Vondráček: Lisabonská smlouva byla podvod, EU diktuje a my ztrácíme suverenitu

Vondráček: Lisabonská smlouva byla podvod, EU diktuje a my ztrácíme suverenitu

V pořadu Horká linka na XaverLive Libor Vondráček otevřeně popsal, proč považuje současné postavení České republiky v Evropské unii za ztrátové a nespravedlivé.

Hned na začátku vysvětlil, co považuje za zásadní zlom: „Po Lisabonské smlouvě jsme přišli o právo veta. A když nemáme právo veta, tak o nás rozhodují jiní. To není spolupráce, to je diktát velkých států – Německa, Francie, Bruselu.“

Podle něj se v Bruselu rozhoduje „o nás, bez nás“ a Češi jen pasivně přihlížejí. „Byl to podvod na voliče. Občané v roce 2003 hlasovali pro spolupráci – a od roku 2009 to už není spolupráce. Je to diktát Bruselu a snaha nás přehlasovat, ať se nám to líbí, nebo ne,“ řekl Vondráček a připomněl výroky kancléře Scholze a dalších evropských politiků, kteří „už ani neskrývají, že chtějí zrušit naše právo veta i v dalších oblastech“.

Ekonomickou stránku členství v EU zhodnotil bez iluzí: „Ano, čistě matematicky jsme dostali 1 bilion korun z eurofondů. Ale když započítáte, co nás stojí byrokracie, kontrola, úředníci a zavádění směrnic, tak těch 4 % HDP ročně, která nám mizí, to už nikdo nepočítá. A to je reálná ztráta, o které politici mlčí.“

 K dotacím se vyjádřil také ostře: „To nejsou peníze, to jsou stravenky. Bruselské stravenky, kterými si nás kupují. A za ně si můžete pořídit jen to, co vám dovolí. Tohle není důstojné postavení pro svrchovaný stát.“

Podle něj je potřeba se znovu ptát, zda Češi opravdu chtějí v takové unii zůstat: „Nedávno se mě někdo ptal, jestli czexit je legitimní téma. Já říkám, že je. A nejen legitimní – je naprosto přirozené, aby o tom rozhodovali lidé v referendu. Protože o tomhle nikdy nehlasovali. Hlasovali o jiné unii.“

Představil i konkrétní alternativu: „Můžeme jít cestou EFTA, jako to dělají Švýcaři nebo Norsko. Zůstat součástí evropského trhu, ale bez diktátu. My nechceme být kolonie, my chceme být svobodný stát, který rozhoduje o sobě. A já věřím, že to lidé cítí stejně.“

Prevazto z Parlametních listů

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Poslankyně Markéta Šichtařová,  vystoupila 20. ledna 2025 v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima News, kde diskutovala o ekonomické situaci Česka s pirátským poslancem Samuelem Volpem. Ekonomka v úvodu debaty nastínila paradoxní situaci české ekonomiky – ačkoliv se podle historických měřítek máme nejlépe, jak se kdy mělo, pořád existují obrovské rezervy pro další růst.

Šichtařová vysvětlila, že zatímco v roce 1989 jsme záviděli životní úrovni západního Německa, dnes už je situace vyrovnanější. Problém ale vidí v celkové stagnaci Evropy, která zaostává za jinými rozvinutými regiony světa. „Rozvinutý zbytek světa nám velmi výrazně ujíždí,“ konstatovala.

Inflační krize a její řešení

Hlavní kritiku bývalé vlády poslankyně zaměřila na řešení energetické krize. Označila ji za největší „kiks“, který vedl k prudkému nárůstu cen energií a následně k poklesu kupní síly české koruny o téměř třetinu. Podle Šichtařové se této situaci dalo zabránit lepšími rozhodnutími v oblasti energetické politiky.

K návrhu současné vlády na přenesení poplatků za obnovitelné zdroje energie na stát se vyjádřila pozitivně, i když s výhradami. Označila tento krok za příliš krotký a navrhla radikálnější řešení – úplné zrušení emisních povolenek, které by mohlo výrazněji snížit ceny energií nejen pro domácnosti, ale hlavně pro firmy.

Daňová kvóta jako hlavní problém

Ekonomka zdůraznila, že klíčovým problémem nižší kupní síly občanů je vysoká složená daňová kvóta. Připomněla, že služby jako školství či zdravotnictví nejsou zdarma, ale financované z daní všech občanů. „Důležitější, než vyrovnaný státní rozpočet je takový rozpočet, který má nízké příjmy a nízké výdaje,“ vysvětlila svůj přístup k veřejným financím.

Šichtařová vyjádřila naději, že během následujících čtyř let neporostou žádné daně a ideálně budou klesat, což by podle ní mělo být hlavním cílem hospodářské politiky.

Živnostníci a koncesionářské poplatky

K plánovanému snížení minimálních záloh pro OSVČ se poslankyně vyjádřila umírněně. Podle ní nejde o skutečnou pomoc, ale spíše o narovnání stavu, který tu již v minulosti byl, než Nečasova vláda zvýšila tyto odvody. Poukázala na to, že živnostníci jsou dlouhodobě znevýhodňováni a tento krok pouze vrací situaci do předchozího stavu.

Kontroverzní stanovisko zaujala k otázce koncesionářských poplatků. Na rozdíl od koaličního řešení, které převádí financování České televize a Českého rozhlasu na státní rozpočet, by Šichtařová raději poplatky úplně zrušila. „Když to zvládne Prima CNN bez poplatků, tak to zvládne celkem jistě i Česká televize nebo Český rozhlas,“ argumentovala s tím, že média by se měla finančně zabezpečit sama například vysíláním reklam.

Bydlení jako priorita

Za nejdůležitější krok pro mladé rodiny označila ekonomka přípravu nového stavebního zákona, který by měl zrychlit výstavbu. Přestože realisticky upozornila, že efekt nebude zásadní kvůli přetlaku cizinců a ekologickým požadavkům, měl by přinejmenším zbrzdit dramatický růst cen nemovitostí.

Závěrem

Markéta Šichtařová během debaty zdůraznila potřebu šetřit na výdajové stránce státního rozpočtu, zejména na „zelených nesmyslech“ a zbytečných transferech. Přestože očekává, že letošní schodek přesáhne 300 miliard korun kvůli předchozí vládě, vyjádřila naději, že do konce volebního období by mohl být rozpočet vyrovnaný.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31