MACH: Ústavní soud se zbláznil

MACH: Ústavní soud se zbláznil

Ústavní soud v pátek 16. dubna 2010 rozhodl, že občan, jemuž stát podle zákona přiznal invalidní důchod ve výši 13 346 korun, byl zkrácen na svých právech. Politikům Ústavní soud uložil do 30. září 2011 změnit zákon o důchodovém pojištění. Podle Ústavního soudu je nepřijatelné, že občan, který měl mzdu 60 tisíc, má důchod jen o pár tisícikorun vyšší než občan, který měl mzdu 15 tisíc.

Žalobce se odvolal na článek 30 Listiny základních práv a svobod, podle kterého „občané mají právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a při nezpůsobilosti k práci.“ Dosud jsme si mysleli, že slovo „přiměřené“ je jen jedním z mnoha vágních neškodných výrazů v českém ústavním pořádku. Dnes se soudci rozhodli, že mají právo určovat, co je přiměřené.

Lidé s nadprůměrnými příjmy se nejspíš radují. Kromě mě.

Já rozhodnutí Ústavního soudu považuji za absurdní. Vím, že mi teď budou všichni antiparoubkovci nadávat, ale nemůžu si pomoct: Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu mě vede k obavám, nakolik jsou ústavní soudci kompetentní a k otázce, zda existuje cesta, jak ústavní soudce odvolat.

Upozorňuji všechny čtenáře, že se nyní nepřu o podstatu důchodového systému. Přu se o to, zda to má být Ústavní soud, nebo parlament, kdo určuje zákony, kdo určuje povahu důchodového systému. Aby bylo jasno: Důchodový systém v České republice považuji za špatný, drahý a nespravedlivý. Ale změnit ho musí politici, kteří se zodpovídají voličům, ne ústavní soudci, kteří se nikomu nezodpovídají.

Dosud jsme si mysleli, že je věc politiky a demokratického rozhodování ve volbách, jaký budeme mít důchodový systém. Tato volba je nyní nepřípustná. Místo demokracie máme ode dneška soudcokracii. Politici nyní vlastně nesmějí ve volbách obhajovat stávající důchodový systém, nebo jeho drobné změny. Obhajovali by protiústavní zákon.

Někdo by možná řekl, že jako pravičák bych dnešní rozsudek měl vítat…  Ale souhlasit s Ústavním soudem jen pro to, že se mi to zrovna hodí do krámu, to je zahrávání si s ohněm. Listina základních práv a svobod totiž skýtá mnoho příležitostí pro další aktivismus Ústavního soudu.

Jak vyhovět Ústavnímu soudu? Možná snížením důchodů lidem, kteří měli podprůměrné příjmy. To by pak asi bylo v souladu s verdiktem soudu. Nebo zvýšit důchody lidem, kteří měli nadprůměrné příjmy. Kde se na to ale vezmou peníze? Zvýší se daně? Komu? A bude to „přiměřené“? Zeptáme se raději dopředu Ústavního soudu, jaké smíme mít daně? Otázek je mnoho. Ústavní soud si na sebe vzal velký úkol. Ode dneška nevládne parlament, ale patnáctičlenná rada starších…

Loni Ústavní soud zrušil volby – prý byl na svých právech platu zkrácen poslanec-přeběhlík Melčák. Pak soud rozhodl, že Lisabonská smlouva je v pořádku. Co rozhodne Ústavní soud příště? A nezajímají se stárnoucí soudci především o své vlastní důchody?

Chci zásadní změnu důchodového systému, ale chci s ní uspět ve volbách. Preferuji demokracii při všech jejích nedokonalostech.

Petr Mach je předsedou Strany svobodných občanů. Vyšlo na blogu ihed.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31