Pokračování rozhovoru s Lenkou Brčkovou

Pokračování rozhovoru s Lenkou Brčkovou

Dnes pokračujeme v rozhovoru s lídrem kandidátky Plzeňského kraje Lenkou Brčkovou a seznámíme vás s jejími názory na další témata.

V rámci zvýšení bezpečnosti plánuje Evropská unie regulaci vlastnictví zbraní. Co si o tom myslíte?

Jsem rozhodně proti takovému postupu. Na jedné straně je naše legislativa jednou z nejlepších v Evropě, na straně druhé je bláhovost se domnívat, že odzbrojením lidí, kteří svou zbraň získají legálně, se zvýší bezpečnost. Ti, před kterými nás má směrnice údajně chránit, si zbraně opatří vždy. Dojde jen ke snížení schopnosti běžných obyvatel se bránit. Vzpomenu-li na poslední teroristické útoky, byly použity jako zbraně automobily či nože. Nelze pominout i to, že nová směrnice se dotýká také myslivosti, která je přirozenou součástí života i péče o les. Každá země by si měla sama rozhodnout, jaké podmínky držení zbraní nastaví a EU by neměla do tohoto práva zasahovat.

Další „módou“, kterou jsme přezvali ze Západu, je zákaz kouření v restauracích. Je to správné?

K malým městům a venkovu od nepaměti patřily hospůdky, kde se lidé scházeli a diskutovali mezi sebou. A ve většině z nich se kouřilo. Nyní stát vyhnal kuřáky z hospod ven, což bude problém především v mrazivých zimních měsících. O tom, jestli se má v hospodě kouřit, by si měl rozhodnout její provozovatel sám. Jakým právem mu do toho stát mluví? Lidé kvůli tomuto zákazu kouřit nepřestanou. Naprostý nesmysl jsou pak kontroly, které bdí nad dodržováním tohoto zákona. Jako by úřednici neměli nic důležitějšího na práci. My bychom omezování podnikání naopak odbourávat.

Často slýcháme o vylidňování venkova. Dá se mu vůbec nějak zabránit?

Musíme si upřímně přiznat, že pracovních příležitostí na venkově ubývá. Lidé mají tendenci stěhovat se do měst, ta se ale nemohou nafukovat donekonečna. Už teď jsou tam ceny bytů přemrštěné. Spousta lidí dá pak přednost domku na venkově před bytem v paneláku. Za prací tedy dojíždějí, k čemuž musejí mít dobré podmínky. Opravy silnic druhé a třetí třídy závisí především na kraji, to jsme měli jako prioritu spolu s Patrioty a Starosty v krajských volbách. Stát na to ale může poskytnout více peněz. Obce by měly mít více peněz a pravomocí, aby mohli zajistit důležité služby, jako jsou školy a školky. Dále chceme prosadit zrušení daně z nemovitostí. Kus louky nebo stará stodola není bohatství, ze kterého je nutné vybírat zvláštní daň. Obcím to budeme plně kompenzovat podílem na vybrané dani z příjmů. Řešení vidím tedy v usnadnění dostupnosti i změně financování obcí.

Zní to, jako by nebylo nutné posílat do obcí peníze pouze prostřednictvím dotací?

Jako ekonomka si uvědomuji, kolik stojí hodiny a hodiny strávené papírováním – od vyplňování žádosti o dotace, přes jejich udělování až po výsledné kontroly. Přitom starostové sami dobře vědí, co je u nich v obci potřeba. Úředníci v Praze přece obce neznají lépe než ti, kteří v nich skutečně žijí. Podívejte se například na kanalizaci. Stát tlačí dotačními podmínkami obce do tlakových kanalizací. Ty jsou sice levné na výstavbu, ale používají čerpadla, jejichž provoz by si platili lidé sami. Stát tedy nutil obcím nějaké řešení, často proti vůli starostů i obyvatel. Podle mě to není správné. A takových případů je mnoho. Co byste chtěla voličům před volbami vzkázat? Chtěla bych je poprosit a vyzvat, aby se voleb zúčastnili. Aby využili svého občanského práva volit. V nabídce je mnoho stran, mnoho zajímavých osobností. Strana svobodných občanů (Svobodní) je dobrá volba pro všechny, kteří ctí férové jednání a osobní odpovědnost.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31