Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

10 otázek pro Svobodné zastupitele: Radovan Koutský

10 otázek pro Svobodné zastupitele: Radovan Koutský

1. Co vás při práci v zastupitelstvu překvapilo, ať už příjemně, nebo nepříjemně?

Moc překvapen jsem nebyl, protože již v letech 1990-1992 jsem působil na pozici starosty města Jáchymova. Trochu nepříjemně mě překvapila od první chvíle neochota koaličních zastupitelů spolupracovat s opozicí. Například v obsazování komisí rady a výborů zastupitelstva.

2. Někdo říká, že vzhledem k politické filozofii Svobodných je komunální politika nevhodná pro náš program, protože kvůli velkému přerozdělování nelze prosazovat čistý svobodný program. Co si o tom myslíte?

Opravdu myslím, že program Svobodných se v komunále těžko prosazuje. Dají se prosazovat konkrétní věci, jako nečerpat zbytečné dotace. Zjednodušovat chod úřadu, byrokracii, přerozdělování finančních prostředků, transparentnost, omezovat tvorbu hloupých vyhlášek. Usilovat o vyrovnaný rozpočet. Omezovat podnikání obce.

3. Jak se dají přesvědčit voliči, že není třeba utrácet veřejné peníze za něco, co si ovšem obyvatelé té které obce vlastně přejí (obecní koupaliště, galerii, kavárny…apod.)?

Jen přesnými, jasnými a srovnávacími argumenty proti. Například, ne galerii, ale školku. Ne obchod, ale čističku apod.

4. Dá se na práci v zastupitelstvu nějak připravit? Čemu by se měl kandidát ještě před kampaní věnovat?

Každý, kdo by chtěl být v zastupitelstvu, by měl, už předtím než kandiduje, na jednání zastupitelstva hlavně chodit. Měl by zkusit posílat komentáře, připomínky, kritické články do radničního periodika. Měl by zkusit najít, popř. založit společenství, které by se k práci na radnici vyjadřovalo. Měl by se snažit začít pracovat v nějaké komisi rady či výboru zastupitelstva, za pomoci stávajících zastupitelů.

5. Jaký by podle vás měl být ideální kandidát do komunálních voleb? Jaké vlastnosti, znalosti, schopnosti by měl mít?

Měl by umět vystupovat na veřejnosti. Měl by umět jasně formulovat své názory. Používat selský rozum. Umět vyjednávat a dojít k výsledku i za cenu případného kompromisu. Nikdy nelhat. Nepovyšovat se nad nikoho. Umět komunikovat s lidmi.

6. Co fungovalo ve vaší komunální kampani, co se vám osvědčilo?

Jednoznačně vymezení se proti tehdejší jednobarevné radnici. Nabídka nových řešení rozvoje městské části. Nabídka vyšší transparentnosti.

7. A co naopak ve volební kampani nezabralo nebo nemělo očekáváný efekt?

Občané trochu kritizovali, že řada našich kandidátů byla tzv. náplava a také jejich mládí.

8. Existují témata, která bezpečně v komunální kampani zabírají, a naopak témata, kterým je třeba se vyhnout, protože prostě občany ve vztahu k obci nezajímají?

Vždy zabírá bezpečnost, doprava, čistota a kupodivu odměny zastupitelů. Zajímavé, ale málokoho zajímá např. územní plán a jeho aktualizace – pokud se to někoho přímo netýká.

9. Jak může zastupitel, který není ve vládnoucí koalici, něco prosadit, ovlivnit?

Trvalým tlakem. Psaním v radničním nebo vlastním periodiku (papírovém i elektronickém), na sociálních sítích. Peticí.

10. A podařilo se něco prosadit vám?

Podařilo se nám revokovat změnu územního plánu (http://www.stan-praha22.cz/2015/12/) , což jsme měli i ve volebním programu, a pozastavit některé změny územního plánu. Pak ještě řada drobných věcí – např. nahrávání jednání na video a zveřejnit, zveřejňovat všechny materiály pro jednání zastupitelstva týden před jednáním na veřejné stránce městské části. Zveřejňovat zápisy z výborů a většiny komisí. Protlačit částečné neschválení odměn uvolněným zastupitelům v navrženém rozsahu.

(ler)

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31