Proč se u nás málo staví?
ČR je 157. zemí světa v žebříčku délky stavebního povolení. Kvůli zdlouhavému a náročnému projednávání staveb se v ČR staví málo a pomalu, stále nemáme třeba dokončenou páteřní dálniční síť. Dále máme kvůli špatným zákonům předražené nemovitosti, protože se poptávka po bydlení ve městech nestíhá uspokojovat, v některých místech je prakticky nemožné něco nového postavit, jinde brání rekonstrukci památkáři a v tom zbytku jde výstavba jen velmi pomalu.
Vláda proti digitalizaci
Alespoň některé procesy se měly v rámci nového zákona a digitalizace celého postupu urychlit, ale vláda řekla ne! Respektive pirát Ivan Bartoš (místopředseda vlády pro digitalizaci, sic!) zrušil celou soutěž, na kterou jsou vázány dotace z EU a která měla řešit kompletní přechod stavebního řízení do elektronické podoby. Jelikož se ale ani po dvou letech ve vládě nenaučil zákony, tak to udělal špatně a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí o zrušení zrušil.
Mezi tím Ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo novou soutěž, která měla přinést stejné výsledky za méně peněz podle slov Ivana Bartoše, ale i to jim Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil. Nyní tedy máme zrušené zrušení soutěže a zrušenou soutěž novou. Připomíná vám to kocourkov? Ano, přesně takto si představují Piráti, jak by se měl řídit stát.
Není digitalizace jako digitalizace
Zatímco původní soutěž řešila komplexní reformu zpracování dat včetně nových registrů, procesů a napojení na digitální katastr, tak nová soutěž řeší digitalizaci tzv. 1:1. To znamená, že žádost budete moci poslat mailem, ale jinak se vlastně nic nezmění. Úředníci dál budou nuceni řešit naprosto zbytnou agendu, akorát si místo papírů budou posílat maily v tom lepším případě, v tom horším si to kromě mailu ještě budou tisknout a archivovat a celý proces se ještě zpomalí. Pirát Ivana Bartoš tomuto říká úspora.
Jak by to mělo být?
Na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj se dočteme:
„Stavebník nebude muset kvůli zajištění stavebního povolení chodit na žádný úřad. Všechny podklady získá prostřednictvím Portálu stavebníka, například informace o územním plánu své obce nebo informace o inženýrských sítích.
Stavebník se také prostřednictvím portálu bude moci obrátit na svůj stavební úřad nebo na dotčené orgány.
Zároveň bude mít neustále přehled o tom, v jakém stavu se jeho řízení momentálně nachází, bez ohledu na způsob podání žádosti (listinná nebo digitální podoba).
Digitalizace a odlehčení administrativy navíc uvolní ruce úředníkům k tomu, aby se více věnovali lidem na individuální úrovni.“
A teď zpět do reality
Digitálního nic nebude, alespoň ne v příštím roce, kdy má nový stavební zákon platit. To se nedá vzhledem k tomu, že máme zrušené zrušení původní soutěže a zrušenou soutěž novou viz výše stihnout.
Navíc k novému zákonu chybí prováděcí předpisy, čili nevíme, kde budou jednotlivé úřady a úředníci sedět ani jak budou vypadat jednotlivé formuláře. Z toho se vláda snaží vyzout až zvráceným způsobem:
Do doby vydání prováděcích předpisů nových se totiž má postupovat podle prováděcích předpisů starých, a pokud jsou některé v rozporu s novým zákonem, tak se prostě používat nemají.
Jednotliví úředníci, projektanti i stavebníci jsou nyní v obrovské nejistotě a připravují se na období, kdy stavebnictví bude plout v nepředvídatelných vodách právního prostředí. Pro Piráty je to možná prostředí přirozené, ale pro všechny ostatní to bude znamenat velký boj.
Dopady vládních kroků
Každoroční ztráty z nepřiměřené délky stavebního řízení se odhadují na 7 miliard Kč. Navíc ČR přijde o peníze z EU, které byly určené na financování této digitální reformy (další miliarda). A nakonec to nejhorší:
Stávající nepřijatelný stav zůstane stejný nebo se ještě zhorší vlivem chaosu, který do stavebního řízení vloží Piráti. Dál budeme 157. zemí na světě, dál budeme mít drahé bydlení a dál budeme nadávat, proč se nestaví dálnice rychleji…
Jiří Podhradský
Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.
Zdroj: https://studie.datarun.cz