Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

BACHORA: Hrozba „nominálního“ pravičáctví

BACHORA: Hrozba „nominálního“ pravičáctví

Chci se krátce věnovat jevům a praktikám na dnes již jen nominálně pravé straně politické scény. Těm praktikám, kterými se sem tam někdo snaží nakazit i naši stranu.

Víte, já nemám moc rád to horizontální, pravo-levé označování. (Dávám přednost vertikále „správný, dobrý, špatný, – naprostá hrůza“.) Pro tuto chvíli se ale zjednodušeného pravo-levého dělení podržím.

Obecně platívalo, že levice jedněm bere a druhým slibuje a dává, že zasahuje lidem do každoednního života nařízeními a regulacemi. Pravice naopak druhdy ctila svobodu občanů, ctila jejich majetek, nepřerozdělovala ho a hlavně NEZADLUŽOVALA stát a jeho občany. To vše již neplatí. Mezi parlamentní levicí a pravicí je už jen ten nominální rozdíl. A neplatí to jen pro ČR, je to jev – zejména v Evropě – obecný.

Všechny strany se nyní snaží být „stranami pro všechy“, ve smyslu slibování všeho všem a tak růžovějí, rudnou a zelenají, slibují a z cizího rozdávají „hory doly“ až na pokraj státních bankrotů.

V takové situaci musí existovat – byť jen malá, ale poučená a pevná – skupina připravených, aby až dojde „na lámání chleba“ tu byl někdo o kom veřejnost ví – byť ho dosud přehlížela –  že byl vždy konzistentní a nepodílel se na zlořádech, které úpadek společnosti způsobily.

V tomto státě a v tuto chvíli jsou to jen a jen Svobodní, kteří nepodlehli mámení politického marketingismu, politické korektnosti, oportunismu a zoufalé snaze zalíbit se každému a za každou cenu. Jako berani stojíme pevně na zásadách svobody a svobodné volby nakládání se svým majetkem a s plody své práce pro každého.

I u nás se ale objevili ti „nominální“ pravičáci o nichž jsem se zmínil v úvodu. Já jim též říkám „třídní pravičáci“. To jsou lidé, kteří nemají tu – zjednodušeně řečeno – pravicovost v hlavách ani v srdcích. Prostě mají fabriku, živnost nebo nějaký podnik, nebo jen pytel s golfovými holemi, a myslí si, že to samo o sobě z nich automaticky dělá pravičáky. Co z nich ale vypadne při rozhovoru o politice či při jejich písemných projevech, za to by se před svou partají a svými voliči nestyděl ani Paroubek nebo Grebeníček.

Byli  to  právě oni, kdo se snažili a snaží pootočit Svobodné směrem k oportunismu, kteří se snaží vzít Svobodným jejich étos a myšlenku svobody, na nichž jsme stranu zakládali. Snaží se nám vnutit prázdná hesla typu: „Podpora rodin a oprávněných nároků jednotlivce. Vytvoříme 200 000 pracovních míst. Postavíme 100 000 bytů za 15 000 Kč/m2….

Tak tudy – tvrdím – cesta Svobodných nevede a vézt nesmí.  Nebojme se bez politické korektnosti, beze strachu z osočení z asociálnosti či z anti-ekologismu, beze strachu z označení za nacionalisty mluvit o věcech jasně, jednoznačně a tak jak nám naše poznání a čest velí. Nikdo jiný za nás tu práci neudělá!

Jaroslav Bachora je místopředsedou Svobodných. Předneseno na Republikovém sněmu 13. března 2010

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31