Po Praze ale i dalších městech můžete už několik týdnů potkávat petiční stánky, které varují před koncem elektronických cigaret. Petice proti úplnému zákaz vapingu v Čechách jsou reakcí na plán ministerské vyhlášky. Pouhou ministerskou vyhláškou by Vlastimil Válek v důsledku zavřel stovky specializovaných obchodů, které prodávají podle mnoha studií mnohem méně škodlivé náhražky klasických cigaret.
Nižší právní předpis, než zákon by tak zabil celé odvětví podnikání. Věc, která by ještě před pár lety mobilizovala pravicové poslance, dnes prochází vládě bez většího zájmu médií. Kde se vzala lhostejnost společnosti vůči zašlapávání svobody podnikání, které dopadne na stovky tisíc zákazníků v Česku?
Začalo to zákazem kouření
Ano, po svobodných devadesátkách začalo přirozené a plynulé přibývání regulací. Podnikatelé si jistě na zbytečné papírování, knihy HACCP, složité pracovní právo i další české neduhy stěžovali již dříve. Kvůli vstupu do EU jsme šmahem zavřeli celé cukrovarnické odvětví a nenápadně jsme začali přijímat unijní směrnice, kvóty a nařízení. Ale až do vládnutí Sobotkovy a Babišovy vlády šlo v české politice vždy spíš o méně viditelné boje vycházející z klasického střídání levice a pravice než o jednosměrný trend.
Když se však 31. května 2017 plošně zakázalo kouřit i v kuřáckých hospodách, nešlo jen o prohru klasických kuřáků, ale o symbolickou prohru všech podnikatelů. Zmařit někomu politickým rozhodnutím zcela bez odškodnění investici stovek tisíc do stavebních úprav a vzduchotechniky nebyl problém, přestože tu investici provedl nejčastěji jen kvůli předchozím předpisům. Když to tentokrát politikům prošlo, bylo jen otázkou času, kdy to přijde znovu…
Mnozí podnikatelé se svých kolegů nezastali, stejně jako mlčeli v době, kdy se pro jiné začalo zavádět EET. V obou případech možná i proto, že viděli podnikatelskou příležitost v tom, že sousedovi zabili kozu, ale mně ještě ne. Jenže právě zvykání si na něco podobného jako by znamenalo, že svobodu podnikání a nedotknutelnost majetku už nechrání Ústava.
Přeregulovanost
Ne všichni podnikatelé ten trend negativně pojmenují, ale snad všichni poslední roky hlásají, že v České republice je nestabilní podnikatelské prostředí. Navzdory dobrému ratingu se dál mezi podnikateli šíří špatná nálada. A mají pravdu, když říkají, že v této zemi se nedá pořádně nic plánovat, když se neustále mění nejen sazby DPH, zákoník práce, ale i další nedaňové předpisy, což je jedna z hlavních příčin naší ekonomické stagnace od roku 2019, kterou jen umocňují všechny unijní ESG novoty, které firmám přikazují kvóty na ženy ve vedení firem či vytváření nových pracovních míst na povinné výkaznictví.
Přístup minulé vlády k podnikatelům v době lockdownů snad není třeba připomínat. Že se podnikatelům neblýská na lepší časy ani s touto vládou potvrdil ministr financí Stanujra, když chtěl ospravedlnit windfall tax a zvýšení daní. V květnu 2023 v rozhovoru pro E15 označil „covidové kompenzace za zákaz podnikatelské činnosti“ za „pomoc pro podnikatele“ a dodal: „že není nic špatného na tom chtít (nyní od firem) část té pomoci vrátit zpátky ve formě daní.“ Korunu tomu nasadila o pár měsíců později Jurečkova novela zákoníku práce, kterou zadusil legální brigády (práce na dohodu).
Pokud tedy podnikatelé už nechtějí být pro příští vlády otloukánky, musí dnes pomoci vapingu vyhrát jejich bitvu, aby obrátili pohyb fronty ve válce o svobodu podnikání v České republice. Prohra výrobců a prodejců elektronických cigaret by totiž znamenala, že již brzy přijde řada na někoho dalšího. S jídlem roste chuť, a už Ronald Reagan dobře věděl, že levicově smýšlejícím politikům jen těžko vysvětíte, aby ještě více nedanili a neregulovali to, co se stále ještě hýbe a jen málo se daním a regulacím brání.
Zdroj: Deník TO