ZBOŘIL: Co dokáží nové tváře v čele ODS? Ještě rychlejší pád!

ZBOŘIL: Co dokáží nové tváře v čele ODS? Ještě rychlejší pád!

KOMENTÁŘ: Se stále se snižujícími volebními zisky ODS, roste i nespokojenost jejích členů s tímto stavem a snahou tento trend zvrátit. Sami již také neřeší to co je příčinou, totiž zda je ODS pod vlivem „kmotrů“, kteří tunelují veřejné rozpočty na různých úrovních a kteří využívají politické síly ODS pro neviditelnost a nepostižitelnost svého jednání, ale řeší do jaké míry a dokonce zda vůbec je ještě ODS zachránitelná aktivními idealisty v členské základně, změnou stranických pravidel nebo novými tvářemi ve vedení strany.

V posledních dnech byly na portálu IDNES v článcích ODS je na ODpiS a ČSSD, i když se nezdá, též a Do čela ODS musí nové tváře. Pomůže změna stanov, říká bývalý mluvčí výstižné sebereflexivní výroky členů ODS, jako:

„Stranické tričko už není něco, na co jsme aspoň trochu pyšní, ale je to cejch.“

„ODS opustila své vize malého a výkonného státu a místo toho začleňuje do byrokratických struktur své padlé hrdiny, nevolitelné nýmandy, kamarády kamarádů a všelijaký jinde neuživitelný plebs. Zřizuje posty poradců, dostrkává své věrné na posty ředitelů zbytečných institucí, udržuje přebujelý byrokratický státní moloch a prsí se nízkou nezaměstnaností.“

Já-na-bráchismus, korporátní či mafiánský kapitalismus a strana pro podnikavce ne pro podnikatele – to je v současné době synonymem ODS a pokud nenastane změna, tak při aktuálním trendu bude v příštích volbách bojovat o to zda překoná 5% a ty další volby ji už nepřekoná. Je to zřetelné. Ale jde tento trend zvrátit novými tvářemi v čele ODS? Aby si ODS strhla nálepku strany kmotrů, tak by se nové tváře musely distancovat od všech jejích kmotrů a rozkrýt „svinstva“, která napáchali a páchají. Tím by se ale ODS stala před, nejen sněmovními, volbami ještě méně volitelná a propadla by se pod 5% rychleji než v případě pokud nebude dělat nic. Ovšem v případě volebních zisků pod 5% „kmotři“ tuto stranu houfně začnou opouštět sami, ne všichni, ale v takovém počtu, že přestanou být dominantní silou.

Nebo ODS může pomoci jít cestou změny stranických pravidel? Především přechod z delegátského rozhodování při sestavování kandidátek na způsob transparentních stranických či otevřených primárek, po vzoru Strany svobodných občanů, která tak jako jediná v ČR funguje? Systémově ano, ale prakticky jen, pokud v ODS existuje dostatek idealistických charakterních lidí v členské základně. Jedním z takových se určitě jeví např. člen ProtiAlt a bloger IDNES Oldřich Florián, který 14.12.2012 napsal článek Proč jsem vstoupil do ODS? Na to zda se on či jiní prosadí jako nové tváře ODS a zda se potom nové tváře projeví jako pouzí nástupci v krytí současných a minulých „svinstev“ kmotrů či budou odkrývat a urychlovat pád pod 5% uvidíme v průběhu následujících cca šesti let.

Co říci závěrem? Jak to vidím, tak cesta pro očistu ODS od kmotrů vede reálně pouze přes nepřekonání 5% hranice ve sněmovních volbách v tomto nebo příštím volebním období. Já osobně bych uvítal co nejrychlejší dosažení tohoto výsledku a myslím, že většina obyvatel ČR z nejrůznějších důvodů také. Proto především vy, co ji tradičně volíte a v poslední době s čím dál větším sebezapřením, pomozte všem idealistickým a charakterním lidem v ODS v boji proti kmotrům během příštích voleb a ODS nevolte!!!

Josef Zbořil je členem Republikového výboru Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31