Vondráček: Kauza „čubka“ je dobrá k zamyšlení o Svobodě slova a ČT.

Vondráček: Kauza „čubka“ je dobrá k zamyšlení o Svobodě slova a ČT.

Jsem obhájce opravdové SVOBODY PROJEVU. Souhlasím s tím, ze by měl mít každý právo říkat cokoliv bez trestněpravního postihu, pokud se nejedna o návod k činu trestném už ve fázi přípravy.

Na příkladu pana Etzlera si můžeme ukázat, že je společensky prospěšné, když lidé mají možnost se vyjadřovat i sprostě a doslova ostudně.

Společnost se tím o nich dozví mnohé, co by při hrozbě trestnepravniho postihu mohlo zůstat skryto… 😊😊
A proč ještě má smysl se o tom bavit?

📺📺📺

V nedávnem rozhovoru pro Prostor X zmiňoval Václav Moravec, ze objektivita znamená, ze moderator vlastně neni objektivně objektivní, ale v rámci své objektivity háji hodnoty, na kterých je seriózní zpravodajství postaveno (*podle jeho subjektivního dojmu logicky) a ještě k tomu výpravěl nějaké jiné konstrukce o vyváženosti a objektivitě. (https://reflex.cz/…/vaclav-moravec-spolecnost-je-plna…)

Prijde mi naprosto ujeté, že někdo dokáže s vážnou tváří tak překroutit pojem objektivita a tváří se přitom důležitě jako zástupce jediného majáku nezávislé žurnalistiky v České republice.

🙃🙃🙃

Předpokládám, ze Václav Moravec reprezentuje výklad slova objektivita a vyváženost za celou ČT, a tím dle mého názoru skončila doba, kdy si ČT na vyváženost a objektivitu alespoň hrála.

Neříkám, ze je v ČT každý ošklivý, nebo ze se jednotliví zaměstnanci nesnaží dělat svoji práci podle svého nejlepšího vědomi a svědomí, ale asi by se všem ulevilo, kdyby ČT svlékla kabát “nezávislosti” a stalo se z ni regulérní medium, na které jsou kladeny stejne nároky jako na všechny ostatní media.

Ulevilo by se ostatním médiím, ze jim nikdo nedělá nekalou konkurenci ze zákona a za peníze koncesionářů. Ulevilo by se autorům pořadu jako Newsroom, kde by si mohli prezentovat sebestupidnejsi žebříčky od Evropských hodnot a nálepkování každého dezinformatorem. Ulevilo by se členům Rady ČT, ze by jim nikdo nemusel nadávat, když jako nezávislý orgán vyžadují nezávislost. A ulevilo by se i panu Etzlerovi, protože by neměl zbytečné podněty, kvůli kterým by se ztrapňoval na Twitteru.

Ona je totiž ta vyeskalovana debata zcela zbytečná.

Stačilo by si připustit to, co říkáme jako Svobodni už léta, ze žádná nezavislost a objektivita ani při dobře vůli neexistuje. A daleko ferovejsi je, když o diváky soupeři různá media, která někomu patří, než když je tu “privilegované medium”, o které se politici i nepolitici perou, protože prý má sloužit nám všem a být vyvážené a objektivní.

💸💸💸

A nebo aspoň ať jsou ty příspěvky dobrovolně, ať i finance zcela přiznané, slouží je těm, kteří jsou s nim spokojeni a dobrovolně si za něj platí.

Mgr. Libor Vondráček

předseda strany

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Libor Vondráček v pořadu Napřímo na TN Live poskytl věcný rozhovor o klíčových tématech aktuální politiky: kompetenčním sporu mezi Hradem a vládou, výdajích na obranu, ETS 2 a možném odchodu z EU. Jako odborník na ústavní a unijní právo argumentoval jasně a pragmaticky, s důrazem na Ústavu a ekonomické dopady pro občany.

Kompetenční spor a NATO

Vondráček se vyjádřil k možné kompetenční žalobě prezidenta Pavla proti vládě ohledně summitu NATO. Podle něj Ústava v článku 63 jasně stanovuje, že prezident reprezentuje republiku spolu souhlasem premiéra, takže premiérova role je nezbytná.

Zdůraznil, že Ústavní soud by měl spor vyjasnit, pokud k němu dojde, protože je od toho, aby chránil Ústavu. Připomněl předchozí případy, kdy prezident Zeman na summitu nejel kvůli zdraví, a NATO to nečekalo. Vondráček tak působil jako zastánce institucionálního řádu bez dramatizace.

Obrana a rozpočet

K výdajům na obranu Vondráček varoval před honbou za procenty za každou cenu. Podle něj je důležitější efektivní utratit peníze za připravené zakázky než narychlo předplácet, jak to podle něj dělala předchozí vláda.

Navrhl pokritizovat dopravní infrastrukturu a efektivitu, protože koncepce minulé vlády nebyla plně dodržena. Jeho postoj byl pragmatický: bezpečnost ano, ale bez zbytečného zadlužování a bez neefektivních výdajů.

ETS 2 a EU

Nejvýrazněji se Vondráček vymezil proti ETS 2, které označil za škodlivé centrální plánování. Tvrdil, že systém vyhání průmysl z EU, snižuje konkurenceschopnost a poškozuje domácnosti litr benzínu by podle něj zdražil o 3 Kč.

Podpořil premiérovu žádost o odklad, ale trval na tom, že ČR ETS 2 nezavede, stejně jako kvóty. Jako alternativu vidí EFTA s volným trhem bez dotací a s menší regulací (jen 18,5 % EU předpisů).

EET a vládní kompromisy

K EET Vondráček vysvětlil, že Svobodní jsou v menšině koalice a ANO na tom trvá. Raději prosadili neslýchána daní a další priority, než by se vymkli z vlády.

Jeho argument byl realistický: bez účasti ve vládě by prosadili méně. Zůstal věrný libertariánské linii, ale ukázal ochotu ke koaličním kompromisům.

Vondráček v pořadu působil jako člověk, který umí vysvětlovat složité ústavní a ekonomické otázky jednoduše a s daty. Jeho vystoupení zdůraznilo Svobodné jako stranu pragmatismu, suverenity a ochrany občanů před nadměrnou regulací.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31