MACH: Vláda má další trik jak poslat peníze MMF

MACH: Vláda má další trik jak poslat peníze MMF

Vládě zatím nevyšlo poslání „půjčky“ 90 mld korun a už chystá poslání dalších 36 mld do MMF formou zvýšení členského podílu. 

Když se vrátil Petr Nečas z prosincového summitu EU s tím, že eurozóna po nás chce, abychom poslali 3,5 mld eur (90 miliard korun) jako půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na sanování zemí eurozóny, vyvolalo to nesouhlasné reakce české veřejnosti i politiků. Vláda prozatím své rozhodnutí o této věci odložila.

V tichosti se ale připravuje poslání peněz do MMF jinou cestou.

Navýšení členské kvóty v MMF

Tou jinou cestou je navýšení členské kvóty v Mezinárodním měnovém fondu. Členský podíl (kvóta) v MMF je finanční příspěvek, který se členská země zavazuje fondu splatit na požádání, a to čtvrtinu v devizách a zbytek v národní měně. Když vláda odsouhlasí navýšení podílu v MMF, bude muset Česká republika poslat do Mezinárodního měnového fondu dalších 36 miliard korun, z toho 9 miliard z devizových rezerv a 25 miliard v korunách.

Když vláda jednala ve středu 14.12.2011 o půjčce MMF, projednala současně materiál, ze kterého plyne, že navýšení členské kvóty v MMF je „již slíbené“, přičemž se jen čeká, „až se připojí kritická množství upisujících“. Ve stejném duchu napsal do Hospodářských novin 20.12.2011 guvernér ČNB Miroslav Singer článek, ve kterém říká: „Schválené navýšení kvót členskými zeměmi MMF by náš závazek zvedlo na 66 miliard korun, z čehož bychom v roce 2012 měli splatit 9 miliard. Tento závazek beru stejně jako vláda vážně, protože jsme se k navýšení kvóty přihlásili, byť s podmínkou, že k němu přistoupíme, až se přidá dostatečná váha akcionářů anebo až navýší země G20, které o růstu kvót rozhodly.“

Zatímco „půjčka“ MMF měla aspoň teoretickou šanci na navrácení, členský podíl se nevrací z principu.

Nechtělo se mi věřit, že by vláda chystala navýšení členské kvóty, aniž by o tom veřejnost či parlament aspoň informovala. Ptal jsem se na to tiskových oddělení Ministerstva financí i České národní banky, a dozvěděl jsem
se, že skutečně bankovní rada ČNB po domluvě s Ministerstvem financí schválila navýšení členské kvóty v MMF za podmínky, že získá finanční kompenzaci od vlády, přičemž návrh kompenzace předloží ministerstvo financí vládě v dohledné době.

Podmínka: změna Smlouvy o MMF

Podle rozhodnutí MMF o navýšení členských kvót ale platí jedna podmínka: Navýšení kvót se uskuteční jen tehdy, pokud projde u členských států změna Smlouvy o MMF.

15.12.2011, den po té, kdy vláda bez výsledku jednala o tom, zda Mezinárodnímu měnovému fondu půjčíme z devizových rezerv 90 miliard korun, předložil premiér Petr Nečas parlamentu k souhlasu s ratifikací návrh změny Dohody o Mezinárodním měnovém fondu. Přílohou návrhu je (pro informaci zákonodárcům, nikoliv k hlasování) dohoda o navýšení členských kvót.

Petr Nečas v důvodové zprávě poslancům a senátorům říká, že dohoda „je indiferentní z hlediska rovnosti žen a mužů“ (sic), ale že jinak „nebude mít dopad na veřejné rozpočty“. Není to pravda. Schválení dohody dá zelenou odeslání dalších peněz do MMF. A vláda s centrální bankou se k odeslání peněz evidentně chystají.

Protože na poslání peněz do MMF cestou navýšení členského podílu je evidentně shoda celé vlády i národní banky, spočívá jediná šance na zastavení tohoto transferu v odmítnutí Dohody o MMF parlamentem České republiky.

Až budou poslanci a senátoři projednávat sněmovní tisk 556 „Doh. o Mezinárodním měnovém fondu“, měli by vědět, že jejich ANO bude znamenat poslání dalších 36 miliard korun do Mezinárodního měnového fondu, i když jim premiér Nečas věší na nos bulíky o tom, že to nebude mít dopad na veřejné rozpočty. Měli by proto hlasovat proti.

Petr Mach je předsedou Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.

Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.

Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.

České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.

Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.

„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31