Semín: Ještě jste nečetli Lisabonskou smlouvu? Tak si ji přijďte poslechnout!

Semín: Ještě jste nečetli Lisabonskou smlouvu? Tak si ji přijďte poslechnout!

Že je Lisabonská smlouva jen překabátěnou verzí původně odmítnuté „Evropské ústavy“, už nepopírají ani její zastánci. Byla to sama Anděla Merkelová, která v lednu 2007 zaslala představitelům členských států dopis, v němž se jich tázala, zda jim nebude vadit, když dojde ke změně ve struktuře textu a terminologii, ovšem za současného zachování právní podstaty původní ústavní smlouvy. Cílem těchto změn je, jak vyslepičil bývalý italský premiér Gulio Amato, učinit text smlouvy natolik nepřehledný, aby se nemohl stát předmětem referenda v členských státech Evropské unie.

Že alespoň v něčem dodržují eurokrati slovo, se může přesvědčit každý, kdo si v textu Lisabonské smlouvy alespoň chvíli listoval. Nepředpokládám, že by si ji někdo, s výjimkou jejích autorů a korektorů, také celou četl (což platí i pro naše poslance, kteří pro ní zvedli ruku). A to ani během pomalu se uzavírající postní doby, kdy od nás Hospodin očekává větší ochotu k sebezáporům a zřeknutí se povrchní zábavy. I tak ovšem platí, že skutky odříkání mají mít hlubší smysl, neboť nejsou samoúčelné, ale slouží jako prostředek k vyššímu dobru. Sebepoškozování k nim rozhodně nepatří.
No posuďte sami:
Článek 118 se zrušuje. Vkládá se nový článek 118a tohoto znění:
a) jeho odstavec 1 přebírá znění dosavadního čl. 123 odst. 3 s tím, že slova „této smlouvy“ se zrušují;
b) jeho odstavec 2 přebírá znění dosavadních prvních pěti odrážek čl. 117 odst. 2 se změnami uvedenými níže, přičemž se slovesný tvar převádí do třetí osoby jednotného čísla přítomného času činného rodu a vkládá se před ně nové návětí, které zní: „Po dobu existence členských států, na které se vztahuje výjimka, Evropská centrální banka ve vztahu k těmto členským státům“.

Ovšem pozor – za určitých okolností se i jinak morbidní činnost může stát vcelku roztomilou legrací. O jedné takové proměně jsem se dočetl v prohlášení Strany svobodných občanů. Zde je podstatná část jejího sdělení:

TŘI ČTVRTINY ČECHŮ NEVÍ NIC O LISABONSKÉ SMLOUVĚ
Aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) prokázal, že jen 5% Čechů ví velmi dobře, co je to Lisabonská smlouva. Naopak 19% lidí neví o dokumentu vůbec nic. Téměř polovina (49%!) lidí nad 15 let svou znalost označila za „velmi povrchní“.
Senát má o Lisabonské smlouvě hlasovat začátkem května. Její schválení horní komorou Parlamentu ČR si přitom přeje jen 38% občanů, čtvrtina si myslí opak a 37% nemá na toto žádný názor.

Svobodní se rozhodli, že české veřejnosti pomohou s poznáním Lisabonské smlouvy (LS), kterou kategoricky odmítají. „Za obzvlášť nebezpečný projev nedemokratických trendů v Evropské unii pokládáme tlak na její přijetí. Jde o hrubé porušení i vlastních pravidel EU, podle nichž smlouva odmítnutá jedním státem (viz irské referendum) nemůže vstoupit v platnost,“ upozorňuje předseda Svobodných Petr Mach.

„Chceme občany seznámit se zněním onoho nesrozumitelného dokumentu, a to formou veřejného čtení – hapenningu pod názvem Čteme za Vás Lisabonskou smlouvu. Cílem je upozornit veřejnost na nevýhodnost Lisabonské smlouvy před jejím schvalováním v Senátu,“ přiblížil leader eurokandidátky Svobodných Jiří Payne.

Svobodní budou LS veřejně číst v neděli 19. dubna na nám. Republiky v Praze. V celodenním řetězovém čtení se vystřídají VIP osobnosti, členové i příznivci Svobodných.

„Je to skvělý nápad číst ty naprosto nesrozumitelné věty veřejně,“ reagoval houslový virtuos Václav Hudeček, který jako jeden z prvních projevil zájem se čtení LS aktivně zúčastnit. Bohužel ale v uvedeném termínu má koncert v Německu. „Je nám to líto a moc vám držíme palce,“ řekl nám i za svou ženu Mistr Hudeček.

Autor: Michal Semín,
kandidát Svobodných do Evropského parlamentu

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31