Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: o norských fondech, volbách a dění v regionech

Svobodní v médiích: o norských fondech, volbách a dění v regionech

Ve středu 12. 7. se Petr Mach vyjádřil v pořadu Studio ČT24 v České televizi ke stavu vyjednávání o brexitu. V pořadu mj. zmínil, že to vypadá, že EU chce Velkou Británii za odchod trestat. Na vystoupení se můžete podívat zde (od 4:05 do 10:32).

13. 7. zveřejnil Ekonomický deník článek Evropská komise nabízí čtvrt miliardy korun tomu, kdo bude kontrolovat GoogleI české firmy mohou poslat přihlášku do výběrového řízení, jehož vítěz dostane 10 milionů eur, tedy zhruba 260 milionů korun. Evropská komise totiž hledá někoho, kdo dohlédne, aby společnost Google Inc. nezneužívala svoje dominantní postavení.

Europoslanec Petr Mach (Svobodní, EFDD) však v dominantním vyhledávači problém nevidí: “Google nikomu neubližuje, jen ho uživatelé chtějí více než jeho konkurenty.”

Vyšlo i na portálech Česká justiceKurzy.cz a Zdravotnický deník.

O norských fondech

Nejznámější norský týdeník pro muže Vi, Menn (My, muži, náklad 50 tis. výtisků a 320 tis. čtenářů) v uplynulém týdnu otiskl na str. 15 článek o norských fondech v České republice. Zásadní svědectví poskytl předseda a europoslanec za Svobodné, Petr Mach: „Hate free culture je jenom jedním z mnoha hloupých projektů placených z norských fondů. Miliony korun byly zaplaceny za letáky, videa a plakáty. Především však za výplaty pracovníků této neziskovky. Úkolem bylo mezi Čechy propagovat toleranci. Ale lidé si z toho začali dělat legraci a spíše to naopak vytvořilo novou nenávist. Ne vůči menšinám, ale vůči lidem, kteří vysávají peníze daňových poplatníků.“

O volbách

13. 7. zveřejnily Lidové noviny na str. 12 článek Dějiny píší propadlíci!O povolebním uspořádání rozhodnou i hlasy pro strany, jež se do sněmovny nedostanou. Pokud propadne 30 % hlasů, pak strana, jež získá 33 %, si z nich třetinu „vezme“ neboli v mandátech dostane nejméně o 10 procentních bodů víc.

Na potřebných 10 procent zatím nedosahuje koalice KDU-ČSL a hnutí STAN, nebezpečně nad pěti procenty se pohybuje TOP 09, již pod nimi jsou například Piráti či Zelení, přičemž hypotetická „Strana zelených pirátů“ by se přes laťku asi přehoupla. Mezi jedním až třemi procenty se pak krčí třeba Robejškovi Realisté nebo Svobodní.

Vyšlo i na serveru Neviditelný pes.

13. 7. zveřejnil Blesk.cz článek Nejoblíbenějším hejtmanem je Čunek, Zimolova náhradnice spadla až na dnoNevalně dopadl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Nejen, že skončil až sedmý, ale především je jeho obliba menší než „neobliba“. Vadí 24 % lidí, podporuje ho pouze 21 % účastníků průzkumu. Bernard si pohoršil v posledních měsících o jeden procentní bod. Hejtmanem se stal, přestože ČSSD v kraji volby nevyhrála. Spojila se ale s třetí ODS a uskupením Starostové a Patrioti s podporou Svobodných a Soukromníků.

O Uberu

17. 7. zveřejnil server Bleskově.cz vyjádření Aloise Sečkára k omezování služby Uber Poslanci zakázali pokrokCelkem 105 poslanců schválilo, že taxislužbu smějí provozovat pouze ti, kteří splní zbytečné regulace. Ostatní budou přísně potrestáni. Jízda taxíkem zůstane drahým luxusem, levnější alternativu zákonodárci nepřipouští. Tak zhodnotil situaci Alois Sečkár (Svobodní).

Novelizace zákona o silniční přepravě přinese taxikářům státem garantovanou ochranu jejich byznysu a cestující budou platit více peněz, říká Alois Sečkár (Svobodní).

„Snad tu dříve byla doba, kdy bylo nutné cestující chránit před špatnými taxikáři, kteří úmyslně šidili neznalé turisty „nemravnými“ cenami nebo zbytečnými zajížďkami, za které musel zákazník platit. Ta doba je už však dávno pryč. Máme 21. století, a ačkoliv to Poslanecké sněmovně zřejmě dosud nikdo nesdělil, venku za okny probíhá pokrok,“ podotkl Sečkár. V tomto případě se podle něj projevuje existencí služeb, jako je Uber. Ta pomocí internetu pomáhá překonávat informační asymetrii, která teoreticky dává provozovateli výhodu nad spotřebitelem a umožňuje mu šidit a podvádět. Díky aplikacím, jako je Uber, víte nyní přesně, kudy a kam jedete, kolik vás to bude stát a dokonce jaké je hodnocení řidiče, který vás veze. Na druhé straně systém propojuje cestující s přepravci, kteří nemusí bloumat náhodně po městě a doufat v zákazníky. Výsledkem je velká poptávka a zároveň i výhodnější cena oproti klasickému taxi.

Různé

12. 7. server Bleskově.cz zveřejnil názory Petra Macha v článku Odkud byli cizinci, kteří ohrožovali chodce baseballovou pálkou?Když přijedou do České republiky páchat přestupky migranti, zůstává to veřejnosti utajeno. Rozkaz policejního prezidenta totiž zakazuje zveřejňovat původ pachatelů, pokud by to „mohlo podněcovat nesnášenlivost vůči cizincům“. Podle europoslance a šéfa Svobodných Petra Macha ale čeští občané mají mít právo vědět, kdo ohrožuje bezpečnost a pořádek v naší zemi.

Jinými slovy, podle policie by sdělení státní příslušnosti mohlo navodit negativní emoce vůči cizincům, a proto ji nesdělí. Tento přístup se ale Petru Machovi vůbec nelíbí. Podle něj je tento pokyn policejního prezidenta špatný a měl by být zrušen. Nechce podle svých slov, aby policie zatajovala veřejnosti údaje o státní příslušnosti pachatelů přestupků a trestných činů. „Ta informace je totiž důležitá. Vstupovali jsme do EU a do Shengenu s tím, že volně můžou naše hranice překračovat občané zemí EU a také turisté, kteří do EU přicestují s platným cestovním pasem, případně vízem. Nevstupovali jsme ale do EU s tím, že k nám budou moci volně jezdit Syřani, Afghánci a další ilegální migranti bez platných víz a páchat zde přestupky a trestné činy. Máme právo znát pravdu o tom, kdo přichází do naší země, a budu se proto zasazovat o zrušení zatajovacího policejního rozkazu,“ dodal Mach.

Vyšlo i na serveru Pravý prostor a tématu se věnoval i Expres.cz.

Průzkumy

17. 7. zveřejnil Blesk.cz průzkum společnosti Phoenix research, která nám přisuzuje 1,5 %, Volby by jasně vyhrálo Babišovo ANO. ČSSD má i se Zaorálkem poloviční podporuDalší strany do voleb zřejmě příliš nepromluví. Stranu zelených by volila jen zhruba dvě procenta voličů. Ještě více pozadu zůstávají Svobodní nebo současný parlamentní Úsvit. V Česku zároveň o procento ubylo nerozhodnutých voličů.

Vyšlo i na serverech Deník.czEurozprávy.cz.

Zprávy z regionů

Olomouc

13. 7. zveřejnil Hanácký večerník článek Politické strany na Olomoucku před volebním podzimem: Nikdo se v nich nevyzná…ODS jednoznačně škodí spojenectví se Soukromníky, jakkoli si to doposud neuvědomuje; je otázkou, jestli stojí za to se za pár hlasů navíc – a hodně peněz navíc – upisovat ďáblu. Svobodní si už tuto cestu prošli loni, a šťastně a zavčasu z ní vycouvali.

Svobodní podle posledních preferencí mírně rostou, a určitě budou mít snahu překročit pětiprocentní práh. Sympatické je, že v posledním půlroce se jejich veřejný projev oprostil od balastu národoveckých postulátů, a vrátil se k ekonomickému základu, na kterém strana od počátku stála. Zdá se, že volič na to reaguje pozitivně. Taktéž včasné odvržení Soukromníků straně prospělo.

Zlonice, Slaný

15. 7. zveřejnil Kladenský deník článek Konec zastupitelů? Podle politiků nesmyslZrušení zastupitelstev by bylo podle Martina Kratochvíla, člena Strany svobodných občanů a zastupitele Zlonic, obrovským zásahem do demokracie a přechod k autoritářskému vedení.

„Svěření moci jednomu politikovi, bez možnosti kontroly, je cesta do pekel. Přímá volba starosty občany je z mé strany akceptovatelná, za podmínky, že bude definován mechanismus jeho odvolání zastupitelstvem či právě občany,“ dodal Kratochvíl.

Zastupitel Jiří Hůla ze Strany svobodných občanů ze Slaného říká, že od Andreje Babiše je to jen další krok k získání absolutní moci a k likvidaci demokracie v našem státě. „Krok za krokem likviduje svobodu a demokracii a snaží se ovládnout Českou republiku jako další ze svých firem. Nikdo se zdravým rozumem nemůže souhlasit, natož podporovat jeho korporátní fašismus. Totalita má mnoho tváří, Andrej Babiš je jednou z nich,“ prohlašuje Hůla.

Vyšlo i v tištěné podobě Kladenského deníku na str. 1 – 2.

Liberec

18. 7. zveřejnily Parlamentní listy článek Petr Mach se rozpálil do běla: Nenecháme si nadávat do xenofobů! Aby nám někdo nutil tisíce migrantů, které není možné prověřit: Hlavní slovo měl předseda Svobodných, europoslanec Petr Mach. „Rozhodně se nechceme nechat evropskými dotacemi vydírat. Když o nás říkají, že jsme nesolidární, že odmítáme migrační kvóty,“ upozornil lídr Svobodných. „Vypadá to na to, že kdo dlouhodobě přijímá evropské dotace, stává se vydíratelným. Nevěříme politikům a podnikatelům, kteří jsou v těch dotacích zaháčkovaní. Nevěříme, že budou hájit zájmy občanů České republiky, protože jsou najednou v pozici, že zvažují, co je lepší pro ně. Obáváme se, že to jsou právě dotace,“ domnívá se. „Myslíme si, že všechny dotace nejenže mají vydíratelný potenciál, ale jsou z principu špatně. Ve výsledku jsou nespravedlivé. Někdo je dostane, někdo ne. Jsou pro ekonomiku jako celek škodlivé,“ sdělil.

(ler, dap)

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31