Připravili jsme pro Vás přehled nejhloupějších předpisů, které omezují české občany, české podnikatele a nebo dokonce ohrožují naši bezpečnost. Platí pro nás, přestože nepochází z hlasu a srdcí lidí z České republiky, ale vymysleli je a schválili je v Bruselu.
Migrační pakt je nová politika EU proti nelegální migraci. Pakt tvoří několik směrnic a obsahuje celkem asi tisíc stránek, nedá se v něm jednoduše vyznat. Hlavním účelem paktu je určení pravidel pro přesun migrantů ze zemí, kde jich je hodně (jako Německo), do zemí, kde jich je málo (jako ČR).
O výjimce často mluvil ministr vnitra Vít Rakušan, protože máme u nás velké množství Ukrajinců a tak pro nás neplatí povinnost brát migranty nebo platit výpalné. Jak je to doopravdy:
Tato „výjimka“ se tedy uplatní jen výjimečně, za mimořádných okolností.
Pojem „migrační kvóty“, tedy povinnost převzít migranta, se v paktu nepoužívá. Zato je zde „povinná solidarita“ a to dokonce dvakrát. V prvním kole „solidarity“ (říká se tomu „relokace“) má stát na výběr: 1. vzít si migranta, 2. zaplatit pokutu 25 000 euro = cca 500 000 Kč 3. přispět materiálně/nějak jinak na pomoc proti migraci. Povinně se vybere jedna možnost.
Druhé kolo nastává, pokud si v prvním kole státy těch migrantů vezmou málo. Pak se bude na státy převádět tzv. příslušnost k řízení o jejich žádostech o mezinárodní ochranu (zjednodušeně řečeno o azyl), říká se tomu „kompenzace v oblasti příslušnosti“ případně „offsety“. A tenhle systém už je povinný. Z výkladu paktu není úplně jasné, zda můžeme dostat na vyřizování jen žádosti o azyl od migrantů, kteří jsou zrovna na našem území, nebo i těch pobývajících v jiných státech.
Jak to může vypadat v tom příznivějším případě – Německo zadrží na hranicích s ČR migranta, nepustí ho na svoje území a zanese ho do databáze EU. A pak ho dostaneme na starost my a budeme si ho muset převzít, i když už o azyl požádal například v Řecku a do Německa se vydal kvůli vyšším sociálním dávkám. Bude v databázi, bude na našem území a EU uplatní „offset“. Podle současného stavu bychom ho poslali do státu, kde požádal o azyl, tj. do Řecka. S migračním paktem budeme muset jeho žádost o azyl vyřizovat my. Pokud se nepodaří jeho žádost zamítnout, budeme se o něj muset starat.
Podrobněji to popisuje Robert Kotzian, právník a politik, ve svém článku Migrační kvóty v paktu nejsou. Opravdu? Ministr vnitra Vít Rakušan nechal vylepit tyto plakáty po celé republice, náklady 633 233 Kč bez DPH, kde popírá kvóty:
2 roky od schválení. Vychází to na červen 2026:
Za naši vládu hlasoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Přestože pakt aktivně prosazoval,
nakonec se ČR při hlasování zdržela. Pakt byl schválen, od Lisabonské smlouvy jsme ve většině věcí ztratili právo veta a rozhoduje se podle počtu obyvatel zemí, které jsou pro.
Proti bylo Maďarsko a Polsko, v některých věcech i Slovensko nebo Rakousko. V únoru roku 2025 polský předseda vlády odmítl přijímání migrantů podle migračního paktu.
Zde jsou uvedeny některé další změny zaváděné s migračním paktem, jak je uvedla Evropské komise v tiskové zprávě.
Současný stav | S paktem - od června 2026 |
---|---|
1. Žádná povinnost platit nezávislou kontrolu dodržování základních práv migrantů. | Povinnost platit nezávislé dohlížeče práv migrantů ze státních peněz, tedy nás všech. Zejména kontrolovat, jestli někdo nebrání migrantům ve vstupu na území EU. |
2. Žádná povinná bezplatná právní pomoc žadatelům o azyl. | Bezplatná právní pomoc migrantům od podání žádosti až po její vyřízení a to včetně rady, jak se odvolat při neudělení azylu. Migrantům není dosud hrazena žádná právní pomoc. Nyní bude povinnost jim radit zdarma, na účet státu a tedy nás všech. |
3. Každý stát dává azyl podle svých podmínek. Česká republika patří k těm přísnějším. | Pravidla získání azylu budou stejná pro všechny státy. Předpokládá se, že nové podmínky nebudou tak přísné a budeme muset udělovat azyl více migrantům. |
Základními právy jsou míněna práva příchozích migrantů, zejména právo na projednání azylu a tím zákaz bránění migrantům ve vstupu na území EU, jinde nelze zaručit správné projednání azylu. Vracet migranty na hranicích zpět je proto zakázáno a dokonce trestáno.