Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Europoslanci zřejmě hlasovali o reformě copyrightu jinak, než chtěli.

Europoslanci zřejmě hlasovali o reformě copyrightu jinak, než chtěli.

Tisková zpráva, Praha, 28. 3. 2019

Třináct europoslanců při hlasování o reformě autorského práva na internetu hlasovalo jinak, než mělo v úmyslu. Šlo o hlasování, zda se povolí pozměňovací návrhy, které by mohly nejvíce kritizované články 11 a 13 vypustit. Nové hlasování Evropský parlament ale neumožní. Vyplývá to z dokumentů Evropského parlamentu a píše o tom britský server Techdirt.com.

Za klíčový okamžik ve vztahu k budoucnosti autorského práva na internetu v EU bylo při hlasování v úterý 26. března dlouhodobě označováno rozhodnutí, zda povolit nebo nepovolit pozměňovací návrhy. V případě povolení pozměňovacích návrhů by nejvíc kritizované články 11 a 13 nejspíše vypadly. Povolení pozměňovacích návrhů nakonec neprošlo pouze o 5 hlasů 317 PROTI vs. 312 PRO. Jak píše britský Techdirt.com, po skončení tohoto hlasování 13 europoslanců oznámilo, že hlasovalo nesprávně. K chybě mohlo dojít kvůli změně jednacího řádu, podle které je dohoda z trialogu chráněna před pozměňovacími návrhy. Jednací řád na začátku volebního období fungoval jinak a někteří poslanci a jejich poradci si zřejmě za dva roky ještě nezvykli na změny. Z oficiálního záznamu Evropského parlamentu vyplývá, že 10 z celkově 13 chybně hlasujících poslanců deklarovalo, že chtěli hlasovat PRO návrh, 2 řekli, že chtějí hlasovat PROTI a jeden se chtěl zdržet hlasování. Pokud by tito europoslanci mohli opravit své chybné hlasování, znamenalo by to, že možnost pozměňovacích návrhů by prošla a článek 11 a 13 mohl být z návrhu směrnice vypuštěn. Vše potvrzuje oficiální záznam o hlasování, který vydal Evropský parlament. Informace je dohledatelná na straně 51 tohoto dokumentu:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+PV+20190326+RES-RCV+DOC+PDF+V0//EN&language=EN

Evropský parlament nicméně opravu hlasování neumožňuje. Poslanci mohou opravit své hlasování, ale na výsledku to nic nemění.

U takto důležitých hlasování by se nemělo stát, že se někdo splete. Kvůli článkům 11 a 13 byly v Evropě o víkendu v ulicích stovky tisíc lidí, 5 miliónů lidí podepsalo petici. Úprava hlasování těch třinácti poslanců nic nezmění, jednací řád Evropského parlamentu to neumožňuje. V českém parlamentu by to možné bylo,“ okomentoval situaci Vít Jedlička, lídr Svobodných do nadcházejících eurovoleb.

 

Případné dotazy prosím směřujte na email: mluvci@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Vít Jedlička

Vít Jedlička

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Vít Jedlička

Vít Jedlička

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31