Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: o sankcích EU, volbách v Británii i o dění v regionech

Svobodní v médiích: o sankcích EU, volbách v Británii i o dění v regionech

V pondělí 12. 4. se Petr Mach na ČT24 vyjádřil k návrhu na uvalení sankcí na ČR za nedostatečné přebírání migrantů. V pořadu mj. zmínil: „Rozhodnutí EU o kvótách [na migranty] bylo nad rámec pravomocí EU. Myslí si to slovenská vláda, maďarská vláda, věřím, že si to česká vláda myslí taky a měla by se přidat k té žalobě. […] Pokud evropská komise ctí principy právního státu, měla by počkat na výsledek toho soudního řízení o neplatnosti.“

Záznam z pořadu si pusťte na našem stranickém facebooku

12. 6. zveřejnily Byznys noviny článek Juncker odjel z Česka a hned začal opět vyhrožovat trestem za odmítání uprchlíkůO návrhu uvalení sankcí na Českou republiku za nedostatečné přebírání migrantů bude zítra spolurozhodovat eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Europoslanec Petr Mach (Svobodní) vyzval na facebooku veřejnost, aby Jourové napsali email, co si o tom myslí.

On sám jí napsal, aby hlasovala proti návrhu. Mach považuje uprchlíky bez nejasného původu s ohledem na četné teroristické atentáty páchané migranty v Západní Evropě za obrovské bezpečnostní riziko pro Česko.

„Rozhodnutí EU považuji za arogantní diktát a mám za to, že šlo nad rámec pravomocí, které Evropské unii dává smlouva o fungování EU,“ napsal mimo jiné Mach.

Jourovou dále vyzval, aby se svým hlasem nepodílela „na arogantním pošlapávání suverenity a ohrožování bezpečnosti České republiky, která ji do Evropské komise vyslala.“

Z celkového počtu přibližně 2600 lidí zatím Česko převzalo jen 12 migrantů.

sankcích

Tématu se věnoval i server Českénovinky1.eu v článku Europoslanec Mach píše Jourové a vyzval lidi, aby jí také napsaliKomisařka Věra Jourová bude zítra spolurozhodovat o návrhu na uvalení sankcí na Českou republiku za nedostatečné přebírání migrantů. Europoslanec Petr Mach vyzval na svém webu a FB občany, aby jí také napsali email, co si o tom myslí.

On sám jí v mailu mj. napsal toto: „Paní komisařko, hlasujte prosím proti návrhu na uvalení sankcí na Českou republiku. Migranty bez nejasného původu považuji s ohledem na četné teroristické atentáty páchané migranty v Západní Evropě za obrovské bezpečnostní riziko pro naši zemi.

Není to jen názor euroskeptiků, myslí si to také česká vláda, český parlament a široká česká veřejnost.

Rozhodnutí EU považuji za arogantní diktát a mám za to, že šlo nad rámec pravomocí, které Evropské unii dává smlouva o fungování EU.

Paní komisařko, nepodílejte se svým hlasem na arogantním pošlapávání suverenity a ohrožování bezpečnosti České republiky, která vás do Evropské komise vyslala.“

I server Prvnízprávy.cz o tématu napsal v textu Napišme kvůli sankcím komisařce Jourové dopis!: Komisařka Věra Jourová bude zítra spolurozhodovat o návrhu na uvalení sankcí na Českou republiku za nedostatečné přebírání migrantů. Europoslanec Petr Mach vyzval na svém webu a FB občany, aby jí také napsali email, co si o tom myslí.

Napišme Jourové email kvůli sankcím, které na nás chystají! V úterý má Evropská komise jednat o návrhu předsedy Junckera, aby komise podala na Českou republiku žalobu za to, že neplníme migrační kvóty EU. Výsledkem žaloby má být uvalení pokuty za každého nepřijatého migranta.

O volbách ve Velké Británii

8. 6. byl Josef Káles hostem pořadu Pro a proti na ČRo Plus. Tématem pořadu byly parlamentní volby ve Velké Británii. Pořad si pusťte na stránkách Českého rozhlasu. O pořadu následně vyšelna online portálu Rozhlas.cz článek Toryové obviňují labouristy z marxismu, sami ale nevedou Británii k oživení, míní publicista: Politolog a místopředseda Strany svobodných občanů Josef Káles je přesvědčen, že v posledních letech se ukazuje, že právě konzervativní vláda je úspěšná a její politické reformy posílily Británii.

„Reformní nápady labouristů a Jeremy Corbyna by Británii velmi uškodily.“

„Jestli nějakých 129 ekonomů tvrdí, že Corbynovy reformy jsou přínosem, tak věřím, že dalších 129 ekonomů bude tvrdit, že je to právě naopak. Corbynův postoj k brexitu, tedy zůstat na půli cesty co se týče vztahu s Evropskou unií, je cesta do pekel. “

Za současný pokles preferencí konzervativců může podle Kálese nešikovná rétorika Mayové. „Hlavně co se týká té nelibě přijímané daně z demence, která zasáhne seniory.“

Politik považuje labouristické reformy za slepou uličku. „Historie ukázala, že socialistické reformy jsou vždy drahé, zejména pro daňové poplatníky. Nápad vyššího zdanění bohatších nepovede k lepšímu výběru daní, protože všichni budou daně více optimalizovat, a stanou se daňovými poplatníky jiných států a daňových rájů.“

„Británii by výrazně prospělo, kdyby došlo k tvrdému brexitu, aby mohla navázat lepší obchodní vztahy s blízkými zeměmi typu Nového Zélandu, Austrálie, Kanady a Spojených států a dalšími přirozenými obchodními partnery,“ shrnul Josef Káles.

O státním rozpočtu

V sobotu 11. června byl Radim Smetka hostem pořadu České televize Politické spektrum na téma Státní rozpočet 2018. Záznam pořadu najdete na webu České televize.

O volbách

7. 6. zveřejnily Novinky.cz článek Firmy sypou stranám na volby, nejvíc zatím ODSNejvyšší dary poskytují politickým stranám v době kampaně do Sněmovny především firmy. Ukazují to transparentní účty na stránkách Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.

Čtvrt miliónu získala Strana svobodných občanů od společnosti Hrabánek, která se zabývá zemními a výkopovými pracemi.

10. 6. zveřejnil Pravý prostor článek Chcete skutečnou změnu? Tak nedělejte stejné chyby!Třetím subjektem, který s odřenýma ušima prošel naším sítem, jsou Svobodní. Program mají kvalitní, jejich marketing se stále zlepšuje, mají také pár zajímavých lidí na kandidátkách, mají i peníze na kampaň. Petr Mach bývá vidět i v médiích, je to tedy ta důležitá mediální tvář.

Všechny tři subjekty prokázaly, že pracují v rámci možností profesionálně a hlas pro ně tedy není vyhozeným. Tyto subjekty je dobré podpořit i proto, aby měli šanci se i nadále rozvíjet. Zisk určitého procenta hlasů (cca 1,5 %) jim přisuzuje státní příspěvek a ten jim dovolí si najmout profesionály a připravovat se na další volby.

Nikdo není ideální a bylo by dobré se v zájmu věci přenést nad osobní křivdy a hořké sliny spolknout a raději mlčet. Čemu pomůže, když budeme očerňovat tu Realisty, tu Okamuru, tu Svobodné? Myslíte, že tím pomůžete svému favoritovi? Nikoliv – nejspíše jen odradíte a znechutíte lidi, kteří by chtěli přispět k nějaké rozumné změně. A naženete je do náruče těch „starých“ stran. To přece nechceme.

O politické svobodě

9. 6. zveřejnily Byznys noviny článek Politický názor je v ČR trestný: Za plakát na podporu strany hrozí pokuta až 100 tisíc korunProti zákonu ostře vystoupila také Strana svobodných občanů. Ta vyzvala občany, aby nařízení bojkotovali. „Je to šikana malých stran, které se opírají o tisíce dobrovolníků, kteří jsou ochotni stranu na svých plotech podpořit,“ uvedl předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.

Svobodní proto vyzývají příznivce své strany i dalších stran, aby se nebáli a plachty a plakáty vyvěšovali.

„Pokud se kvůli tomuto likvidačnímu nesmyslu stane někdo, kdo bude propagovat Stranu svobodných občanů, obětí šikany státu a bude mu vyměřena pokuta, Svobodní jsou připraveni ji za něj uhradit,“ dodal Mach.

Svobodní chtějí iniciovat zrušení tohoto nařízení a stejně tak i Úřadu pro kontrolu hospodaření politických stran.

Článek Petra Macha Pět kroků ke skutečné politické svobodě zveřejnil 11. 6. Pravý prostorParlamentní politické strany dostávají z rozpočtu miliardu korun ročně. Názory občanů, které představují méně než 5 % voličů, nemají právo na zastoupení ve sněmovně. Naše demokracie je ochromena a je to potřeba změnit.

„Zákonná úprava všech politických práv a svobod a její výklad a používání musí umožňovat a ochraňovat svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti,“ praví se v Listině základních práv a svobod , která je součástí Ústavy ČR.

V praxi ale existuje řada zákonů, které demokracii a politickou svobodu omezují a ohrožují.

Co je třeba udělat?

Je potřeba udělat pár důležitých kroků k tomu, aby politická svoboda byla skutečná, pravá a neomezená.

Lidé by měli mít svobodu podpořit politické strany, které jsou jim sympatické, třeba vylepením plakátu ve výloze svého obchodu, plachtou na svém domě nebo bannerem zapíchnutým na předzahrádce u silnice. Podle nového zákona o politických stranách toto již není možné a každý, kdo takto podpoří politickou stranu, se musí registrovat a když to neudělá, hrozí mu zničující pokuty. Tento zákon, který omezuje politickou svobodu, je potřeba zrušit.

Liberland

12. 6. zveřejnil server Houpací osel článek Druhý rok (ne)existence Liberlandu: co byste o něm měli vědětLiberland je projekt, který vzbudil ohlas nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jeho založení inicioval Vít Jedlička, příslušník strany Svobodných občanů, jejichž jediný úspěch na politickém kolbišti sestává ze zvolení vrchního euroskeptika Petra Macha do Evropského parlamentu. On sám se označuje jako prezident či jako „otec zakladatel“ a za peníze, které mu lidé dobrovolně posílají na transparentní účet, lítá po světě, aby prezentoval svůj stát novým mladým libertariánům.

Různé

Článek Zdeňka Sadeckého Nekoncepčnost PČR a AČR vyšel 7. 6. v Jihlavských listechPolitická rozhodnutí bohužel příliš často mají velkou setrvačnost a lidé zapomínají…. Politici využívají toho, že se vždy v ozbrojených sborech najdou lidé bez páteře, kteří pro vlastní prospěch pošlapou práci a snahu svých kolegů, efektivitu i zdravý rozum.

13. 6. zveřejnil server Bleskově.cz článek Aloise Sečkára Totalita je blíž, než si myslíte!Alois Sečkár (Svobodní) má vážné obavy, že naše země směřuje mílovými kroky k totalitě a že v ní už vlastně jednou nohou jsme. Upozornil na to, že poslední dobou skoro nemine den, abychom se nedozvěděli, co nového se vláda chystá zakázat a zregulovat, moc úředníků roste a lidé si to bez řečí nechávají líbit. Jedním z posledních výstřelků našich politiků jsou podle něj falešné identity pro kontrolory.

Sečkár je přesvědčen, že potíž je v tom, že drtivá většina lidí se o politiku buďto vůbec nezajímá, rezignovali na jakoukoliv snahu o změnu, případně jim současné utahování šroubů dokonce vyhovuje, což naznačují preference komunistů a Babiše, které se hrozivě blíží nadpoloviční většině v budoucím parlamentu. „Přestože socialismus vždycky a všude dopadl dřív nebo později špatně, z nějakého důvodu pořád stačí slíbit, že tentokrát to určitě fungovat bude,“ podotkl Sečkár.

O nás, bez nás

8. 6. vyšel na Neviditelném psu článek Češi proti UniiOstré výhrady k Evropské unii, jak je sdílejí občanští demokraté, komunisté, okamurovci, Svobodní a stále častěji také příznivci hnutí ANO, jsou dnes mimo jiné důsledkem politických událostí v samotné Evropě. Soužití osmadvaceti národů v jednom celku dostalo první trhlinu, když Britové rozhodli o brexitu, tedy svém vystoupení z unie.

Dění v regionech

Praha 3

Foto: CzechTourism/Michal Fic

Červnové Radniční noviny Prahy 3 zveřejnily vyjádření našeho zastupitele Mojmíra Mikuláše k tématu Kliniky a squattingu„Situace okolo „Kliniky“ je absurdní již od roku 2014, kdy byla budova nelegálně obsazena. Pro Svobodné je vlastnické právo a jeho respektování základním právem. Budova dnes má svého vlastníka, který chce budovu rekonstruovat a využívat po své zaměstnance, ale této oprávněné osobě je ze strany squatterů v užívání domu bráněno. Při neoprávněném jednání nemá společnost hledat model soužití, ale naopak musí umět takovou situaci rychle řešit a nějakým způsobem postihovat.“

Ve stejném vydání pak vyšel text zastupitele Tomáše Štampacha na téma Participativní rozpočet.

Praha – Letňany

Červnové Letňanské listy zveřejnily příspěvek našeho zastupitele Martina Halamy„Letňanské listy (LL) chápu jako médium pro občany, kde politická prezentace je jeho přirozenou součástí. Tato prezentace spočívá v možnosti zastupitele zveřejňovat v radničním periodiku své názory na život v městské části.

V Letňanech je pravidlem Diskusní fórum pro příspěvky zastupitelů o 1.200 znacích s navrženým společným tématem, kterého se zastupitel nemusí držet. Občan tak blíže pozná zvolené zastupitele a posoudí, čí názory mu jsou blízké. A naopak: z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že zpětná vazba od občanů na mé příspěvky funguje.

O některých zastupitelích ledacos vypovídá i to, že této možnosti nevyužívají. Za chybu, ba přímo za porušení zákona, považuji to, že příspěvek v jednom vydání LL může otisknout za subjekt zvolený do ZMČ jen jeden jeho zastupitel. Politickou prezentaci v podobě příspěvku do Diskusního fóra však nelze zaměňovat s politikařením a se zneužíváním Letňanských listů, ke kterému nezřídka dochází. Někteří koaliční zastupitelé používají LL k útokům na politické oponenty, a to v článcích, které souhrnem několikanásobně překračují limit 1.200 znaků na zastupitele.

Závěrem mi dovolte popřát vám klidnou a pohodovou letní dovolenou s těmi, které máte rádi.“

Chrudim

13. 6. zveřejnil Týdeník Chrudimsko na str. 15 článek Firmám se nechce do soutěžíZatímco dříve se firmy při snaze o získání městských zakázek cenově až podbízely, nyní nechávají mnohdy ležet nabízenou práci bez povšimnutí. Tak zní hlavní argument představitelů chrudimské radnice, když vysvětlují zadávání zakázek bez výběrového řízení, takzvaně z volné ruky.

Stejný argument zazněl rovněž na poslední schůzi městského zastupitelstva při projednávání závěrů kontrolní komise města, která na popud opozičních Svobodných prověřovala nedávno dokončenou stavbu schodiště pod chrudimskou Myší dírou.

„Zaznamenali jsme podezření, že veřejná zakázka na rekonstrukci schodiště pod Myší dírou neproběhla zcela v pořádku a vícepráce se vyšplhaly na nestandardní výši,“ uvedli před časem Svobodní. Podle nich se do soutěže přihlásilo 13 firem, ale radní nakonec přímo oslovili společnost Geogard, která měla práci provést za 1 555 091 korun. V průběhu stavby pak bylo sjednáno proplacení víceprací, takže dílo nakonec celkem přišlo na 1 823 633 korun.

Vyšlo i v Pardubickém a Chrudimském deníku na str. 1 a v online podobě vyšlo v Orlickém deníkuChrudimském deníku.

(dap, ler)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Vondráček na Primě připomněl odboráři Dufkovi jeho výrok o hospodách. Problémy českým zemědělcům přidělala již Babišova vláda a Fialova v tom jen pokračuje.

CNN Prima NEWS do svého pořadu „Co na to vaše peněženka“ pozvala organizátora protestní akce, tj. předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumíra Dufka, a předsedu strany Svobodní Libora Vondráčka, aby, na základě dotazů moderátora pořadu, okomentovali pondělní protest zemědělců v Praze.

Protest zemědělců vyvolal emociálně přehnanou reakci vlády

Bohumír Dufek jednoznačně odmítl označení, že protestujících zemědělci jsou proruští a připomněl, co, jako předseda odborů, za těch více než 30 let, co zastává tuto funkci, učinil jak pro zaměstnance, tak i pro naše občany, když odbory prosazovaly prosazování, aby vlády v sociálních otázkách nezapomínaly i na naše řadové občany. Podle něho, k této emociálně přehnané reakci vládní koalice došlo proto, že organizátoři demonstrace pojmenovali problémy, které sužují naše zemědělce, a které zavinil nejen Green Deal, ale i politika současné vlády. To se, přirozeně, vládě nelíbilo. Proto nastala tato mediální smrť proti demonstrujícím zemědělcům.

Pokud jde o důvody protestu zemědělců, podle Bohumíra Dufka, může za to nejen současná vláda, ale i vlády předchozí, které, na jednu stranu tvrdily našim občanům, že hájí české zájmy, a přitom v Bruselu odsouhlasily všechny nesmysly, které před několika lety ve vrcholných orgánech EU prosadil tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který by zodpovědný za uvedení Green Dealu v život. Dnes, tyto bývalé vlády svůj podíl, na tomto jejich, tichém souhlasu s Green Dealem, nechtějí veřejně přiznat.

O protest požádali sami zemědělci, odbory akci zorganizovaly

Bohumír Dufek dále vysvětlil, že organizátoři pondělního protestu zemědělců byli požádáni částí nespokojených českých zemědělců, aby připravili celostátní protestní jízdu zemědělců svými traktory do Prahy. Protože jejich odborový svaz disponuje jednou z nejlepších logistik u nás, tak se zemědělské odbory ujaly organizace této akce. Takže, během necelých 10 dní tuto protestní akci odbory připravily. Zároveň Bohumír Dufek dodal, že odbory zařizovaly organizaci této akce, zatímco, jako mluvčí, vystupovali samotní protestující zemědělci, tedy jejich viditelní zástupci. Proto byl také jedním z jejich mluvčích významný český zemědělec Zdeněk Jandejsek, který byl po jednu dobu i prezidentem Agrární komory ČR. Jeho úkolem bylo veřejně pojmenovat důvody, proč v posledních dvou letech došlo k tak výraznému zdražení potravin u nás, a proč nespokojení zemědělci protestují. Tím, že si dovolil zkritizovat vládu, že proti vysokým cenám potravin nic neučinila, proto se proti němu, ale i ostatním protestujícím zemědělcům, strhla mediální smrť z popudu vládní koalice.

Nálepkování je trik, jak zamlžit podstatu problému

Poté se ujal slova Libor Vondráček, který na otázku moderátora, zda tímto emociální pojmenováním protestujících zemědělců, nebyla upozaděny skutečné problémy zemědělců, odpověděl, že právě podstata celého problému byla přehlušen nálepkováním protestujících zemědělců ze strany vládní koalice. Podle něho je argumentace používáním nálepek velmi snadná, ale nic neřeší. Podle Libora Vondráčka je naopak nutné podpořit ty, kteří, v dnešní přebyrokratizované situaci, stále ještě něco dělají, kteří u nás podnikají, hospodaří a farmaří. „Vážím si těchto lidí. Pojďme se bavit o jejich problémech,“ dodal.

Organizátoři odmítají, že by byl protest zemědělcům „ukraden“

Poté se moderátor zeptal Bohumíra Dufka, jak to bylo s tzv. koordinátorem pro Ústí nad Labem a Litoměřice panem Milošem Malým, který během protestu odjel, přičemž pro média prohlásil, že byl tento protest zemědělcům někým „ukraden“.

Předseda zemědělských odborů, jako hlavní organizátor akce, k tomu odvětil, že „jedinému organizátorovi protestní akce zemědělců nemohla být protestní akce ukradena…“ Načež vysvětlil, že pan Malý se měl pokynům organizátorů akce podřídit. S magistrátem hl. m. Prahy bylo totiž domluveno, že traktory budou parkovat na nábřeží Edvarda Beneše. Bylo to, mimo jiné, i proto, že Bohumír Dufek se neklonil k tomu, aby protestující zemědělci šli diskutovat s ministrem zemědělství, a to před budou ministerstva zemědělství, protože, „tam se v životě nemůže nic dohodnout, spíše to vede k emocím. Nikdy jsem toto nepodporoval za celou svoji éru. Byl to prostě nehorázný podraz na ty, kteří tam přijeli. Takto tato akce naplánována nebyla. Je mně jasné, že to sloužilo k tomu, aby zaparkované traktory nebylo vidět z Úřadu vlády ČR. Protože, to by byla ještě větší prohra současné vládní koalice. Nejlepší na tom, je, když člen vládní strany, jde kritizovat vládní politiku.“

Na další otázku moderátora, jestli šlo spíše o politikum ze strany pana Malého, Bohumír Dufek odvětil, že to jednoznačně byla politika. Protože to bylo opakování toho, co se stalo při demonstraci odborů 27. listopadu loňského roku na Malostranském náměstí v Praze, kdy v médiích vystoupila Petra Mazancová, členka TOP 09, která je předsedkyní lobbistické Učitelské platformy, a která v médiích vystoupila proti, v ten den, stávkujícím učitelům. Nyní se to, podle Bohumíra Dufka, opakovalo v jiném provedení.

Zmírnit přísné podmínky pro zemědělce nebude jednoduché

Načež předseda zemědělských odborů k tomu dodal, že návrhy na úpravy zemědělské politiky české vlády, jak to nyní ministr zemědělství Marek Výborný zemědělcům slibuje, tak není možné uskutečnit hned, protože se tato záležitost musí nejprve projednat v celé vládní koalici. Navíc, svoji roli hraje i to, že, návrh státního rozpočtu pro příští rok se obvykle schvaluje v září, říjnu, takže naši zemědělci budou i nadále, to je po celý letošní rok, pod obrovským tlakem, aby, ve své práci, vyhověli přísným podmínkám, které jim Green Deal předepsal, a současná česká vláda ještě více prohloubila. Letos jim, pravděpodobně, nikdo uvolní dodatečné finanční prostředky, aby mohly být tyto přísné podmínky pro naše zemědělce zmírněny.

Přísné normy Green Dealu způsobují vážné problémy farmářům

Poté promluvil Libor Vondráček, který nejprve uvedl, že za problémy zemědělců, obecně řečeno, může Green Deal, který pro evropské farmáře, a také i pro naše zemědělce, stanovil mnoho požadavků, které, od zemědělců, vyžadují splnění řady nesmyslných norem. Takže, kvůli tomu musí zemědělci trávit spoustu času se svými daňovými poradci, s účetními a dalšími lidmi, které jim vysvětlují, jakým způsobem mají splnit předepsané normy a předpisy, aby od státu dostali požadovanou dotaci. Načež poznamenal, že kdyby se po nich tyto věci nevyžadovaly, byli by schopni svojí zemědělskou produkcí lépe konkurovat ostatním zemědělcům v EU, ale i vůči dovozům levného obilí z Ukrajiny. Nepoměr v cenách jejich zemědělské produkce by nebyl, ve srovnání s tou ukrajinskou, tak výrazný, jako je tomu nyní, dodal.

Libor Vondráček dále uvedl, že základní problém spočívá v tom, že, díky Green Dealu, dostávají naši zemědělci úkoly, které by měli plnit, při tom, že právě tyto úkoly zaneprazdňují natolik, že nejsou na otevřeném evropském trhu ostatním zemědělcům konkurovat. Navíc, tuto situaci prohlubuje i to, že se nedotuje produkce potravin, ale dotuje se produkce paliv či kukuřice do bioplynových stanic. Neproduktivitu zemědělců podporuje i to, že se přidělují dotace na hektar, kdy se na tomto poli nic nezaseje, žádná plodina. To je, podle Libora Vondráčka, něco, co by naši předkové nedokázali pochopit, že je to vůbec možné. Tedy, že někdo dostane peníze za to, že neobdělá pole. Naši předkové by si, v tomto případě, „ťukali na čelo“, konstatoval.

Bezcelně dovezené ukrajinské obilí zaplnilo sklady zemědělcům!

K bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí se nejprve vyjádřil Bohumír Dufek, který řekl, že je sice nutné Ukrajině, v její složité situaci, nadále pomáhat, ale současnou situaci našich zemědělců zavinila i současná vláda, a to tím, že uvolnila prosto pro tyto dovozy ukrajinských zemědělských komodit. Měla postupovat jinak, tedy tím, že by byly zavedeny koridory, kudy by tyto ukrajinské zemědělské produkty byly převáženy přes naše území a směřovaly by do zemím, kam byly původně určeny. Znamenalo by to, místo nákladních aut, dopravovat ukrajinské obilí a další komodity vagony po železnici. Vždyť právě převozu nákladními auty se zmocnily spekulanti, kteří toho zneužili. Načež podotkl, že Česká republika byla zaplavena obilím, shodou okolností z Polska, které, když bylo do Polska dovezeno z Ukrajiny. Poté bylo toto obilí přesměrováno k nám, a to i z důvodu, že je to pro tyto dovozce blíže, než kdyby toto obilí expedovali do Francie či Německa. Tedy, značná část tohoto ukrajinského obilí byla dovezena k nám.

Ukrajinské obilí expedovat železničními koridory mimo EU!

Podle Bohumíra Dufka, základní chyba Evropské unie spočívá v tom, že sice nemusela na ukrajinské obilí vyhlásit clo, protože za této situace by to bylo pro ukrajinské zemědělce finančně velmi náročné. Ale Evropská unie měla udělat vše proto, aby byly, napříč Evropou, vytvořeny a stanoveny železniční koridory, jejichž prostřednictvím by ukrajinské obilí putovalo až k moři, a potom loděmi až do Afriky. To je tam, kam toto obilí mělo původně směřovat. Mimochodem, před válkou Ukrajina vyvážela asi 40 milionů tun obilí loděmi přes Černé moře.

Bohumír Dufek se dále zmínil o návrhu, který zaznívá v posledních dnech, a to, že by na převoz ukrajinského obilí byla stanovena určitá finanční kauce, která by se dovozci vrátila v okamžiku, kdyby se toto přepravované obilí dostalo mimo země Evropské unie. Načež dodal, že by se vrcholné orgány EU měly spíše zamyslet nad tím, co učinit, až zhruba za 4 měsíce začne sklizeň obilí, a jak se vyřeší sýpky, plné obilí, v Polsku, České republice či jinde.

Bude, či nebude, podepsána dohoda s Mercosurem?

V návaznosti na dovoz levného, bezcelně dovezeného ukrajinského obilí Bohumír Dufek přešel k významné otázce, kterou nyní řeší Evropská komise, to je, zda se podepíše, či nepodepíše, obchodní dohoda s Mercosuserm, to je uskupením hospodářsky významných jihoamerických zemí, které by se týkala především vývozu jihoamerických zemědělských produktů do Evropské unie, a naopak vývozu strojírenských výrobků ze zemí EU, to je zejména německého automobilového průmyslu, do Jižní Ameriky. Podle Bohumíra Dufka před vrcholnými orgány EU stojí otázka, jak se rozhodnout. Protože, si Francie, tj. francouzská vláda, na základě protestů francouzských farmářů v posledních měsících, uvědomuje, že by tímto dovozem z Jižní Ameriky byly zájmy francouzských zemědělců ohroženy. Proto se postavila proti tomuto podpisu, čím se dostala do sporu s Německem, které, aby podpořilo svůj automobilový průmysl navrhuje úpravu smlouvy tak, že se bude týkat evropského průmyslu. Podle Bohumíra Dufka je ale nasnadě, že každá smlouva musí být oboustranně výhodná. To je, že když se smlouva nebude týkat zemědělství, tak to pro společenství Mercosuru nemusí být výhodné a zajímavé. Takže, jde zde otazník, zda vůbec k nějakému podpisu této smlouvy vůbec dojde. Řešit to má zasedání Rady EU v pondělí 26. února, na což si, podle Bohumíra Dufka, budeme muset počkat.

„Překopat“, či zrušit, Green Deal?

Následovala otázka, zda, po velkých protestech evropských zemědělců bude „překopán“ Green Deal? K tomu Bohumír Dufek odpověděl, že, podle jeho názoru, „překopán“ bude, protože zemědělci nechtějí vyrábět neekologicky. Dále řekl, že „mně se nejvíce nelíbí, když někdo vyřvává, že ´agrobaroni´ likvidují půdu apod. To vůbec není pravda. V rámci České republiky máme nejmenší spotřebu umělých hnojiv na hektar, z celé EU. Zatímco jiné státy Evropské unie tyto dávky mají mnohonásobně vyšší. U nás je to dáno tím, že spíše užíváme organická hnojiva. Já si myslím, že ´překopán´ bude, a to proto, že nyní jsou před námi volby do Evropského parlamentu. Protože současní europoslanci mají strach, že přijdou odpůrci Green Dealu. Tak se do určité míry budou muset snažit vyhovět názorům protestujících zemědělců. Já si myslím, že je to správné.

Jsem rád za debatu zde ve studiu, že to neříkám pouze já, ale že to řekl i můj spolubesedující, že v některých případech budou muset zemědělcům ulevit, protože přínos ´zelených´ opatření na snížení CO2 v atmosféře, není tak obrovský. Jak se z pozice zemědělských ekologických organizací děje.

Jde zde ještě jeden velký problém, že Evropa není připravena na to, aby stihla v roce 2050 být ekologicky neutrální“.

Libor Vondráček k tomu dodal, že Green Deal je nutné ukončit. „Jako plody Green Dealu již nyní sklízíme to, že jsou drahé energie. Drahé jídlo je zde proto, že jsme zde začali zavádět Green Deal. Tím jsme začali komplikovat úplně všechno, roztočili jsme inflační spirálu. Kdy se u nás, v době covidu, dělaly lockdowny, tak jsme napomohli inflaci. Ony tyto věci fungují jako domino, to znamená, že když se strčí do první kostičky, tak na konci to nějak dopadne. My jsme měli křičet, když Andrej Babiš hlasoval pro Green Deal. Již v té chvíli jsme měli říkat, jaké to přinese důsledky,“ prohlásil Libor Vondráček.

Donald Trump a jeho odstoupení od klimatických smluv

Na to reagoval moderátor slovy, že bývalý premiér Andrej Babiš tvrdí, že GreenDeal nepodepsal. Na což mu Libor Vondráček odpověděl, že Andrej Babiš sice základní dokument projektu Green Deal nepodepsal, ale hlasoval pro něho na Radě EU. Jinak by ho nebylo možné přijmout, podotkl Libor Vondráček. Načež dodal, že Andrej Babiš sice není pod dokumentem podepsaný, jenže ho odhlasoval. Podle Libora Vondráčka bychom u nás potřebovali někoho, jako byl v USA bývalý prezident Donald Trump, který od klimatických smluv, které se v té době ve světě podepisovaly, jménem Spojených států amerických, odstoupil. Je to, z jeho z hlediska, kvůli tomu, že Čína stejně tyto dohody nerespektuje a dělá si, co chce. Problém je v tom, že Evropa, z hlediska ohrožení planety škodlivými emisemi, je jen zrnkem v písku, dodal Libor Vondráček. Protože produkuje jen 4,6 % procenta CO2. Takže, dále uvedl, „přestaňme zde dělat experimenty, protože dříve nebo později zjistíme, že na to nemáme, a budeme je stejně muset ukončit“.

Mělo, či nemělo by, zemědělství pro Česko prioritou?

Moderátor se v průběhu diskuse zmínil o tom, že poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček prohlásil, že zemědělství by nemělo být pro Českou republiku prioritou. Na to reagoval Bohumír Dufek s tím, že zemědělství nikdy prioritou v České republice nebylo. Může k tomu dodat, že to potvrzují i přístupová jednání do Evropské unie, které nastaly před rokem 2004, kdy jsme do EU vstoupil. Konstatoval, že tehdejší představitelé EU slibovali, že České republika, pod deseti letech, po vstupu do EU, bude mít dotace ve stejné výši, jako mají původní, západoevropské členské státy EU, což Česká republika dosud nezískala a ani nezíská. Bohumír Dufek je toho názoru, že tehdejší hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do EU Pavel Telička, při vyjednávání „vyměnil“ rezort zemědělství za jiné priority.

Podle Bohumíra Dufka, nakonec dojde k tomu, že Green Deal v původním znění již nebude platit, protože budou dohody na jiném uspořádání tohoto „zeleného“ projektu, ale původní název Green Deal zůstane zachován, protože bude i nadále politicky přitahovat určitou skupinu voličů.

Na něho navázal Libor Vondráček, který odmítl výraz „překopat“, a dále prohlásil, že zemědělcům pomohlo, kdyby se Green Deal úplně zrušil. Protože jsou to právě zemědělci, kteří nejlépe vědí, co je potřeba, při jejich práci na polích, udělat, jaký postup prací zvolit. Vždyť od jakživa jim nikdo neříkal, co mají pěstovat. To vědí sami, co nejlépe.

Zemědělce nerozlišovat na malé, střední a velké!

Navíc, podle něho, se nemají zemědělci rozlišovat na malé, střední a velké. Zdůraznil, že je třeba pomoci těm, kteří produkují potraviny, které jsou potřebné pro naše občany. Právě tito zemědělci by měli dostávat od státu podporu.

Bohumír Dufek k tomu dodal, že Česká republika dostane určitou sumu peněz na podporu zemědělství, která je rozdělena na přímou pomoc zemědělcům a dále na podporu venkova. Načež podotkl, že on, osobně, by pomohl právě těm nejmenším zemědělcům, jejichž pole jsou o rozloze do 50 hektarů. Tito zemědělci byli, podle něho, v pondělí v Praze, a to na rozdíl od těch, kteří ve čtvrtek jeli na hranice. Tě je potřeba pomoci, protože jsou to ti, kteří pečují o krajinu kolem svých hospodářství. Vždyť právě ti dělají „na vidličku“. Ostatní zemědělci ať obdrží svůj „balík“ finanční pomoci.

Libor Vondráček k tomu podotkl, že když se odstraní administrativa, tedy „papírování“, nejvíce to pomůže právě malým zemědělcům, protože velké zemědělské podniky mají k tomu k dispozici příslušné oddělení pracovníků a různých poradců, které vedení těchto firem poradí, jak splnit všechny předepsané podmínky, které jsou u dotací stanoveny. Zatímco malý zemědělec se tím „prokousává“ a trápí se tím.

Zemědělci požadují snížení administrativy!

K otázce snížení administrativy u zemědělců se nejprve vyjádřili Bohumír Dufek. Řekl, že z části je to otázka Evropské unie, která pro zemědělce nastavuje podmínky jejich činnosti, jejich podnikání. Ale, zároveň je to i záležitost současné vlády, jak, ona sama, vyžaduje dodržování přísných podmínek, které jsou v zemědělské politice EU nastaveny.

Podle něho je nutné především snížit administrativu, kterou zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kde je zaměstnáno obrovské množství lidí, kteří si tyto kontrolo v podstatě vymýšlejí. „Nejhorší je, že přijede kontrola v lednu, jestli tam ta vojtěška ještě je. Nebo, jestli toto pole již nezvoral. Přitom to snímkuje satelit. Pomoci zemědělcům se dá hned. Udělat to může česká vláda, že v Bruselu řekne, že si vezme garanci za to, že to, co vyplatila, tak vyplatila správně,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Libor Vondráček k tomu ještě připomněl změnu zákoníku práce u „dohodářů“, kdy zemědělec neví, zda bude pršet či nebude. „Těžko může tři dny dopředu dát rozpis služeb těm, které má na brigády. Takže, to je další věc, která je schválena touto vládou, jako změna zákoníku práce v minulém roce. Přestaňme dělat tyto věci, které třeba na první pohled se zemědělství nesouvisí. Ale bohužel zemědělcům zásadně komplikují život,“ prohlásil Libor Vondráček v závěru tohoto pořadu.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31