Svobodní v médiích: Dění v EU, referendum v Nizozemí, krajské volby, aktuální průzkumy a mnoho dalších zpráv

Svobodní v médiích: Dění v EU, referendum v Nizozemí, krajské volby, aktuální průzkumy a mnoho dalších zpráv

Monitoring médií za období 6.–13. dubna 2016

Ve středu 6. dubna Petr Mach promluvil v pořadu 90‘ na ČT24 o návrhu Evropské komise na kvóty a přerozdělování. Záznam si pusťte zde (od 7:30), přepis rozhovoru čtěte zde.

O tématu napsal i Svobodný monitor Brusel chce trvalé kvóty na rozdělování migrantů všem. A k tomu novou agenturu:
„Pokud projde návrh Evropské komise, aby EU – a tedy už nikoliv náš demokraticky volený parlament – určovala podmínky udělování azylu a trvale rozdělovala migranty do jednotlivých zemí, vidím jediné východisko: Okamžitě na základě referenda v národním zájmu vystoupit z EU!“ okomentoval návrh EK poslanec Evropského parlamentu a předseda Svobodných Petr Mach.

Parlamentní listy a článek Likvidační. Okamžitě pryč z EU. Sobotko, co ty na to?:
„Okamžitě v národním zájmu vystoupit z EU.“ To navrhuje europoslanec Petr Mach (Svobodní), pokud by záměr prošel. „Proti takovým návrhům budu nejen vystupovat, ale také hlasovat, a předpokládám, že proti tomu bude i česká vláda. Problém je, že nás podle Lisabonské smlouvy mohou v těchto věcech přehlasovat. Proto opakovaně vyzývám premiéra Sobotku, aby vyjednal pro Českou republiku výjimku ze společné migrační a azylové politiky tak, jako ji má např. Velká Británie.“ Podle Petra Macha bylo vhodné využít situace, když vyjednávala Velká Británie. „Oslovil jsem premiéra dopisem a odpověděl mi, že se nehodlá o nic takového pokusit, že by to bylo komplikované. Myslím si, že je potřeba tlačit na to, aby Česká republika výjimku měla,“ dodal.

V dalším článku přinesly Parlamentní listy vyjádření Tomáše Pajonka:
Změny azylové politiky, ke kterým vybízí Brusel, odmítá i Tomáš Pajonk, předseda Svobodných ve Zlínském kraji: „Ani jedna varianta obchodu s lidmi není pro Českou republiku vhodná. Neexistuje krize, kterou by evropské elity nevyužily k utužení moci. Solidarita nesmí a nemůže být kvótně vynucená. Přesně proti tomuto řešení jsme v říjnu ve Zlíně demonstrovali,“ uvedl.

Naše stanovisko k přerozdělování migrantů a kvótám přinesly Parlamentní listy Mach (Svobodní): Můžeme si o migraci rozhodnout bez EU? Máme řešení.

V úterý 12. dubna odhlasoval usnesení o trvalých Evropský parlament. Parlamentní listy o tom napsaly Štětina a Niedermayer hlasovali ve Štrasburku pro uprchlické kvóty:
Pro zavedení trvalého přerozdělovacího mechanismu hlasovali jen dva europoslanci zvolení za TOP 09 – Jaromír Štětina a Luděk Niedermayer. Upozornil na to další z českých europoslanců, Petr Mach (Svobodní)…

Česká televize a téma Zavede Unie víza pro USA a Kanadu? Legislativa říká ano, reálné to ovšem není:
Evropská komise má rozhodovat o návrhu na zavedení vízové povinnosti pro občany Spojených států a Kanady. Obě země totiž trvají na vízovém styku u vybraných členských států EU, například Polska, Chorvatska, Kypru nebo Bulharska. Brusel hrozí, že pokud zámořské státy svůj postoj nezmění, recipročně zavede víza pro Američany a Kanaďany. Tento krok by ale musely schválit členské státy EU i Evropský parlament. Podle Petra Macha (Svobodní) není nutné, aby byla vízová situace pro všechny členské země Unie stejná.

Česká televize a další téma Vznikne evropská obdoba FBI? Europoslanci by propojili tajné služby:

Unie zůstává „ve vleku německé politiky“, což je katastrofa, myslí si europoslanec Petr Mach (Svobodní). „Samozřejmě, že je možné, že by útok spáchal nějaký terorista, který se narodil v Unii, ale to, co jsme viděli, bylo, že se do Sýrie odjížděli školit k boji lidé, kteří se přiklonili k radikálnímu islámu, ne proto, aby tam bojovali, ale proto, aby se vraceli zpátky do Evropy, což byl případ i atentátníků z Bruselu. Evidentně selhaly orgány států, které byly třeba varovány Tureckem, že se občan EU vracel ze Sýrie přes Turecko, a belgická policie na to nedbala,“ připomněl Mach.

NIZOZEMSKÉ REFERENDUM

O referendu, v němž Nizozemci zamítli dohodu o přidružení Ukrajiny k Evropské unii informovala agentura ČTK i další média. Ve zprávě vydané 7. 4. přinesla ČTK i vyjádření P. Macha:
Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekl, že její šéf Jean-Claude Juncker je z výsledku nizozemského hlasování „smutný“. Ještě v noci prý hovořil s tamním premiérem Markem Ruttem. Naopak europoslanec Petr Mach (Svobodní) hlasování uvítal. „Je to další důležitá zpětná vazba pro EU, že nemá prosazovat smlouvy proti vůli voličů,“ napsal v prohlášení pro média s tím, že unie by nyní měla realizaci smlouvy zastavit.

Zmínka se objevila na ČRo Plus (7.4  v 18:10 v pořadu Názory a argumenty):
Jan Bednář, redaktor: …Dochází tady teď k takovému jako jakémusi přehodnocování nebo vlastně uvědomování si toho, co to vlastně znamená a dá se říct, že i třeba ta naše reprezentace v Bruselu je v tomto rozdělená, že třeba euroskeptik europoslanec Petr Mach vlastně to hlasování uvítal, ten výsledek považuje za dobrý, říká, že to je důležitá zpětná vazba pro Evropskou unii, že nemá prosazovat smlouvy proti vůli voličů, na druhé straně třeba český europoslanec Jaroslav Štětina je hlasováním zklamán a považuje to za jakousi manipulaci populistů v Nizozemsku. Prostě ta politická scéna jak evropská, tak nizozemská je v tomto smyslu rozdělena.

Další média citovala ze zprávy ČTK, např. Deník Tusk: Evropská unie si počká na nizozemské návrhy:
Naopak europoslanec Petr Mach (Svobodní) hlasování uvítal. „Je to další důležitá zpětná vazba pro EU, že nemá prosazovat smlouvy proti vůli voličů," napsal v prohlášení pro média s tím, že unie by nyní měla realizaci smlouvy zastavit."

Svobodný monitor zařadil stanovisko P. Macha k holandskému referendu v tomto článku.

Napsaly o tom i České novinky Europoslanec Petr Mach k holandskému referendu.

RŮZNÉ         

Člen Svobodných Josef Novotný byl 9. dubna hostem pořadu Názory a argumenty Českého rozhlasu Plus na téma Zavedení mýtného a bodového systému. Záznam pořadu si můžete pustit zde (debata od 18:10 hod.).

Haló Noviny a článek o výročních zprávách stran Malé strany nemají peníze (7. 4. na srov. 4):
Strana svobodných občanů dosáhla příjmů přes šest milionů. Z toho ze státního rozpočtu získala 3,4 mil. Kč a na členských příspěvcích vybrala přes milion, utratila necelé dva miliony. „Přestože rok 2015 nebyl rokem volebním, dobrovolní dárci zachovali Svobodným svou přízeň a straně věnovali dary v celkové výši 1 419 456 Kč. Na této částce se svými dary podílelo celkem 1613 našich podporovatelů,“ uvádějí na své webové stránce Svobodní. Kromě daru Tomáše Pajonka, který věnoval straně 267 785 tisíc, je většina darů ve výši tří, dvou i jednotisícových a nižších.

Svobodný monitor a článek O EET bude rozhodovat Ústavní soud:
Vůči EET tvrdě vystupovala ODS a TOP 09. Zákon o EET napadala také řada neparlamentních stran (Strana soukromníků, Svobodní).

Server Finmag připomněl facebookovou diskusi mezi Terezou Sladkovskou a Matějem Stropnickým v tomto článku:
Naposled předseda zelených vyvolal vášně před pár dny ve facebookové diskuzi sestudentkou a členkou Strany svobodných občanů, která namítala, že zákaz nedělního prodeje připraví studenty o brigády: „Jak daleko může dojít dobrovolně nedobrovolné sebezotročování, pardon,“ reagoval Stropnický a burcoval: „Vy máte volat, že odmítáte při studiu pracovat a že na to studium chcete od státu podmínky, ne že chcete ještě o svátcích chodit na pokladny brigádničit.“

Vyšlo i na Peníze.cz zde a Neviditelném psu tady.

Parlamentní listy zveřejnily naše stanovisko k návrhu zákona o státním zastupitelství Svobodní: Vláda chce zavést policejně-prokurátorský stát.

Napsal o tom také server Echo24 ‚Policejně-prokurátorský stát‘. Pelikánův návrh pod palbou kritiky:
Ostře se proti návrhu vymezili například i Svobodní. Ti jsou přesvědčeni, že jde o snahu o další posílení nekontrolovatelnosti a neodpovědnosti státního zastupitelství. „Speciální státní zastupitelství u nás naposledy existovalo v dobách tvrdé totality v 50. letech minulého století. Zvláště praxe státního zastupitelství v posledních letech, spojená s umělou a na hraně ústavnosti jdoucí změnou místní a věcné příslušnosti v mediálně známých kauzách ukazuje, že posílení pravomocí a nekontrolovatelnosti státního zastupitelství je ohrožením právního státu,“ varuje právní expert Svobodných Tomáš Grygar.

A také České novinky tady.

Parlamentní listy zveřejnily také naše stanovisko Svobodní jsou proti plošnému zavedení inkluze ve školství.

SVOBODNÍ V PRŮZKUMECH

Sanep vydal 12. dubna nový průzkum Volební preference – duben 2016:
Těsně pod pětiprocentní hranicí by v dubnu skončil Úsvit-NK se ziskem 4,7% hlasů a Svobodní se ziskem 4,4% voličů, kteří nadále mírně posilují a jsou pro pravicové voliče jistou alternativou na pravicovém spektru.

Napsala o tom řada médií, např. První zprávy zde, Parlamentní listy tady a ještě tady, a na Svobodném monitoru tady.

KRAJSKÉ VOLBY

Parlamentní listy napsaly Svobodní a Soukromníci mají už ve 3 krajích šanci zasednout v zastupitelstvech:
Zlínský, Pardubický a Středočeský kraj. Všude tam by se podle aktuálního výzkumu volebních preferencí dostala koalice Svobodní a Soukromníci (SaS) do zastupitelstev krajů. Nejvyšší důvěry se těší nové uskupení na východě Moravy, kde atakuje hranici deseti procent. Vyplývá to z březnového zjištění společnosti SANEP…

A další článek na Parlamentních listech Soukromníci a Svobodní zvedají hlavu v celé zemi:
Nedávno uzavřená volební koalice pro krajské volby mezi Soukromníky a Svobodnými je na vzestupu. Za uplynulý měsíc její preference ve Zlínském kraji poskočily podle agentury SANEP na 9,2%. (…) „Je skvělé, že preference takhle rostou, a to jsme ještě vůbec nezačali s kampaní. Chci také zdůraznit, že voličům garantujeme schopné lídry a kandidáty, kteří budou v krajích prosazovat náš program, aby se lidem lépe žilo,“ zdůrazňuje předseda Strany svobodných občanů europoslanec Petr Mach.

ZLÍNSKÝ KRAJ  

Agentura ČTK vydala 6. dubna a 9. dubna zprávy o kandidátech, kde zmínila:
Soukromníci budou kandidovat se Svobodnými, lídrem by mohl být majitel loterijního holdingu Synot, senátor Ivo Valenta.

Zprávy převzala další média, např. Právo v tomto článku (12. 4. na str. 10):
Soukromníci budou kandidovat se Svobodnými, lídrem by mohl být majitel loterijního holdingu Synot, senátor Ivo Valenta.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

Hradecký deník a článek Volební průzkum ukázal vítr vespod žebříčku:
Vývoj krajských volebních preferencí nabral v březnu nečekaný spád. Podle průzkumu společnosti Sanep by se do královéhradeckého krajského zastupitelstva nedostaly TOP 09 a koalice Východočeši a STAN, jejichž zisk klesl pod pět procent. Na zastupitelská křesla by naopak dosáhli  Svobodní a seskupení Pirátů a Zelených.
V Pardubickém kraji stejně jako v hradeckém pomalu padají preference TOP 09, naopak roste ODS a co je ještě zajímavější, průzkum Sanepu poprvé – a také v obou krajích – ukázal vzestup doposud marginálních Svobodných. Ti v Pardubickém kraji kandidují společně se Soukromníky…

V tištěné verzi vyšlo zde Volební průzkum ukázal vítr vespod žebříčku (9. 4. na str. 5).

CO SE DĚJE V OBCÍCH

MLADÁ BOLESLAV

Mladá fronta DNES a článek Luxusní kancelář jen na ozdobu (8. 4. na str. 13):
Stála přes 1,2 milionu korun a strávilo se na ní tolik hodin práce, že by za tu dobu vyrostl běžný rodinný dům. (…) Redakce má k dispozici faktury, podle nichž je zjevné, že některé práce byly provedeny skutečně velkoryse. „Například byly vyfakturovány 2 kilometry elektrické kabeláže, což by stačilo na kompletní rozvody v 6 průměrných bytech. Překvapilo nás také, kolik bylo vyfakturováno hodin přípravných a bouracích prací,“ říká Lukáš Abík ze Strany svobodných občanů, který podniká ve stavebnictví…

Článek vyšel i na serveru Idnes Luxusní kancelář boleslavského primátora stála přes milion. Už ji nechce.

Napsal o tom také Deník Horečné stěhování kanceláří na radnici v Mladé Boleslavi má pikantní pozadí:
Budování tady nemělo konce a po městě se začalo proslýchat, že si zde primátor Nwelati (ODS) buduje novou pracovnu, která si co do vybavení nezadá s luxusním bytem. Veřejně na to jako první upozornil opoziční zastupitel Karel Skála (KSČM), zajímat se začala i zdejší frakce Svobodných. (…) Podle Svobodných firma Compag vyfakturovala městu zhruba 2500 hodin práce a za bourací a zednické práce tak inkasovala 700 tisíc korun. Za malíře zaplatilo město skoro 130 tisíc korun, dvoje protipožární dveře přišly na dalších více než sto tisíc, a výčet tím podle nich ani zdaleka nekončí…

Stejné vyšlo i v Pražském deníku zde a také v tištěné verzi Boleslavského deníku tady (7. 4. na titulní straně).

HODONÍN

Hodonínský deník a článek Radní: Propojíme lázně a jez (13. 4. na titulní straně):
Podle lidoveckého místostarosty Ladislava Ambrozka je výhodou nového prohlášení návrat ke konkrétním opatřením a závazkům. „Lidé tady v něm najdou, které cesty se opraví, co radnice podpoří, což je případ nemocnice, folkloru či snižování dluhu města. Na webových stránkách budou mít rozklikávací rozpočet nebo dostanou možnost připomínkovat navrhované investiční akce,“ vypověděl místostarosta. Cílenější zaměření se zamlouvá i opozičním Svobodným. „Je tam spousta dobrých investic, najdou se ale i některé zbytečné. Chybí mi prohlášení k překladišti v lokalitě Nesyt. Na druhé straně koalice bude mít problém splnit alespoň polovinu toho, co deklaruje,“ sdělil předseda zastupitelského klubu Svobodných Petr Buráň.

ŽATEC

Žatecký a lounský deník a článek Žatec má nového zastupitele. Slib složil Oldřich Řáha (13. 4. na str. 3):
Oldřich Řáha je podnikatel, při komunálních volbách na podzim 2014 byl jedničkou na kandidátce Svobodných…

PÍSEK

Písecký deník a článek ANO 2011 útočí na koalici (13. 4. na str. 3):
…Druhá a třetí etapa obnovy Švermovy ulice podle projektu či kruhový objezd u Bažantnice jsou podlehnutí ANO 2011 nepříliš potřebné akce prosazované převážně radním Miroslavem Doubkem (Svobodní). Ten podotkl, že trojice zpracovatelů obou materiálů (Václav Málek, František Šika a Pavel Solař) zneužívá zastupitele Tibora Kaleju, který není do dění zasvěcený. „Ti, co materiály zpracovávali, informace mají nebo mohli mít a snaží se dělat politiku z něčeho, co není úplně seriozní,“ konstatoval Miroslav Doubek pro Písecký deník.

PRAHA

V místním časopisu vyšla interpelace J. Novotného na starostu Prahy-Libuš (na straně 16).

 

V Praze dne 13. dubna 2016

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384
 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31