10 otázek pro Svobodné zastupitele: Radovan Koutský

10 otázek pro Svobodné zastupitele: Radovan Koutský

1. Co vás při práci v zastupitelstvu překvapilo, ať už příjemně, nebo nepříjemně?

Moc překvapen jsem nebyl, protože již v letech 1990-1992 jsem působil na pozici starosty města Jáchymova. Trochu nepříjemně mě překvapila od první chvíle neochota koaličních zastupitelů spolupracovat s opozicí. Například v obsazování komisí rady a výborů zastupitelstva.

2. Někdo říká, že vzhledem k politické filozofii Svobodných je komunální politika nevhodná pro náš program, protože kvůli velkému přerozdělování nelze prosazovat čistý svobodný program. Co si o tom myslíte?

Opravdu myslím, že program Svobodných se v komunále těžko prosazuje. Dají se prosazovat konkrétní věci, jako nečerpat zbytečné dotace. Zjednodušovat chod úřadu, byrokracii, přerozdělování finančních prostředků, transparentnost, omezovat tvorbu hloupých vyhlášek. Usilovat o vyrovnaný rozpočet. Omezovat podnikání obce.

3. Jak se dají přesvědčit voliči, že není třeba utrácet veřejné peníze za něco, co si ovšem obyvatelé té které obce vlastně přejí (obecní koupaliště, galerii, kavárny…apod.)?

Jen přesnými, jasnými a srovnávacími argumenty proti. Například, ne galerii, ale školku. Ne obchod, ale čističku apod.

4. Dá se na práci v zastupitelstvu nějak připravit? Čemu by se měl kandidát ještě před kampaní věnovat?

Každý, kdo by chtěl být v zastupitelstvu, by měl, už předtím než kandiduje, na jednání zastupitelstva hlavně chodit. Měl by zkusit posílat komentáře, připomínky, kritické články do radničního periodika. Měl by zkusit najít, popř. založit společenství, které by se k práci na radnici vyjadřovalo. Měl by se snažit začít pracovat v nějaké komisi rady či výboru zastupitelstva, za pomoci stávajících zastupitelů.

5. Jaký by podle vás měl být ideální kandidát do komunálních voleb? Jaké vlastnosti, znalosti, schopnosti by měl mít?

Měl by umět vystupovat na veřejnosti. Měl by umět jasně formulovat své názory. Používat selský rozum. Umět vyjednávat a dojít k výsledku i za cenu případného kompromisu. Nikdy nelhat. Nepovyšovat se nad nikoho. Umět komunikovat s lidmi.

6. Co fungovalo ve vaší komunální kampani, co se vám osvědčilo?

Jednoznačně vymezení se proti tehdejší jednobarevné radnici. Nabídka nových řešení rozvoje městské části. Nabídka vyšší transparentnosti.

7. A co naopak ve volební kampani nezabralo nebo nemělo očekáváný efekt?

Občané trochu kritizovali, že řada našich kandidátů byla tzv. náplava a také jejich mládí.

8. Existují témata, která bezpečně v komunální kampani zabírají, a naopak témata, kterým je třeba se vyhnout, protože prostě občany ve vztahu k obci nezajímají?

Vždy zabírá bezpečnost, doprava, čistota a kupodivu odměny zastupitelů. Zajímavé, ale málokoho zajímá např. územní plán a jeho aktualizace – pokud se to někoho přímo netýká.

9. Jak může zastupitel, který není ve vládnoucí koalici, něco prosadit, ovlivnit?

Trvalým tlakem. Psaním v radničním nebo vlastním periodiku (papírovém i elektronickém), na sociálních sítích. Peticí.

10. A podařilo se něco prosadit vám?

Podařilo se nám revokovat změnu územního plánu (http://www.stan-praha22.cz/2015/12/) , což jsme měli i ve volebním programu, a pozastavit některé změny územního plánu. Pak ještě řada drobných věcí – např. nahrávání jednání na video a zveřejnit, zveřejňovat všechny materiály pro jednání zastupitelstva týden před jednáním na veřejné stránce městské části. Zveřejňovat zápisy z výborů a většiny komisí. Protlačit částečné neschválení odměn uvolněným zastupitelům v navrženém rozsahu.

(ler)

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31