Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Strachota: Inflace! Nabrat úředníky, nebo rozum?

Strachota: Inflace! Nabrat úředníky, nebo rozum?

Teď, když se ministryně financí shodla s Českou národní bankou, že příští rok inflace trojnásobně přestřelí cíl 2%, „musí“ zákonodárce ještě rychleji měnit ve sbírce zákonů částky vyjádřené v Kč. Těch je víc než vlasů na hlavě…

Proč se mění zákony, neboli pravidla hry, neboli právní vztahy v ČR kvůli inflaci? Protože v Kč vyjadřujeme zákonné hodnoty ve Sbírce zákonů – např. hranici trestného činu. Jenže Kč není neměnná jednotka jako metr či kilogram, nýbrž proměnná, která nabývá okamžitou hodnotu na peněžním trhu. Zákonodárci bojují za trvalost zákonných hodnot nepřetržitým zvětšováním čísel vyjadřujících tyto hodnoty v proměnlivé Kč. Těch čísel je ve Sbírce řádově sto tisíc…

Nyní při trojnásobné inflaci bude třeba ta čísla měnit (třikrát) rychleji než dosud. Tedy nabrat na sysifofskou práci nové úředníky.

A co raději netradičně nabrat rozum? Začít pro zákonné hodnoty ve Sbírce používat trvalou zákonnou JEDNOTKU hodnoty, která nepodléhá smrskávání? Aby právní vztahy dané Sbírkou nepodléhaly automaticky zkáze a nevyžadovaly trvalé „napravování“ nevyhnutelné proměnlivosti hodnoty „jednotky“ Kč?

V okamžiku, kdy zákonnou jednotku hodnoty zavedeme (např. KčN), zmizí inflační imperativ dokola měnit sto tisíc čísel ve Sbírce. O reakci našich pravidel hry na působení peněžního trhu může suverénně rozhodovat zákonodárce: v novele „zákona o KčN“ nastaví aktuální hodnotu 1 KčN = x Kč.

Jiří Strachota

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: blog Idnes

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31