Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: o norských fondech, volbách a dění v regionech

Svobodní v médiích: o norských fondech, volbách a dění v regionech

Ve středu 12. 7. se Petr Mach vyjádřil v pořadu Studio ČT24 v České televizi ke stavu vyjednávání o brexitu. V pořadu mj. zmínil, že to vypadá, že EU chce Velkou Británii za odchod trestat. Na vystoupení se můžete podívat zde (od 4:05 do 10:32).

13. 7. zveřejnil Ekonomický deník článek Evropská komise nabízí čtvrt miliardy korun tomu, kdo bude kontrolovat GoogleI české firmy mohou poslat přihlášku do výběrového řízení, jehož vítěz dostane 10 milionů eur, tedy zhruba 260 milionů korun. Evropská komise totiž hledá někoho, kdo dohlédne, aby společnost Google Inc. nezneužívala svoje dominantní postavení.

Europoslanec Petr Mach (Svobodní, EFDD) však v dominantním vyhledávači problém nevidí: “Google nikomu neubližuje, jen ho uživatelé chtějí více než jeho konkurenty.”

Vyšlo i na portálech Česká justiceKurzy.cz a Zdravotnický deník.

O norských fondech

Nejznámější norský týdeník pro muže Vi, Menn (My, muži, náklad 50 tis. výtisků a 320 tis. čtenářů) v uplynulém týdnu otiskl na str. 15 článek o norských fondech v České republice. Zásadní svědectví poskytl předseda a europoslanec za Svobodné, Petr Mach: „Hate free culture je jenom jedním z mnoha hloupých projektů placených z norských fondů. Miliony korun byly zaplaceny za letáky, videa a plakáty. Především však za výplaty pracovníků této neziskovky. Úkolem bylo mezi Čechy propagovat toleranci. Ale lidé si z toho začali dělat legraci a spíše to naopak vytvořilo novou nenávist. Ne vůči menšinám, ale vůči lidem, kteří vysávají peníze daňových poplatníků.“

O volbách

13. 7. zveřejnily Lidové noviny na str. 12 článek Dějiny píší propadlíci!O povolebním uspořádání rozhodnou i hlasy pro strany, jež se do sněmovny nedostanou. Pokud propadne 30 % hlasů, pak strana, jež získá 33 %, si z nich třetinu „vezme“ neboli v mandátech dostane nejméně o 10 procentních bodů víc.

Na potřebných 10 procent zatím nedosahuje koalice KDU-ČSL a hnutí STAN, nebezpečně nad pěti procenty se pohybuje TOP 09, již pod nimi jsou například Piráti či Zelení, přičemž hypotetická „Strana zelených pirátů“ by se přes laťku asi přehoupla. Mezi jedním až třemi procenty se pak krčí třeba Robejškovi Realisté nebo Svobodní.

Vyšlo i na serveru Neviditelný pes.

13. 7. zveřejnil Blesk.cz článek Nejoblíbenějším hejtmanem je Čunek, Zimolova náhradnice spadla až na dnoNevalně dopadl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Nejen, že skončil až sedmý, ale především je jeho obliba menší než „neobliba“. Vadí 24 % lidí, podporuje ho pouze 21 % účastníků průzkumu. Bernard si pohoršil v posledních měsících o jeden procentní bod. Hejtmanem se stal, přestože ČSSD v kraji volby nevyhrála. Spojila se ale s třetí ODS a uskupením Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a Soukromníků.

O Uberu

17. 7. zveřejnil server Bleskově.cz vyjádření Aloise Sečkára k omezování služby Uber Poslanci zakázali pokrokCelkem 105 poslanců schválilo, že taxislužbu smějí provozovat pouze ti, kteří splní zbytečné regulace. Ostatní budou přísně potrestáni. Jízda taxíkem zůstane drahým luxusem, levnější alternativu zákonodárci nepřipouští. Tak zhodnotil situaci Alois Sečkár (Svobodní).

Novelizace zákona o silniční přepravě přinese taxikářům státem garantovanou ochranu jejich byznysu a cestující budou platit více peněz, říká Alois Sečkár (Svobodní).

„Snad tu dříve byla doba, kdy bylo nutné cestující chránit před špatnými taxikáři, kteří úmyslně šidili neznalé turisty „nemravnými“ cenami nebo zbytečnými zajížďkami, za které musel zákazník platit. Ta doba je už však dávno pryč. Máme 21. století, a ačkoliv to Poslanecké sněmovně zřejmě dosud nikdo nesdělil, venku za okny probíhá pokrok,“ podotkl Sečkár. V tomto případě se podle něj projevuje existencí služeb, jako je Uber. Ta pomocí internetu pomáhá překonávat informační asymetrii, která teoreticky dává provozovateli výhodu nad spotřebitelem a umožňuje mu šidit a podvádět. Díky aplikacím, jako je Uber, víte nyní přesně, kudy a kam jedete, kolik vás to bude stát a dokonce jaké je hodnocení řidiče, který vás veze. Na druhé straně systém propojuje cestující s přepravci, kteří nemusí bloumat náhodně po městě a doufat v zákazníky. Výsledkem je velká poptávka a zároveň i výhodnější cena oproti klasickému taxi.

Různé

12. 7. server Bleskově.cz zveřejnil názory Petra Macha v článku Odkud byli cizinci, kteří ohrožovali chodce baseballovou pálkou?Když přijedou do České republiky páchat přestupky migranti, zůstává to veřejnosti utajeno. Rozkaz policejního prezidenta totiž zakazuje zveřejňovat původ pachatelů, pokud by to „mohlo podněcovat nesnášenlivost vůči cizincům“. Podle europoslance a šéfa Svobodných Petra Macha ale čeští občané mají mít právo vědět, kdo ohrožuje bezpečnost a pořádek v naší zemi.

Jinými slovy, podle policie by sdělení státní příslušnosti mohlo navodit negativní emoce vůči cizincům, a proto ji nesdělí. Tento přístup se ale Petru Machovi vůbec nelíbí. Podle něj je tento pokyn policejního prezidenta špatný a měl by být zrušen. Nechce podle svých slov, aby policie zatajovala veřejnosti údaje o státní příslušnosti pachatelů přestupků a trestných činů. „Ta informace je totiž důležitá. Vstupovali jsme do EU a do Shengenu s tím, že volně můžou naše hranice překračovat občané zemí EU a také turisté, kteří do EU přicestují s platným cestovním pasem, případně vízem. Nevstupovali jsme ale do EU s tím, že k nám budou moci volně jezdit Syřani, Afghánci a další ilegální migranti bez platných víz a páchat zde přestupky a trestné činy. Máme právo znát pravdu o tom, kdo přichází do naší země, a budu se proto zasazovat o zrušení zatajovacího policejního rozkazu,“ dodal Mach.

Vyšlo i na serveru Pravý prostor a tématu se věnoval i Expres.cz.

Průzkumy

17. 7. zveřejnil Blesk.cz průzkum společnosti Phoenix research, která nám přisuzuje 1,5 %, Volby by jasně vyhrálo Babišovo ANO. ČSSD má i se Zaorálkem poloviční podporuDalší strany do voleb zřejmě příliš nepromluví. Stranu zelených by volila jen zhruba dvě procenta voličů. Ještě více pozadu zůstávají Svobodní nebo současný parlamentní Úsvit. V Česku zároveň o procento ubylo nerozhodnutých voličů.

Vyšlo i na serverech Deník.czEurozprávy.cz.

Zprávy z regionů

Olomouc

13. 7. zveřejnil Hanácký večerník článek Politické strany na Olomoucku před volebním podzimem: Nikdo se v nich nevyzná…ODS jednoznačně škodí spojenectví se Soukromníky, jakkoli si to doposud neuvědomuje; je otázkou, jestli stojí za to se za pár hlasů navíc – a hodně peněz navíc – upisovat ďáblu. Svobodní si už tuto cestu prošli loni, a šťastně a zavčasu z ní vycouvali.

Svobodní podle posledních preferencí mírně rostou, a určitě budou mít snahu překročit pětiprocentní práh. Sympatické je, že v posledním půlroce se jejich veřejný projev oprostil od balastu národoveckých postulátů, a vrátil se k ekonomickému základu, na kterém strana od počátku stála. Zdá se, že volič na to reaguje pozitivně. Taktéž včasné odvržení Soukromníků straně prospělo.

Zlonice, Slaný

15. 7. zveřejnil Kladenský deník článek Konec zastupitelů? Podle politiků nesmyslZrušení zastupitelstev by bylo podle Martina Kratochvíla, člena Strany svobodných občanů a zastupitele Zlonic, obrovským zásahem do demokracie a přechod k autoritářskému vedení.

„Svěření moci jednomu politikovi, bez možnosti kontroly, je cesta do pekel. Přímá volba starosty občany je z mé strany akceptovatelná, za podmínky, že bude definován mechanismus jeho odvolání zastupitelstvem či právě občany,“ dodal Kratochvíl.

Zastupitel Jiří Hůla ze Strany svobodných občanů ze Slaného říká, že od Andreje Babiše je to jen další krok k získání absolutní moci a k likvidaci demokracie v našem státě. „Krok za krokem likviduje svobodu a demokracii a snaží se ovládnout Českou republiku jako další ze svých firem. Nikdo se zdravým rozumem nemůže souhlasit, natož podporovat jeho korporátní fašismus. Totalita má mnoho tváří, Andrej Babiš je jednou z nich,“ prohlašuje Hůla.

Vyšlo i v tištěné podobě Kladenského deníku na str. 1 – 2.

Liberec

18. 7. zveřejnily Parlamentní listy článek Petr Mach se rozpálil do běla: Nenecháme si nadávat do xenofobů! Aby nám někdo nutil tisíce migrantů, které není možné prověřit: Hlavní slovo měl předseda Svobodných, europoslanec Petr Mach. „Rozhodně se nechceme nechat evropskými dotacemi vydírat. Když o nás říkají, že jsme nesolidární, že odmítáme migrační kvóty,“ upozornil lídr Svobodných. „Vypadá to na to, že kdo dlouhodobě přijímá evropské dotace, stává se vydíratelným. Nevěříme politikům a podnikatelům, kteří jsou v těch dotacích zaháčkovaní. Nevěříme, že budou hájit zájmy občanů České republiky, protože jsou najednou v pozici, že zvažují, co je lepší pro ně. Obáváme se, že to jsou právě dotace,“ domnívá se. „Myslíme si, že všechny dotace nejenže mají vydíratelný potenciál, ale jsou z principu špatně. Ve výsledku jsou nespravedlivé. Někdo je dostane, někdo ne. Jsou pro ekonomiku jako celek škodlivé,“ sdělil.

(ler, dap)

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Na Petříně byla při příležitosti 20. výročí od vstupu do Evropské unie zveřejněna Markétou Šichtařová Charta 24.

Porovnání Charty 24 a Charty 77 v pdf.



P r o h l á š e n í  C h a r t y   24

Dne 01. 05. 2004 vstoupila Česká republika společně s dalšími devíti zeměmi do Evropské unie. Evropská unie vznikla na ideálech mezinárodní spolupráce a volného pohybu osob, pracovních sil, kapitálu, zboží i služeb. Smyslem jejího zrodu bylo přinášet všem občanům vyšší míru prosperity a osobní i politické svobody.

I kdybychom k ní cítili nevoli, je dnes pro Českou republiku závazná Listina základních práv Evropské unie. Naši občané mají právo a náš stát povinnost se jimi řídit.

Svobody a práva, na jejichž ideálech Evropské unie vznikla, jsou důležitými civilizačními hodnotami, k nimž v dějinách směřovalo úsilí mnoha pokrokových lidí. Vstup České republiky do Evropské unie měl tyto civilizační hodnoty stvrdit.

Dvacetileté výročí vstupu naší země do EU nám ale s novou naléhavostí připomíná, kolik základních občanských práv platí v naší zemi už opět – bohužel – jen na papíře.

Zcela iluzorní je např. právo na svobodu projevu a informací, zaručované článkem 11 hlavy II.

Desítkám tisíc našich občanů je znemožňováno získávat objektivní, nezkreslené a úplné informace, stejně tak jako vyjadřovat se veřejně na sociálních sítích či v médiích jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objekty nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů i společenských organizací; zbaveni jakékoli možnosti bránit se.

Statisícům dalších občanů hrozí, že projeví-li své názory na aktuální společenskovědní témata, ztratí pracovní a jiné možnosti, a to nejen ve veřejném sektoru, ale i u soukromých korporací.

Článku 16 hlavy II., zaručujícímu právo na svobodu podnikání, odporuje chování bank i pojišťoven, které pod taktovkou Evropské centrální banky a ideologie ESG odmítají poskytovat finanční služby společnostem angažujícím se v obranném či těžebním průmyslu, nebo firmám, které jsou v danou chvíli z nejrůznějších důvodů ocejchovány jako nežádoucí. Kritéria této ESG selekce jsou stanovována netransparentně s absencí demokraticky získaného mandátu.
V rozporu s článkem 21 hlavy III., zakazujícím jakoukoli diskriminaci založenou zejména na pohlaví, rase, barvě pleti, etnickém nebo sociálním původu, politických nebo jakýchkoli jiných názorech nebo příslušnosti k národnostní menšině, je obsazování pracovních míst na základě kvót odvolávajících se na příslušnost k daným skupinám.

V rozporu s článkem 8 hlavy II. zaručujícím právo na ochranu osobních údajů, dále s článkem 16 hlavy II. zajišťujícím občanům Unie právo na svobodné podnikání a také v rozporu s článkem 45 hlavy V. zajišťujícím všem občanům Evropské unie právo volně se pohybovat a pobývat na území členských států, bylo jednání většiny členských států během období pandemie. Jednání naší vlády minulé i současné během pandemie bylo nejen v rozporu s původními hodnotami EU, ale i v rozporu s naší vlastní Ústavou. Nepojmenovat zločin znamená legalizovat jeho opakování!

Svoboda pohybu kapitálu, zboží i služeb je jen zdánlivá, jak ukazuje například nedostatek léků v Evropské unii.

Uplatnění práva vyhledávat, přijímat, rozšiřovat informace a myšlenky všeho druhu, bez ohledu na hranice, ať ústně, písemně nebo tiskem (článek 11 hlavy II.) je stíháno nejen mimosoudně, ale i soudně, často pod rouškou údajného šíření dezinformací.

Svoboda veřejného projevu je potlačena centrálním řízením veřejnoprávních sdělovacích prostředků i publikačních a kulturních zařízení. Žádný politický, filozofický i vědecký názor nebo umělecký projev jen trochu se vymykající úzkému rámci oficiální ideologie či estetiky nemůže být zveřejněn ve veřejnoprávních médiích či na sociálních sítích; je znemožněna veřejná kritika krizových společenských jevů; je vyloučena možnost veřejné obrany proti nepravdivým a urážlivým nařčením oficiální propagandy (zákonná ochrana lidské důstojnosti, jednoznačně zaručována článkem 1 hlavy I., v praxi neexistuje – viz např. označování lidí vyjadřujících nedůvěřivost vůči deklarovaným účinkům vakcín za dezinformátory, nebo označování lidí odmítajících tvrzení o původu energetické krize ve válce na Ukrajině za putinovce a dezoláty); lživá obvinění nelze vyvrátit. V předních společenských tématech často spojených s enormními veřejnými výdaji ze státních rozpočtů členských zemí EU je vyloučena otevřená diskuse.
Mnoho vědeckých a akademických pracovníků i jiných občanů je diskriminováno jen proto, že legálně zveřejňují či otevřeně vyslovují názory, které současná politická moc odsuzuje.

Svobodné hlasování, základní princip demokracie, je systematicky omezováno mocenskou svévolí; oklešťování hlasovacích práv jednotlivých zemí v rámci Unie je praktikováno odpíráním příjmů ze strukturálních fondů Unie. Nad zeměmi s odlišným politickým nebo společenskovědním postojem trvale visí hrozba odepření nebo ztráty hlasovacích práv.

Nástrojem omezení a často i úplného potlačení řady občanských práv je systém faktického podřízení všech institucí a organizací ve státě politickým direktivám Evropské unie. Nové zákony a ideologie jsou často prosazovány politicky aktivními a nikým nevolenými neziskovými organizacemi financovanými z veřejných peněz, přitom však rozhodujícím způsobem ovlivňují činnost zákonodárných i výkonných orgánů státní správy, justice, zájmových i všech ostatních společenských organizací, politických stran, podniků, ústavů, úřadů, škol a dalších zařízení.

Další občanská práva, včetně práva na nezasahování do soukromého života, do rodiny, domova nebo korespondence (článek 7 hlavy II.), jsou povážlivě narušována také tím, že ministerstvo vnitra nejrůznějšími způsoby kontroluje život občanů, například budováním sítě informátorů z řad obyvatelstva (získávaných výzvami k „whistleblowingu“ neboli udavačství). Dochází ke kontrole soukromé pošty na sociálních sítích. Média jsou motivována ke spolupráci se státem. Tato činnost není regulována zákony, občan se proti ní nemůže nijak bránit.

Svévolně se postupuje i při udělování vstupních víz cizím státním příslušníkům, z nichž mnozí získávají status uprchlíka jen na základě deklarace, že jsou v mateřské zemi údajně pronásledováni.

Kromě nedodržování předpisů vůči vlastním občanům nerespektuje Evropská unie ani své závazky vůči jiným zemím. Ve článku 216 Smlouvy o fungování Evropské unie se EU hlásí k tomu, že jsou dohody uzavřené Unií (jako například smlouva o volném obchodu GATT94 podepsaná u Světové obchodní organizace) závazné pro orgány Unie i pro členské státy. Při rozchodu s Velkou Británií ovšem EU tento svůj závazek porušila, protože trvala na vytvoření nových obchodních překážek tam, kde dříve nebyly.

Evropská unie, ve které dnes žijeme, již není stejnou Evropskou unií, pro kterou se občané České republiky vyslovili ve všelidovém referendu. Ideály, na nichž Evropská unie vznikla, měly za cíl posílit svobodu a prosperitu a odstranit byrokratické bariery pro mezinárodní spolupráci; dnešní směřování Evropské unie však vede k oklešťování občanských svobod, cílenému ničení prosperity a zavádění stále nových byrokratických překážek vůči svobodnému podnikání.
Dobré vztahy se mohou tvořit pouze na dobrovolné bázi, tedy bez nátlaku, kde základní motivací k uzavření dohody je oboustranná spokojenost. Souhlas s přijetím jakýchkoli závazků musí být informovaný. Neměla by mu tedy předcházet jednostranná kampaň, ale vyvážená diskuse.

Posledním pokusem o vytěsnění odborné diskuse nad závažným tématem je snaha vládnoucích elit protlačit navzdory převládající vůli lidu a závěrům ekonomických analýz přijetí společné evropské měny euro. Jako sebevědomý národ a sebevědomí občané deklarujeme, že naše měna musí být nástrojem dosažení prosperity. Prosperita nesmí být obětována za účelem získání jakékoliv nové měny.
Lze ovšem identifikovat i další závažné snahy o vyhýbání se seriózní veřejné diskusi nad dokumenty, jejichž podstata – drastické oslabením naší suverenity – je překryta falešnou rouškou veřejného blaha.

Někteří občané na soustavné porušování demokratických principů upozorňují a dožadují se nápravy; jejich hlasy jsou však upozaďovány, cenzurovány, anebo se stávají předmětem nejrůznějšího očerňování.

Odpovědnost za dodržování občanských práv v zemi padá samozřejmě především na politickou a státní moc. Ale nejen na ni. Každý nese svůj díl odpovědnosti za obecné poměry, a tedy i za dodržování uzákoněných paktů, které k tomu ostatně zavazují nejen vlády, ale i všechny občany.
Pocit této spoluodpovědnosti nás přivedl k myšlence vytvořit CHARTU 24, jejíž vznik dnes veřejně oznamujeme.

CHARTA 24 je volné, neformální a otevřené provolání lidí různých přesvědčení, různé víry a různých profesí, které spojuje vůle jednotlivě i společně se zasazovat o respektování přirozených lidských práv v naší zemi i ve světě.

CHARTA 24 vyrůstá ze zázemí lidí, kteří sdílejí starost o osud ideálů, s nimiž spojili a spojují svůj život a práci.

CHARTA 24 není organizací, nemá stanovy, stálé orgány a organizačně podmíněné členství. Patří k ní každý, kdo souhlasí s její myšlenkou, šíří její text a podporuje ji.

CHARTA 24 není základnou k opoziční politické činnosti. Chce sloužit k prosperitě, hrdosti a sebevědomí našeho národa. Svým symbolickým jménem zdůrazňuje CHARTA 24, že vychází z textu CHARTY 77, který pozměňuje pouze mírně a pouze natolik, aby správně pojmenovával instituce a problémy existující 47 let po vzniku CHARTY 77; hlavní myšlenky textu CHARTY 77 - dodržování uzákoněných svobod – však zůstávají nedotčeny.

Signatáři a mluvčí CHARTY 24
Ing. Markéta Šichtařová
Ing. Tomáš Zítko
Mgr. Libor Vondráček

Podepsat Chartu 24:

Zásady zpracování osobnách údajů – Komunikaci s petenty obstarává Libor Vondráček

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31