Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

TZ: Předsedkyně pražských Svobodných: Pražský inovační institut je nezbytné okamžitě zrušit!

TZ: Předsedkyně pražských Svobodných: Pražský inovační institut je nezbytné okamžitě zrušit!

Nejen objasnění veškerých trestně-právních souvislostí, ale také rovnou co nejrychlejší zrušení celé instituce – to je podle předsedkyně pražských Svobodných Veroniky Blažkové jediným adekvátním řešením ohledně Pražského inovačního institutu (PII).

„Zaznamenala jsem rozhořčení bývalého ředitele PII Bohumila Kartouse, který se ostře ohradil proti výtkám svého nástupce Tomáše Lapáčka. Ten vše sepsal do souhrnné zprávy a předložil k projednání pražskému zastupitelstvu. Tato zpráva ukázala Kartousovo někdejší působení v čele PII v plné nahotě nejen jako naprosto neuvěřitelné manažerské selhání, ale i jako skutkovou podstatu trestné činnosti,“ říká Blažková.

Zrušení PII by neznamenalo pro metropoli žádnou újmu. PII byl podle Blažkové zřízen jako klasická trafika pro různé kamarádíčky pražských komunálních politiků, zejména Pirátů. O tom svědčí jak příšerné fungování této instituce uvnitř (nedodržování zákonů v oblasti veřejných zakázek, parodie na personální management apod.), tak ryze formální působení dozorčích orgánů. „Nedělá mi vůbec radost, že jsem byla zřejmě jediná, kdo po celou dobu fungování nebo spíše nefungování PII upozorňoval na tamní poměry a na zbytečnost celé této instituce. Tohle však měli dělat lidé v dozorčích orgánech, nikoli já. Mají spoustu másla na hlavě a také by se měli zodpovídat,“ podotýká Blažková.

Hospodaření PII pod někdejším vedením Bohumila „Boba“ Kartouse prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu ve spolupráci s Evropským veřejným žalobcem. Ve „hře“ není nic menšího, než obvinění z poškození finančních zájmů EU, dotačního podvodu a porušení pravidel hospodářské soutěže.

Tisková mluvčí
Veronika Blažková
E-mail: veronika.blazkova@svobodni.cz
Telefon: +420 773 097 992

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31