Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Novotný: Jaká je správná vize dopravy v roce 2030?

Novotný: Jaká je správná vize dopravy v roce 2030?

Tento článek není pouhou přímou reakcí na stejnojmennou zveřejněnou vizi TOP09. Chybí mi v ní několik obecných předpokladů zakládajících se buď na správné technologii nebo technice. Ambiciózní plán postavit síť vysokorychlostních tratí (VRT) v ČR má řadu much.

Ale vzpomeňme nejprve v krátké odbočce na Newta Gingriche, jakožto neúspěšného kandidáta na prezidenta USA v roce 2012. Bývalý Speaker of the House měl smolný začátek primárek, pak uspěl v Jižní Karolíně a nakonec selhal a počtem delegátů ho porazili všichni tři ostatní hlavní uchazeči na republikánského kandidáta. Vaz mu zlomila vize stavby základny a kolonie na Měsíci. Ano, slyšíte správně. „Pravicový“ kandidát chtěl vzít peníze těžce zadlužených Spojených států, vyprojektovat a postavit svůj dětský sen.

U vysokorychlostních tratí platí několik základních pravidel:
A) Musí spojovat města nebo aglomerace, které mají alespoň 1 milion obyvatel. V ČR existují jenom dva takové body, a to Praha a Ostravsko. Mezi nimi nesmí být mezizastávka. Počítá se totiž s největšími zátěžovými proudy osobní dopravy, a to mohou poskytnout pouze největší městské aglomerace.

B) Nahrazuje leteckou nebo silniční dopravu na střední vzdálenosti na pevnině (200 – 800 km). Doba jízdy vlakem na vzdálenosti 300 – 500 km by se neměla lišit od celkového času cesty při použití letadla, spolu s časem potřebný k cestě na letiště. To samé platí pro srovnání s automobilem. Do 500 km vzdálenosti by jízda vlakem neměla přesáhnout 2/3 času potřebného pro jízdu automobilem.

C) Cena za jízdu nesmí být výrazně vyšší než u letecké a osobní individuální automobilové dopravy.

D) Výstavba je limitovaná též demografickými ukazateli, jako je hustota obyvatel v oblasti výstavby. Je proto mnohem méně náročné stavět ve Španělsku a ve Francii než např. v Nizozemsku nebo v ČR, kde je velká hustota vesnic a malých měst.

Nyní ke snu (vizi) TOP09: „Provozní rychlost vlaků na RS1 (Praha-Brno) přes nádraží by měla být 250 km/h, po trati nejméně 300 km/h s možností dosažení 350 km/h. Délka trati by měla být 210 km, náklady jsou odhadovány na 140-200 mld. Kč, doba výstavby by neměla překročit 10 roků.“

To znamená:
1) Stavět by se muselo v roce 2020 (za tři roky)! V té době již budou podle TOP09 vykoupeny pozemky a bude hotová studie o dopadu na životní prostředí. Aby to bylo proveditelné, tak by musela TOP09 prosadit zákon podobný zákonu o plzeňském obchvatu, který znárodnil pozemky v ultimátně rychlé době.[1]

2) Současná D1 od pražského Chodova k Vídeňské v Brně měří cca 210 km. Kudy trasa povede? Podíval jsem se na jejich mapu a povede přes Jihlavu a bude tam stavět. Zajímavé. Bude tedy současná jednokolejná trať modernizovaná?[2] Další věcná, … aby souprava dokázala zabrzdit z 350 km/h, tipnete si, jak dlouho musí brzdit? Uvědomuje si TOP09, že energetická náročnost VRT nespočívá v jízdě, ale v akceleraci a brždění? Při častém brždění dochází k dodatečnému výdaji energie, který ekologičnost dopravy posouvá do horší úrovně.[3]

3) Až 0,95 mld. Kč za kilometr! Srovnejte pod článkem na grafu, který vykresluje cenové rozdíly za kilometr tratě.

Ano, stavební podmínky jsou rozdílné země od zemi. I tak lze předpokládat, že by se jednalo o jednu z nejdražších vysokorychlostních tratí na světě. V návrhu TOP09 též není explicitně uvedeno, které soupravy na trase budou jezdit. Ty do kalkulované ceny také nejsou zřejmě zahrnuty.

VRT je podobně megalomanský projekt, jako kanál Dunaj-Odra-Labe (DOL), který v hlavách projektantů vznikl v době, kdy byla nákladní doprava v ČSSR postavena na přepravě suchých sypkých substrátů, typu uhlí. V energetice dominovaly uhelné elektrárny a tudíž výstavba kanálu, po kterém by se levně dalo přepravovat, byla na místě. Dnes již víme, že za DOL a podobnými projekty stojí především zájem stavebních firem, které z tohoto „snu“ těží. Ne jinak tomu bude i u VRT, který nejen TOP09, ale i další strany prosazují.

Existují dvě hypotézy

Jak někoho napadne taková vize?

Naivita

První varianta je v zárodku neškodná a vychází z uskutečnění snu podobné letu balónem na Slunce. Pokud to někdo činí za vlastní peníze a ve svém volném čase, nechť je mu umožněna svoboda toto uskutečnit.

Kalkul

Druhá varianta je děsivější a spočívá v tom, že zainteresované firmy na VRT vydělají. Pokud se to uskuteční formou soukromé výstavby (PPP), kterou jsem v programu vize 2030 letmo zahlédl, je to též na pováženou, protože zákon o výstavbě železnice soukromou cestou neexistuje. Vznikne další legislativní zmetek, na který jsme v poslední době toliko zvyklí? Stačí se podívat na paskvil umožňující výstavbu dálnice podle zákona o pozemních komunikací. Ten zákon je napsán tak, že do něj půjde buď blázen nebo člověk, který ví, že celý projekt je předem odsouzen k zániku.

Ruku v ruce vidíme lobby společností, které se dokonce ani netají tím, že se na projektu VRT v ČR chtějí participovat. Sám ministr Ťok před nedávnem taktéž přišel s vizí uskutečnění stavby VRT.

Závěr

Celá Vize 2030, se kterou TOP09 přišla, se snaží tvářit jako profesionální plán. Nebudu jej kritizovat kvůli nedostatku bombastičnosti. Pokud má Vize 2030 skutečně být vizí a ne jen pouhý „šrapnel“ pro tiskovku, tak musí především mít hlavu a patu. I sami přední členové TOP09 kritizovali tuto Vizi 2030, se kterou strana vystřelila do éteru a obsahuje hodně hrubek, které ji strhávají na dno. Nebudu stranu kritizovat za to, že ve vizi představila takové věci jako zavedení Eura nebo dotování kulturních akcí.

TOP09 budu kritizovat za obrovskou minelu v podobě priorit. Prioritou je především zachránit veřejné výdaje. Náš stát se propadá v konkurenceschopnosti a VRT, která by propojovala pražskou a brněnskou kavárnu, ji nezachrání.

Připomeňme si, že spousta projektů VRT skončila tragicky. Namátkou projektování VRT v Portugalsku skončilo se ztrátou minimálně 4,1 mld. Kč za desetiletou studii. Mimochodem, ministerský předseda Socrates byl odsouzen za korupci.[4] VRT propojující San Francisco a Los Angles byl před měsícem odsouzen ke klinické smrti. Dodatečné náklady činily v přepočtu 68,5 mld. Kč.[5] Propojení Hong Kong – Guangzhou (183 km) se prodražilo v přepočtu o 295 mld. Kč.[6]

Alternativa

Nač dodatečně stavět dráhu za téměř 200 mld. Kč, když stačí modernizovat současné tratě tak, aby provozní rychlost okolo 200 km/h umožňovaly?[7] Nebo… neexistuje skutečně jiná priorita, např. v podobě odpovídajícího železničního spojení do Liberce, klidně ne vysokorychlostního, stačí konvenčního? Co takhle stanovovat si menší cíle, např. obchvat kolem Třebíče. Nebo vystavět dodatečné parkovací domy a zóny v Praze a v Brně, aby se ulevilo místním při parkování.

Já vím. Nezní to až tak suprově cool a hipstersky, což bylo asi hlavní poselství Vize 2030 od TOP09. Tato strana kritizuje Babiše a zesměšňuje jeho voliče, že neumějí číst program a že je ani nezajímá. Ale TOP09 si neumí po sobě přečíst ani svůj vlastní program, se kterým si stoupne před novináře nad tiskovce.

Z manažerského hlediska by cíle měly být dosažitelné, měřitelné a především příčetné. Stanovme si radši menší za to uskutečnitelné cíle v dopravě. Co takhle přestat plýtvat penězi lidí. Je jedno, jestli to jsou naše peníze nebo peníze evropských daňových poplatníků (v překladu Evropské fondy). Co takhle konečně poctivě dostavit kvalitní dálnici D35, která nám vydrží na generace. Co takhle dávat železniční dopravě pozornost na klíčových uzlech jako Česká Třebová, kde v současné chvíli přestávají stavět rychlíky.

Ale já vím. Není to až tak bombastické a netrkne to v novinách tolik jako vlak řítící se úžasných 300 km/h.

Josef Novotný,
odborný mluvčí Svobodných pro dopravu


[1] Poslanec TOP09, tehdy za KDU-ČSL Jaroslav Lobkowicz, spolupracoval s členem KSČM a dnešním europoslancem Maštálkou, aby se pozemky znárodnily extrémně rychle pomocí zvláštního zákona, který lhůty zkracoval o polovinu.

[2] Trať č. 240 Jihlava-Brno je v současné chvíli jednokolejná a neelektrizovaná. Byla by ona vysokorychlostní trať včetně zastávek kompatibilní s konvenční železnicí? Asi těžko.

[3] Pokud z provozní rychlosti 500 km/h chcete zastavit s brzdnou dráhou kratší než 30 km, souprava jde na odpis.

[7]Zákon č. 266/1994 Sb. Zákon o dráhách  § 3a: (2) Železniční dráha, na níž je provozována vysokorychlostní železniční doprava, je dráha vybavená pro rychlosti drážních vozidel nad 200 km/h. Železniční dráha vybavená pro rychlosti drážních vozidel do 200 km/h určená pro osobní nebo nákladní dopravu a kombinovanou dopravu je dráha konvenční.

Náklady na stavbu vysokorychlostní železniceVlaky na všech tratích kromě tratě Madrid – Barcelona jsou schopné v průměru dosahovat provozní rychlosti 300 km/h Zdroj: Fundación BBVA, Economic Analysis of High Speed Rail in Europe, 2009 Lubomír Zelený, Osobní přeprava, 2007

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Vondráček na Primě připomněl odboráři Dufkovi jeho výrok o hospodách. Problémy českým zemědělcům přidělala již Babišova vláda a Fialova v tom jen pokračuje.

CNN Prima NEWS do svého pořadu „Co na to vaše peněženka“ pozvala organizátora protestní akce, tj. předsedu OS pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR (OSPZV-ASO ČR) Bohumíra Dufka, a předsedu strany Svobodní Libora Vondráčka, aby, na základě dotazů moderátora pořadu, okomentovali pondělní protest zemědělců v Praze.

Protest zemědělců vyvolal emociálně přehnanou reakci vlády

Bohumír Dufek jednoznačně odmítl označení, že protestujících zemědělci jsou proruští a připomněl, co, jako předseda odborů, za těch více než 30 let, co zastává tuto funkci, učinil jak pro zaměstnance, tak i pro naše občany, když odbory prosazovaly prosazování, aby vlády v sociálních otázkách nezapomínaly i na naše řadové občany. Podle něho, k této emociálně přehnané reakci vládní koalice došlo proto, že organizátoři demonstrace pojmenovali problémy, které sužují naše zemědělce, a které zavinil nejen Green Deal, ale i politika současné vlády. To se, přirozeně, vládě nelíbilo. Proto nastala tato mediální smrť proti demonstrujícím zemědělcům.

Pokud jde o důvody protestu zemědělců, podle Bohumíra Dufka, může za to nejen současná vláda, ale i vlády předchozí, které, na jednu stranu tvrdily našim občanům, že hájí české zájmy, a přitom v Bruselu odsouhlasily všechny nesmysly, které před několika lety ve vrcholných orgánech EU prosadil tehdejší místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, který by zodpovědný za uvedení Green Dealu v život. Dnes, tyto bývalé vlády svůj podíl, na tomto jejich, tichém souhlasu s Green Dealem, nechtějí veřejně přiznat.

O protest požádali sami zemědělci, odbory akci zorganizovaly

Bohumír Dufek dále vysvětlil, že organizátoři pondělního protestu zemědělců byli požádáni částí nespokojených českých zemědělců, aby připravili celostátní protestní jízdu zemědělců svými traktory do Prahy. Protože jejich odborový svaz disponuje jednou z nejlepších logistik u nás, tak se zemědělské odbory ujaly organizace této akce. Takže, během necelých 10 dní tuto protestní akci odbory připravily. Zároveň Bohumír Dufek dodal, že odbory zařizovaly organizaci této akce, zatímco, jako mluvčí, vystupovali samotní protestující zemědělci, tedy jejich viditelní zástupci. Proto byl také jedním z jejich mluvčích významný český zemědělec Zdeněk Jandejsek, který byl po jednu dobu i prezidentem Agrární komory ČR. Jeho úkolem bylo veřejně pojmenovat důvody, proč v posledních dvou letech došlo k tak výraznému zdražení potravin u nás, a proč nespokojení zemědělci protestují. Tím, že si dovolil zkritizovat vládu, že proti vysokým cenám potravin nic neučinila, proto se proti němu, ale i ostatním protestujícím zemědělcům, strhla mediální smrť z popudu vládní koalice.

Nálepkování je trik, jak zamlžit podstatu problému

Poté se ujal slova Libor Vondráček, který na otázku moderátora, zda tímto emociální pojmenováním protestujících zemědělců, nebyla upozaděny skutečné problémy zemědělců, odpověděl, že právě podstata celého problému byla přehlušen nálepkováním protestujících zemědělců ze strany vládní koalice. Podle něho je argumentace používáním nálepek velmi snadná, ale nic neřeší. Podle Libora Vondráčka je naopak nutné podpořit ty, kteří, v dnešní přebyrokratizované situaci, stále ještě něco dělají, kteří u nás podnikají, hospodaří a farmaří. „Vážím si těchto lidí. Pojďme se bavit o jejich problémech,“ dodal.

Organizátoři odmítají, že by byl protest zemědělcům „ukraden“

Poté se moderátor zeptal Bohumíra Dufka, jak to bylo s tzv. koordinátorem pro Ústí nad Labem a Litoměřice panem Milošem Malým, který během protestu odjel, přičemž pro média prohlásil, že byl tento protest zemědělcům někým „ukraden“.

Předseda zemědělských odborů, jako hlavní organizátor akce, k tomu odvětil, že „jedinému organizátorovi protestní akce zemědělců nemohla být protestní akce ukradena…“ Načež vysvětlil, že pan Malý se měl pokynům organizátorů akce podřídit. S magistrátem hl. m. Prahy bylo totiž domluveno, že traktory budou parkovat na nábřeží Edvarda Beneše. Bylo to, mimo jiné, i proto, že Bohumír Dufek se neklonil k tomu, aby protestující zemědělci šli diskutovat s ministrem zemědělství, a to před budou ministerstva zemědělství, protože, „tam se v životě nemůže nic dohodnout, spíše to vede k emocím. Nikdy jsem toto nepodporoval za celou svoji éru. Byl to prostě nehorázný podraz na ty, kteří tam přijeli. Takto tato akce naplánována nebyla. Je mně jasné, že to sloužilo k tomu, aby zaparkované traktory nebylo vidět z Úřadu vlády ČR. Protože, to by byla ještě větší prohra současné vládní koalice. Nejlepší na tom, je, když člen vládní strany, jde kritizovat vládní politiku.“

Na další otázku moderátora, jestli šlo spíše o politikum ze strany pana Malého, Bohumír Dufek odvětil, že to jednoznačně byla politika. Protože to bylo opakování toho, co se stalo při demonstraci odborů 27. listopadu loňského roku na Malostranském náměstí v Praze, kdy v médiích vystoupila Petra Mazancová, členka TOP 09, která je předsedkyní lobbistické Učitelské platformy, a která v médiích vystoupila proti, v ten den, stávkujícím učitelům. Nyní se to, podle Bohumíra Dufka, opakovalo v jiném provedení.

Zmírnit přísné podmínky pro zemědělce nebude jednoduché

Načež předseda zemědělských odborů k tomu dodal, že návrhy na úpravy zemědělské politiky české vlády, jak to nyní ministr zemědělství Marek Výborný zemědělcům slibuje, tak není možné uskutečnit hned, protože se tato záležitost musí nejprve projednat v celé vládní koalici. Navíc, svoji roli hraje i to, že, návrh státního rozpočtu pro příští rok se obvykle schvaluje v září, říjnu, takže naši zemědělci budou i nadále, to je po celý letošní rok, pod obrovským tlakem, aby, ve své práci, vyhověli přísným podmínkám, které jim Green Deal předepsal, a současná česká vláda ještě více prohloubila. Letos jim, pravděpodobně, nikdo uvolní dodatečné finanční prostředky, aby mohly být tyto přísné podmínky pro naše zemědělce zmírněny.

Přísné normy Green Dealu způsobují vážné problémy farmářům

Poté promluvil Libor Vondráček, který nejprve uvedl, že za problémy zemědělců, obecně řečeno, může Green Deal, který pro evropské farmáře, a také i pro naše zemědělce, stanovil mnoho požadavků, které, od zemědělců, vyžadují splnění řady nesmyslných norem. Takže, kvůli tomu musí zemědělci trávit spoustu času se svými daňovými poradci, s účetními a dalšími lidmi, které jim vysvětlují, jakým způsobem mají splnit předepsané normy a předpisy, aby od státu dostali požadovanou dotaci. Načež poznamenal, že kdyby se po nich tyto věci nevyžadovaly, byli by schopni svojí zemědělskou produkcí lépe konkurovat ostatním zemědělcům v EU, ale i vůči dovozům levného obilí z Ukrajiny. Nepoměr v cenách jejich zemědělské produkce by nebyl, ve srovnání s tou ukrajinskou, tak výrazný, jako je tomu nyní, dodal.

Libor Vondráček dále uvedl, že základní problém spočívá v tom, že, díky Green Dealu, dostávají naši zemědělci úkoly, které by měli plnit, při tom, že právě tyto úkoly zaneprazdňují natolik, že nejsou na otevřeném evropském trhu ostatním zemědělcům konkurovat. Navíc, tuto situaci prohlubuje i to, že se nedotuje produkce potravin, ale dotuje se produkce paliv či kukuřice do bioplynových stanic. Neproduktivitu zemědělců podporuje i to, že se přidělují dotace na hektar, kdy se na tomto poli nic nezaseje, žádná plodina. To je, podle Libora Vondráčka, něco, co by naši předkové nedokázali pochopit, že je to vůbec možné. Tedy, že někdo dostane peníze za to, že neobdělá pole. Naši předkové by si, v tomto případě, „ťukali na čelo“, konstatoval.

Bezcelně dovezené ukrajinské obilí zaplnilo sklady zemědělcům!

K bezcelnímu dovozu ukrajinského obilí se nejprve vyjádřil Bohumír Dufek, který řekl, že je sice nutné Ukrajině, v její složité situaci, nadále pomáhat, ale současnou situaci našich zemědělců zavinila i současná vláda, a to tím, že uvolnila prosto pro tyto dovozy ukrajinských zemědělských komodit. Měla postupovat jinak, tedy tím, že by byly zavedeny koridory, kudy by tyto ukrajinské zemědělské produkty byly převáženy přes naše území a směřovaly by do zemím, kam byly původně určeny. Znamenalo by to, místo nákladních aut, dopravovat ukrajinské obilí a další komodity vagony po železnici. Vždyť právě převozu nákladními auty se zmocnily spekulanti, kteří toho zneužili. Načež podotkl, že Česká republika byla zaplavena obilím, shodou okolností z Polska, které, když bylo do Polska dovezeno z Ukrajiny. Poté bylo toto obilí přesměrováno k nám, a to i z důvodu, že je to pro tyto dovozce blíže, než kdyby toto obilí expedovali do Francie či Německa. Tedy, značná část tohoto ukrajinského obilí byla dovezena k nám.

Ukrajinské obilí expedovat železničními koridory mimo EU!

Podle Bohumíra Dufka, základní chyba Evropské unie spočívá v tom, že sice nemusela na ukrajinské obilí vyhlásit clo, protože za této situace by to bylo pro ukrajinské zemědělce finančně velmi náročné. Ale Evropská unie měla udělat vše proto, aby byly, napříč Evropou, vytvořeny a stanoveny železniční koridory, jejichž prostřednictvím by ukrajinské obilí putovalo až k moři, a potom loděmi až do Afriky. To je tam, kam toto obilí mělo původně směřovat. Mimochodem, před válkou Ukrajina vyvážela asi 40 milionů tun obilí loděmi přes Černé moře.

Bohumír Dufek se dále zmínil o návrhu, který zaznívá v posledních dnech, a to, že by na převoz ukrajinského obilí byla stanovena určitá finanční kauce, která by se dovozci vrátila v okamžiku, kdyby se toto přepravované obilí dostalo mimo země Evropské unie. Načež dodal, že by se vrcholné orgány EU měly spíše zamyslet nad tím, co učinit, až zhruba za 4 měsíce začne sklizeň obilí, a jak se vyřeší sýpky, plné obilí, v Polsku, České republice či jinde.

Bude, či nebude, podepsána dohoda s Mercosurem?

V návaznosti na dovoz levného, bezcelně dovezeného ukrajinského obilí Bohumír Dufek přešel k významné otázce, kterou nyní řeší Evropská komise, to je, zda se podepíše, či nepodepíše, obchodní dohoda s Mercosuserm, to je uskupením hospodářsky významných jihoamerických zemí, které by se týkala především vývozu jihoamerických zemědělských produktů do Evropské unie, a naopak vývozu strojírenských výrobků ze zemí EU, to je zejména německého automobilového průmyslu, do Jižní Ameriky. Podle Bohumíra Dufka před vrcholnými orgány EU stojí otázka, jak se rozhodnout. Protože, si Francie, tj. francouzská vláda, na základě protestů francouzských farmářů v posledních měsících, uvědomuje, že by tímto dovozem z Jižní Ameriky byly zájmy francouzských zemědělců ohroženy. Proto se postavila proti tomuto podpisu, čím se dostala do sporu s Německem, které, aby podpořilo svůj automobilový průmysl navrhuje úpravu smlouvy tak, že se bude týkat evropského průmyslu. Podle Bohumíra Dufka je ale nasnadě, že každá smlouva musí být oboustranně výhodná. To je, že když se smlouva nebude týkat zemědělství, tak to pro společenství Mercosuru nemusí být výhodné a zajímavé. Takže, jde zde otazník, zda vůbec k nějakému podpisu této smlouvy vůbec dojde. Řešit to má zasedání Rady EU v pondělí 26. února, na což si, podle Bohumíra Dufka, budeme muset počkat.

„Překopat“, či zrušit, Green Deal?

Následovala otázka, zda, po velkých protestech evropských zemědělců bude „překopán“ Green Deal? K tomu Bohumír Dufek odpověděl, že, podle jeho názoru, „překopán“ bude, protože zemědělci nechtějí vyrábět neekologicky. Dále řekl, že „mně se nejvíce nelíbí, když někdo vyřvává, že ´agrobaroni´ likvidují půdu apod. To vůbec není pravda. V rámci České republiky máme nejmenší spotřebu umělých hnojiv na hektar, z celé EU. Zatímco jiné státy Evropské unie tyto dávky mají mnohonásobně vyšší. U nás je to dáno tím, že spíše užíváme organická hnojiva. Já si myslím, že ´překopán´ bude, a to proto, že nyní jsou před námi volby do Evropského parlamentu. Protože současní europoslanci mají strach, že přijdou odpůrci Green Dealu. Tak se do určité míry budou muset snažit vyhovět názorům protestujících zemědělců. Já si myslím, že je to správné.

Jsem rád za debatu zde ve studiu, že to neříkám pouze já, ale že to řekl i můj spolubesedující, že v některých případech budou muset zemědělcům ulevit, protože přínos ´zelených´ opatření na snížení CO2 v atmosféře, není tak obrovský. Jak se z pozice zemědělských ekologických organizací děje.

Jde zde ještě jeden velký problém, že Evropa není připravena na to, aby stihla v roce 2050 být ekologicky neutrální“.

Libor Vondráček k tomu dodal, že Green Deal je nutné ukončit. „Jako plody Green Dealu již nyní sklízíme to, že jsou drahé energie. Drahé jídlo je zde proto, že jsme zde začali zavádět Green Deal. Tím jsme začali komplikovat úplně všechno, roztočili jsme inflační spirálu. Kdy se u nás, v době covidu, dělaly lockdowny, tak jsme napomohli inflaci. Ony tyto věci fungují jako domino, to znamená, že když se strčí do první kostičky, tak na konci to nějak dopadne. My jsme měli křičet, když Andrej Babiš hlasoval pro Green Deal. Již v té chvíli jsme měli říkat, jaké to přinese důsledky,“ prohlásil Libor Vondráček.

Donald Trump a jeho odstoupení od klimatických smluv

Na to reagoval moderátor slovy, že bývalý premiér Andrej Babiš tvrdí, že GreenDeal nepodepsal. Na což mu Libor Vondráček odpověděl, že Andrej Babiš sice základní dokument projektu Green Deal nepodepsal, ale hlasoval pro něho na Radě EU. Jinak by ho nebylo možné přijmout, podotkl Libor Vondráček. Načež dodal, že Andrej Babiš sice není pod dokumentem podepsaný, jenže ho odhlasoval. Podle Libora Vondráčka bychom u nás potřebovali někoho, jako byl v USA bývalý prezident Donald Trump, který od klimatických smluv, které se v té době ve světě podepisovaly, jménem Spojených států amerických, odstoupil. Je to, z jeho z hlediska, kvůli tomu, že Čína stejně tyto dohody nerespektuje a dělá si, co chce. Problém je v tom, že Evropa, z hlediska ohrožení planety škodlivými emisemi, je jen zrnkem v písku, dodal Libor Vondráček. Protože produkuje jen 4,6 % procenta CO2. Takže, dále uvedl, „přestaňme zde dělat experimenty, protože dříve nebo později zjistíme, že na to nemáme, a budeme je stejně muset ukončit“.

Mělo, či nemělo by, zemědělství pro Česko prioritou?

Moderátor se v průběhu diskuse zmínil o tom, že poradce premiéra ekonom Štěpán Křeček prohlásil, že zemědělství by nemělo být pro Českou republiku prioritou. Na to reagoval Bohumír Dufek s tím, že zemědělství nikdy prioritou v České republice nebylo. Může k tomu dodat, že to potvrzují i přístupová jednání do Evropské unie, které nastaly před rokem 2004, kdy jsme do EU vstoupil. Konstatoval, že tehdejší představitelé EU slibovali, že České republika, pod deseti letech, po vstupu do EU, bude mít dotace ve stejné výši, jako mají původní, západoevropské členské státy EU, což Česká republika dosud nezískala a ani nezíská. Bohumír Dufek je toho názoru, že tehdejší hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do EU Pavel Telička, při vyjednávání „vyměnil“ rezort zemědělství za jiné priority.

Podle Bohumíra Dufka, nakonec dojde k tomu, že Green Deal v původním znění již nebude platit, protože budou dohody na jiném uspořádání tohoto „zeleného“ projektu, ale původní název Green Deal zůstane zachován, protože bude i nadále politicky přitahovat určitou skupinu voličů.

Na něho navázal Libor Vondráček, který odmítl výraz „překopat“, a dále prohlásil, že zemědělcům pomohlo, kdyby se Green Deal úplně zrušil. Protože jsou to právě zemědělci, kteří nejlépe vědí, co je potřeba, při jejich práci na polích, udělat, jaký postup prací zvolit. Vždyť od jakživa jim nikdo neříkal, co mají pěstovat. To vědí sami, co nejlépe.

Zemědělce nerozlišovat na malé, střední a velké!

Navíc, podle něho, se nemají zemědělci rozlišovat na malé, střední a velké. Zdůraznil, že je třeba pomoci těm, kteří produkují potraviny, které jsou potřebné pro naše občany. Právě tito zemědělci by měli dostávat od státu podporu.

Bohumír Dufek k tomu dodal, že Česká republika dostane určitou sumu peněz na podporu zemědělství, která je rozdělena na přímou pomoc zemědělcům a dále na podporu venkova. Načež podotkl, že on, osobně, by pomohl právě těm nejmenším zemědělcům, jejichž pole jsou o rozloze do 50 hektarů. Tito zemědělci byli, podle něho, v pondělí v Praze, a to na rozdíl od těch, kteří ve čtvrtek jeli na hranice. Tě je potřeba pomoci, protože jsou to ti, kteří pečují o krajinu kolem svých hospodářství. Vždyť právě ti dělají „na vidličku“. Ostatní zemědělci ať obdrží svůj „balík“ finanční pomoci.

Libor Vondráček k tomu podotkl, že když se odstraní administrativa, tedy „papírování“, nejvíce to pomůže právě malým zemědělcům, protože velké zemědělské podniky mají k tomu k dispozici příslušné oddělení pracovníků a různých poradců, které vedení těchto firem poradí, jak splnit všechny předepsané podmínky, které jsou u dotací stanoveny. Zatímco malý zemědělec se tím „prokousává“ a trápí se tím.

Zemědělci požadují snížení administrativy!

K otázce snížení administrativy u zemědělců se nejprve vyjádřili Bohumír Dufek. Řekl, že z části je to otázka Evropské unie, která pro zemědělce nastavuje podmínky jejich činnosti, jejich podnikání. Ale, zároveň je to i záležitost současné vlády, jak, ona sama, vyžaduje dodržování přísných podmínek, které jsou v zemědělské politice EU nastaveny.

Podle něho je nutné především snížit administrativu, kterou zajišťuje Státní zemědělský intervenční fond, kde je zaměstnáno obrovské množství lidí, kteří si tyto kontrolo v podstatě vymýšlejí. „Nejhorší je, že přijede kontrola v lednu, jestli tam ta vojtěška ještě je. Nebo, jestli toto pole již nezvoral. Přitom to snímkuje satelit. Pomoci zemědělcům se dá hned. Udělat to může česká vláda, že v Bruselu řekne, že si vezme garanci za to, že to, co vyplatila, tak vyplatila správně,“ konstatoval Bohumír Dufek.

Libor Vondráček k tomu ještě připomněl změnu zákoníku práce u „dohodářů“, kdy zemědělec neví, zda bude pršet či nebude. „Těžko může tři dny dopředu dát rozpis služeb těm, které má na brigády. Takže, to je další věc, která je schválena touto vládou, jako změna zákoníku práce v minulém roce. Přestaňme dělat tyto věci, které třeba na první pohled se zemědělství nesouvisí. Ale bohužel zemědělcům zásadně komplikují život,“ prohlásil Libor Vondráček v závěru tohoto pořadu.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31