Nač tolik vzruchu? Náplň práce v obou výborech zůstane přibližně stejná, ani není důvod ji nějak výrazně zvyšovat. Platy obou pánů však strmě vzrostou. Tabulkově, podle nařízení vlády ze dne 11. září 2017 o výši odměn členů zastupitelstev územních samosprávných celků, ze 7 920 na 76 940 Kč hrubého. Tedy skoro desetkrát více. Jen na platy obou nových uvolněných postů vydá kraj ročně přes 1,5 miliónu navíc. Peněz daňových poplatníků nutno dodat. Ale z cizího těch krev neteče. Jen pro představu, stejná částka by pomohla třem obcím v Plzeňském kraji spolufinancovat víceúčelové hřiště. Dovybavit střední školy či krajské nemocnice. Nebo opravit úsek silnice III.třídy. Nutno podotknout každý rok.
Votava skončil jako poslanec
Pan Václav Votava působí v čele finančního výboru Zastupitelstva Plzeňského kraje přes pět let. Proč tedy bude najednou uvolněný? Změna skutečně nastala. Nebylo tomu tak v Plzni na Krajském úřadě, avšak o 92 km jinde. Po volebním debaklu ČSSD skončil pan Votava jako poslanec ve Sněmovně. Stal se z něj pouze náhradník exministra vnitra a exhejtmana Milana Chovance. Švorc úplně neskončil. Zlatý padák po konci poslaneckého mandátu v řádech statisíců volební výsledek jistě krátce zahojil. Ale po pár měsících je už čas hledat něco dalšího. Pan Votava ve Sněmovně za náš kraj mnohdy bojoval, to je třeba uznat. Poslední období byl dokonce předsedou rozpočtového sněmovního výboru. Zkušeností má tedy dostatek. Uplatnění v praxi by jistě našel. Jen je škoda, že je nechtěl hledat.
Vanka bez praxe rovnou do čela výboru
Výbor pro zdravotnictví a sociální věci nově povede Petr Vanka. Asi jsem naivní, ale vždy jsem si myslel, že by výbory, jakožto poradní orgán zastupitelstva kraje, měli vést lidé s co nejvíce zkušenostmi a praxí.
Pan Vanka je politickým kandidátem hnutí ANO. Dosud má zkušenost jen jako člen výboru pro zadávání veřejných zakázek. Nemá žádné vysokoškolské vzdělání, natož z oblasti zdravotnictví. Ani žádnou, veřejně známou, praxi v tomto odvětví. Zdravotnictví skutečně není žádný banální obor! Do začátku září tomuto výboru šéfoval Miloslav Zeman, lídr hnutí ANO v krajských volbách. Zvládal to jako neuvolněný. Poté, co do hnutí ANO nebyl ani po roce od vítězných voleb přijat, složil mandát. Ve vedení výboru jej na tři měsíce zastoupil místopředseda Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity Plzeň.
Nyní v čele výboru pro zdravotnictví a sociální věci, už jako uvolněný, stane člověk, který v loňských volbách získal v celém kraji 140 preferenčních hlasů. Jen pro srovnání: 5 ze 6 kandidátů Svobodných získalo tehdy více. Pan Vanka neuspěl ani v komunálních volbách. V Kaznějově neprošel do zastupitelstva, ač byl lídrem kandidátky mezi lidmi populárního hnutí ANO.
Podle krajského předsedy hnutí ANO Jana Volného se pan Vanka na funkci „už půl roku pečlivě připravuje“ a hodlá v ní pracovat na plný úvazek. V říjnu se dvou jednání účastnil jako host, z listopadového jednání byl omluven. Nezbývá, než mu v nové funkci popřát hodně štěstí a doufat, že se třeba dočkáme nějakého zázraku v krajském zdravotnictví.
Nejvíce uvolněných předsedů od vzniku krajů
Počet uvolněných pozic v zastupitelstvu od vzniku krajů pravidelně roste. V prvním období, v letech 2000-2004, byl uvolněn pouze předseda kontrolního výboru. Stejně tak to pokračovalo i v dalších čtyřech letech vlády prvního hejtmana Petra Zimmermanna.
V roce 2008 přišel zlom a od té doby byli uvolnění tři předsedové výborů. Dnešním dnem je tento počet již dvojnásobný. Opravdu je to třeba? Kam až to bude pokračovat? Nezapomínejme, že jde v první řadě o plýtvání penězi lidí. Jde o peníze, které odvedli na daních. A s těmi je nutné nakládat co nejuvážlivěji! Dříve to šlo. A teď není důvod, aby tomu bylo jinak!
Václav Dušek,
člen Republikového výboru
Vyšlo i na osobní stránce autora.
Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.