Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

MACH: Vláda má další trik jak poslat peníze MMF

MACH: Vláda má další trik jak poslat peníze MMF

Vládě zatím nevyšlo poslání „půjčky“ 90 mld korun a už chystá poslání dalších 36 mld do MMF formou zvýšení členského podílu. 

Když se vrátil Petr Nečas z prosincového summitu EU s tím, že eurozóna po nás chce, abychom poslali 3,5 mld eur (90 miliard korun) jako půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na sanování zemí eurozóny, vyvolalo to nesouhlasné reakce české veřejnosti i politiků. Vláda prozatím své rozhodnutí o této věci odložila.

V tichosti se ale připravuje poslání peněz do MMF jinou cestou.

Navýšení členské kvóty v MMF

Tou jinou cestou je navýšení členské kvóty v Mezinárodním měnovém fondu. Členský podíl (kvóta) v MMF je finanční příspěvek, který se členská země zavazuje fondu splatit na požádání, a to čtvrtinu v devizách a zbytek v národní měně. Když vláda odsouhlasí navýšení podílu v MMF, bude muset Česká republika poslat do Mezinárodního měnového fondu dalších 36 miliard korun, z toho 9 miliard z devizových rezerv a 25 miliard v korunách.

Když vláda jednala ve středu 14.12.2011 o půjčce MMF, projednala současně materiál, ze kterého plyne, že navýšení členské kvóty v MMF je „již slíbené“, přičemž se jen čeká, „až se připojí kritická množství upisujících“. Ve stejném duchu napsal do Hospodářských novin 20.12.2011 guvernér ČNB Miroslav Singer článek, ve kterém říká: „Schválené navýšení kvót členskými zeměmi MMF by náš závazek zvedlo na 66 miliard korun, z čehož bychom v roce 2012 měli splatit 9 miliard. Tento závazek beru stejně jako vláda vážně, protože jsme se k navýšení kvóty přihlásili, byť s podmínkou, že k němu přistoupíme, až se přidá dostatečná váha akcionářů anebo až navýší země G20, které o růstu kvót rozhodly.“

Zatímco „půjčka“ MMF měla aspoň teoretickou šanci na navrácení, členský podíl se nevrací z principu.

Nechtělo se mi věřit, že by vláda chystala navýšení členské kvóty, aniž by o tom veřejnost či parlament aspoň informovala. Ptal jsem se na to tiskových oddělení Ministerstva financí i České národní banky, a dozvěděl jsem
se, že skutečně bankovní rada ČNB po domluvě s Ministerstvem financí schválila navýšení členské kvóty v MMF za podmínky, že získá finanční kompenzaci od vlády, přičemž návrh kompenzace předloží ministerstvo financí vládě v dohledné době.

Podmínka: změna Smlouvy o MMF

Podle rozhodnutí MMF o navýšení členských kvót ale platí jedna podmínka: Navýšení kvót se uskuteční jen tehdy, pokud projde u členských států změna Smlouvy o MMF.

15.12.2011, den po té, kdy vláda bez výsledku jednala o tom, zda Mezinárodnímu měnovému fondu půjčíme z devizových rezerv 90 miliard korun, předložil premiér Petr Nečas parlamentu k souhlasu s ratifikací návrh změny Dohody o Mezinárodním měnovém fondu. Přílohou návrhu je (pro informaci zákonodárcům, nikoliv k hlasování) dohoda o navýšení členských kvót.

Petr Nečas v důvodové zprávě poslancům a senátorům říká, že dohoda „je indiferentní z hlediska rovnosti žen a mužů“ (sic), ale že jinak „nebude mít dopad na veřejné rozpočty“. Není to pravda. Schválení dohody dá zelenou odeslání dalších peněz do MMF. A vláda s centrální bankou se k odeslání peněz evidentně chystají.

Protože na poslání peněz do MMF cestou navýšení členského podílu je evidentně shoda celé vlády i národní banky, spočívá jediná šance na zastavení tohoto transferu v odmítnutí Dohody o MMF parlamentem České republiky.

Až budou poslanci a senátoři projednávat sněmovní tisk 556 „Doh. o Mezinárodním měnovém fondu“, měli by vědět, že jejich ANO bude znamenat poslání dalších 36 miliard korun do Mezinárodního měnového fondu, i když jim premiér Nečas věší na nos bulíky o tom, že to nebude mít dopad na veřejné rozpočty. Měli by proto hlasovat proti.

Petr Mach je předsedou Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31