Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: dohoda o klimatu, parkovací zóny, aktuální dění a mnoho zpráv ke krajským a senátním volbám

Svobodní v médiích: dohoda o klimatu, parkovací zóny, aktuální dění a mnoho zpráv ke krajským a senátním volbám

Monitoring za období 28. září–5. října 2016

ČTK vydala zprávu o jednání Evropského parlamentu (4. 10.):
Evropský parlament dnes schválil klimatickou dohodu, která byla pod záštitou OSN přijata loni v Paříži. Celkem 610 europoslanců bylo pro, 38 proti. Z českých europoslanců velká většina klimatickou dohodu podpořila. Proti byl jen europoslanec za Svobodné Petr Mach, hlasování se pak zdržel Evžen Tošenovský.

Zprávu z ČTK převzala řada médií, například Česká televize Europarlament schválil klimatickou dohodu z Paříže, dále Deník EP schválil dohodu o klimatu, šéf OSN ocenil vůdčí roli EU, Blesk.cz EP schválil dohodu o klimatu, šéf OSN ocenil vůdčí roli EU a spousta dalších vč. tištěných.

DALŠÍ DĚNÍ V EU

Petr Mach v rozhovoru pro Parlamentní listy Tito lidé budou mezi prvními ukamenovanými, ale to Dienstbierům nedochází. (28. 9.):
Předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach je pro spořádané vystoupení z EU co nejdřív, než se to začne hroutit samo. „Západ v mnoha ohledech měl lepší kulturu a zákony, my jsme byli zdevastováni komunismem, ale v jiných ohledech byl Západ naopak zkaženější. Západ byl napaden rakovinou kulturního marxismu,“ říká o našem „návratu na Západ“ Mach.

Server Plzeň.cz a článek Petr Mach bojuje proti euronesmyslům. Chce ale zrušit i stravenky (5. 10):
Europoslanec za Svobodné Petr Mach by chtěl zrušit stravenky. Podle něho jsou přežitkem a jen živí ty firmy, které je vydávají, a pro všechny ostatní jsou nevýhodné. A kdyby prý měl Mach moc měnit zákony stravenky by zrušil jako první. Každý zaměstnanec by místo nich automaticky dostal výplatu vyšší o hodnotu stravenky. Píše o tom na webu Svobodných…

PARKOVACÍ ZÓNY

3. října odvysílala TV NovaTelevizních novinách reportáž, týkající se parkovacích zón, ve které byl zmíněn náš člen Ondřej Pecák, který připravuje hromadnou žalobu na město Praha. Celou reportáž si pusťte zde.

Kurzy.cz a článek Hromadná žaloba na parkovací zóny! Právník: Chceme je zrušit (3. 10.):
V prvé řadě vytáhnout z lidí peníze. A až v té druhé a ještě bůhví kdy vyřešit problémy s parkováním. Takový účel mají nové modré zóny v Praze podle advokáta Ondřeje Pecáka. Ten se proto rozhodl vyzvat lidi, aby podali na hlavní město hromadnou žalobu. Přidalo se k ní zatím několik desítek nespokojených lidí. "Budeme žalovat hlavní město Prahu a naším cílem bude zrušit tu aktuální zónu tak, jak je nastavená," je odhadlaný Ondřej Pecák…

4. října odvysílala TV Prima reportáž a rozhovor s O. Pecákem o modrých zónách v pořadu Očima Josefa Klímy. Celou reportáž si pusťte zde

RŮZNÉ

Finmag zveřejnil Očima expertů: Sick days. Nařídit firmám, ať lidem dají pár dní na zdravotní volno? (30. 9.):
Petr Mach, ekonom, předseda Strany svobodných občanů:
Jsem pro. Zdá se mi to jako praktické řešení. Dá se říct, že skoro každý člověk má pár dní v roce, kdy není fit do práce. Zaměstnanci by nemuseli chodit s každou nevolností k doktorům pro potvrzení, jen aby ve firmě nahlásili, že z důvodu nemoci nepřijdou. Firma by věděla, že každý zaměstnanec si během roku takto vybere, řekněme, tři dny a dostával by 60 procent běžné výplaty…

Blesk zveřejnil článek o členech Mensy, tj. nejchytřejších lidí planety, kde zmínili i Petra Macha (3. 10. na str. 24):
I když se to na první pohled může zdát, členové Mensy nejsou jen »vědátoři« v laboratorních pláštích. Mezi dvě procenta nejinteligentnějších lidí planety patří třeba i americká herečka Jodie Foster (53) či komik Steve Martin (71)! Naši zemi reprezentuje například ekonom a politik Petr Mach (41).

Divadelní noviny se opřely do článku členky ReV Ivety Kubové „Více peněz na kulturu“ Peníze, nebo politika? (4. 10. na str. 2):
Zleva vláda tlačí kulturu do systému odboráři chráněného stálého zaměstnání pod penzí, zprava se pravidelně vracejí dávné výkřiky, že by se kultura, a zvlášť divadla, neměla dotovat vůbec. Naposledy objevila Ameriku členka republikového výboru Svobodných Iveta Kubová: všimla si, že v USA rozpočty divadel tvoří vlastní příjmy, individuální dárci, nadace (komunitní, soukromé, firemní) nebo firmy a že podpora z veřejných zdrojů činí cca 3–4 %. A že instituci spolufinancují členové správní rady svými soukromými prostředky a výkonným fundraisingem…

KRAJSKÉ VOLBY

iDNES.cz a článek Zůstane většina krajů v rukou ČSSD? Hlasujte ve volbách nanečisto (30. 9.):
Z dalších uskupení mají šanci na úspěch také piráti a zelení v Karlovarském, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji, Svobodní a soukromníci ve Zlínském kraji a v Jihočeském pak Jihočeši 2012.

Průzkum zveřejnila Mladá fronta DNES Změní republika barvu? (3. 10. na str. 4):
Středočeský kraj – Svobodní a Soukromníci 6,0
Zlínský kraj – Svobodní a Soukromníci 10,0

Právo napsalo Zastavit migranty? Kraje na to mandát nemají (3. 10. na titulní straně):
Jihočeští kandidáti Strany svobodných občanů zvolili jako téma na billboardy „Chraňme náš kraj před ilegální migrací“. V celostátních průzkumech, které odrážejí voličské preference, se ale strany, které burcují proti uprchlíkům, opakovaně umisťují pravidelně na chvostu maximálně se čtyřmi procenty, případně tam vůbec nejsou zahrnuty.

Vyšlo i na Novinkách tady.

Parlamentní listy a článek o naší stížnost na Českou televizi kvůli nepozvání do Superdebaty (3. 10.):
“Oceňujeme, že RRTV nevyužila plné lhůty k projednání naší stížnosti. Případná prodleva v jejím rozhodnutí po volbách by mohla být v krajním případě důvodem k žalobě na neplatnost voleb z důvodu neférového přístupu veřejnoprávní ČT v předvolební kampani a protežování některých politických subjektů,“ upozornil europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.

Eportál a článek Zasvěcený novinář přináší velmi důvěrné informace. Už jde prý skutečně do tuhého a hraje se o budoucnost nás všech (3. 10):
Krajské a senátní volby jsou za dveřmi. Je téměř jisté, že my pravičáci opět zapláčeme. Kromě ODS, Soukromníků a Svobodných naše zájmy nikdo jiný nezastupuje…

Roklen24.cz Fortuna: Sobotka bude spokojen, ČSSD obhájí sedm hejtmanů (3. 10):
Pokud jde o pravicové strany, ODS bude nejsilnější z nich ve většině krajů. S dobrým výsledkem může počítat ve středních Čechách, v Plzeňském a Královéhradeckém kraji, tradičních baštách pravice. Pouze ve Zlínském kraji jí hlasy sebere kandidátka Svobodných a Soukromníků, kterou vede osobně miliardář Ivo Valenta.

Pražský patriot a článek Analýza nejčastějších výrazů stran před volbami není čtení pro Mirka Dušína (4. 10):
Komunikace politických stran vypovídá o jejich postojích a chování. Analytik poradenské společnosti Bisnode Milan Petrák vyvinul metodiku analýzy skupinové iracionality, kterou poměřil články publikované nejvýznamnějšími politickými stranami na jejich internetových stránkách před krajskými volbami, v období od května do září letošního roku.
Svobodní: nepřátelský, pokrytectví, propaganda, výpalné, socialistický, svoboda

Středočeský kraj

4. října odvysílala Česká televize předvolební debatu s lídry Středočeského kraje, kde se zúčastnil Luboš Zálom. Celou debatu si pusťte tady.

Server Eportál přinesl dva rozhovory, s L. Zálomem a M. Chvalovskou Kandidát na hejtmana pro Středočeský kraj: Dejte Babišovi a celé vládě najevo, co si o nich myslíte! (27. 9.).

"Nedivím se, že se lidé obávají o svoji bezpečnost" (29. 9.).

ČTK vydala zprávu Největší šanci na vítězství ve volbách má ANO (3. 10.):
O osmé místo se s šesti procenty hlasů dělí Česká pirátská strana a Svobodní a Soukromníci.

Vyšlo např. na Echo24 tady (3. 10.).

Deník.cz a článek Krajským zastupitelem se chce stát 93 lidí z Benešovska (3. 10.):
Svobodní a soukromníci s pořadovým číslem 52 mají na devátém místě kandidátky hospodského z Pyšel Pavla Kulhavého. Číslo 20 má vlašimský živnostník Tomáš Pavlis, 23 státní zaměstnanec Jaroslava Pokorná z Votic, 25 hospodská Eva Ježek z Nespek, 46 OSVČ Josef Trochta z Vlašimi a 60 programátor ze Sázavy Tomáš Kučera.

Lidové noviny a článek Potýkání s Prahou (4. 10.):
Luboš Zálom (Svobodní a Soukromníci), živnostník, programátor. Kraj by měl sloužit jako servisní organizace obcím. Přesuneme rozhodování o penězích co nejblíže občanům.

Server Čti doma a článek Kam jdou peníze z kraje? Udělejte audit, hřímají kandidáti na hejtmana (4. 10):
Luboš Zálom (Svobodní) by rád hledal i nové technologie, jak silnice budovat. "Takové postupy pak ušetří i peníze. Silnice se nebudou jen záplatovat, ale něco vydrží."

Parlamentní listy a článek Špatné silnice plné kamionů i liduprázdné cyklostezky. V ČT diskutovali kandidáti na středočeského hejtmana (4. 10):
Hejtmanský kandidát Svobodných a Soukromníci Zálom uvedl, že jejich prioritou je stav silnic, zprůhlednění dotací pro obce a zefektivnění fungování kraje. “Aparát kraje by měl být menší, současný moloch se příliš rozbujel,“ podotkl.

Boleslavský deník a článek O víkendu se rozhodne, kdo bude vládnout kraji (4. 10.):
Do zastupitelstva by se však mohli dostat zástupci ODS, TOP 09, STAN, Soukromníci a Svobodní, popřípadě koalice KDU-ČSL, SNK ED a Strana zelených. Překvapením mohou být i příslušníci České pirátské strany. Na prvním místě kandidátky Svobodných a Soukromníků figuruje živnostník a programátor Luboš Zálom.

Pardubický kraj

Blesk a článek Velká hádka o letiště (30. 9. na str. 6):
Blesk.cz odvysílal předvolební debatu s kandidáty na hejtmana Pardubického kraje. (…) „Nejsem přesvědčen, jestli mladého člověka zajímá zdravotnictví, myslím, že vůbec. Mě jako šedesátičtyřletého chlapa hodně.“ Petr Bajer (49, Soukromníci a Svobodní): „Rezonuje doprava a pak je vše ostatní. Já zmíním podporu živnostníků. Pokud se daří průmyslu, daří se podnikatelům i kraji. Další problém je až katastrofický nedostatek odborných pracovníků. Je to důsledek špatné koncepce odborného školství. Správný krok je: učeň si najde svého sponzora, chodí na praxi, zaváže se pracovním úvazkem pro danou firmu. To je základ pro to, aby se podnikalo.“…

Ekolist a článek Krajské volby 2016: Kandidáti v Pardubickém kraji mají odlišné názory na splavnění Labe (3. 10.):
Svobodní a soukromníci chtějí pokračovat v likvidaci starých ekologických zátěží v Pardubickém kraji a prosazovat takový plán odpadového hospodářství, který by byl nejen ekologický, ale také ekonomický. „Aby se více vyplatilo třídit a recyklovat, než je spalovat a skládkovat,“ uvádí ve svém programu…

Zlínský kraj

ČTK a zpráva Strany ve Zlínském kraji sázejí i ve finále na kontaktní kampaň (2. 10.):
Hodně vidět je v kampani koalice Strany soukromníků a Strany svobodných občanů, kterou vede senátor Ivo Valenta – jeden z nejmocnějších mužů českého hazardu, který byl před osmi lety pravomocně odsouzen ve fotbalové korupční kauze kolem někdejšího uherskohradišťského klubu 1. FC Synot. Soukromníci a Svobodní voliče zvou na pivo za sedm korun a pořádají koncerty s interprety televize Šlágr… Podle Valenty zůstane strategie kampaně do konce stejná.
Kromě stánků a politiků na náměstích se kampaň vede, hlavně v ulicích měst, prostřednictvím billboardů, plachet či stojek s obličeji kandidátů i zmíněných celostátních politiků. V kraji má nejvíce inzerátů lákajících voliče zřejmě hnutí ANO, koalice Soukromníků a Svobodných, lidovci a také SPO. Strany údajně na kampaň dají od půl milionu do 2,5 milionu korun. Částku odmítl zveřejnit jen Valenta.

Dobrý den s kurýrem a článek Krajské volby: Šanci má osm stran a hnutí. Kdo uspěje? (3. 10. na str. 2):
Kandidátce vévodí ještě Jan Pijáček (ODS), Margita Balaštíková (ANO), Pavel Dohnal (Moravané) a senátor Ivo Valenta, lídr spojených Svobodných a Soukromníků, kteří jsou ve Zlínském kraji asi silnější než kde jinde.
Politologové očekávají, že kromě tradičních stran ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a ODS se nad pětiprocentní hranici dostanou ještě Starostové a Nezávislí, hnutí ANO, které neobhajuje žádný mandát, a právě Svobodní a Soukromníci…

Jihočeský kraj

Článek + video rozhovor s I. Steinhauserovou na ČT24.cz Chtějí váš hlas. Co říkají jihočeští lídři, kteří se nedostali do debaty? (27. 9.):
Strana svobodných občanů se chce zaměřit především na bezpečnost. Podle lídryně kandidátky Ireny Steinheuserové žijeme v šesté nejbezpečnější zemi světa a nesmíme se nechat o toto místo připravit. Obává se proto především kvót na rozdělování uprchlíků. Zmínila také oblast školství, kde vyzdvihla téma inkluze. Ta podle ní škodí všem dětem.

Mladá fronta DNES a článek Obědy zdarma, nebo vyšší platy. Víte, koho volit? (3. 10. na str. 15):
Letiště České Budějovice
Liší se proto názory na další modernizaci a usilování o zisk licence pro mezinárodní provoz. Většina stran je pro, ale třeba právě zástupci Pro jižní Čechy by další investice zastavili, stejně tak Jihočeši 2012, Piráti, zelení a Strana svobodných občanů…

Ekolist a článek Strany v Jihočeském kraji se vyjadřují k Šumavě i Temelínu (4. 10.):
Svobodní (Strana svobodných občanů) se staví za ochranu kraje na všech úrovních. A také za podporu jaderné energetiky, která je dle nich nejčistější. Jejich postoj ke konzervaci krajinných hodnot vyjadřuje věta: „Ochrana přírody musí jít ruku v ruce se zdravým rozumem, tak jako to dělali naši předci." Což by mělo mimo jiné obnášet maximální zpřístupnění krásných šumavských lesů. Vedoucím kandidátky je Ing. Mgr. Irena Steinhauserová.

Jihomoravský kraj

Petr Pořízek byl hostem pořadu internetové televize DVTV Peníze na kampaň z hazardu mi nevadí, herny a kasina bych nerušil, říká kandidát na hejtmana Pořízek (4. 10.).

Lidovky.cz a článek Jihomoravský kraj musí řešit infrastrukturu. Brno je Mekka výzkumu (29. 9.):
„Obáváme se, že až granty skončí, budou mít centra na kahánku. Jen rozpočet jednoho z největších center – CEITEC – je srovnatelný s rozpočtem celého kraje, takže není myslitelné, aby tuto instituci financoval,“ říká podnikatel Petr Pořízek, lídr společné kandidátky Svobodných a soukromníků. Aby centra fungovala a zvládala se uživit, potřebují mezi své zaměstnance nalákat zahraniční vědce. A jsme zpátky u dopravy, protože bez dobrého spojení na letiště a do okolních států nebude Brno pro cizokrajné mozky přitažlivé.

Článek a video rozhovor s P. Pořízkem zveřejnila ČT24.cz Žádají o vaše hlasy. Seznamte se s kandidáty z Jihomoravského kraje (30. 9.): 
Lídrem společné kandidátky Strany svobodných občanů a Strany soukromníků České republiky je Petr Pořízek. Jako klíčové téma voleb vidí problematiku územního plánování a dlouho chybějící dokument „Zásady územního rozvoje kraje“. To podle něj brzdí rozvoj klíčových dopravních staveb v regionu. Svobodní a Soukromníci by více investovali do krajských silnic II. a III. třídy. V případě zvolení by se zaměřili na vytvoření vyrovnaného krajského rozpočtu pro rok 2017.

Brněnský deník a článek Účet za kampaně: 20 milionů (3. 10. na titulní straně):
Podobně i koalice Svobodných a Soukromníků staví na dobrovolných příspěvcích. Jak uvedl jejich lídr Petr Pořízek, v dvoumilionovém rozpočtu, na kterém se každá ze stran podílí polovinou, jsou za Svobodné pouze příspěvky od členů a sympatizantů. U žádné z oslovených kandidujících stran ale ještě není jasné, kolik na darech získají. Peníze totiž chodí stále a přesné částky budou znát až po ukončení kampaní…

Brněnský deník a článek Projekt Rovnosti SMS voličům: lídři kandidátek odpovídali v krátkých zprávách (4. 10.):
Jižní Morava – Už v pátek se otevřou volební místnosti a Jihomoravané budou vybírat novou krajskou reprezentaci. Deník Rovnost proto přišel s projektem SMS voličům. Oslovil devět hlavních politických stran, hnutí a koalic, aby odpověděly na sérii jedenácti otázek. Na každou měli jen 160 znaků, tedy rozsah běžné SMS. Naopak nejúspornějším byla jednička koalice Svobodní a Soukromníci Petr Pořízek. „S Liberlandem," odpověděl na dotaz, s jakým evropským regionem Brnu nejvíce chybí přímé letecké spojení.

Vyšlo i v dalších Denících: Břeclavském, Blanenském, Hodonínském, Vyškovském a Znojemském.

Následující den vyšlo i v tištěné formě Brněnského deníku SMS jako odpověď? Pro lídry málo (5. 10. na str. 1):

Ústecký kraj

Článek + video rozhovor s Š. Drozdem na ČT24.cz Kdo se uchází o hlasy voličů v Ústeckém kraji? Anketa s lídry, kteří se nedostali do debaty ČT (29. 9.):
Dostupná zdravotní péče, konkurence v dopravě nebo bezpečnost – to jsou některá z předvolebních témat Svobodných a Soukromníků. Lídrem jejich společné kandidátky v Ústeckém kraji je starosta Klášterce nad Ohří Štefan Drozd. Chce se zaměřit hlavně na přerozdělování dotací, především pak v sociální oblasti. Jako problematické totiž vnímá financování ústavů sociálních služeb v regionu.

Ekolist.cz a článek Krajské volby 2016: Unaveni limity těžby. V Ústeckém kraji se tématu skoro nikdo nevěnuje (30. 9.):
Koalice Strany svobodných občanů a Strany soukromníků České republiky voličům slibují, že budou vždy podporovat projekty zaměřené na zlepšování ovzduší a kvality vod. Stejně tak podpoří pokračování rekultivací, které vracejí krajině přírodní charakter.

Rozhovor s panem Červenkou přinesl děčínský Princip I krajské volby mohou být cestou ke změně poměrů v naší zemi.

Karlovarský kraj

Ekolist.cz a článek Krajské volby 2016: V Karlovarském kraji strany slibují dálnice a rozvoj lázeňství (29. 9.):
Kandidující uskupení se rovněž shodují na podpoře regionální dopravy, a to především prostřednictvím zapojení místních dopravců. Tento model svorně podporují i jinak ideově velmi odlišné strany jako Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, KSČM, ODS nebo koalice Svobodných a Soukromníků.

Liberecký kraj

Parlamentní listy a článek Svobodní burcovali v Liberci: Žijeme v krachující Evropě. Symbolem toho je i samotný Brusel. Stalo se z něj hnízdo islámského terorismu (29. 9.):
“Na krajské úrovni máme shodu stoprocentní. Lišíme se v pohledu na Evropskou unii. Soukromníci tvrdí, že by se ještě dala reformovat, my už tomu nevěříme,“ vysvětlil Uchytil ParlamentnímListům.cz. Lidem rozdával mimo jiné i knihu Odcizená Evropa – Rozpadající se EU autorů Davida Bartase, Petra Macha a Jiřího Payneho…

Liberecký deník Kdo bude hejtmanem? Rozhodne se o víkendu (5. 10. na str. 4):
Radek Uchytil mačkář skleněné bižuterie 48 let, Radostná pod Kozákovem Svobodní a Soukromníci: Kraj je bohužel v podstatě jen průtokový ohřívač peněz, jehož úkolem j e rozdělit peníze, které mu pošle stát. Mým cílem tedy bude snaha o to, aby peníze byly rozdělovány co nejúčelněji a nejtransparentněji.

Moravskoslezský kraj

Region Opavsko a článek Odpovídá Radomír Klein (27. 9. na str. 4):
lídr kandidátky koalice Svobodných a Soukromníků.
Jste kandidát na hejtmana. Co byste udělal jako své první kroky v úřadu?
Předpokládám, že ti občané, kteří podporují Svobodné a Soukromníky, chtějí zlepšit fungování krajského úřadu a k tomuto zadání musí veškerá práce hejtmana směřovat.

Ekolist a článek Krajské volby 2016: Moravskoslezský kraj – téma ovzduší už není tak silné, jako v minulých volbách (29. 9.):
Strana svobodných občanů jde v Moravskoslezském kraji do voleb v koalici se Stranou soukromníků České republiky s několika málo stručnými prioritami. Životního prostředí se týká slib budování obchvatů měst a obcí a mimoúrovňových křížení na železničním koridoru. Svobodní a soukromníci ještě chtějí produkci kvalitních regionálních potravin bez zbytečné byrokracie a házení klacků pod nohy.

Lidovky.cz a článek Talentovaní a mladí, zůstaňte, prosí Moravskoslezký kraj (30. 9.):
Vedoucí kandidátky Svobodných a Soukromníků Radomír Klein položil na stůl téma hospodaření ostravského Letiště Leoše Janáčka v Mošnově. „V minulých letech se stalo fyzikálním jevem velmi podobným černé díře. Každoroční nehorázné částky na propagaci letiště nebo kraje v řádech desítek milionů korun či takzvané rozlétávání nových linek jsou skvělými příklady rozhazování prostředků z veřejného rozpočtu,“ napsal LN Klein, a dodal: „Při dalším provozování letiště budeme proto usilovat o nalezení vhodné formy spolupráce mezi krajem a soukromým kapitálem. Zřízení nové linky Mošnov–New York, s krajskou dotací, proto rozhodně nepodpoříme.“

Článek + odkaz na video rozhovor s R. Kleinem zveřejnila ČT24.cz Chtějí váš hlas: Co slibují v Moravskoslezském kraji lídři, kteří se nedostali do debaty ČT? (3. 10.):
Koalice stran, která společně kandiduje v deseti krajích, podle jejího lídra Radomíra Kleina nemá pro nadcházející krajské volby v Moravskoslezském kraji žádné stěžejní nosné téma. Zabývat se chce rozpočtem a položkami, na které krajské miliardy jdou.

Bruntálský deník.cz a článek Krajské volby: kandiduje devět starostů z Bruntálska (3. 10.):
O křesla v krajském zastupitelstvu usiluje 131 lidí z okresu Bruntál. Šanci překročit hranici potřebnou ke zvolení do krajského zastupitelstva (volební potenciál nad pět procent) má ještě koalice Svoboda a přímá demokracie a Strana práv občanů, Svobodní a soukromníci, Nezávislí a těsně pod hranicí (4,8) jsou vítězové studentských voleb „Nanečisto" Piráti.

Plzeňský kraj

Ekolist a článek Krajské volby 2016: V Plzeňském kraji se kandidáti vyjadřují nejčastěji k úložišti a dopravě (5. 10.):
Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a Soukromníků ve svém programu pro Plzeňský kraj uvádějí, že v případě NP Šumava by měl být kraj moderátorem dialogu mezi obcemi a Správou NPŠ, aniž by zasahoval do odborné stránky ochrany přírody. „Měl by pomoci obcím s jejich dalším rozvojem, a tím podpořit zaměstnanost na Šumavě a v Pošumaví. O krajinu se budou nejlépe starat ti, kteří v ní bydlí, kteří k ní mají vztah,“ míní…

Olomoucký kraj

Olomoucký deník a článek Brzda kraje: chybějící dálnice, rozbité cesty. Co na to lídři? (29. 9.):
Je nepochopitelné rozhodnutí ministra dopravy Ťoka, že kraje v příštím roce nedostanou na opravy silnic žádné finanční prostředky. Kraj takovou zátěž nezvládne bez pomoci státu. Nelze žádné opravy upřednostňovat.
Richard Sokol, Svobodní + Soukromníci

Vyšlo i v Hranickém deníku, Přerovském a Prostějovském.

Ekolist.cz a článek Krajské volby 2016: V Olomouckém kraji řeší strany především spalovnu, kanál D-O-L a turistiku (4. 10.):
Ke vzniku nové „spalovny“, či lépe řečeno zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) se kandidující uskupení staví neutrálně i kriticky, nebo si alespoň kladou vlastní podmínky. Podle Svobodných a Soukromníků není tato stavba v kraji nezbytná, pokud by však měla vzniknout, musí se tak učinit „na základě záměru soukromého investora, který stavbu rovněž zafinancuje“.

Olomoucký deník zveřejnil 3 články DENÍK SE PTAL: Měl by se stát průběžně podílet na opravách krajských silnic? (29. 9. na str. 2):
Richard Sokol, 37 let, volební lídr Svobodní + Soukromníci Stát by měl primárně zajistit bezproblémový stav dálnic a silnic první třídy, kterých je vlastníkem. Až poté je možné požadovat, aby se podílel i na údržbě a správě silnic, které jsou ve vlastnictví kraje.

DENÍK SE PTAL: Jaká je podle vás největší bezpečnostní hrozba pro Olomoucký kraj? (1. 10. na str. 2):
Richard Sokol, 37 let,volební lídr Svobodní + Soukromníci Za bezpečnostní hrozbu pro Olomoucký kraj je možné v současné době považovat primárně negativní dopady vyplývající z uprchlické krize. Jako koalice Soukromníků ČR a Svobodných jsme proti jakýmkoliv azylovým zařízením pro uprchlíky v kraji.

DENÍK SE PTAL (3. 10. na str. 2):
Richard Sokol, 37 let, volební lídr Svobodní + Soukromníci Současná situace na trhu práce nahrává tomu, aby nezaměstnanost klesala. Kdo má obvykle problém získat místo, může v době konjunktury profitovat z poptávky podnikatele. Nevidíme problém ve výši minimální mzdy, spíše ve struktuře pracovní síly.

Královéhradecký kraj

Ekolist.cz a článek Krajské volby 2016: V programech pro Královéhradecký kraj se skloňuje především sucho (27. 9.):
Podle Strany svobodných občanů a Strany soukromníků ČR by měl být plán odpadového hospodářství nastaven tak, aby se vyplatilo třídit a recyklovat. Podpoří smysluplná protipovodňová opatření v ohrožených obcích, revitalizaci malých vodních ploch. Dotace do zemědělské techniky by podle jejich názoru měly směřovat do půdo-ochranných technologií, které povedou ke znásobení schopnosti půdy zadržovat vodu. Také dotace do environmentálních opatření v zemědělství chtějí uzpůsobit tak, aby sami zemědělci mohli tato opatření soustředit do oblastí, kde se skutečně zvěř a ptactvo vyskytuje…

SENÁTNÍ VOLBY

Aktuálně.cz a článek Disident "Čuňas" Stárek: Zřídil bych evropské Guantánamo. Stříhali mě naposledy vězeňští holiči (27. 9.):
Čtenáře zajímalo i to, proč kandiduje za Občanskou demokratickou stranu, a upozorňovali na skandály v její minulosti. "Mě zajímá především dnešní ODS," odpověděl Stárek s tím, že s programem strany se ztotožňuje na 80 procent. "Vedle ODS mně podporují i Svobodní," upřesnil…

Server Čtidoma.cz Disident, exředitel Sazky, či taneční mistr. Koho volit do Senátu za Prahu 6 (3. 10.):
František "Čuňas" Stárek (ODS s podporou Svobodných)

Boleslavský deník a článek Do voleb do senátu jdou všichni současní senátoři (5. 10. na str. 12):
Nejpočetnější skupinou jsou kandidáti mezi padesáti až pětapadesáti lety. Nejstarším z nich je sedmašedesátiletý manažer a ekonom Milan Vodička (Svobodní) z Kutné Hory.

ZPRÁVY Z OBCÍ

Deník.cz a článek Tajné hlasování neprošlo (29. 9.):
V roce 2012 byli odvoláváni z funkcí tehdejší místostarosta Roman Málek a členové rady David Kasal a Vlaďka Michalová. Tehdy se o nich bez jakýchkoli pochyb hlasovalo tajně. A letos na začátku roku byl na návrh Svobodných odvoláván z funkce místostarosty znovu Roman Málek.

Vyšlo i v tištěné verzi Chrudimském deníku Tajné hlasování neprošlo (29. 9. na titulní straně) a v online verzi Chrudimského deníku.

Praha, 5. října 2016

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

A avizovaná dvojice už je se mnou ve studiu. Já tady vítám Johannu Nejedlovou,

pěkný večer. Pěkný večer vám i divákům. A zdravými Matěje Gregora. Pěkně. Dobrý. Děkuji za pozvání. Tak, ale začnu s dovolením dámou a vrátím se k jednomu tématu, které bude velmi žhavé, bude zítra

probírané ve sněmovně, protože se tam uskuteční mimořádná schůze a řeč bude o migračním paktu. Já jenom připomenu, že ten prošel minulý týden Evropským parlamentem, míří znovu na Radu

ministrů a opozice jasně říká, že ministr vnitra Vít Rakušan by ho měl odmítnout. Naposledy jsme se hlasování zdrželi. Jaký je váš postoj? Já bych předně chtěla

říct, že velmi dobře, že žijeme ve státě, ze kterého ještě nikdo nikam nemusí utíkat, ale měli bychom chápat to, že jsou lidé, kteří ze svých států uprchnou

musí. My jako zelení, možná překvapivě jsme taky proti tomu migračnímu paktu, ale z úplně jiných důvodů než ostatní. My jsme přesvědčeni o tom, že je nastavený tak, že nám nepomůže

řešit migraci, nepomůže migrantům a zásadně zkomplikuje jejich situaci. Je tam spousta výjimek z výjime, což znamená, že třeba

ty příchozí azylanti nebudou moct projít sami tím řízením a budou potřebovat pomoc. Nelíbí se nám, že budou drženi v detencích. Někdy to může vypadat, podle

toho, jak jsme to zkoumali, že tam můžou být až roky. To není výhodný pro nikoho. Nás to stojí peníze. Pro ně je to podle mě nehumánní. Ale jsem přesvědčena o tom, že hlavní problém je

v tom, že tady teď máme spoustu politiků a političek, kteří místo toho, aby řešili naše reálné problémy, který nás v Česku a v Evropě trápí, tak zvedají

nenávist vůči migrantům, Rose míchávají rasismus, xenofobii, náboženskou nesnášenlivost. Věc, která je

prostě přirozená. To, že jsou státy, ze kterých lidé musí uprchnout a my bychom jim měli pomoct a postarat se o to, aby byli dobře integrovaní, takto neřeší a místo toho prostě jenom na to

já si půjčím tu první část. Vy byste byli proti, ale z jiných důvodů, než je v tuto chvíli většina politiků. Doplním, že podobný postoj zastávají třeba Piráti v tuto chvíli, pane Gregore. Svobodní, tuším,

by byli také proti, ale z opačných důvodů. My jsme čekali, než se to schválí, abychom viděli tu konečnou podobu, s jakou to vlastně půjde do toho finálního tažení. A naprosto mě vykolejilo,

že Vít Rakušan, který sliboval, že by v tom migračním paktu měla být výjimka pro ČR z důvodu toho, jak jsme přistupovali k invazi na Ukrajinu a k začlenění ukrajinských uprchlíků, tak

lhal, protože žádná výjimka tam není. A tady toto mi teď visí jako obrovská otázka, na kterou doufám, že dostaneme odpověď v té zmiňované sněmovní schůzi, aby na ministr vnitra takto lhal mi jako Svobodní

jsme samozřejmě proti a myslím si, že když chceme argumentovat proti migračnímu paktu, tak určitě není třeba rozpoutávat nějakou nenávist. My vidíme, že ta integrace těch uprchlíků v těch západních zemích, které do

toho šly dříve, dlouhodobě nefunguje. Můžeme se podívat na vyšší kriminalitu, na problémy ve školství v Německu, ve Francii atd. migrační pakt bude velký problém jak pro ty země, tak pro ty uprchlíky.00:08:10

Právě proto, že se EU opět snaží ovládnout azylová řízení 27 členských zemí a snaží se za ně rozhodovat, kdo kde půjde, kolik kdo zaplatí,

jakému budou dány sociální jistoty. A takový moloch pochopitelně nejde utřídit. A mě pro mě překvapuje to, že stejné chyby jsme viděli v roce 2016, že opět selhalo migrační řešení

a EU, která měla téměř deset let na to přijít s nějakým novým řešením, s ochranou vnějších hranic, tak by se nám to líbilo ve Svobodných. Tak zase přišla s něčím, co nařizuje, kolik kdo má přijmout a kolik

má kdo platit. A to je škoda. Změní dynamiku. Zůstanu u vás. Vy jste hovořil o těch kvótách a té výjimce tedy tady je spor o to, nakolik má Česko mít výjimku, protože v tuto chvíli má zhruba tři procenta jaksi

migrační kvóty splněné tím, že jsme přijali uprchlíky z Ukrajiny. Tak vy potřebujete nějakou další definici a do jasně ní vlastně té výjimky nebo toho konstatování

kolem kvót. Mě naprosto udivuje, že se v roce 2024 bude ČR někoho ptát, kolik může a nemusí přijímat migrantů na základě nějakých kvót. Já mám zato, že ČR je pořád suverénní země, která si může sama rozhodovat o tom, kolik lidí přijme, za jakých podmínek, jaké jim nabídne sociální podpory. A přece nepotřebujeme EU, aby nám říkala,

kolik migrantů máme nebo nemáme přijímat, za jakých podmínek. Takže abych ty kvóty vymazal úplně, celý migrační pakt společně s ním. Máme být víc suverénní, nebo víc integrovaní? Toto byl přesně příklad toho, co jsem říkala. Máme nějaký jiný podstatný problém, který bychom měli řešit a nestrašit uprchlíky? My víme, že český, slovenský, evropský firmy potřebují zaměstnance,

máme tady a chybí jim. Máme tady možnost dobře integrovat lidi, kteří utíkají a potřebují pomoc. My můžeme pomoct, můžeme dohlédnout na ten integrační proces a můžeme z toho, že sem přišli, ve výsledku všichni, benefit. Ovad jde ale o to, abychom se koukli na to, kde jsou problémy a napravili Jeanne. Ne jako nadávali na to, že jsou

lidi, kteří potřebují utéct a snažili se tady stavět nějaké zdi, které nikdy nefungovaly a fungovat nebudou. Pojďme po té ekonomické podstatě. Já si půjčím argument hnutí ANO, které se

mimo jiné bude ptát, nakolik máme dostupný detenční zařízení a kolik případně bude stát vybudování dalších. To je jeden z ekonomických prvků. Znáte odpověď? No, my především říkáme,

že ty lidé nemají chodit do detenčních zařízení, protože za nás třeba to ten migrační pakt říká. Není správné, aby malé děti byly zavřený v něčem, co připomíná vězení. Myslíme si, že by měl být rychlý proces. V ideálním případě. My bychom chtěli, aby ti lidé mohli žádat o humanitární výzva už

v zemích svého původu, tudíž by je buď dostali nebo nedostali a nemuseli jsme řešit, jestli budou v nějakých detencích, protože by sem přicházeli především lidé, jejichž pobyt

už byl schválen. Což je ale něco, s čím ten migrační pakt, s kterým vy nesouhlasíte, vlastně počítá. Víte, ono je to hrozně těžké takto říct, s čím počítá nebo nepočítá právě

v tuto chvíli, kdy jsme teď zjistili, že některé výjimky, které měl obsahovat, obsahovat nebude. Teď bude taky dlouhá diskuse, kdy se k tomu budou ty národní státy vyjadřovat, takže já bych ještě v tuto chvíli počkal, jaká bude konečná verze

toho paktu. A já bych jenom zareagoval na jednu věc. Když chce někdo v ČR pracovat, tak se dají vyřídit věci, jako jsou pracovní víza a hlavně my jsme v posledních dvou, třech letech přijali zhruba 300 – 400

tisíc uprchlíků z Ukrajiny. A toto je věc, která bude trvat deset let, dvacet let, než uvidíme, jak se to povedlo, jak se začlenilo, jak si na to zvyklo školství. A v tuto chvíli bych byl velice opatrný k tomu, abychom

nějakými kvótami k tomu šli. Navíc ten migrační pakt, a to je podle mě velký problém, on vlastně říká, že když nějaká země toho migranta přijme, tak on odsud vlastně nemůže pryč. A vzniknou tady situace, kdy někdo,

kdo chtěl třeba nejčastěji do Německa, do Francie, do těch zemí, které jsou známy tou velkou sociální podporou těch příchozích migrantů, tak on může skončit v ČR, bude mít nárok na sociální podporu pouze

tady a my tady budeme mít lidi, kteří tady vůbec vlastně nechtěli. A to je problém, se kterým můžeme mít. Nebo vidíte, že ten problém už tady opravdu je, že to riziko tady je. Jak se můžu dál zopakovat,

jestli. Vy hovoříte o tom, že tady zůstanou desítky, nebo zmiňoval jste problém, že by tady zmiňovali, zůstávali takoví lidé, ale vidíte ten problém? Ano. V minulé migrační vlně, tak tady byli

lidi, kteří byli, kteří byli z íránské skupiny a potom se vrátili zpátky a mohli třeba jít do jiné evropské země. Migrační pakt ale říká, že kdo přijde do ČR, nebo řekněme to na rovinu, bude přidělen

do ČR, což mě taky připadá nehumánní, tak on nebude mít nárok na jinou sociální podporu v žádné jiné zemi EU a bude tady muset zůstat, nebo bude muset jít do té země, ze které teda on z nějakých

důvodů odešel. Takže to je za mě absolutní nesmysl. Já se tady shodnu v tom, že bychom neměli nutit lidi, kteří utíkají ze svých zemí, být ve státě, ve kterém být nechtějí. Rozumím

že třeba chtějí tam, kde už mají nějakou komunitu a můžeme jim dát nějakou pobídku, aby chtěli jít do Česka, ale neměli bychom je k tomu nutit. Ale nejzásadnější je to, že vy tady

tvrdíte, že je tady nějaký obrovský problém s migrací. My jsme přijali šest milionů lidí z Ukrajiny v celé Evropě za poslední dva roky. Ten migrační problém, o kterém tady mluvíme, je00:13:00

200 tisíc lidí ročně, který přicházejí tou jižní a středozemní cestou. Neporovnatelný čísla. Ten problém je vlastně jako marginální, když se podíváme na to, kolik těch lidí00:13:10

přichází. A to, co vy říkáte a co říkají ostatní politici, je prostě strašení a není to správný. Pojďme ještě jednou k té ekonomické podstatě. Vaše reakce? Já se na to musím zareagovat.00:13:20

To není strašení lidmi. Já vím, že asi máme nějakou vizi, nebo vy máte nějakou vizi, jak chcete začleňovat lidi, ale prosím, podívejme se na ten západ, podívejme se do toho Německa, podívejme se do té Francie.00:13:30

To není, to není žádné strašení. Pojďme si konečně přiznat, že opravdu začleňování lidí z Blízkého východu, afrických migrantů přineslo Evropy opravdu obrovské problémy, zvýšenou kriminalitu,00:13:40

ty lidi se nedaří začlenit, často třeba ani dodneška neumí jazyk. Vznikají ghetta v celé západní Evropě. Paní Nejedlová, nechci tady jako vyvolávat žádné silné emoce vůči vám, ale opravdu, jestli o tom chcete mluvit, běžte00:13:50

se tam podívat, jsou to věci na. Děkuji. Za chvíli, za malou chvíli. Dám příklad právě na těch Ukrajincích. Ale ještě jeden ekonomický rozměr a vrátím se k té mimořádné schůzi hnutí ANO, které zároveň bude diskutovat00:14:00

o tom, nakolik se máme v rozpočtu připravit na to, že budeme muset platit právě za výjimku, pokud jde o přijímání nebo ne přibývání uprchlíků? Máme se vyzbrojovat v rozpočtu00:14:10

teď už dopředu, že se vyplatíme z té případné kvóty, pane Gregore? No tak pokud nám EU samozřejmě dá vybrat mezi nějakou bezpečností ČR, ať už je to v otázkách kriminality00:14:20

nebo zdravotnictví nebo stabilního školství anebo se vyplácet, tak je to taková trošku Sofii na volba, kdy já úplně nevím, na kterou stranu se v tuto chvíli přiklonit a já doufám, že vláda vezme rozum do hrsti a00:14:30

tak jako před volbami koalice spolu slibovala, že nebude uvrtá vad ČR do migračních paktů, do zákazu a tak se k tomu postaví čelem, ten slib dodrží a prostě to nepůjde. Takže v tuto chvíli to nezáleží00:14:40

úplně na hnutí ANO ani na té mimořádné schůzi, ale na vládě, jak se k tomu postaví. A bohužel toto nejde predikovat, protože vidíme, že ministr vnitra Rakušan už jednou o migračním paktu prokazatelně lhal.00:14:50

Paní Nejedlová, jak by se k tomu měla vláda postavit? Já ještě jednou můžu jenom zopakovat, že jsou tady lidé, kteří potřebují utéct ze své země. My můžeme nastavit dobře integrační,00:15:01

dobře integrační postup tak, aby byli pro Evropu a Česko přínosem, protože tady máme firmy, které si stěžují, že nemají dostatek zaměstnanců. Můžeme00:15:10

z toho všichni těžit, anebo můžeme strašit, vyvolávat nenávist místo toho, abychom řešili reálné problémy, který tady v Česku i v Evropě máme. Tak já teď půjdu k těm datům. Vy jste tady00:15:20

hovořil o Ukrajincích, tak já připomenu, že podle Ministerstva vnitra státy se na začátku letošního roku za první čtvrtletí poslal na dávkách Ukrajincům 0,9 desetin miliardy korun. Na00:15:30

druhou stranu ti pracující, kterých je převážná část, do rozpočtu, do naší státní kasy odvedli o miliardu víc, než je ta zmiňovaná částka, tedy téměř dvě miliardy. Tak je to přínos00:15:40

migrace nebo není? Já jsem o tom nedávno tady diskutoval právě v tomto pořadu, že to se ukáže dlouhodobě, jaký přínos to je. Ale samozřejmě to začleňování migrantů z Ukrajiny je mnohem00:15:50

lehčí, protože ukrajinština je slovanský jazyk podobně jako čeština. To znamená, já jako učitel jsem také pomáhal se studiem těch dětí. Bylo to šikovné, bylo tam vidět zájem a ono skutečně řada těch Ukrajinců v ČR00:16:00

opravdu pracuje. Budou přínosem pro státní rozpočet? Samozřejmě. My už dávno předtím, než začala agrese na Ukrajině, tak jsme viděli, že české zdravotnictví má personální nedostatky, že se to propisuje do školství.00:16:10

A právě tady musíme být opatrní, abychom právě v době, kdy začne těch 300 tisíc lidí se rozhodovat, jestli v té ČR zůstanou, nebo se v případě ukončení konfliktu vrátí zpátky na Ukrajinu, případně00:16:20

kdy to vůbec bude. Takže tady uvidíme za dlouhé roky. Jak říkám, to je otázka na desítky let, jak se to povedlo. Ale samozřejmě zatím můžeme říct, že ta integrace těch Ukrajinců je mnohem úspěšnější, než00:16:30

by byla, než by byla integrace stejného počtu lidí, kteří by přišli z úplně jiného kontinentu, úplně jiné, z úplně jiné části světa. Paní Nejedlová, když vy hovoříte o další integraci,00:16:40

jak tedy tyto lidi namotivovat, aby zůstali a skutečně zůstali za prací a jiným životem? My víme, že ty lidi sem přicházejí a chtějí se tady jako uplatnit00:16:50

na trhu práce, nechtějí sedět doma nebo být zavřený v detenci. My musíme umožnit přístup na ten pracovní trh, což často právě ti azylanti nemají, takže se ani integrovat nemůžou. A00:17:00

musíme jim pomoct tím, aby rozuměli naší řeči a aby znali ty naše zvyklosti a pravidla dodržovali. Na tom se asi všichni shodneme. Když tady někdo00:17:10

je, tak musí ty pravidla znát a musí je dodržovat. Potřebuje k tomu jenom to, abychom mu vysvětlili, jaký ta pravidla jsou a nakolik je toto ekonomicky náročné. Já00:17:20

na to nemám žádnou kalkulaci, ale rozhodně vím, že když ty lidi přivedeme a budou tady pracovat, takto výhodné nakonec bude. Pane Gregore. Jo, tak jako tady je třeba hlavně říct, že ti00:17:30

Ukrajinci tady přišli bez jakéhokoliv migračního paktu a EU nikomu nenařizovala, kolik má nebo nemá přím od lidí z Ukrajiny. A samozřejmě je rozdíl, když se tu znovu bavíme o lidech, kteří tu chtějí přijít za rodinou,00:17:40

chtějí tu přijít za práci, můžou využívat už platných azylových zákonů ČR, azylové řízení, požádat si o občanství, případně přes rodinného příslušníka, případně pracovní vízum.00:17:50

Ale to, co EU chce způsobit tím migračním paktem, tak to nebude jenom ekonomicky náročné, ono to bude hlavně opravdu ohrožení bezpečnosti ČR. A to není strašení, protože skutečně tady půjdou lidi,00:18:00

kteří tady nechtějí být a přijdou tady ze zemí, které se v západní Evropě ukázaly, že opravdu nejsou schopni se integrovat do té Evropy. Prosinci víme. Není ten český prvek moment, kdy na sebe00:18:10

ukázat a říct, podívejte se, my jsme to zvládli, jsme inspirací. U západu ČR. Myslím teď v té integraci Ukrajinců. Ano, ale my se bavíme o integraci Ukrajinců, což je sousední země,00:18:20

což je sousední země Slovenska. Je to země, která je opravdu stovky km vzdušnou čarou. Pro ty lidi je lehčí naučit se jazyk. Často už tady někoho z příbuzných měli. Řada Ukrajinců už tady měla funkční organizace,00:18:30

protože přes pracovní agentury tu řada Ukrajinců pracovala. Ale tady se bavíme lidí ze zemí třetího světa, z Afriky, případně z Blízkého východu. A tam prostě na tom západě vidíme, že je to obrovský průser.00:18:40

A i když to nejde tak vidět, jak ho to třeba jde vidět v těch zemích, tak je to obrovský průser. Já tady zmíním, že se. Pak problém. Tam se máme škatulkovat? Ale. Pardon.00:18:50

Gory. Například Stockholm, byl vyhlášený stav teroristické nouze právě kvůli těm ghetům. A to je něco, čeho my tady čelíme. Pokud to bude migrační pakt a budou tu proudit tisíce, desítky tisíc lidí. Posuneme00:19:00

v té. Diskuse a máme tedy škatulkovat? Vy si myslíte, že lidi z Afriky jsou nějaký horší lidé, nebo co tím myslíte? Když říká já i hrozbou nebo. Prosím. U00:19:10

naučí. N. Nepodsouvejte mi něco, to jsem vůbec neřekl. Já jsem pouze řekl to, žena i na západě Evropy vidíme, kam tady toto dospělo. Vidíme, jaký byl ten konflikt těch lidí, kteří přišli z úplně jiné kultury.00:19:20

Vznikly tam ghetta, na školách se někteří učitelé v Německu bojí učit. Já nevím, proč to je, ale vidím, že to tady je. A pokud vidím, že někdo chce podobná migrační pravidla dát do ČR, tak je to prostě hloupost.00:19:30

Německo, Francie a další země si tu migrační krizi vyvolaly sami. Němečtí politici říkali, pojďte k nám, my to zvládneme. A s tím čelí. ČR tady tento zájem nemá. Máme tady momentálně 300 tisíc lidí,00:19:40

kteří přišli z Ukrajiny. Ti můžou úplně v pohodě momentálně tady pracovat, co tady začlení. Žádné velké problémy tady nemáme a já prostě nevidím důvod, proč dávat Brusel. Kdo00:19:50

tam na vás s dovolením navážu, vrátím se ještě jednou k tomu pracovnímu trhu a také k těm ekonomickým výhodám. Další kandidátka do Evropského parlamentu Danuše Nerudová už v roce 2022 odhadla, že Ukrajinci,00:20:01

kteří zde zůstanou za prací, by mohli na důchodovém pojištění odvézt až 13 miliard korun. Tak je to možná díra, kterou jsme vlastně schopni zalepit právě v tom penzijním systému.00:20:10

No, nám bohužel, jak to tak vypadá, nezbývá nic jiného, než pracovat s tím, že do Česka a do Evropy přijdou lidé, kteří hledají novou příležitost. Naštěstí00:20:20

jsme kontinentem, kde se lidem stále ještě daří. Někteří lidé utíkají z nebezpečí, někteří lidé sem chtějí prostě přijít žít z jiných důvodů. A my bychom00:20:30

prostě měli vše udělat všechno proto, aby to pro nás byla výhoda a abychom z toho mohli těžit. Máme tady prostě nízkou porodnost. Je00:20:40

to i selhání třeba rodinné politiky a podpory žen, ale dlouhodobě se ukazuje, že jedním z těch způsobů00:20:50

řešení je prostě migrace. Jsou migranti řešením důchodového schodku, pane Gregor? Ten důchodový schodek nevznikl náhodou. Ten důchodový schodek vznikl, protože ten důchodový00:21:00

systém je prostě postavený na špatných základech. On prostě nepočítá s tím, že ta porodnost může a nemusí kolísat. A vidíme to právě v té velké generaci Husákových dětí, kdy ta porodnost těchto lidí00:21:10

v době, kdy dospěli, byla prostě řádově nižší, a proto tu vůbec nějaký důchodový problém dneska je. A my, pokud chceme, aby se tato krize neopakovala, nechceme každých dvacet let ob jednu generaci zkrátka lepit00:21:20

díry v důchodovém systému tím, že budeme uměle zvyšovat poptávku po migraci, tak my prostě ten systém musíme předělat. U nás se tomuto tématu ve svobodných věnuje ekonomka Markéta Šichtařová. Ta například přišla00:21:30

s určitými. To jsem se s opuštěním. Pane Gregor, na to jsem se neptala. Já se ptám na to, zda těch 13 miliard je něco, z čeho se dá čerpat, na čem se dá stavět, zda vlastně vynakládat podobné analýzy jako00:21:41

naděje důchodového systému. Víte, víte, pokud budeme počítat s tím, že migranti přinesou 13 miliard do důchodového systému, tak musíme počítat, že ti migranti přirozeně přinesou vyšší výdaje, ať00:21:50

už je to v tom oblasti zdravotnictví, v oblasti školství, v oblasti, v oblasti úřadu. Takže toto prostě není řešení a paní Nerudová je bohužel známá tím, že i když je má profesorů ekonomie, tak ji vůbec nerozumíte.00:22:00

Norové, to nevychází panně. Ale jakoby opět podle mě jako nepřemýšlíte nad tím, co jsou naše reálné problémy. Nám tady chybí lékaři. Lékaři jsou bohužel už často00:22:10

v důchodovém věku. Nemáme dostatek mladých lékařů. Potřebujeme přivést nové lidi, kteří budou dělat tuto práci. Těch profesí, které je potřeba obsadit lidmi, kteří tady prostě nejsou,00:22:20

je mnoho. Jsou to třeba pečovatelé, jsou to zdravotní sestry. A my potřebujeme nějakým způsobem tady tu situaci vyřešit a nevyřešíme ji tím, že budeme nad tím problémem00:22:30

zavírat oči a čekat, až se někde narodí. Přiznává, že konkrétně například u lékařů se nedaří nostrifikovat dané dokumenty, že se nepohybují00:22:40

Ukrajinci třeba v podobném systému jako čeští doktoři, že často chybí právě ta jazyková motivace. Je tam jazyková bariéra, ale se to podařilo vyřešit za uplynulé dva roky. Je to problém,00:22:50

který se dá vyřešit. Bohužel naši politici a političky v tomto selhali. Já jsem ten problém viděla už rovnou, když jsem, ti lidé přicházeli. Oni měli rovnou00:23:00

začít absolvovat vzdělávání jazyce tak, aby se dorozuměli. Měli jsme se vynasnažit, aby mohli pracovat ve své profesi, abychom co nejdřív uznali tu jejich kvalifikaci00:23:10

a využili jsme nejvíc ten jejich potenciál. Bohužel to v části, u části těch lidí dopadlo tak, že dělají nekvalifikovanou práci nebo práci, na kterou nevyužíváme00:23:20

jejich kvalifikaci. A dopadlo to tak, že bohužel některým lidem, kteří v Česku žili před tím, tu práci sebrali. A ti lidé jsou teď pochopitelně rozčílený00:23:30

a jsou naštvaný na tu, na tu část těch Ukrajinců, kteří sem přišli a je to z mého pohledu chyba toho, jak se k té situaci postavila naše vláda a jak tu situaci nezvládl.00:23:40

Uzavřeme téma migrace. Poslední otázka tímto směrem, pane Gregore, nezvládla tedy situaci česká vláda, nebo zvládla a nezvládla ji EU? V oblasti čeho? V oblasti migrace případě? No tak v oblasti00:23:50

migrace se to prostě nedá říct, protože pokud se bavíte o tom ukrajinském přílivu 300 tisíc lidí, tak to prostě ukáže čas. Já ze své zkušenosti v Moravskoslezském kraji můžu říct, že koordinaci těch00:24:00

center, která pomáhala i s tou integrací, tak to prostě nezvládli, protože nekomunikovali, neměli instrukce a ti lidi často pracovali na kolenou. Takže za mě tady v tomto ohledu to určitě nezvládli. Ale to, jak00:24:10

to bude vypadat v ČR a jaký bude ten důsledek, to prostě ukáže otázka dalších, dalších několika vlád, takže to není otázka jenom této vlády. Završím téma migrace, další klíčové téma do evropských00:24:20

voleb bude také Green Deal, alespoň to ukazuje průzkum mimo jiné společnosti STEM Mark. Paní Nejedlová, změní se podle vás po těch červnových volbách nějak zásadně poměr sil v Evropském parlamentu,00:24:31

který zároveň přepíše přístup ke Green Dealu? Samozřejmě neumím odhadnout, jak prostě volby dopadnou. A co můžu říct, je to, že je chyba, když tady00:24:40

teď politici a političky říkají, že Green Deal je potřeba zásadně opravit, zrušit, brzdit, že potřebujeme rally, ve skutečnosti tito00:24:50

politici nevidí, jaká je budoucnost. My nezbytně nutně potřebujeme transformovat naši ekonomiku tak, aby byla zelená a abychom dokázali konkurovat00:25:00

Číně a Spojeným státům, kteří do tady té zelené transformace investují, tak to musíme udělat, jinak my konkurenceschopní nebude. Přesto, když se podíváte do praxe, tak00:25:10

nesouhlasíte s těmi argumenty. Je to náročné, je to pracné, stojí to spousty peněz. Jsme tady v situaci, kdy řada firem se ocitla opravdu v krizi po vysoké inflaci, energetických00:25:20

nárocích loňského roku. Green Deal je nástroj. Ten nástroj je soubor opatření, který slouží k tomu, abychom snížili emise CO2 v00:25:30

našem prostředí. Většina lidí v Česku rozumí tomu, že toto potřebujeme dělat, protože tady před námi je globální klimatická krize. Minulý týden bylo venku00:25:40

na koupání, to v dubnu není normální. Ten nástroj může mít nějaký mouchy, může být potřeba ho upravovat v budoucnu, ale ten cíl zásadní je správný.00:25:50

Pardon, vidíte tam jenom krátce, ať dám prostor panu Gregorovi. Prostor pro úpravy máte vy tam za sebe nějak. My si myslíme, že ten Green Deal má být ambicióznější, ale zároveň je potřeba dohlédnout na to,00:26:00

aby všechny peníze, který do něj Evropa investuje, nakonec pomohly občanům a občankám Evropy a Česka v tom, aby se jim líp žilo. Nechceme, aby ty peníze šly00:26:10

především velkým byznysům, což se teď občas děje. Tak předpokládám, že pro vás Green Deal už je ambiciózní. Jak se k němu postavíte vy? No tak samozřejmě my svobodní, až se dostaneme do Evropského parlamentu,00:26:20

tak budeme chtít, europoslanci dalších zemí blokovat veškerá nařízení, která z Green Dealu vyplývají, protože toto je prostě slepá ulička. Paní Nejedlová říkala transformovat ekonomiku, ale tu ekonomiku00:26:30

chtějí transformovat lidé, kteří ekonomice absolutně nerozumějí. A pojďme si to ukázat na reálných čísel. Zkrátka a dobře miliardy, miliardy eur, které se momentálně tisknou a které proudí,00:26:40

jak říkala paní Nejedlová, do toho byznysu, to se děje opět stejně. Tady my například se bavíme hodně o zákazu spalovacích motorů, který zkrátka dobře způsobí výpadek na tom pracovním trhu a který hlavně způsobí00:26:50

to, že lidé nebudou mít jakýkoliv dostupnou automobilovou dopravu, protože tady se bavíme pořád o nějaké ekologii, bavíme se o nějakém životním prostředí, ale to, že Evropa zakáže auta a Green Deal,00:27:00

to zkrátka nezmění v klima vůbec nic. Prostě a dobře je třeba Gregor tuto chvíli končím. Kde byste začal? Já vím. Když říkáte, že byste postupně rušil. Víte, no, já bych začal00:27:10

u toho zákazu spalovacích motorů, který si samozřejmě odložila po vystoupení z EU Velká Británie, prozatím tuším o pět nebo deset let. A takto budou následovat další země, protože zkrátka dobře ty návrhy, čím víc00:27:20

se blíží ta data 2032 1050, tak tím více se ukazuje, že je to nereálné. Prostě my si musíme uvědomit, že peníze se netisknou v tiskárně a lithiové baterie nerostou v lese na stromě00:27:30

a že zkrátka veškeré návrhy, které EU říká, tak nepomáhají ani životnímu prostředí a ani ne transformují ekonomiku. A já tady prostě musím zmínit, že tady tyto pokusy o to transformovat ekonomiku00:27:40

a za peníze občanů rozhodovat o jejich životě, to vždycky selhalo. V případě zelených můžeme zmínit ten byznys se solárními barony nebo přimíchávání biopaliv. To byly dvě věci, které stály desítky, možná00:27:50

stovky miliard korun. To zaplatili lidi ze svých kapes. Nezměnilo to na životním prostředí s nic, akorát to opět omezoval. Vrátím se na paní, na Jedlovou. Podobné argumenty v tuto chvíli používá například00:28:00

Svaz průmyslu a dopravy, který říká, že Green Deal je potřeba udělat, nicméně že je přehnaný. Je potřeba trošku z těch závazků ustupovat, když to vezmu velmi jednoduše. A00:28:10

zmiňuje vlastně to stejné, co zmiňoval tady pan Gregor, a sice, že spousta těch věcí jsou podmíněny elektrifikací, výstavbu nových zdrojů, ať už to je třeba jádro a dalších elektráren,00:28:20

což chce čas, akce, finance. Přesně. Jak tento proces urychlit a financovat? Máte recept, paní? Je potřeba ty finance vzít, navýšit ten rozpočet na tu zelenou00:28:30

transformaci a pořádně se do toho pustit. My nemůžeme před tím problémem, který tady máme a o kterém ví už celý svět, a to je to globální oteplování, strkat hlavu do písku, pokud to00:28:40

budeme. Pokud toto budeme dělat, tak nám ujede vlak. Naše ekonomika naopak zkolabuje, lidi tady nebudou mít práci, nebude.00:28:51

Nechce nám tady dobře žít. My teď každou korunu, kterou investujeme do té transformace, tak ta se nám čtyřikrát vrátí. Čím déle to budeme odkládat, tím to bude dražší. Ty peníze00:29:00

EU má kde vzít. Evropský rozpočet je momentálně jedno procento HDP. My jako zelení jsme přesvědčeni, že je potřeba ten rozpočet výrazně posílit. A peníze00:29:10

se na to dají najít, zelení třeba dlouhodobě podporují řešení daňových rájů, do kterých unikají až 200 miliard eur, který by se00:29:20

daly na toto využít. Bohužel nám tady momentálně vládnou politici a političky, kteří jsou financovaní třeba firmami, kteří v těch daňových rájích. Děkuji. Opět do aktuální situace. Vy jste tady00:29:30

zmiňovala tu konkurenční výhodu, a sice, že Spojené státy už se ponořili do nové zelené ekonomiky, stejně tak třeba Čína, která je v tuto chvíli vlastně na vrcholu výroby elektroaut,

tak budeme je moci ještě nějak dohnat, pokud se vlastně neobrátíme na ta zelená pravidla. No tak Spojené státy se sice integrovali nebo se hloubí, ponořili do zelené ekonomiky a taky

zadlužení vůči jejich HDP za posledních 30 let raketově skočilo. A co se týká Číny, tak to prostě nemůžeme porovnávat s Evropou. Čína začala dělat ekonomicky rozumné kroky už před dvaceti lety, tak ji vypustila

emise, které mi tady nevypustíme za další tři století. A teď to snižuje. A samozřejmě Green Deal, to je přesně důvod, proč my budeme později závislí na zemích, jako je Rusko a Čína, protože my zkrátka ten průmysl naprosto

tím Grendelem zničíme, pokud s ním něco okamžitě neuděláme. Já teda nevím, jestli spaní Nejedlovou, žijeme ve stejné zemi, ale v ČR nemůžeme hledat žádné další peníze, které budeme posílat do EU.

Tam jsme posílali peníze z emisních povolenek, kde ty peníze jsou? A pardon, já nevěřím nikomu, kdo lítá tryskovým letadlem prostě na klimatické konference do Dubaje nebo z Vídně do Bratislavy,00:30:30

což šla von der Leyenová děla. Ještě prošel, pane Gregore, omlouvám se, náš. Jasně. Na chvíli dvojice kandidátů do Evropského parlamentu Matěj Gregor na Hedlová. Děkuji. 

Hezký večer. Nízká. Na shledanou. Hezký večer přeji i vám, vám z peněženky je to vše. Těším se na viděnou na CNN Prima News.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31