Pandemická úmluva WHO ohrožuje českou suverenitu, varují Svobodní

Pandemická úmluva WHO ohrožuje českou suverenitu, varují Svobodní

Mezinárodní debata o Pandemické úmluvě Světové zdravotnické organizace (WHO) vyvolává u části českých politiků velké obavy ohledně možného oslabení naší suverenity. S velkým varováním teď přišli Svobodní, kteří v případné ratifikaci této úmluvy dokonce vidí zásadní omezení našich pravomocí. Zároveň zdůrazňují význam nutné revize ústavních změn z roku 2001, které podle nich otevřely brány postupného přesunu rozhodovacích pravomocí mimo naše hranice.

Pandemická úmluva WHO, která má být legislativní odpovědí na chaos, který provázel boj proti pandemii Covid-19, však čím dál častěji vyvolává otázky ohledně dopadu na suverenitu jednotlivých států. U nás na to upozorňují především Svobodní, kteří chtějí chránit autonomii České republiky. „Chceme-li se vyvarovat možného postupného přesouvání rozhodovacích pravomocí mimo naše území, musíme se zaměřit na nápravu změn, které vznikly v ústavě v roce 2001,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných.

Ve své reakci na aktuální situaci Svobodní předkládají plán, jak obnovit kontrolu nad rozhodovacími pravomocemi. Plán zahrnuje jak revizi Ústavy, tak odmítnutí přenesení pravomocí v rámci Pandemické úmluvy WHO. „Rád článek 10a přirovnávám k trubce. Bez této trubky by unijní směrnice neměly možnost proniknout do našeho právního řádu,“ dodal Vondráček.

Svobodní apelují na občany, aby při senátních volbách v roce 2024 volili s rozvahou a podporovali kandidáty, kteří kladou ochranu suverenity na první místo. „Je nutné volit moudře, protože i Senát má klíčovou roli v ratifikaci mezinárodních smluv,“ upozornil Libor Vondráček. Svobodní se zároveň staví za návrat k původnímu znění Ústavy před rokem 2001 s cílem zajistit, aby rozhodovací pravomoci zůstaly v rukou českých občanů.

„Požadavek na stejné znění Ústavy jako před rokem 2001 a heslo ‚Naše země, naše pravidla‘ není extrémní ani populistické, je to normální požadavek většiny občanů, kteří chtějí, aby český lid byl zdrojem veškeré státní moci,“ dodal Vondráček. 

Svobodní věří, že ochrana identity a pravomocí České republiky by měla být v rukou občanů, nikoliv v rukou nevolených elit.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31