Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

ZAPLETAL: Záchrana FC Baníku Ostrava nebo „vyšší zájem“?

ZAPLETAL: Záchrana FC Baníku Ostrava nebo „vyšší zájem“?

Zastupitelstvu města Ostravy je předkládán materiál, který možná rozhodne o budoucnosti Baníku Ostrava. Ačkoli se na plánované transakci mohou získat politické body, je nutné vyslovit jednoznačný nesouhlas s postupem zvoleným koalicí ČSSD a ODS. Cílem předkládaného materiálu je údajné zachování prvoligové příslušnosti fotbalového klubu FC Baník Ostrava. Způsob konsolidace je zpracován ve dvou variantách, a to odkup 100 % akcií společnosti Bazaly, a. s. nebo odkup jednotlivých nemovitostí. Město Ostrava chce na provedení této konsolidace vydat částku 119,7 mil. Kč. Krytí je plánováno z přebytku rozpočtu 2012. Po dlouhých rádoby debatách je zvolena varianta odkupu nemovitého majetku.

Tuto transakci však Svobodní nepovažují za investici s jakoukoli návratností, jedná se o čistou sanaci a vyvedení peněz z rozpočtu města soukromému vlastníku. Jak je uvedeno ve znaleckém posudku a auditní zprávě, nájem z budov je v této chvíli 130 tis. Kč měsíčně, tzn. sumu, kterou přímo zaplatí město současnému vlastníkovi, by město získalo zpět na nájemném za více než 76 let bez započítání inflace apod. V současné chvíli náklady na běžnou údržbu hradí nájemce. Není však jisté, zda tomu takto bude i v případě provedení transakce.

Je s podivem, že se zatím nikdo nepozastavuje nad samotným cílem transakce. Oficiálně se jedná o zachování prvoligové příslušnosti klubu FC Baník Ostrava. Toto vyvolává několik otázek. Co se stane, pokud FC Baník Ostrava neudrží prvou ligu výsledkově? V loňském roce se zachraňoval až do posledních ligových kol, v letošním roce je situace obdobná. Pokud FC Baník sestoupí do druhé ligy, bude prodej realizován?

Další významnou neznámou je, zda FC Baník Ostrava i po umístění nad sestupovými příčkami získá licenci pro prvou ligu, tzn. zda splní požadavek fotbalové asociace, tj. bezdlužnost vůči hráčům apod. V současné chvíli jsou veřejně známy dluhy Baníku ve výši 170 mil. Kč. Po provedení prodeje, za předpokladu, že peníze města budou prioritně určeny na sanaci dluhu Baníku, zůstává dluh více než 50 milionů. Kdo tento dluh uhradí?

Zároveň i v auditní zprávě je uvedeno, že pro další působení Baníku na Bazalech je nutno provést rekonstrukci. Odhad nákladů je více než 300 milionů. Tuto částku bude muset provést majitel. Tím bude město Ostrava.

Baník Ostrava odkoupil v předloňském roce nový majitel. Cena se odhaduje na 100 milionů. Již v té době měl Baník dluhy. Již v té době nový majitel věděl, že stadion nesplňuje podmínky Fotbalové asociace. Byl-li odkup Baníku novými majiteli považován za riskantní operaci, ve světle transakce odkupu chátrajícího stadionu za více než 100 milionů se zase o tak riskantní operaci nejedná. Spíše naopak.  Bude-li totiž majitelem stadionu město, v případě hrozby ztráty licence prvoligového klubu a tudíž nemožnosti využít stadion nezbyde nic jiného, než provést další sanaci z peněz města. Samozřejmě můžeme spekulovat o tom, zda výsledkem nebude neudělení licence pro prvoligový klub, následně se údržba stadionu prohlásí za vysoce ztrátovou a buď dojde k nabídce stadionu za zlomek ceny nebo jeho demolici a rozprodej pozemků třeba současným majitelům, kteří  podnikají právě v oblasti realit.

Jiří Zapletal je předsedou Moravskoslezského krajského sdružení Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31