KREMLÍK: Klimatické odpustky: Zdražení elektřiny o tisíce ročně

KREMLÍK: Klimatické odpustky: Zdražení elektřiny o tisíce ročně

Díky bruselským nařízením si výrobci solární energie namastí kapsy. Pro vás to znamená až sedminásobně zvýšení výdajů za elektřinu až o několik tisíc korun ročně. Došlo na naše slova. Klimaskeptici dlouho říkali, že takzvaný „boj s globálním oteplováním“ sice nijak neovlivní světové teploty, zato však citelně provětrá vaše kapsy.

A už je to tady. Držte si peněženky, jedeme s kopce.

Tento článek bude do značné míry složený z citátů, které mluví za sebe: „Zatímco letos je každá kilowatthodina spotřebovaná v domácnosti zatížena přirážkou pět haléřů na podporu obnovitelných zdrojů, příští rok to bude už více než trojnásobek. Domácnost, která spotřebuje měsíčně v průměru 250 kilowatthodin elektřiny, tak na podporu solárních a větrných elektráren nebo výrobu z biomasy připlatí ročně téměř pět set korun. Do tří let by se ale příspěvky domácností mohly zvýšit až sedminásobně, což by znamenalo zvýšení výdajů na elektřinu až o několik tisíc korun ročně.“

A kdo ty peníze bude inkasovat? Ekologisti a jejich kámoši.

Díky této masivní podpoře (z vašich kapes) “výroba z fotovoltaických elektráren za posledního 1,5 roku vzrostla až 25krát”. Podnikatelé se mohou přetrhnout a každou volnou mez osazují solárními kolektory. Díky vládním dotacím a garantovaným výkupním cenám si tak eko-byznysmeni pěkně namastí kapsy. A vy si to od nich MUSÍTE koupit. Je to vládní nařízení.

Přitom je to špatná investice. Solární elektrárny v současné fázi technického vývoje jsou neefektivní: “Větrné elektrárny jsou při stejném instalovaném výkonu minimálně dvakrát účinnější. Vodní elektrárny mají výkonnost asi čtyřikrát vyšší než solární a při výrobě elektřiny z biomasy se dá vyrábět dokonce asi osmkrát více.“ Proč tedy neinvestujeme do něčeho efektivnějšího?

Tuto neefektivitu odráží i financování: „Solární elektrárny se budou v příštím roce podílet na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů (OZE) sedmi procenty, ale padne na ně skoro 40 % peněz určených k podpoře OZE, tedy skoro tři miliardy korun.” Tomu říkám efektivní investice. To je jako koupit si chleba se salámem za tisíc korun.

Jaký smysl vůbec bude mít toto zchudnutí populace? Pomůže nám to proti globálnímu oteplování? Asi z jedné miliardtiny procenta. Je to řešení závislosti na fosilních palivech? Ani omylem. Solární energie funguje jen ve dne a to ještě musí být hezky. Nemá to žádný smysl. Jsou to jen jakési symbolické odpustky jako pokání za údajné klimatické hříchy. Jako když dříve hříšní flagelanti sami sebe za trest bičovali.

Evropská unie zkrátka vládne jako praštění pánové radní v městě Kocourkově.  Kdo to kdy viděl, takhle hospodařit?

To EU totiž toto zdražování nařídila. Aniž by se nás ptala. Brusel schválil směrnici a my ji povinně musíme „implementovat“. EU stanovila, že do roku 2020 musí ČR vyrábět 13% elektřiny z obnovitelných zdrojů. V roce 2005 proto ČR přijalo zákon o podpoře OZE. A pak se někomu divte, že je euroskeptik.

Neuvěřitelné. V praxi se tak realizuje to, co francouzský ekonom Bastiat napsal v 19. století jako vtip. Mluvím o jeho eseji “Petice výrobců svíček”. V této fiktivní petici výrobci svíček prosí vládu, aby zakázala slunce a denní světlo, protože tak by se zdvihl odbyt jejich mizerných svíček a jejich zisky. A je to tady. Dnešní výrobci ekologických žárovek, solární elektřiny a dalších technologicky nezralých šmejdů si namastí kapsy, protože bruselská vláda spotřebitele NÁSILÍM nutí, aby si kupovali jejich výrobky.

Brusel se nás asi usilovně snaží přesvědčit, že centrálně řízená ekonomika je neefektivní. Kdyby nechali výrobce a zákazníky na pokoji (laissez-faire = nechte nás na pokoji), každý by si spontánně vybral ten nejefektivnější zdroj energie s nejlepším poměrem cena/výkon.  Protože i negramotná babička z hor umí líp počítat, než bruselští radní.

Výrobci svíček by mohli Bruselu zatleskat. Cituji z petice: „Pánové, jste na dobré cestě. Odmítáte abstraktní teorie a nepřikládáte velký význam hojnosti a nízkým cenám. Věnujete se především péči o dobro výrobce…“

Reference:

1)      M.Procházka. Solární elektrárny zdraží lidem proud o stokoruny [Cit. 3. listopadu 2009] Dostupné na WWW http://www.novinky.cz/ekonomika/182562-solarni-elektrarny-zdrazi-lidem-proud-o-stokoruny.html

2)      Spotřebitelé zaplatí za fotovoltaiku tři miliardy ročně. [Cit. 3. listopadu 2009] Dostupné na WWW

3)   Bastiat. Petice výrobců svíček. . [Cit. 3. listopadu 2009] Dostupné na WWW

Vítězslav KREMLÍK je členem Svobodných
(publikováno na  http://kremlik.blog.idnes.cz)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31