Petr Mach: Proč zrušit daň z příjmu

Petr Mach: Proč zrušit daň z příjmu

Daně a sociální pojistné vybírané českou vládou od občanů tvoří 1300 miliard, tedy 37% Hrubého domácího produktu. Stát tedy přerozděluje takřka polovinu našich výdělků, a to prostřednictvím mnoha různých daní. Z nich daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti činí 121 miliard neboli 4% HDP (údaje MFČR za rok 2007).

Někteří komentátoři dopředu odsuzují myšlenku zrušení daně z příjmu fyzických osob, kterou jsem nedávno zmínil. Vysvětlím, proč by měla být součástí našeho programu pro sněmovní volby:

Cílem Strany svobodných občanů je zásadním způsobem omezit státní přerozdělování. Chceme proto upravit příjmy a výdaje státu nikoliv řádově o miliardy (promile HDP), ale řádově o desítky miliard (procenta HDP). Naším střednědobým cílem je snížit daně a veřejné výdaje celkem o 100 miliard korun. Cílem těchto záměrů je zvýšit svobodu člověka nakládat se svým majetkem.

Daň z příjmu fyzických osob je nejlepším adeptem na zrušení z několika důvodů:

1)   Její objem 4% HDP dobře odpovídá částce, o níž chceme snížit míru státního přerozdělování

2)   Daň z příjmu fyzických osob je nejzkaženější daň – je nejvíc zaplevelená nejrůznějšími výjimkami a úlevami, je tedy nejvíce nespravedlivá a nejvíce distorzní. Je ale nenapravitelná – zrušení výjimek do ní zabudovaných naráží na odpor zainteresovaných zvýhodněných skupin.

3)   Daň z příjmu fyzických osob je také nejbyrokratičtější – má nejsložitější daňové přiznání a největší úřednický aparát.

4)   Daň z příjmu fyzických osob je vedle zdravotního a sociálního pojištění třetí paralelní daní z příjmu, porušuje tedy princip jednoho zdanění téhož zdroje.

5)   Daň z příjmu fyzických osob je také daní, která představuje z velké míry přerozdělování z jedné kapsy do druhé u jednotlivého poplatníka. Jejím zrušením se zvýší čisté příjmy poplatníků s nižšími a středními příjmy, kteří tak automaticky dostanou méně sociálních dávek (dětských přídavků, sociálních příplatků, příspěvků na bydlení). Zrušením této daně se tedy automaticky ušetří sociální výdaje i bez změny zákonů o sociálních dávkách.

Daň z příjmu je tedy z mnoha důvodů nejlepším adeptem na zrušení, protože je nejškodlivější.

Chceme v minimálně stejném objemu omezit veřejné výdaje. Nikoliv výdaje na silnice a jiné veřejné statky. Ale výdaje, které stát vůbec nemá vynakládat. Jsme samozřejmě proti dotování olympiád a lyžařských mistrovství. Konkrétně je potřeba zrušit nejrůznější dotace počínaje stavebním spořením a konče investičními pobídkami. Pokud ČSSD a ODS prosadí i v senátu šrotovné, budeme chtít zrušit i šrotovné. Chceme zrušit několik konkrétních úřadů počínaje Kocábovým ministerstvem a konče třeba Českou plemenářskou inspekcí. Chceme zrušit vládní výdaje na marketing od „Evropě to osladíme“ po „Vláda má řešení ekonomické krize“.

Vlády peníze daňových poplatníků dosud masivně zneužívaly a plýtvají jimi. Proto jsou daně tak vysoké. Jde to i jinak. Chceme skutečnou změnu. Proto zrušení DPFO myslíme vážně.

Nelíbí se mi odsuzování takového návrhu ze strany některých komentátorů jen proto, že 4% HDP jsou údajně „moc“.

Autor: Petr Mach
předseda Strany svobodných občanů
článek je i na blogu Ihned.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31