Svobodní v médiích: Hodně o kvótách na uprchlíky a o dění v obcích

Svobodní v médiích: Hodně o kvótách na uprchlíky a o dění v obcích

Na čtvrtek 17. září bylo svoláno mimořádné jednání pléna Evropského parlamentu o kvótách na uprchlíky. Den předtím jsme k tomu vydali stanovisko, objevilo se na Parlamentních listech.

EP nakonec odhlasoval návrh Evropské komise na přerozdělení 120 tisíc uprchlíků mezi jednotlivé členské země na principu závazných kvót. Napsaly o tom. např. Novinky.cz – v článku Česko přijme další tisíce uprchlíků, mluví se až o 7500 citovaly P. Macha:
„Jsem zklamán, že tak málo poslanců se postavilo proti kvótám. Pevně doufám, že vydrží pozice české vlády. Věřím, že ministr vnitra za ČR kvótu odmítne a že se v radě najde potřebná blokační menšina, aby to neprošlo,“ uvedl europoslanec Petr Mach (Svobodní).

Informovala i Česká televize, a to i na svém webu v článku Europarlament podpořil kvóty, v němž je umístěno video s vyjádřením P. Macha: „Doufám, že postoj české vlády vydrží…“

Téma se probíralo i večer na stanici ČT 24 v pořadu Hyde Park (od 20 hod.), kde zaznělo i vyjádření P. Macha: „To rozhodnutí teď, když má souhlas Evropského parlamentu, tak jde do Rady ministrů a věřím, že ministr vnitra za Českou republiku bude držet dosavadní postoj vlády a kvóty odmítne.“

Rozhodnutí EP věnovala pochopitelně pozornost snad všechna média. Svobodný monitor v článku Evropský parlament odhlasoval povinné rozdělení 120 tisíc běženců do států EU mj. uvedl:
Rozhodnutí Evropského parlamentu odmítl i europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. „Evropský parlament právě ostudně odhlasoval pravidla rozdělení 120 000 uprchlíků. Naše frakce EFDD jako jediná podala pozměňovací návrhy, aby přerozdělení nebylo povinné,“ prohlásil Mach. „Pro naše návrhy hlasovalo 96 poslanců, zatímco pro původní návrh 370 poslanců. Teď se návrh přesouvá do Rady ministrů. Pevně doufám, že česká vláda vydrží ve svém postoji, bude hlasovat proti a nenechá se vydírat!,“ podotkl Mach.

Parlamentní listy a článek Mach (Svobodní): Pevně doufám, že se česká vláda nenechá vydírat.

A ještě jeden článek na PL: Takže nový vývoj: Do Čech přijde 7 500 uprchlíků, „drbe“ se v Bruselu…, který přináší toto vyjádření P. Macha: „Jsem zklamán, že tak mál poslanců se postavilo proti kvótám. Pevně doufám, že vydrží pozice české vlády. Věřím, že ministr vnitra za ČR kvótu odmítne a že se v radě najde potřebná blokační menšina, aby to neprošlo,“ vyjádřil se europoslanec Petr Mach ze Strany svobodných občanů.

V předvečer hlasování EP vystoupil P. Mach s projevem "Strčte si ty dotace za klobouk" (jen na fb už ho zhlédlo přes 370 tis. lidí!) a všimla si ho i média. Takto ho komentoval portál Extra.cz: Dotace si strčte za klobouk. Nepřijmout kvóty je otázka hrdosti! Který Čech šokoval Brusel?
Poslanec Evropského parlamentu Petr Mach pronesl hodně ostrý projev, který směřoval na ty, kteří zkoušejí vydírat Česko a tvrdí, že pokud nepřijmeme kvóty, seberou nám eurodotace. „České republice je ze strany německé vlády vyhrožováno, že prý nedostaneme dotace ze strukturálních fondů, když nebudeme souhlasit s kvótami na uprchlíky. Vyhrožování a závist? To jsou ty evropské hodnoty? Kde je respekt k odlišnému názoru? Copak nemůžeme říci NE? Ale víte co, strčte si ty dotace za klobouk. Dotace jsou totiž jako rakovina, která bují a ničí všechno, co je v ekonomice zdravé. Pokud nedostaneme tyto dotace, pak to nebude dobré jen pro naši ekonomiku, ale bude to dobré hlavně pro naši důstojnost a naši čest,“ pronesl na půdě Evropského parlamentu poslanec Petr Mach.

Machův proslov ocenili i Slováci, konkrétně na webu Evropské noviny v článku Neuveriteľná odvaha českého europoslanca: Strčte si tie dotácie za klobúk! Vykričal v Bruseli.

Parlamentní listy pak přinesly velký rozhovor Petr Mach: Toto se klidně může stát. Když zde bude uprchlíků jen trochu, dopadneme jako země, kde…
Za pozvání syrských uprchlíků by se Německo mělo omluvit Maďarsku, balkánským zemím i České republice. Podle europoslance Petra Macha (Svobodní) jsme svědky začátku konce schengenského prostoru. Zkritizoval také naše europoslance za aktuální hlasování v Evropském parlamentu…

Velký rozhovor s P. Machem vyšel i v nejčtenějším deníku Blesk – v sobotu 19. září na str. 2 pod názvem Unie se rozpadá! Europoslanec Petr Mach (Svobodní) o uprchlické krizi.
Evropský parlament řekl své »ano« kvótám, Brusel nám chce přidělit 3 tisíce uprchlíků. Europoslanec a zároveň euroskeptik Petr Mach (40, Svobodní) ale tvrdí, že máme ještě šanci se vzepřít. A že je Unie před krachem… Europoslanec Petr Mach si servítky moc nebere. Těžko říct, je-li to jeho povahou nebo chce-li vyšlapat Svobodným cestu i do české Sněmovny.

Článek vyšel ve stejný den i na webu Blesk.cz: Europoslanec Mach: Odmítáte v Bruselu kvóty? Němečtí kolegové vás nepozdraví.

A video s celým rozhovorem je zde: Europoslanec Petr Mach o uprchlické krizi: Unie se rozpadá! Mám radost…

V pondělí 21. září proběhla v Ostravě beseda za účasti P. Macha a předsedy ODS P. Fialy. Informovalo o tom Echo24 v článku Evropa se nachází v civilizační krizi.
Předsedové ODS a Svobodných Petr Fiala a Petr Mach spolu s bývalými ministry Ivanem Langerem a Alexanderem Vondrou a komentátorem Týdeníku Echo a serveru Echo24.cz Martinem Weissem diskutovali s veřejností o zahraniční a bezpečnostní politice. Fiala s Machem se shodli na odmítnutí kvót pro přerozdělování imigrantů i ve skepsi vůči schopnostem Evropské unie přijít v dohledné době s účinným řešením problému.
Mach pak upozornil na svůj návrh, aby jakékoli kvóty byly ze strany členských států založeny na dobrovolnosti. „Chce-li někdo mezi sebou euro, ať ho má. Chce-li někdo Schengen, ať ho má. Chce-li někdo mezi sebou přerozdělovat uprchlíky, ať to dělá,“ glosoval svůj návrh Mach.
Mach by naopak preferoval spíše ekonomické řešení, které by mělo spočívat v odstranění obchodních bariér. Díky čemuž by se zlepšila ekonomická situace v dnes problémových zemích a mohla by tak zmizet jedna z příčin migrace. Jedním z důsledků současné krize by pak podle Macha mohl být i rozpad Evropské unie. „Mně se zdá, že EU pomalu končí. Že to není žádná škoda. Ale že Evropa pokračuje jako civilizační koncept,“ řekl k tomu Mach.

Reportáž přinesly také Parlamentní listy:
Na konferenci se především nechávaly slyšet známé postavy české pravicové politiky – nedávný ministr obrany Saša Vondra, bývalý ministr vnitra Ivan Langer, šéf občanských demokratů Petr Fiala a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.
Stanovení kvót na příjímání imigrantů velmi rezolutně odmítl i šéf Strany svobodných demokratů Petr Mach. „Kvóty jsou absolutně nesmyslné. Proč by musel například Eritrejec vegetovat na severu Evropy v Lotyšsku, když on chce do Německa. Domnívám se, že násilné přidělování běženců do jednotlivých států je proti evropskému právu. Jedná se ale i o absurdní situaci. Uprchlíkům chtějí vnucovat, kde mají žít. Zemím, jako je Česká republika, nařizují brát lidi, i když je nechtějí. Neměli bychom si to nechat líbit a třeba se obrátit k evropskému soudnímu dvoru,“ zlobil se Petr Mach.

Ministři vnitra zemí EU v úterý 22. září odhlasovali kvóty na uprchlíky. Proti hlasovalo Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko; Finsko se zdrželo. Parlamentní listy vydaly okamžité stanovisko P. Macha Je to diktát EU! Kvóty si nesmíme nechat vnutit.

Celé vyjádření P. Macha odvysílala TV Prima v hlavních večerních zprávách:
„Je to diktát Evropské unie. Kvóty si nesmíme nechat vnutit. Vláda musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost rozhodnutí. Pokud přesto bude Evropská unie trvat na kvótách, jediným řešením, aby naše země vystoupila z Evropské unie.“
Záznam si pusťte vidět zde (v čase 12:51).

Server Echo24 a článek Ostré české reakce: Je čas soudit se s EU. Nebo vystoupit:
Čeští opoziční politici odmítají přerozdělování uprchlíků na základě kvót, které většinou hlasů schválili ministři vnitra států Evropské unie. Česká vláda kvóty dlouhodobě odmítala a tento názor s ní sdíleli také zástupci opozičních politických stran. „Je to diktát EU. Kvóty si nesmíme nechat vnutit. Vláda musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost rozhodnutí. Pokud přesto bude EU trvat na kvótách, jediným řešením je, aby naše země vystoupila z EU,“ uvedl v prohlášení předseda Svobodných Petr Mach.

Svobodný monitor a článek Kvóty schváleny. Česko přehlasováno:
Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach označil rozhodnutí evropských ministrů vnitra za diktát EU. „Kvóty si nesmíme nechat vnutit. Vláda musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost rozhodnutí. Pokud přesto bude EU trvat na kvótách, jediným řešením je, aby naše země vystoupila z EU!“ podotkl Mach.

Celé vyjádření P. Macha se objevilo i v článku na serveru Idnes.cz v článku Premiéři jsou víc než ministři, doufá Zeman ve zrušení kvót pro uprchlíky.

Reakce českých politiků na schválení kvót přinesl Český rozhlas.
Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů a europoslanec: „Česká republika byla přehlasována v Radě EU, pokud jde o imigrační kvóty. Je to jednoznačný diktát Evropské unie, který si nesmíme nechat vnutit. Vláda teď musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost tohoto rozhodnutí. Pokud to nepomůže, máme jediné východisko, a tím je vystoupení České republiky z Evropské unie. Bude to pro nakonec pro nás pro všechny to nejlepší řešení.“

Server TN.cz informoval: Slovensko kvóty respektovat nehodlá, Česko zvažuje žalobu, kde zmínil: „Europoslanec za Stranu svobodných občanů zase volá po žalobě k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost rozhodnutí…“

Deník Právo a článek Porážka politiky semkla: Kvóty se vymstí (23. 9. na str. 2):
Po referendu o vystoupení Česka z EU volá hnutí Úsvit, Blok proti islámu a europoslanec Petr Mach (Svobodní). „Je to diktát EU! Kvóty si nesmíme nechat vnutit. Vláda musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost rozhodnutí. Pokud přesto bude EU trvat na kvótách, jediným řešením je, aby naše země vystoupila z EU,“ uvedl Mach.

Deník Blesk a článek Vnutili nám 1591 běženců (23. 9. na str. 2):
Česko vzdorovalo marně Poláci zradili EU rozhodla silou většiny. Česko prohrálo! Evropská unie nám silou většiny vnutila uprchlíky. Zatím jde o 1591 běženců převážně ze Sýrie, Iráku a Eritreje. Český odpor byl marný, Visegrádskou čtyřku zradilo Polsko!
Petr Mach (40, Svobodní), europoslanec: „Vláda musí podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru na neplatnost rozhodnutí.“

RŮZNÉ

Velký rozhovor s naším členem, řezníkem Pavel Havlíčkem, přinesl server Podnikatel Nekupujeme Babišovo, ale pro jistotu o tom nebudeme mluvit.
„Babišovy výrobky nevedeme, neprodáváme! Pokud je u nás najdete, dostanete je zadarmo.“ Tato kampaň se rozjela už na jaře tohoto roku. Nejdřív poměrně nenápadně v klatovském řeznictví Pavla Havlíčka. (…) Stanovisko mé a dalších statisíců lidí Babiš zná a není důvod mu ho znovu prezentovat. Pokud však on bude toužit po setkání se mnou, klidně se s ním sejdu a vypiji kafe stejně tak, jako se brzy sejdu s předsedou Svobodných a europoslancem Petrem Machem. Pan Hanuš vyjádřil přesvědčení, že by bylo společné setkání s panem Babišem jistě užitečné a majiteli Agrofertu jej doporučí. Za sebe mohu říci jediné. Já o něj nestojím. Pokud on bude stát o setkání se mnou, neodmítnu ho.

Parlamentní listy bedlivě sledují dění v naší straně a přinesly velký rozhovor s dalším kandidátem na místopředsedu L. Zálomem. Chce se dostat do vedení Svobodných a takhle tvrdě účtuje s antiislamistou Petrem Hamplem:
Na konci listopadu se budou u Svobodných konat vnitrostranické volby, ve kterých se o post šéfa strany utká její zakladatel Petr Mach se svým vyzyvatelem Petrem Hamplem. O funkci ve čtyřčlenném předsednictvu bude usilovat také bloger, objektivista a místopředseda ve středočeském krajském sdružení Luboš Zálom. Ten postoje antiislamisty Hampla pokládá za „slepou uličku“, ale přesto by se prý Svobodní měli vůči islámu více vymezit.

Neviditelný pes vydal článek D. Bartase Němci znovu vyhrožují:
Němečtí politici ztrácejí nervy a ukazují podstatu své vize sjednocené Evropy s vůdčí rolí Německa, které se ostatní včetně nás musí podřídit. Pokud nesdílíme jejich hodnoty, nemůžeme prý počítat s jejich penězi, prohlásil vicekancléř a předseda německých socialistů…

CO SE DĚJE V OBCÍCH

CHRUDIM

Chrudimské noviny věnovaly pozornost jednání o dotacích: Diskuse o prioritních sportech byla dlouhá a vyčerpávající, protože slovo si vzal opět městský zastupitel Josef Lörincz, kterého podpořil třeba milovník futsalu a fotbalu, městský zastupitel a poslanec David Kasal (ANO 2011). Další městský zastupitel Josef Káles (Svobodní) se naopak postavil do opozice, který prohlásil, že se Lörincz pokouší město vydírat, když si vynucuje změnu podmínek pro prioritní sporty a vyhrožuje odchodem svých firem z města. Jinak si však Káles podnikatele váží a o to víc ho prý jeho jednání mrzí.

O jednání informoval následující den i Chrudimský deník v článku Odejde-­li futsal, zmizí i firmy a peníze, pohrozil zastupitel (23. 9. na str. 3):
Při pondělním jednání chrudimského zastupitelstva se nejurputnější debata točila kolem finančního příspěvku města na tzv. prioritní sporty. Josef Káles (Svobodní) pak poznamenal, že ač si Josefa Lörincze osobně velmi váží, a jemu to tedy velmi líto, vnímá jeho slova jako vyděračská.
V závěrečném hlasování nicméně nebylo přijato usnesení a věc se zřejmě vrátí na prosincovou schůzi pléna.

Chrudimské noviny a další článek o dotacích Radniční koalice protlačila "socialistické" projekty Evropské unie k nelibosti části opozice za podpory komunistů:
O paktu starostů a primátorů, k němuž se chce místní radnice připojit, Chrudimské noviny už informovaly. Nejtvrdšími kritiky této akce jsou Svobodní. Na zasedání městského zastupitelstva se k nim přidal i zastupitel František Pilný (ANO 2011).
Přestože městský zastupitel Josef Káles (Svobodní) rezignoval na svůj post v kontrolním výboru městského zastupitelstva kvůli většímu pracovnímu zápřahu a pokračujícím studiím, a jeho kolegové tak museli zvolit nového člena, v kritice radnice nepolevuje. „Považuji pakt starostů a primátorů za něco strašně zbytečného. Nerozumím tomu, proč k němu chce radnice přistoupit. Jedná se totiž jednoznačně o krůček k socialismu,“ řekl v průběhu diskuse mladý politik.
Podobná kritika zazněla při následujícím bodu jednání, jímž byla problematika zvaná EMAS. Wikipedie k ní uvádí, že jde o „dobrovolný nástroj environmentálního řízení, který vyvinula v roce 1993 Evropská komise“. Podle Svobodných, tradičních kritiků Evropské unie, tedy opět půjde o vytváření „práce pro práci“ pro některé z úředníků.

Chrudimský deník a článek Koalice vidí úspěchy, opozice popisuje plýtvání a zmar (22. 9. na str. 2):
Radnici kritizují chrudimští Svobodní. „Starosta v televizi prezentuje, že není na novou dlažbu na ulici Na Valech kvůli nižším příjmům z daní, ale na 3D model města nebo na nové dvě fotbalové tribuny peníze jsou. Nejsou peníze na řešení záplav Na Šancích, ale město vstupuje do dalších zbytečných budovatelských projektů typu Zdravého města,“ říká za Svobodné zastupitel Josef Káles. „Rostoucí byrokratický aparát byl navíc umocněn pozicí čtvrtého místostarosty, který nic nedělá. Přitom jsou v České republice i větší města s jedním či dvěma místostarosty a fungují lépe,“ dodal zastupitel.

Na stejné stránce je i přehledná tabulka Koho máme na radnici.

 

V Praze dne 23. září 2015

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384
www.svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Nejnovější video

Fyziolog rostlin, uznávaný vědec doc. RNDr. Jan Pokorný, CSc., vysvětluje, že pokud neobnovíme lesy, vyschnutí je nevyhnutelné. V Prostoru pro dva s Markétou Šichtařovou mluvil také o tom, jak jsou na tom ty české i světové lesy, proč se podle něj pozornost soustředí na oxid uhličitý a například i o tom, jestli si připadá jako disident.

Zdroj: Radio prostor

Rozhovor s Janem Pokorným:

Moderuje Markéta Šichtařová

Ve zprávě IPCC, tedy Mezinárodního panelu pro klimatickou změnu, se tvrdí, že klimatická změna je způsobená zvýšenou koncentrací CO2 a dalších skleníkových plynů. Vy ovšem píšete řadu řekněme kritických článků, kde k tomu vznášíte i určité otázky. Tak jak to podle vás je?

Myslím, že český výraz pro slovo “kritika” je “rozbor”, což je základní metoda vědy a snad i lidského uvažování. Takže tomu klidně říkejme kritika. Ta hlavní kritika IPCC spočívá v tom, že jejich dokument má i 2000 stran, ale na konci je shrnutí pro – jak tam píšou – “decision makers”, čili pro politiky a ty, kteří rozhodují. A tam už to je jen o CO2. A protože moje vzdělání a životní zkušenosti jsou hlavně ohledně fyziologie rostlin a měření fotosyntézy, tak jsme se dívali, jak se ten panel vypořádal s tím, čemu se říká změna krajinného pokryvu – lidsky řečeno odlesnění, postupující urbanizace i zábor zemědělské půdy – kdy na místo rostlin přichází betonová plocha. A IPCC nezmiňuje, co se stane, když na planetě zmizí každý rok 120 000 kilometrů čtverečních lesů a je degradováno 200 000 kilometrů čtverečních půdy. Ta půda totiž přestane vypařovat vodu. Ale podle nich zvýšená koncentrace CO2 zvyšuje teplotu a tím se zvyšuje to, čemu říkáme evapotranspirace, což je takový těžký výraz pro výpar vody z porostů. Čili tam mají základní chybu – a já si nemohu pomoct, protože oni neuvažují nad efektem odlesnění, odvodnění, zabetonování. A je to kouzelné, protože v té páté zprávě je tohle téma na stránce 666.

Ještě doplňme, že IPCC – Mezinárodní panel pro klimatickou změnu – je vlastně hlavním poradním a možná i rozhodovacím orgánem, na základě jehož výstupu byl ušit Green Deal a bylo odůvodněno, že Green Deal musí být v Evropě přijat. A naše vláda, která odsouhlasila tu českou variantu Green Dealu, tak akceptovala bez jakýchkoliv otázek výstupy IPCC a ani ji nenapadlo ty výstupy podrobit nějakému rozboru. Anebo snad vláda vznesla nějaké otázky ohledně závěrů IPCC?

To je to zarážející. Když se na to člověk dívá s odstupem času, tak vlastně nenacházíme recenzi spisu, který je vydáván třeba jednou za pět let. Teď tedy máme tedy šestou zprávu IPCC a vědecká diskuze, pokud k tomu vůbec nějaká byla, tak není zveřejněná. Ale víme, že je řada lidí, kteří řekli “ne, já se pod tohle nepodepíšu”. Zrovna teď čtu o vědci Millánovi, který vlastně vedl meteorology ve Středomoří. On zemřel letos v lednu, ale nechal po sobě takový odkaz, kde píše, že ho ti vědci neposlechli: “Už táta mi říkal, že když se odlesní tyhle kopce, tak tady přestane být voda, tady nebude pršet…” Je úžasné, co píše. Ono to totiž vychází i ze zkušenosti lidských civilizací, které sahají nějakých 8000 let zpátky.

Mohu tomu rozumět tak, že říkáte, že ty skleníkové plyny mají menší vliv na klimatické změny, než se tvrdí třeba ve výstupech IPCC? A že jsou tam i mnohé další faktory, které se vůbec neřeší?

To je důležitá otázka. Úvodem bychom měli říct, že mluvíme o takzvané antropogenní klimatické změně, což je působení člověka na klima. A když řeknu “pozor, CO2 není tak důležité”, tak by ze mě mohl někdo udělat takzvaného “popírače”, který popírá klimatickou změnu. Ne. Klimatická změna je, protože odlesňujeme, odvodňujeme a sluneční energie, namísto toho, aby šla na tvorbu ekosystémů, výpar a tak dále, tak nám ohřívá ty suché plochy – a my potom máme sucho. Ale to jsem asi uhnul od vaší otázky.

Vlastně ne, protože podle vás se tedy jedná o antropogenní změnu, ale nikoliv primárně tím, že člověk vypouští skleníkové plyny, ale je to hlavně tím, jak se chová ke své krajině. Chápu to správně?

Ano. Mám za to, že je potřeba do všeobecného nebo do základního vzdělání zařadit to, co se děje se sluneční energií. Pojďme si to rychle zopakovat: Slunce svítí. Kdyby to nedělalo, tak tady bude minus 260 až 265 stupňů a ztuhnul by dusík a ztuhla by atmosféra. Takže slunce nás udržuje při životě a všechno to, co pozorujeme, jsou vlastně přeměny sluneční energie. No a ta základní otázka zní, jestli my, lidé, ovlivňujeme distribuci sluneční energie. Když je zataženo, tak na metr čtvereční jde méně než 100 wattů. Když se vyjasní, tak přichází až 1000 wattů na metr čtvereční, na vnější vrstvu atmosféry přichází ta takzvaná sluneční konstanta, nějakých 1360 wattů. Tomu musíme rozumět, ty watty máme koneckonců na fakturách. Dříve byly 100 wattové žárovky, tak si ten sluneční výkon můžeme představit jako deset takových žárovek na metr čtvereční. Úžasné. No a jestliže to slunce svítí na louku nebo na les, tak ta louka, les nebo řepka a obilí, rostou. Do té samotné fotosyntézy, to znamená do té biomasy, kterou jíme a sklízíme, tak tam jde všeho všudy jedno procento sluneční energie. Jedno procento sklidíme v trávě a ve dřevě. A přes padesát procent jde do výparů vody. Na výpar jednoho litru vody je potřeba nějaká energie, všichni se to učili, je to takzvané skupenské teplo výparu, přibližně 0,7 kWh – to je kapacita jedné autobaterie. Na trávníku doma se mohou vypařit 1, 2, 3 litry za den. Ale pokud je to beton, tak se tam nevypaří voda, nezmizí ty 2 kWh ve vodní páře, ale ten beton se ohřeje, od betonu se ohřeje vzduch – a ten stoupá nahoru. A to my děláme s tou krajinou. Takže pak ztrácíme i tu schopnost přenosu energie ve vodní páře do chladných míst a vyrovnávání.

Mně se zdá, že to, co teď popisujete – například to, že pokud odlesníme nějakou krajinu a tam tedy dochází k menšímu výparu a tedy k většímu ohřívání – je pohled lokální, který by měl být možná odlišen od nějaké globální klimatické změny. Je to tak?

Je to zásadní otázka. Já jsem si vybavil nedávnou konferenci v Mnichově, kde se sešli lidé z celého světa, aby ukázali na základní funkce velkých lesních celků. A když si vezmeme Amazonii, řeku Mackenzie a Aljašku nebo Indonésii a to, co jsme tady provedli v tom velkém hledisku, tak si vlastně řeknete, kdy to lokální začíná mít globální význam. Ty toky sluneční energie, které měníme, to jsou i stovky wattů na metr čtvereční. Ale to takzvané “radiative forcing” – radiační zesílení – způsobené zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého z těch 0,027 na 0,04 procenta, tak to je 1 až 3 watty na metr čtvereční. To je počítáno od počátku průmyslové revoluce. Ale představte si, a to je naměřené a není o tom pochyb, že nám každých deset let stoupá příkon sluneční energie o několik wattů na metr čtvereční. Ne, že by slunce víc svítilo, ale máme méně oblaků. To je prokázané. My jsme vyhodnotili data ČHMÚ, je to jednoznačné. To jsou reviews 15 let staré, které dělá Martin Wild ze Švýcarska a další. Proč se tím nezabýváme?

Já jsem ale narazila na informace, že se v poslední době naopak z globálního pohledu zvětšuje zalesnění. Máte na to nějaký verdikt?

Zůstaneme nejdřív tady v Čechách, kde se tento argument vrací. V době romantismu, dejme tomu tři sta let zpátky, tady bylo opravdu méně lesů, protože se hodně páslo. Dnes máme asi 33 procent plochy lesů. Katastrální – a to je důležité říci – plocha lesů stoupá. Ale kolik nám uhynulo lesů jen kůrovcem a následně větrnými polomy a vynucenou těžbou jen na Šumavě? To je na našem území deset až patnáct tisíc hektarů, podobně je to na straně bavorské. A i když to zůstává v katastru jako les, tak zejména ty horské lesy, tak ty se z chladiče a z úžasného lesa, který měl tři sta let staré stromy, staly suchými stromy. A když svítí slunce, tak povrch suchého stromu má 50 až 60 stupňů. Když tam spadne voda, tak to rychle steče. Čili ten les ztratil funkci. Podobně ji ztratil na Vysočině, podobně jí ztratil i v těch Jeseníkách. A ty velké lesní celky ubývají. Nevím, kde se bere informace, že globálně přibývá lesů. Na satelitech přibývá globálně jakési zeleně, která ale není funkční. Ono se stačí podívat na to, jestli nad nimi jsou mraky a jestli to chladí. Ve funkčním lese je v těch letních teplotách 25 stupňů a vlhkost vzduchu kolem 80 procent. A když les uschne, tak je tam teplota 40 stupňů.

Takže ta zeleň, která přibyla na satelitních snímcích, nemusí být funkční pro ochlazování, což poznáme i tak, že nad ní nejsou mraky?

Já bych řekl, že to je správná formulace. My ty satelitní snímky i vyhodnocujeme. A podívejte se, já mám za sebou za posledních dvacet let třeba deset dlouhodobých prací ve východní Africe. Než jsme tam jeli, tak tady byly kurzy s těmi Afričany, kde šlo o to, aby se tam nějak vrátila voda a byly tam malé rybníky. Pracovali jsme i v Mau Forest, což je v té velké proláklině v Keni. To je les, který byl během nějakých patnácti let odlesněn na tisíci kilometrech čtverečních a řeky začaly mít úplně jiný rytmus odtoku. V té východní Africe zbyla dvě procenta lesa z nějakých padesáti procent během sedmdesáti let. A nemohu souhlasit s tím, že přibývá lesa. Naopak ty velké funkční lesní celky mají velký problém. Zbývá Sibiř a tam se hodně těží. Zbývá Kongo a víme, co se děje v Kongu, také se tam těží hodně. Zbývá Amazonie, kde mizí i 10 000 kilometrů čtverečních ročně – teď to tedy snížili třeba na pět tisíc. Zbývá Mackenzie a nějaké lesy. Tím se právě mění i pohyby vzduchu a to má i ty globální dopady.

A co jsou ty zelené plochy, které neochlazují a kterých údajně přibývá?

To opravdu nevím.

A jak je to vlastně s tím růstem rostlin a CO2? Objevují se informace o tom, že čím je větší koncentrace CO2 ve vzduchu, tak tím to více povzbuzuje rostliny k fotosyntéze – zrychluje to jejich růst a zvyšuje to například úrodu.

Já bych se odvolal na graf, který ukazuje průběh CO2 koncentrací během milionů let a teploty. Tam zjistíme, že vlastně neexistuje korelace mezi koncentrací oxidu uhličitého a teplotami. Tu nachází IPCC a další až vlastně v posledních desítkách tisíc let. A my jsme teď spíše na velice nízké úrovni CO2, když se podíváme zpět do geologických dob. Ten graf by se měl ukazovat. Pokud jde o fotosyntézu a využití CO2, tak rozlišujeme dva typy rostlin. My jsme tady v mírném pásmu a většina rostlin je chladnomilných. Jsou to takzvané C3 rostliny a kdybychom zvedli tu koncentraci CO2 z těch nynějších 400 na 600, 700, 800, tak jim ta fotosyntéza běží nahoru. Pak jsou C4 rostliny, které jsou teplomilné a které jsou nasyceny tím oxidem uhličitým už teď. To je třeba kukuřice nebo různé plevele.

Můžeme tomu rozumět tak, že kdyby se dál globálně oteplovalo zhruba stejným tempem, tak že třeba my v tom našem mírném pásmu, bychom si užili vyšší úrody a vyšší sklizně?

To by platilo, kdybychom uměli pracovat s vodou. My jí ale odvedeme. Vzpomeňme si na letošní srpen, který byl dost výjimečný tím, že po dlouhé době byly často odpolední srážky. Tomu říkáme malý vodní oběh: Voda se vypaří, protože ten vzduch stoupá z poměrně chladného porostu, má vysokou relativní vlhkost a po kilometru se udělají mraky a spadne to zpátky. To je to, co známe i z výletů z hor: “Buď na kopci ve 12, ať tě nestihne odpolední bouřka.” A v srpnu jako když utne. Ono se sklidí od Španělska, Německa, Francii až k nám a přibydou ta pole, která jsou suchá a přehřátá. To není nic proti zemědělcům – zemědělcům bychom naopak měli přiznat tu úlohu hospodaření s vodou a hospodaření se sluneční energií. A my bychom podle toho měli na dvě úrody, že jo? Ale ta druhá úroda není. Jednak není potřeba a jednak není voda, protože jsme ji odvedli.

Vy jste řekl, že když se podíváme na grafy, které ukazují miliony let, tak se ukazuje, že není korelace mezi koncentrací CO2 a globální teplotou. No a jak s tím tedy souvisí ten slavně neslavný, zmanipulovaný a nepravdivý hokejkový graf, kterým se klimaalarmisté ohánějí?

Já myslím, že každý člověk, který pocituje nějakou zodpovědnost, by se měl snažit věci rozumět sám. Ohledně té globální teploty jsme odkázáni na data, která nám nejsou k dispozici. Ta vám nikdo nedá a ani vám nepopíše, z jakých stanic jsou. V České republice roste průměrná teplota výrazně rychleji než teplota globální. Pojďme se zabývat tím, proč u nás roste tak rychleji – toho CO2 je přece všude stejně. A tady si to můžeme změřit a můžeme se o tom přesvědčit. Ten hokejkový graf byl už tolikrát zpochybněn, ale my se o tom přesvědčit nemůžeme. Pojďme tedy zpátky k tomu, s čím Evropa stoupala už od Galilea, kdy se přestalo jen spekulovat a vysvětlovat a začalo se měřit. To je to podstatné. My přece musíme každou teorii a každý model mít možnost si ověřit. A věda by to měla vysvětlit tak, aby si to mohl ověřit každý, kdo absolvoval základní školu.

Jak se vlastně zjišťuje třeba ta koncentrace CO2 a teplota před milionem let?

To je něco, čemu musíme věřit. Většinou to měří sondy v ledovci. Čím je kapalina chladnější, tím více rozpouští oxidu uhličitého a tím se ho tam víc vejde. Takže v ledu ty stopy jsou, a já jim věřím. Proč tomu věřím? To jsou nálezy, které byly předtím, než začala ta ohnivá diskuze posledních dvaceti let o tom, jak oxid uhličitý může za všechno. Já si neodpustím tu štiplavou poznámku, že “kdo zpochybní vedoucí úlohu oxidu uhličitého v klimatu, se zlou se potáže”.

Není to tedy tak, že klima se měnilo, mění a měnit se bude a vlastně to není nic pro člověka zásadně závadného? Například před chvílí jsme narazili na to, že vyšší koncentrace CO2, pokud bychom uměli hospodařit s vodou, by vedla i k vyšší úrodě. Takže co je vlastně na tom globálním oteplování tak strašně špatného, že to všichni chtějí řešit?

Já bych rozlišil globální oteplování a sucho a extrémy teplot v létě. Z geologického hlediska, to znamená v těch milionech a milionech let, se klima velmi měnilo. My ale tady máme změnu, kterou pozoruje jedna nebo dvě generace. A znovu zdůrazňuji, že to je antropogenní změna. Způsobil to člověk a nedivme se tomu. Spíš se divme, že ještě prší – uvědomme si, že jen v České republice ztrácíme 11 hektarů zemědělské půdy denně a půlka z toho je doslova zabetonovaná. Průhonice, Čestlice, Křeslice – za posledních 25 let je 400 hektarů půdy pod betonem. Když na to zasvítí slunce, tak ta sluneční energie nejde do výparu, neschová se do vodní páry, která se pak srazí někde a uvolní to teplo. Tvoří se ty suché plochy a uvolňuje se tam energie gigawattová. To je jeden příkon Temelína. Takže my měníme klima a rozumí tomu každý, kdo je venku. Ví, že pod stromem je chladno, pod deštníkem a slunečníkem ne. A je to otázka vztahu slunce, voda, rostlina.

Takže říkáte, že dochází ke změně klimatu, která je částečně způsobena člověkem, s čímž bychom mohli něco dělat – ale ne skrze zabránění emisí skleníkových plynů, ale spíš skrze lepší hospodaření s krajinou.

Ano. Pokud jde o dekarbonizaci, tak ta pomoci nemůže. Zaprvé není prokázané měřením, že CO2 zvyšuje globální teplotu. Zadruhé, i kdyby to byla pravda, tak my to nezmůžeme. Ale ona to pravda není. Ten problém je vážnější. Ten problém je v tom, že máme ohromné suché a odlesněné plochy a nevypařuje se voda.

Jak si vysvětlujete, že celé to klimatické hnutí si tolik bere na paškál právě skleníkové plyny, úplně ignoruje vodní páru a vůbec neřeší ty příčiny, jako je sucho a naše špatné hospodaření s krajinou?

Ten hlavní argument, který je vždy i odpovědí třeba na mé připomínky, je to, že je tady vědecký konsensus: “95 procent vědců tvrdí toto, ty jsi minoritní a koukej se to doučit.” Já bych řekl, že dnes už běží peníze v té dekarbonizaci tak moc, že jsou na tom závislé firmy, které dělají ty obnovitelný zdroje. My jsme obnovitelné zdroje v naší firmě dělali před 25 lety, vyvíjeli jsme Fresnelovy čočky, na domě máme fotovoltaiku, teplovodní kolektory. Proto vím, co to umí. V létě máme za měsíc 150 kWh, v zimě máme 20 až 30 kWh. Takže my musíme mít jiný a stálý zdroj.

Takže ten důvod, proč dnes Evropa a Amerika tolik tlačí na dekarbonizaci a nikoliv na lepší hospodaření třeba s lesy a s půdou je čistě jen finanční, protože velký byznys je v obnovitelných zdrojích. Rozumím tomu správně?

Takhle tomu rozumím já. To je dnes ten hlavní motiv, ze kterého se těžko dostává. Když hovoříme s lidmi do úrovně okresu a kraje, tak ta debata začne být otevřená. A jakmile půjdete výš, tak zmlknou, protože “se to neříká”. To je jako kdybyste za komunismu řekli “hele, pojďte zkusit teda trošku to tržní hospodářství” – je to ideologicky neprůchodné.

Vy ale o těch skutečných příčinách mluvíte velmi otevřeně. Takže se chci zeptat, jak často jste zván třeba do České televize, Českého rozhlasu nebo obecně mainstreamových médií, kde se o tom oteplování mluví skoro na denní bázi?

Vůbec. Ta pozvání do České televize, bych řekl, že od covidu přestala. Já jsem do televize psal naposled třeba před dvěma měsíci, když na ČT24 bylo uveřejněno, že “stromy jsou tmavé, les je tmavý a že tedy přílišné vysazování lesů a stromů vede k oteplení planety”. A to říkal meteorolog České televize. Tak jsem tam napsal a paní mi odpověděla, že to, co říkám, je zajímavé. Ono jde o to, že to jsou modely, které už tady jsou asi 15 až 20 let, které opravdu říkají, že boreální lesy oteplují planetu, protože slunce svítí a oni mají malé albedo – mají malou bledost a málo odrážejí. Tady se řídíme modely, které jsou naprosto nesmyslné a mě na tom zaráží, že jsme vlastně z daru, kterým je to sluneční světlo, udělali zlo. Pořád slyšíte “dělejte bílé plochy, odrážejte”. Představte si, že je opakovaná teorie, že když shoří les, tak sice stoupne trochu koncentrace oxidu uhličitého, ale to následné oteplení je zdaleka vykompenzováno, protože vznikne světlý povrch, který odrazí sluníčko. Zaprvé není světlý a zadruhé – na co jsme to degradovali ten les a život? Tady jsou profesoři v Čechách, ale i jinde, kteří říkají, že když ten les uschl, tak je vlhčí půda. Ale to vlastně popírají existenci toho lesa. V pedagogice je anglický termín “plant blindness”, tedy slepota vůči rostlinám. My je máme jako kulisu, ale ony skutečně umí zázraky.

Takže vy tvrdíte, že i v České republice možná přibývá zelených ploch na satelitu, ale v realitě se zhoršuje jejich schopnost odpařovat vodu, a tím dochází na území České republiky k oteplování. A to oteplování by v zásadě nemuselo být až tak špatné, kdybychom uměli hospodařit s vodou, ale vzhledem k tomu, že s ní hospodaříme špatně, tak to zvyšování teploty následně vede k vysychání krajiny. A suchá a teplejší krajina už problémem je. Dá se to takhle shrnout?

Místo toho zvedání teploty bych zdůraznil extrémy teploty. To je to léto, kdy začne slunce svítit a máte teplotu vzduchu 32 stupňů, ale když jdete po městě, tak na vás září fasáda zdi, která má 40 až 50 stupňů. A když jdete po té suché krajině, tak ona na vás také vyzařuje. Takže to jsou ty extrémy. Ještě existuje přístroj zvaný net radiometr, který měří přicházející a odraženou sluneční energii a měří také výměnu tepla, čili dlouhovlnného záření s oblohou. My to máme a skleníkový efekt nám v měřeních klesá. To znamená, že nám přichází více sluneční energie, ale více tepla teče do oblohy. Tady v Čechách budou desítky těch net radiometrů a po světě vysoké stovky, spíš tisíce. Jak to, že ty výsledky nejsou veřejně známé?

Takže výsledky těch net radiometrů jsou v přímém kontrastu s tím, o čem je v poslední době veřejnost přesvědčována – tedy že dochází ke zvyšování skleníkového efektu.

Ano, on ubývá. A bodejť by neubýval, když ubývá oblačnosti. My bychom neměli spojovat vodní páru pouze se skleníkovým efektem. Vodní pára v první řadě chladí tím, že se vypařuje. V té vodní páře je teplo, které se uvolní tam, kde je chladno. Vodní pára přenáší a vyrovnává teploty, dělá mraky, které tlumí příkon sluneční energie a současně ten mrak, ta mlha, tlumí výdej tepla od země, čili to chladnutí, což je skleníkový efekt. Jak to, že zmrzly borůvky a máme dvacent procent ovoce díky mrazům, které tady byly koncem dubna? Kam se schoval ten oxid uhličitý?

Kdyby došlo ke zveřejnění výsledků tohoto měření, tak by to rozložilo tu stávající teorii o globálním oteplování a o skleníkovém efektu?

Ony ty výsledky vlastně zveřejňované jsou. Ale nemluví se o nich, takže co to je, to “zveřejnění”? Já vlastně dvacet let sleduji, jak vždycky někdo docela rozumně vysvětlí “prosím vás, pojďme na skutečnou příčinu antropogenní klimatické změny”. Buď to je to člověk starší, protože už si to může dovolit, nebo je najednou v tom disentu. To znamená, že píše, ale není brán vážně.

Považujete se už také za disent, protože píšete věci, kterým není nasloucháno?

Na to nemám povahu. Ale zase se nerad probouzím v pět ráno a říkám si “hele, vždyť tohle není pravda”, takže jsem tam asi už sklouzl. Ono se taky kdysi říkalo, že “revizionista je ten, komu strana uhnula doleva”. Takže já jenom říkám to, co jsem v té Akademii věd dělal už v 80. a 90. letech. A to je i v učebnicích. Takže dnes to je opravdu i popírání učebnic.

Oblíbené štítky

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31