Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Podhradský: Vláda brzdí digitalizaci a zrychlení stavebního řízení

Podhradský: Vláda brzdí digitalizaci a zrychlení stavebního řízení

Proč se u nás málo staví?

ČR je 157. zemí světa v žebříčku délky stavebního povolení. Kvůli zdlouhavému a náročnému projednávání staveb se v ČR staví málo a pomalu, stále nemáme třeba dokončenou páteřní dálniční síť. Dále máme kvůli špatným zákonům předražené nemovitosti, protože se poptávka po bydlení ve městech nestíhá uspokojovat, v některých místech je prakticky nemožné něco nového postavit, jinde brání rekonstrukci památkáři a v tom zbytku jde výstavba jen velmi pomalu. 

Vláda proti digitalizaci

Alespoň některé procesy se měly v rámci nového zákona a digitalizace celého postupu urychlit, ale vláda řekla ne! Respektive pirát Ivan Bartoš (místopředseda vlády pro digitalizaci, sic!) zrušil celou soutěž, na kterou jsou vázány dotace z EU a která měla řešit kompletní přechod stavebního řízení do elektronické podoby. Jelikož se ale ani po dvou letech ve vládě nenaučil zákony, tak to udělal špatně a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí o zrušení zrušil. 

Mezi tím Ministerstvo pro místní rozvoj vypsalo novou soutěž, která měla přinést stejné výsledky za méně peněz podle slov Ivana Bartoše, ale i to jim Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil. Nyní tedy máme zrušené zrušení soutěže a zrušenou soutěž novou. Připomíná vám to kocourkov? Ano, přesně takto si představují Piráti, jak by se měl řídit stát.

Není digitalizace jako digitalizace

Zatímco původní soutěž řešila komplexní reformu zpracování dat včetně nových registrů, procesů a napojení na digitální katastr, tak nová soutěž řeší digitalizaci tzv. 1:1. To znamená, že žádost budete moci poslat mailem, ale jinak se vlastně nic nezmění. Úředníci dál budou nuceni řešit naprosto zbytnou agendu, akorát si místo papírů budou posílat maily v tom lepším případě, v tom horším si to kromě mailu ještě budou tisknout a archivovat a celý proces se ještě zpomalí. Pirát Ivana Bartoš tomuto říká úspora.

Jak by to mělo být?

Na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj se dočteme:

„Stavebník nebude muset kvůli zajištění stavebního povolení chodit na žádný úřad. Všechny podklady získá prostřednictvím Portálu stavebníka, například informace o územním plánu své obce nebo informace o inženýrských sítích.

Stavebník se také prostřednictvím portálu bude moci obrátit na svůj stavební úřad nebo na dotčené orgány.

Zároveň bude mít neustále přehled o tom, v jakém stavu se jeho řízení momentálně nachází, bez ohledu na způsob podání žádosti (listinná nebo digitální podoba).

Digitalizace a odlehčení administrativy navíc uvolní ruce úředníkům k tomu, aby se více věnovali lidem na individuální úrovni.“

A teď zpět do reality

Digitálního nic nebude, alespoň ne v příštím roce, kdy má nový stavební zákon platit. To se nedá vzhledem k tomu, že máme zrušené zrušení původní soutěže a zrušenou soutěž novou viz výše stihnout.

Navíc k novému zákonu chybí prováděcí předpisy, čili nevíme, kde budou jednotlivé úřady a úředníci sedět ani jak budou vypadat jednotlivé formuláře. Z toho se vláda snaží vyzout až zvráceným způsobem:

Do doby vydání prováděcích předpisů nových se totiž má postupovat podle prováděcích předpisů starých, a pokud jsou některé v rozporu s novým zákonem, tak se prostě používat nemají.

Jednotliví úředníci, projektanti i stavebníci jsou nyní v obrovské nejistotě a připravují se na období, kdy stavebnictví bude plout v nepředvídatelných vodách právního prostředí. Pro Piráty je to možná prostředí přirozené, ale pro všechny ostatní to bude znamenat velký boj.

Dopady vládních kroků

Každoroční ztráty z nepřiměřené délky stavebního řízení se odhadují na 7 miliard Kč. Navíc ČR přijde o peníze z EU, které byly určené na financování této digitální reformy (další miliarda). A nakonec to nejhorší: 

Stávající nepřijatelný stav zůstane stejný nebo se ještě zhorší vlivem chaosu, který do stavebního řízení vloží Piráti. Dál budeme 157. zemí na světě, dál budeme mít drahé bydlení a dál budeme nadávat, proč se nestaví dálnice rychleji…

Jiří Podhradský

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: https://studie.datarun.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jiří Podhradský

Jiří Podhradský

Novinky

Nejnovější video

0:13 Chartu 77 tvořili lidé, kteří byli v pozici kritizující socialistický systém za nedodržování lidských a občanských práv. Chartisté nenavrhovali změnit systém, šlo jim o korekci. Nešlo tedy o politickou opozici, přesto byli ostrakizovaní a pronásledovaní, protože komunisté věřili, že Charta vnáší do společnosti znejistění, nesoulad a disharmonii. Lišíte se v tomto směru od svých předchůdců, ke kterým se hlásíte?

7:09 Chartisté za socialismu se rekrutovali z řad bývalých komunistů, obecně levice. Jaké ideové kořeny máte vy?

12:22 Ve své Chartě 24 akcentujete právo na svobodu projevu a informací, zaručované článkem 11 hlavy II. Svoboda projevu má mít v demokracii plná a neomezená?

25:03 Podobně jako zmíněný článek v Chartě 24 kritizujete i postoj státu k jiným článkům, konkrétně 16 hlavy II, 21 hlavy III, 8 hlavy II – není to spíše kritika neústavnosti Vlády ČR a byrokracie zahrnující státní zastupitelství, tajnou službu, policii, nejrůznější úřady a instituce a to i v oblasti médií, školství, zdravotnictví, hospodářském sektoru?

27:35 Pokud vám systém vyhoví a napraví, budete asi slavit. Co budete dělat v případě, že systém bude reagovat podrážděně nebo dokonce podobně jako za socialismu, tedy budete vystavení perzekuci?

37:43 Máte nějakou reflexi z horních politických pater? Co říká vaší Chartě 24 parlamentní opozice?

47:21 Založíte také nadaci jako Charta 77 a bude i vás sponzorovat George Soros?

https://svobodni.cz/stanoviska-strany…

Libor Vondráček, předseda strany Svobodných, jeden z autorů Charty 24.

Otázky připravil a kladl Alexandr Vojta

Oblíbené štítky

Jiří Podhradský

Jiří Podhradský

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31