Payne: Titán, který požírá, co stvořil

Payne: Titán, který požírá, co stvořil

Šrotovné, ekologické daně, recyklační poplatky vytvářejí z EU Titána, který co vytvoří, to zničí.

V řecké mytologii titánský bůh Kronos, bůh chaosu, požíral své vlastní děti. Je symbolem sebezničení. Evropské státy se předhánějí v zavádění šrotovného. Chtějí tím povzbudit ekonomický růst. Statistická měřítka úspěšnosti se úspěšně požívají jako důkaz často protichůdných tvrzení. Platí to i o šrotovném. Díky zbytečně sešrotovaným autům se budou muset vyrobit jiná. Statistiky vykáží růst výroby i spotřeby. Vytvořená hodnota, společné bohatství, se však příliš nezvětší, náklady a důsledky spojené s výrobou nových aut budou souměřitelné s údajným přínosem spočívajícím v omlazení vozového parku.

Oblíbená píseň otce prvního českého presidenta Ach synku, synku … má prostou zápletku: otec požaduje od svého syna, ze kterého chce mít dobrého hospodáře, aby nechal opravit kolečko, které potřebuje k práci. Neučí ho, aby porouchaný nástroj vyhodil a nahradil novým, snaží se ho odnaučit způsobu uvažování, že staré je nejlépe vyhodit. Chce, aby se syn naučil co nejlépe využívat statky, které vytvořily dřívější generace.

Titánské chování Evropské unie můžeme vidět už řadu let. Například od zavedení dvouleté záruční lhůty již nemusí výrobce zajišťovat opravy svých výrobků, což dřív e bývalo v mnoha zemích běžné. K čemu to vede? Spotřebič, který si zakoupíte, se po dvou letech a dvou měsících neopravitelně rozpadne. Zkuste zajít do opravny, dozvíte se, že nemáte jinou možnost, než starý výrobek, u kterého jste si v lepším případě již předplatili sešrotování, dát ekologicky zlikvidovat a koupit si nový.

Šrotovací a recyklovací firmy vykazují rostoucí obrat, podle statistik stoupá produkce, vytvářejí se nová pracovní místa. Roste spotřeba energií a roste spotřeba surovin. Tlak na využívání recyklovaných hmot a ekologické daně na energie se snaží tento růst zpomalit. Recyklace předplacená již při koupi výrobku šílený koloběh urychluje. Vyrábět a ničit, heslo dne. Objem vytvořených hodnot však neroste – nekvalitní výrobky nahrazujeme stejně nekvalitními. Statistiky zatím vytvářejí dojem, že ekonomika Evropské unie funguje, protože se neodečítá, co bylo zbytečně sešrotováno. Jenže ona spíš zaostává. Globální recese prohlubování problémů urychluje.

Někoho možná překvapí údaje, podle kterých za každých pět let pobytu státu v evropském ráji klesá růst přibližně o jedno procento.

Ach synku, synku … Kdybychom se tak naučili hospodařit. V normálním politickém systému by vláda s takovouto politikou musela dávno odejít, nedožila by se ani řádného konce svého volebního období. Evropská komise v důsledku své neodvolatelnosti může takto působit celá desetiletí.

Utěšovat nás může závěr antické legendy: Kronovy děti se nakonec vzbouřily proti svému otci. Po desetidenní válce pod vedením nesmrtelného Dia svého otce přemohly.

Goya

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31