Šrámek: Nejen srpnové paralely

Šrámek: Nejen srpnové paralely

Babička sedí s vnoučkem na terásce chaty. Dívají se přes údolí na lesy a na silničku, která vede do Chudenic. Letní slunečný den, ptáci zpívají v korunách ovocných stromů.

Zdálky uslyší hřmot, jaký v té klidné oblasti a lesích nikdy nebylo slyšet. Zvedají se, aby lépe viděli, co se děje.

Od Klatov se po silnici valí kolona tanků a nákladních aut plných vojáků. Babičce, která zažila válku, proběhne hlavou: „Okupace…“ Se slzami v očích a s obavami usedá na lavici a vnoučka přivine blíž k sobě.

Normalizace – posílení moci

Normalizace byla důsledkem srpnové okupace Československa Sovětskou armádou a vojsky Varšavské smlouvy v rámci „bratrské pomoci“.

Aktivní odpůrci proti okupaci byli vyhazováni z práce. Nebylo jim dovoleno cestovat, a to ani v rámci socialistického bloku. Dětem nebylo umožněno studovat. Mnohé rodiny byly sledovány Státní bezpečností. V rámci RVHP byly ještě striktněji určeny oblasti, co která země smí nebo nesmí produkovat. Centrální plánování zcela zničilo jakékoli snahy o decentralizaci a možný návrat živnostníků.

Do škol se ještě usilovněji vrátily prvky „ideové masírky“ dětí, které měly zajistit „správný vývoj“ nového socialisticky smýšlejícího člověka. To vše bylo „hlídáno“ (ne)povinnou organizovaností mládeže v Pionýru a Svazu socialistické mládeže.

Mlčící většina se přizpůsobuje ještě větším ztrátám svobod a snaží se tak nějak přežít.

Současnost

Novodobé RVHP v podobě EU určuje, co se smí kde vyrábět, jaké zemědělství se bude kde podporovat. Jak zakřivený může být banán a okurka, jak výkonný smí být vysavač…

Různé „úmluvy“ mají zajistit správnou „ideovou masírku“ malých dětí, aby z nich vyrostla uvědomělá mládež, ten správný „Evropan“, vykořeněný z „nacionalistických“ předsudků a vědomí o své vlasti.

Přijímá se legislativa, která má „odzbrojit“ obyvatelstvo a potichu se plánuje vznik „evropské armády“. Že by předzvěst možné další „bratrské pomoci“?

A mlčící většina se přizpůsobuje ztrátám svobod a nařízením, která často odporují zdravému rozumu a pudu sebezáchovy.

Závěr

Ti, co zažili jakoukoli dobu temna a měli i osobní zkušenost s perzekucí, stále neztratili instinkty vůči totalitě, i plíživé. A je jedno, jestli ta totalita je hnědá, rudá nebo modrá s hvězdami.

Nebuďme lhostejní a nenechme se odradit napadáním vlastních názorů, nálepkováním a dejme najevo své postoje.

Buďte si jistí, že když se nebudete zajímat o politiku, politici se začnou rychle zajímat o vaše svobody a peněženky. A vůbec k tomu nemusí použít tanky…

Ivan Šrámek,
člen Republikového výboru Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.

Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.

Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.

České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.

Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.

„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31