Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Mlýnková Išková: Kterak se díky kůrovci přišlo na revoluční myšlenky

Mlýnková Išková: Kterak se díky kůrovci přišlo na revoluční myšlenky

Ministerstvo zemědělství proto zřídilo pracovní skupinu, která hledá řešení problémů způsobených kůrovcovou kalamitou. Z jednání této skupiny vyplynulo několik návrhů, mezi nimiž byly také dva velmi zajímavé, nebála bych se je nazvat přímo revolučními.

Ten první se týká asanace postižených stromů chemickými prostředky. V současné době ji mohou vykovávat jen specializované firmy, vlastníci ji nemohou provést sami. To je zejména u drobných majitelů velký problém, protože jim nejen objednáním si externích služeb vznikají další náklady, ale často také dochází k tomu, že na službu čekají dlouho a na zásah už bývá mnohdy pozdě. Návrh tedy zní tak, aby ministerstvo zemědělství udělilo výjimku pro užití chemie na asanaci kůrovcové dřevní hmoty a majitelé ji mohli provádět sami.

Podle dalšího návrhu by se mělo snížit DPH u palivového dřeva z 15 na 10 %. Vlastníci lesů budou mít zvýšené výdaje kvůli zalesnění kalamitních holin. Díky tomuto opatření tak vydělají více peněz, které budou moci použít na zmíněné zvýšené výdaje.

A proč o tom vůbec píšu? Zaujalo mě, jak i na takovém místě jako je ministerstvo mohou zaznít jednoduchá a elegantní řešení, která nedopadnou na peněženku ostatních daňových poplatníků. Jeden by čekal vyhlášení dotačního programu na asanaci a zvýšení dotací na zalesnění. Místo toho přišel ale naprosto rozumný návrh o udělení výjimky a snížení DPH.

Bohužel se ale musím ptát, proč to tak nemůže jít u všeho? Proč zákonodárci neuvolní přísnou legislativu napříč obory? Legislativu, která lidi odrazuje od podnikání nebo jim ho dělá zbytečně složitým. Proč stát nesníží daně všem a ne jenom vybrané skupině obyvatel? Tak jako je u lesních hospodářů ideální nechat jim jejich peníze v kapsách, oni je díky tomu mohou okamžitě investovat zpět do podnikání (místo toho, aby je odevzdali státu a pak o ně složitě žádali zpět a dostali je v době, kdy už mají mít stromy dávno vysázeny), stejně tak by byl se mělo postupovat i u nás ostatních.

Terézia Mlýnková Išková,
členka Republikového výboru Svobodných a kandidátka do zastupitelstva města Hodonín

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak. 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31