Svobodní už 15 let navrhují referendum o Evropské unii

Svobodní už 15 let navrhují referendum o Evropské unii

Před více než 20 lety jsme vstoupili do Evropské unii prostřednictvím referenda, které se ovšem nekonalo, když politici občanům za zády v roce 2009 proměnili Unii pomocí Lisabonské smlouvy. Tehdy jsme ztratil právo veta v mnoha důležitých otázkách a např. v migrační politice může být rozhodováno o nás, bez našeho souhlasu.

Tehdy vznikli Svobodní a jako první politická strana v České republice začali důsledně prosazovat konání referenda o setrvání v Evropské unii. Říkám zcela jasně, že politici nejsou oprávnění měnit smlouvy, které schválili občané v referendum bez jejich souhlasu. Občané si zaslouží dostat možnost rozhodnout o tom, jestli chceme být součástí takové EU, ve které po přijetí Lisabonské smlouvy již nejsme suverénní a svrchovanou zemí.

Již 15 let v našem programu takové referendum spolehlivě najdete. Úcta k právům a svobodám jednotlivců je totiž součástí naši DNA. Jestliže požadujeme, aby stát zacházel se svými občany důstojně, nemůže je v takto důležitých otázkách obejít.

Zároveň víme o možnosti, jak si zachovat přístup do Evropského hospodářského prostoru a Schengenského prostoru. Referendum o setrvání v EU bychom tak spojili s přestupem do organizace Evropské sdružení volného obchodu (EFTA), tak abychom se zařadili mezi země jako Švýcarsko, Norsko, Island a LIchtenštejnsko, a pro naše občany i podnikatele jsme tím zachovali stejné podmínky pro podnikaní, práci, studium i cestování.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Inkluze zbytečně navyšuje výdaje v českém školství a ubližuje talentovaným i hendikepovaným dětem, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonomka Markéta Šichtařová. Zrušením celého projektu by podle ní stát výrazně ušetřil.

Šichtařová zmínila inkluzi jako neúspěšný projekt, který přetěžuje vzdělávací systém i státní pokladnu. „Celkově ten princip je špatně, protože to ubližuje jak talentovaným dětem, tak i hendikepovaným. Ubližuje to i personálu, který se kolem toho točí,“ nechala se slyšet ekonomka.

Nutnost seškrtání výdajů v českém školství zdůraznil i další z hostů pořadu, ekonom Lukáš Kovanda. „Řada expertů na školství se shoduje v tom, že inkluze je nákladné opatření a nenese kýžené ovoce,“ upřesnil.

České a evropské školství celkově by podle něj potřebovalo zásadní reformu. „Úroveň školství v České republice je dlouhodobě neuspokojivá,“ upozornil Kovanda. „Je to fenomén, který je patrný v řadě dalších evropských zemí,“ dodal s poukazem na tristní výsledky evropských studentů v rámci mezinárodních srovnání.

Šichtařová upozornila, že státní aparát by se měl celkově zbavit většího počtu svých zaměstnanců. Například počet úředníků podle ní za posledních deset let výrazně narostl. Zároveň nástroje na zredukování počtu úředníků jsou podle ní značně omezené.

„Problém je spíše technického rázu. Museli bychom pravděpodobně zrušit nebo zásadně předělat služební zákon,“ uvedla Šichtařová. „Zákon velmi komplikuje propouštění i přebytečných státních úředníků,“ uzavřela odbornice.

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31