Výsledky primárních voleb

Výsledky primárních voleb

Historicky poprvé v České republice a pravděpodobně poprvé i na Evropském kontinentě proběhly otevřené primární volby po internetu. Uspořádala je Strana svobodných občanů (Svobodní) pro volby do Evropského parlamentu (EP), které se konají letos 5.-6. června. Primární volby u Svobodných umožňují jak členům, tak především příznivcům strany z řad široké veřejnosti, ovlivnit pořadí kandidátů. Primárky pro výběr kandidátů do voleb do EP se na webu Svobodni.cz konaly od pátku 13. března do středy 25. března 2009 (půlnoc). 

Ve středu 26. března ráno volební komise sečetla výsledky hlasování členů a příznivců strany a zde vám je předkládáme – pořadí kandidátů Svobodných do EP tak, jak o tom rozhodli členové a příznivci strany v primárních volbách – výsledky:

Jméno

Hlasů

Jiří Payne

397

Benjamin Kuras

334

Miloslav Bednář

312

David Hanák

249

Alena Šedivá

185

Martin Muzikář

163

Jan Kasal

145

Liana Janáčková

135

Michael Bartoš

127

Ladislav Bátora

123

Petr Bahník

123

Vladislav Nechvátal

117

Petr Viktorýn

87

Filip Černoch

87

Rostislav Pech

69

Libor Novák

63

Rostislav Srstka

55

Pavel Machálek

52

Radmil Kress

49

Milan Makový

46

Robert Kefurt

45

Pavel Krajsa

41

Tomáš Kaláb

36

Tomáš Horák

34

Tomáš Marek

29

Luděk Konopáč

22

Dušan Jurča

20

Jaroslav Neuer

20

  

Za volební komisi správnost ověřili v Praze dne 26. 3. 2009, 7:55hod.

Členové volební komise:

Jan Petrůj, Richard Bachora, Miroslav Trojan (připojením z Hradce Králové), Miloš Philipp Štrajt.

Finální pořadí kandidátů Svobodných do EP bude zveřejněno na tiskové konferenci tuto sobotu 28. března v 17 hodin v Autoklubu – Opletalova 29, Praha 1, bezprostředně po jednání Republikového výboru Strany svobodných občanů. Republikový výbor dle stanov strany odpovídá za kandidátní listinu a dále má i kompetenci rozhodovat
o případné koaliční spolupráci.

„Strana svobodných občanů prosazuje princip otevřené a férové soutěže nejen jako součást tržní ekonomiky, chce jej uplatňovat i v rozhodování o tak citlivé záležitosti, jako je sestavování kandidátek, tedy zmíněné primární volby. Je známo, že k porušení slušnosti a demokratických zásad dochází nejvíce při zařazování kandidátů na kandidátní listiny,“ upozorňuje místopředseda Svobodných a (dle primárek) leader  europoslanecké kandidátky Jiří Payne. Dle jeho slov lze nejlepších výsledků dosáhnout jen s pomocí konkurence, což platí i o politice.

Smyslem otevřených primárek není pouze zapojení širší veřejnosti do politického rozhodování, ale především snaha navrhovat do volených funkcí co nejlepší kandidáty. Aby se výše uvedení kandidáti Svobodných dostali na kandidátku do EP, nemuseli uzavírat zákulisní dohody, ani vstupovat do manipulativních jednání. Naopak, zúčastnili se svobodné, otevřené a férové soutěže. Svobodní věří, že to přispěje k prosazení férového jednání do celého politického systému v ČR.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31