Podle něho, k této emociálně přehnané reakci vládní koalice došlo proto, že organizátoři demonstrace pojmenovali problémy, které sužují naše zemědělce, a které zavinil nejen Green Deal, ale i politika současné vlády. To se, přirozeně, vládě nelíbilo. Proto nastala tato mediální smrť proti demonstrujícím zemědělcům.

Pokud jde o důvody protestu zemědělců, podle Bohumíra Dufka, může za to nejen současná vláda, ale i vlády předchozí, které, na jednu stranu tvrdily našim občanům, že hájí české zájmy, a přitom v Bruselu odsouhlasily všechny nesmysly, které před několika lety ve vrcholných orgánech EU prosadil tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který by zodpovědný za uvedení Green Dealu v život. Dnes, tyto bývalé vlády svůj podíl, na tomto jejich, tichém souhlasu s Green Dealem, nechtějí veřejně přiznat.

O protest požádali sami zemědělci, odbory akci zorganizovaly

Bohumír Dufek dále vysvětlil, že organizátoři pondělního protestu zemědělců byli požádáni částí nespokojených českých zemědělců, aby připravili celostátní protestní jízdu zemědělců svými traktory do Prahy. Protože jejich odborový svaz disponuje jednou z nejlepších logistik u nás, tak se zemědělské odbory ujaly organizace této akce. Takže, během necelých 10 dní tuto protestní akci odbory připravily. Zároveň Bohumír Dufek dodal, že odbory zařizovaly organizaci této akce, zatímco, jako mluvčí, vystupovali samotní protestující zemědělci, tedy jejich viditelní zástupci. Proto byl také jedním z jejich mluvčích významný český zemědělec Zdeněk Jandejsek, který byl po jednu dobu i prezidentem Agrární komory ČR. Jeho úkolem bylo veřejně pojmenovat důvody, proč v posledních dvou letech došlo k tak výraznému zdražení potravin u nás, a proč nespokojení zemědělci protestují. Tím, že si dovolil zkritizovat vládu, že proti vysokým cenám potravin nic neučinila, proto se proti němu, ale i ostatním protestujícím zemědělcům, strhla mediální smrť z popudu vládní koalice.

Nálepkování je trik, jak zamlžit podstatu problému

Poté se ujal slova Libor Vondráček, který na otázku moderátora, zda tímto emociální pojmenováním protestujících zemědělců, nebyla upozaděny skutečné problémy zemědělců, odpověděl, že právě podstata celého problému byla přehlušen nálepkováním protestujících zemědělců ze strany vládní koalice. Podle něho je argumentace používáním nálepek velmi snadná, ale nic neřeší. Podle Libora Vondráčka je naopak nutné podpořit ty, kteří, v dnešní přebyrokratizované situaci, stále ještě něco dělají, kteří u nás podnikají, hospodaří a farmaří. „Vážím si těchto lidí. Pojďme se bavit o jejich problémech,“ dodal.

Organizátoři odmítají, že by byl protest zemědělcům „ukraden“

Poté se moderátor zeptal Bohumíra Dufka, jak to bylo s tzv. koordinátorem pro Ústí nad Labem a Litoměřice panem Milošem Malým, který během protestu odjel, přičemž pro média prohlásil, že byl tento protest zemědělcům někým „ukraden“.

Předseda zemědělských odborů, jako hlavní organizátor akce, k tomu odvětil, že „jedinému organizátorovi protestní akce zemědělců nemohla být protestní akce ukradena…“ Načež vysvětlil, že pan Malý se měl pokynům organizátorů akce podřídit. S magistrátem hl. m. Prahy bylo totiž domluveno, že traktory budou parkovat na nábřeží Edvarda Beneše. Bylo to, mimo jiné, i proto, že Bohumír Dufek se neklonil k tomu, aby protestující zemědělci šli diskutovat s ministrem zemědělství, a to před budou ministerstva zemědělství, protože, „tam se v životě nemůže nic dohodnout, spíše to vede k emocím. Nikdy jsem toto nepodporoval za celou svoji éru. Byl to prostě nehorázný podraz na ty, kteří tam přijeli. Takto tato akce naplánována nebyla. Je mně jasné, že to sloužilo k tomu, aby zaparkované traktory nebylo vidět z Úřadu vlády ČR. Protože, to by byla ještě větší prohra současné vládní koalice. Nejlepší na tom, je, když člen vládní strany, jde kritizovat vládní politiku.“

Na další otázku moderátora, jestli šlo spíše o politikum ze strany pana Malého, Bohumír Dufek odvětil, že to jednoznačně byla politika. Protože to bylo opakování toho, co se stalo při demonstraci odborů 27. listopadu loňského roku na Malostranském náměstí v Praze, kdy v médiích vystoupila Petra Mazancová, členka TOP 09, která je předsedkyní lobbistické Učitelské platformy, a která v médiích vystoupila proti, v ten den, stávkujícím učitelům. Nyní se to, podle Bohumíra Dufka, opakovalo v jiném provedení.

Zmírnit přísné podmínky pro zemědělce nebude jednoduché

Načež předseda zemědělských odborů k tomu dodal, že návrhy na úpravy zemědělské politiky české vlády, jak to nyní ministr zemědělství Marek Výborný zemědělcům slibuje, tak není možné uskutečnit hned, protože se tato záležitost musí nejprve projednat v celé vládní koalici. Navíc, svoji roli hraje i to, že, návrh státního rozpočtu pro příští rok se obvykle schvaluje v září, říjnu, takže naši zemědělci budou i nadále, to je po celý letošní rok, pod obrovským tlakem, aby, ve své práci, vyhověli přísným podmínkám, které jim Green Deal předepsal, a současná česká vláda ještě více prohloubila. Letos jim, pravděpodobně, nikdo uvolní dodatečné finanční prostředky, aby mohly být tyto přísné podmínky pro naše zemědělce zmírněny.

Přísné normy Green Dealu způsobují vážné problémy farmářům

Poté promluvil Libor Vondráček, který nejprve uvedl, že za problémy zemědělců, obecně řečeno, může Green Deal, který pro evropské farmáře, a také i pro naše zemědělce, stanovil mnoho požadavků, které, od zemědělců, vyžadují splnění řady nesmyslných norem. Takže, kvůli tomu musí zemědělci trávit spoustu času se svými daňovými poradci, s účetními a dalšími lidmi, které jim vysvětlují, jakým způsobem mají splnit předepsané normy a předpisy, aby od státu dostali požadovanou dotaci. Načež poznamenal, že kdyby se po nich tyto věci nevyžadovaly, byli by schopni svojí zemědělskou produkcí lépe konkurovat ostatním zemědělcům v EU, ale i vůči dovozům levného obilí z Ukrajiny. Nepoměr v cenách jejich zemědělské produkce by nebyl, ve srovnání s tou ukrajinskou, tak výrazný, jako je tomu nyní, dodal.

Libor Vondráček dále uvedl, že základní problém spočívá v tom, že, díky Green Dealu, dostávají naši zemědělci úkoly, které by měli plnit, při tom, že právě tyto úkoly zaneprazdňují natolik, že nejsou na otevřeném evropském trhu ostatním zemědělcům konkurovat. Navíc, tuto situaci prohlubuje i to, že se nedotuje produkce potravin, ale dotuje se produkce paliv či kukuřice do bioplynových stanic. Neproduktivitu zemědělců podporuje i to, že se přidělují dotace na hektar, kdy se na tomto poli nic nezaseje, žádná plodina. To je, podle Libora Vondráčka, něco, co by naši předkové nedokázali pochopit, že je to vůbec možné. Tedy, že někdo dostane peníze za to, že neobdělá pole. Naši předkové by si, v tomto případě, „ťukali na čelo“, konstatoval.

Bezcelně dovezené ukrajinské obilí zaplnilo sklady zemědělcům!

K bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí se nejprve vyjádřil Bohumír Dufek, který řekl, že je sice nutné Ukrajině, v její složité situaci, nadále pomáhat, ale současnou situaci našich zemědělců zavinila i současná vláda, a to tím, že uvolnila prosto pro tyto dovozy ukrajinských zemědělských komodit. Měla postupovat jinak, tedy tím, že by byly zavedeny koridory, kudy by tyto ukrajinské zemědělské produkty byly převáženy přes naše území a směřovaly by do zemím, kam byly původně určeny. Znamenalo by to, místo nákladních aut, dopravovat ukrajinské obilí a další komodity vagony po železnici. Vždyť právě převozu nákladními auty se zmocnily spekulanti, kteří toho zneužili. Načež podotkl, že Česká republika byla zaplavena obilím, shodou okolností z Polska, které, když bylo do Polska dovezeno z Ukrajiny. Poté bylo toto obilí přesměrováno k nám, a to i z důvodu, že je to pro tyto dovozce blíže, než kdyby toto obilí expedovali do Francie či Německa. Tedy, značná část tohoto ukrajinského obilí byla dovezena k nám.

Ukrajinské obilí expedovat železničními koridory mimo EU!

Podle Bohumíra Dufka, základní chyba Evropské unie spočívá v tom, že sice nemusela na ukrajinské obilí vyhlásit clo, protože za této situace by to bylo pro ukrajinské zemědělce finančně velmi náročné. Ale Evropská unie měla udělat vše proto, aby byly, napříč Evropou, vytvořeny a stanoveny železniční koridory, jejichž prostřednictvím by ukrajinské obilí putovalo až k moři, a potom loděmi až do Afriky. To je tam, kam toto obilí mělo původně směřovat. Mimochodem, před válkou Ukrajina vyvážela asi 40 milionů tun obilí loděmi přes Černé moře.

Bohumír Dufek se dále zmínil o návrhu, který zaznívá v posledních dnech, a to, že by na převoz ukrajinského obilí byla stanovena určitá finanční kauce, která by se dovozci vrátila v okamžiku, kdyby se toto přepravované obilí dostalo mimo země Evropské unie. Načež dodal, že by se vrcholné orgány EU měly spíše zamyslet nad tím, co učinit, až zhruba za 4 měsíce začne sklizeň obilí, a jak se vyřeší sýpky, plné obilí, v Polsku, České republice či jinde.

Bude, či nebude, podepsána dohoda s Mercosurem?

V návaznosti na dovoz levného, bezcelně dovezeného ukrajinského obilí Bohumír Dufek přešel k významné otázce, kterou nyní řeší Evropská komise, to je, zda se podepíše, či nepodepíše, obchodní dohoda s Mercosuserm, to je uskupením hospodářsky významných jihoamerických zemí, které by se týkala především vývozu jihoamerických zemědělských produktů do Evropské unie, a naopak vývozu strojírenských výrobků ze zemí EU, to je zejména německého automobilového průmyslu, do Jižní Ameriky. Podle Bohumíra Dufka před vrcholnými orgány EU stojí otázka, jak se rozhodnout. Protože, si Francie, tj. francouzská vláda, na základě protestů francouzských farmářů v posledních měsících, uvědomuje, že by tímto dovozem z Jižní Ameriky byly zájmy francouzských zemědělců ohroženy. Proto se postavila proti tomuto podpisu, čím se dostala do sporu s Německem, které, aby podpořilo svůj automobilový průmysl navrhuje úpravu smlouvy tak, že se bude týkat evropského průmyslu. Podle Bohumíra Dufka je ale nasnadě, že každá smlouva musí být oboustranně výhodná. To je, že když se smlouva nebude týkat zemědělství, tak to pro společenství Mercosuru nemusí být výhodné a zajímavé. Takže, jde zde otazník, zda vůbec k nějakému podpisu této smlouvy vůbec dojde. Řešit to má zasedání Rady EU v pondělí 26. února, na což si, podle Bohumíra Dufka, budeme muset počkat.

„Překopat“, či zrušit, Green Deal?

Následovala otázka, zda, po velkých protestech evropských zemědělců bude „překopán“ Green Deal? K tomu Bohumír Dufek odpověděl, že, podle jeho názoru, „překopán“ bude, protože zemědělci nechtějí vyrábět neekologicky. Dále řekl, že „mně se nejvíce nelíbí, když někdo vyřvává, že ´agrobaroni´ likvidují půdu apod. To vůbec není pravda. V rámci České republiky máme nejmenší spotřebu umělých hnojiv na hektar, z celé EU. Zatímco jiné státy Evropské unie tyto dávky mají mnohonásobně vyšší. U nás je to dáno tím, že spíše užíváme organická hnojiva. Já si myslím, že ´překopán´ bude, a to proto, že nyní jsou před námi volby do Evropského parlamentu. Protože současní europoslanci mají strach, že přijdou odpůrci Green Dealu. Tak se do určité míry budou muset snažit vyhovět názorům protestujících zemědělců. Já si myslím, že je to správné.

Jsem rád za debatu zde ve studiu, že to neříkám pouze já, ale že to řekl i můj spolubesedující, že v některých případech budou muset zemědělcům ulevit, protože přínos ´zelených´ opatření na snížení CO2 v atmosféře, není tak obrovský. Jak se z pozice zemědělských ekologických organizací děje.

Jde zde ještě jeden velký problém, že Evropa není připravena na to, aby stihla v roce 2050 být ekologicky neutrální“.

Libor Vondráček k tomu dodal, že Green Deal je nutné ukončit. „Jako plody Green Dealu již nyní sklízíme to, že jsou drahé energie. Drahé jídlo je zde proto, že jsme zde začali zavádět Green Deal. Tím jsme začali komplikovat úplně všechno, roztočili jsme inflační spirálu. Kdy se u nás, v době covidu, dělaly lockdowny, tak jsme napomohli inflaci. Ony tyto věci fungují jako domino, to znamená, že když se strčí do první kostičky, tak na konci to nějak dopadne. My jsme měli křičet, když Andrej Babiš hlasoval pro Green Deal. Již v té chvíli jsme měli říkat, jaké to přinese důsledky,“ prohlásil Libor Vondráček.

Donald Trump a jeho odstoupení od klimatických smluv

Na to reagoval moderátor slovy, že bývalý premiér Andrej Babiš tvrdí, že GreenDeal nepodepsal. Na což mu Libor Vondráček odpověděl, že Andrej Babiš sice základní dokument projektu Green Deal nepodepsal, ale hlasoval pro něho na Radě EU. Jinak by ho nebylo možné přijmout, podotkl Libor Vondráček. Načež dodal, že Andrej Babiš sice není pod dokumentem podepsaný, jenže ho odhlasoval. Podle Libora Vondráčka bychom u nás potřebovali někoho, jako byl v USA bývalý prezident Donald Trump, který od klimatických smluv, které se v té době ve světě podepisovaly, jménem Spojených států amerických, odstoupil. Je to, z jeho z hlediska, kvůli tomu, že Čína stejně tyto dohody nerespektuje a dělá si, co chce. Problém je v tom, že Evropa, z hlediska ohrožení planety škodlivými emisemi, je jen zrnkem v písku, dodal Libor Vondráček. Protože produkuje jen 4,6 % procenta CO2. Takže, dále uvedl, „přestaňme zde dělat experimenty, protože dříve nebo později zjistíme, že na to nemáme, a budeme je stejně muset ukončit“.

Mělo, či nemělo by, zemědělství pro Česko prioritou?

Moderátor se v průběhu diskuse zmínil o tom, že poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček prohlásil, že zemědělství by nemělo být pro Českou republiku prioritou. Na to reagoval Bohumír Dufek s tím, že zemědělství nikdy prioritou v České republice nebylo. Může k tomu dodat, že to potvrzují i přístupová jednání do Evropské unie, které nastaly před rokem 2004, kdy jsme do EU vstoupil. Konstatoval, že tehdejší představitelé EU slibovali, že České republika, pod deseti letech, po vstupu do EU, bude mít dotace ve stejné výši, jako mají původní, západoevropské členské státy EU, což Česká republika dosud nezískala a ani nezíská. Bohumír Dufek je toho názoru, že tehdejší hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do EU Pavel Telička, při vyjednávání „vyměnil“ rezort zemědělství za jiné priority.

Podle Bohumíra Dufka, nakonec dojde k tomu, že Green Deal v původním znění již nebude platit, protože budou dohody na jiném uspořádání tohoto „zeleného“ projektu, ale původní název Green Deal zůstane zachován, protože bude i nadále politicky přitahovat určitou skupinu voličů.

Na něho navázal Libor Vondráček, který odmítl výraz „překopat“, a dále prohlásil, že zemědělcům pomohlo, kdyby se Green Deal úplně zrušil. Protože jsou to právě zemědělci, kteří nejlépe vědí, co je potřeba, při jejich práci na polích, udělat, jaký postup prací zvolit. Vždyť od jakživa jim nikdo neříkal, co mají pěstovat. To vědí sami, co nejlépe.

Zemědělce nerozlišovat na malé, střední a velké!

Navíc, podle něho, se nemají zemědělci rozlišovat na malé, střední a velké. Zdůraznil, že je třeba pomoci těm, kteří produkují potraviny, které jsou potřebné pro naše občany. Právě tito zemědělci by měli dostávat od státu podporu.

Bohumír Dufek k tomu dodal, že Česká republika dostane určitou sumu peněz na podporu zemědělství, která je rozdělena na přímou pomoc zemědělcům a dále na podporu venkova. Načež podotkl, že on, osobně, by pomohl právě těm nejmenším zemědělcům, jejichž pole jsou o rozloze do 50 hektarů. Tito zemědělci byli, podle něho, v pondělí v Praze, a to na rozdíl od těch, kteří ve čtvrtek jeli na hranice. Tě je potřeba pomoci, protože jsou to ti, kteří pečují o krajinu kolem svých hospodářství. Vždyť právě ti dělají „na vidličku“. Ostatní zemědělci ať obdrží svůj „balík“ finanční pomoci.

Libor Vondráček k tomu podotkl, že když se odstraní administrativa, tedy „papírování“, nejvíce to pomůže právě malým zemědělcům, protože velké zemědělské podniky mají k tomu k dispozici příslušné oddělení pracovníků a různých poradců, které vedení těchto firem poradí, jak splnit všechny předepsané podmínky, které jsou u dotací stanoveny. Zatímco malý zemědělec se tím „prokousává“ a trápí se tím.

Zemědělci požadují snížení administrativy!

K otázce snížení administrativy u zemědělců se nejprve vyjádřili Bohumír Dufek. Řekl, že z části je to otázka Evropské unie, která pro zemědělce nastavuje podmínky jejich činnosti, jejich podnikání. Ale, zároveň je to i záležitost současné vlády, jak, ona sama, vyžaduje dodržování přísných podmínek, které jsou v zemědělské politice EU nastaveny.

Podle něho je nutné především snížit administrativu, kterou zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kde je zaměstnáno obrovské množství lidí, kteří si tyto kontrolo v podstatě vymýšlejí. „Nejhorší je, že přijede kontrola v lednu, jestli tam ta vojtěška ještě je. Nebo, jestli toto pole již nezvoral. Přitom to snímkuje satelit. Pomoci zemědělcům se dá hned. Udělat to může česká vláda, že v Bruselu řekne, že si vezme garanci za to, že to, co vyplatila, tak vyplatila správně,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Libor Vondráček k tomu ještě připomněl změnu zákoníku práce u „dohodářů“, kdy zemědělec neví, zda bude pršet či nebude. „Těžko může tři dny dopředu dát rozpis služeb těm, které má na brigády. Takže, to je další věc, která je schválena touto vládou, jako změna zákoníku práce v minulém roce. Přestaňme dělat tyto věci, které třeba na první pohled se zemědělství nesouvisí. Ale bohužel zemědělcům zásadně komplikují život,“ prohlásil Libor Vondráček v závěru tohoto pořadu.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31