Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Stanovisko Svobodných k prezidentským volbám 2023

Stanovisko Svobodných k prezidentským volbám 2023

Volby mají být oslavou demokracie. Pochybení ministerstva vnitra při zkoumání petic kandidátů ovšem naznačují, že přípravy na tuto oslavu jsou doslova zpackané a nepochybně jsou zcela nedůstojné vzhledem k vážnosti prezidentského úřadu.

Požadavek na získání podpory 50 000 občanů se defacto smrsknul na požadavek získat dostatečné množství důvěryhodných informací o občanech. Přičemž pokud by se do celého procesu nezapojil Nejvyšší správní soud, tak by tento požadavek byl ještě doplněn o požadavek na občana, aby psal dostatečně krasopisně.

Tato přísnost je v přímém rozporu s tím, že nikdo nezkoumá pravost podpisu jako takového. To v případě nějakého excesu umožňuje získat nominaci těm, kteří mají v týmu lidi disponující osobními údaji občanů, kteří píší čitelně a ani se nemusí pokoušet věrně „falšovat“ podpis petenta.

Nejvyšší správní soud při svém zkoumání zjistil mnohá exemplární pochybení Ministerstva vnitra při kontrole platnosti podpisů na petičních arších a oficiální stanovisko Svobodných k prezidentským volbám, tak míří zejména ke změně volební procedury, neboť hranice 50 000 podpisů pro občanské kandidáty je mimořádně vysoká[1].

V této souvislosti se sluší připomenout, že Ústavní soud vyzval již před deseti lety, aby v případě, že zákonodárce nesníží hranici 50 000 podpisů zvážil alespoň změnit ostatní procesní pravidla. Od roku 2012 se bohužel nic v tomto směru nezměnilo a tzv. „nulté kolo“ přímé prezidentské volby dál vytváří kontroverze.

Svobodní proto při ne/vyslovení doporučení k volbě prezidenta přihlédli nejen k výsledku vnitrostranického hlasování, ale také k těmto kontroverzím při registraci.

V našem hlasování[2] cca 28 % členů a příznivců podpořilo variantu „nepodpořit nikoho“. Hlasování jako takové však bylo ovlivněno pochybnostmi okolo registrace jednotlivých kandidátů. Přesto největší podporu ze všech získal kandidát Karel Janeček, který podle ministerstva vnitra v celkové populaci dostatečnou podporu nemá. S odstupem za ním pak skončil Jaroslav Bašta a jako třetí s odstupem Karel Diviš, který byl do prezidentské volby dodatečně vrácen.

Může jít o obrázek 9 lidí

Více než polovina hlasujících by tak nepodpořila nikoho z registrovaných kandidátů a žádný z kandidátů nezískal podporu ani 30 % hlasů, což odpovídá skutečnosti, že žádný z kandidátů nesdílí v dostatečné míře názory Svobodných. Svobodní pro prezidentské volby oficiálně nedoporučují žádného kandidáta.

Naše doporučení tak směřuje pouze k zákonodárcům. Navrhujeme zavedení tzv. australského systému voleb, který eliminuje všechna negativa dvoukolového systému a zároveň vyžaduje podporu nadpoloviční většiny voličů. V rámci registrace kandidátů by mělo být sníženo kritérium počtu podpisů pro občanské kandidáty a zavedena možnost podepsat petici i elektronicky, tak aby tyto podpisy nemohly být zpochybňovány. Za předpokladu, že k těmto změnám nedojde, je namístě se zamyslet, zda by nebyl lepší návrat před rok 2013.

Stanovisko předsednictva Svobodných


[1] Přehled zemí v Evropě s přímou volbou prezidenta a možností občanských kandidátů:

ZeměPočet podpisů pro občanské kandidáty% z počtu obyvatelDalší podmínky
Černá Hora76711,500%či strana
Rumunsko2000000,994% 
Litva200000,680% 
Makedonie100000,485% 
Česko500000,476% 
Island15000,461% 
Finsko200000,367%+ strana
Slovensko150000,277% 
Polsko1000000,260% 
Slovinsko50000,242% 
Chorvatsko100000,233% 
Portugalsko75000,072% 
Rakousko60000,071% 
Bulharsko25000,034% 

[2] Výsledek hlasování členů a příznivců, které proběhlo od 4. do 10. 12. 2022:

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31