MACH: Vláda má další trik jak poslat peníze MMF

MACH: Vláda má další trik jak poslat peníze MMF

Vládě zatím nevyšlo poslání „půjčky“ 90 mld korun a už chystá poslání dalších 36 mld do MMF formou zvýšení členského podílu. 

Když se vrátil Petr Nečas z prosincového summitu EU s tím, že eurozóna po nás chce, abychom poslali 3,5 mld eur (90 miliard korun) jako půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu na sanování zemí eurozóny, vyvolalo to nesouhlasné reakce české veřejnosti i politiků. Vláda prozatím své rozhodnutí o této věci odložila.

V tichosti se ale připravuje poslání peněz do MMF jinou cestou.

Navýšení členské kvóty v MMF

Tou jinou cestou je navýšení členské kvóty v Mezinárodním měnovém fondu. Členský podíl (kvóta) v MMF je finanční příspěvek, který se členská země zavazuje fondu splatit na požádání, a to čtvrtinu v devizách a zbytek v národní měně. Když vláda odsouhlasí navýšení podílu v MMF, bude muset Česká republika poslat do Mezinárodního měnového fondu dalších 36 miliard korun, z toho 9 miliard z devizových rezerv a 25 miliard v korunách.

Když vláda jednala ve středu 14.12.2011 o půjčce MMF, projednala současně materiál, ze kterého plyne, že navýšení členské kvóty v MMF je „již slíbené“, přičemž se jen čeká, „až se připojí kritická množství upisujících“. Ve stejném duchu napsal do Hospodářských novin 20.12.2011 guvernér ČNB Miroslav Singer článek, ve kterém říká: „Schválené navýšení kvót členskými zeměmi MMF by náš závazek zvedlo na 66 miliard korun, z čehož bychom v roce 2012 měli splatit 9 miliard. Tento závazek beru stejně jako vláda vážně, protože jsme se k navýšení kvóty přihlásili, byť s podmínkou, že k němu přistoupíme, až se přidá dostatečná váha akcionářů anebo až navýší země G20, které o růstu kvót rozhodly.“

Zatímco „půjčka“ MMF měla aspoň teoretickou šanci na navrácení, členský podíl se nevrací z principu.

Nechtělo se mi věřit, že by vláda chystala navýšení členské kvóty, aniž by o tom veřejnost či parlament aspoň informovala. Ptal jsem se na to tiskových oddělení Ministerstva financí i České národní banky, a dozvěděl jsem
se, že skutečně bankovní rada ČNB po domluvě s Ministerstvem financí schválila navýšení členské kvóty v MMF za podmínky, že získá finanční kompenzaci od vlády, přičemž návrh kompenzace předloží ministerstvo financí vládě v dohledné době.

Podmínka: změna Smlouvy o MMF

Podle rozhodnutí MMF o navýšení členských kvót ale platí jedna podmínka: Navýšení kvót se uskuteční jen tehdy, pokud projde u členských států změna Smlouvy o MMF.

15.12.2011, den po té, kdy vláda bez výsledku jednala o tom, zda Mezinárodnímu měnovému fondu půjčíme z devizových rezerv 90 miliard korun, předložil premiér Petr Nečas parlamentu k souhlasu s ratifikací návrh změny Dohody o Mezinárodním měnovém fondu. Přílohou návrhu je (pro informaci zákonodárcům, nikoliv k hlasování) dohoda o navýšení členských kvót.

Petr Nečas v důvodové zprávě poslancům a senátorům říká, že dohoda „je indiferentní z hlediska rovnosti žen a mužů“ (sic), ale že jinak „nebude mít dopad na veřejné rozpočty“. Není to pravda. Schválení dohody dá zelenou odeslání dalších peněz do MMF. A vláda s centrální bankou se k odeslání peněz evidentně chystají.

Protože na poslání peněz do MMF cestou navýšení členského podílu je evidentně shoda celé vlády i národní banky, spočívá jediná šance na zastavení tohoto transferu v odmítnutí Dohody o MMF parlamentem České republiky.

Až budou poslanci a senátoři projednávat sněmovní tisk 556 „Doh. o Mezinárodním měnovém fondu“, měli by vědět, že jejich ANO bude znamenat poslání dalších 36 miliard korun do Mezinárodního měnového fondu, i když jim premiér Nečas věší na nos bulíky o tom, že to nebude mít dopad na veřejné rozpočty. Měli by proto hlasovat proti.

Petr Mach je předsedou Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31