Svobodní v médiích: Dění v EU, o zbraních, kauza realitní makléřky, zprávy z obcí aj.

Svobodní v médiích: Dění v EU, o zbraních, kauza realitní makléřky, zprávy z obcí aj.

Monitoring médií za období 25. listopadu–2. prosince 2015    

P. Mach byl na živém online rozhovoru v redakci Deník.cz. Vyšel o tom pak ještě i článek Europoslanec Mach k migrační krizi: Kvótami překročila Unie své pravomoci:
Své řekl nejen k chodu Evropské unie, ale také k migraci či k právům sexuálních menšin. „Sním o Evropě, kde každá země má svoji jedinečnou kulturu, kvůli které stojí za to cestovat. O Evropě, kde se neválčí. Mám sen o Evropě, jíž je svobodná a prosperující Česká republika suverénní součástí," řekl mimo jiné. Podle něj je tak chybou, když Francie vojensky sesadila režim v Libyi, když rozdmýchala občanskou válku v Sýrii i když se nepostavila proti německé imigrační politice. "Když nyní teroristi zaútočili na cíle ve Francii, Francii nezbývá, než se pokusit zničit Islámský stát," uvedl…

CO SE DĚJE V EU

Deník Právo řešil Ještě že nejsme v Bruselu, oddechli si europoslanci (27. 11. na str. 1 a 4):
Také europoslanec Petr Mach (Svobodní) říká, že krizový stav z Bruselu do Štrasburku nedosáhl. „Kontrolovali mě na francouzských hranicích, ptali se mě, kam jedu a za jakým účelem. Když jsem řekl, že jsem poslanec, nechali mě jet. Hraniční kontroly ve Francii ale souvisí spíš s konferencí o klimatu než s terorismem,“ uvedl Mach.

Stejný článek vyšel i na Novinkách.

Parlamentní listy řešily dohodu EU s Tureckem v článku Strčte si to… Dohra dohody o uprchlících a dalších záležitostech:
K nedělnímu bruselskému jednání se vyjádřil i europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. “Evropská unie hraje s Tureckem divnou hru. Nehájí, co hájit má. Kdyby si EU nebo alespoň státy Schengenu hlídaly svoji vnější hranici, nemusejí po Turecku v podstatě absurdní věc. Aby bránila migrantům postupovat dál,“ sdělil. Mělo se podle něj jít úplně jinou cestou: “Domluvit s Tureckem zřízení uprchlického zařízení, kde by lidé mohli žádat o azyl v Německu  či dalších zemích na dálku. Takový tábor by mohla Evropská unie financovat. Než dávat pofidérní peníze Turecku na podivné programy. Lepší by bylo dát peníze na takovouto konkrétní věc a hájit si vlastní hranice.“…

Uprchlickou krizi řešil i server AC24 v článku 100 otázek českým mediálním sniperům (2. díl): Co s nekonečným exodem ze zničených zemí?
Europoslanec Mach mluví o tom, že politiky, kteří způsobili tuto humanitární krizi, je třeba pohnat k zodpovědnosti. To jsou sice hezká ale nekonkrétní slova. Který z našich či zahraničních europoslanců najde odvahu tyto politiky identifikovat (což nemusí být nic složitého) a pohnat před Mezinárodní trestní soud v Haagu, Evropský soud., Nebo je alespoň pojmenovat v Europarlamentu? Bude to Petr Mach?

Parlamentní listy se věnovaly i rozpočtu EU Mach (Svobodní): Rozpočet EU na rok 2016 je nejplýtvavější za celou historii Unie:
Europoslanec Petr Mach (Svobodní) tomu říká nejplýtvavější rozpočet za celou historii EU. Jeho frakce EFDD navrhovala  minimální úspory zejména v oblasti sebepropagace EU (celkem podala 46 návrhů) – v celkové výši miliardy eur. Ani tyhle úspory ale bohužel neprošly. Proto  hlasoval proti rozpočtu…

Napsaly o tom i České novinky Proč Petr Mach hlasoval PROTI rozpočtu EU na 2016.

O ZBRANÍCH

Parlamentní listy zveřejnily stanovisko P. Macha k návrhu směrnice EK, která má omezit právo legálního držení zbraní v celé EU Mach (Svobodní): Zákazy zbraní se vždy týkají pouze lidí, kteří dodržují zákony.

První zprávy a článek Neberte nám zbraně! Rozjela se petice. A pěkně roste:
Evropská unie pět dní po teroristických útocích v Paříži oznámila pokus o znovuoživení legislativy ohledně kontroly zbraní. Jejím cílem je zamezit občanům členských zemí v přístupu k poloautomatickým střelným zbraním.
S tím však mnoho lidí nesouhlasí a již existují alespoň dvě petice, jež brojí proti tomuto zákonu. Jedna dokonce z České republiky. V současnosti má skupina přes 11 tisíc členů a lze v ní najít vyjádření několika europoslanců k novému pokusu o zavedení zbraňové legislativy. Za peticí stojí Občanská konzervativní strana, jejíž heslo je „Nebojme se bránit“. Jejich názor sdílí i europoslanec Petr Mach, který se v krátkém videu vyjádřil o svém boji proti omezování držení zbraní. „Koneckonců zločinec, ten si opatří zbraň kdykoliv a toto omezení dopadne jen na zákona dbalé občany,“ říká Mach ve videu.

Článek vyšel i na Parlamentních listech.

Echo24 a článek Brusel vytáhl proti zbraním. Průkaz bude třeba i na hračky a zapalovače:
Směrnice nenechala v klidu ani vedení Svobodných, podle kterého komise zneužila pařížské teroristické útoky. „Teroristé nežádají o zbrojní průkazy, neregistrují své zbraně a zbraňová legislativa je nezastaví. Naopak spořádaní občané, nejsou-li ozbrojeni, jsou teroristům vydáni na milost a nemilost,“ prohlásila partaj.

KAUZA NOSKOVÁ

Petr Mach od začátku podporoval makléřku E. Noskovou v dnes už známé diskriminační kauze – Romka (najatá úřadem ombudsmana) předstírala zájem o byt, a poté, co byla odmítnuta, realitku zažalovala o omluvu a 100 tisíc Kč. Ve středu 2. prosince bylo zveřejněno, že se advokáti obou stran dohodli a svá odvolání stáhli. Kauzou se tak už nebude zabývat krajský soud. Žalovaná makléřka se Romce omluví, ale žalobkyně nedostane náhradu nákladů řízení. Rozsudek zatím nenabyl právní moci (měla by nastat každým dnem).

Zprávu o tom vydala Česká tisková agentura a dala ji i na svůj webový portál České noviny:
Realitní makléřka Eliška Nosková se neodvolá proti rozhodnutí soudu, a omluví se Romce Lence Balogové za diskriminaci, jak jí uložil v létě litoměřický okresní soud. ČTK to řekla mluvčí Svobodných Kateřina Kašparová, Svobodní Noskovou po celou dobu sporu podporovali…

Napsaly o tom mj. i Hospodářské noviny na svém webu.

Článek přinesly také České novinky Jak se naloží s vybranými penězi.

RŮZNÉ

Parlamentní listy zveřejnily článek Mach (Svobodní): Nenechme si vzít naše české tradice a neustupujme:
Pražský magistrát zrušil z bezpečnostních důvodů tradiční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Buďme na své tradice hrdí a neustupujme před zlem…

EuroZprávy.cz o tom pak napsaly článek Neustupujme zlu, máme být na co hrdí, burcuje Čechy europoslanec:
Rozhodnutí pražského magistrátu týkající se neuspořádání slavnostního rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí se nelíbí mnoha politikům, kromě těch pražských nebo poslance Tomia Okamury, se ozval i staronový předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach. Buďme na své tradice hrdí a neustupujme před zlem, burcuje lidi…

Týden řešil mládežnické organizace v článku Rozjezdy pro hvězdy (30. 11. na str. 28):
Mladí konzervativci se na svých webových stránkách dodnes pyšní, že mezi jejich významné členy patřil třeba exministři Petr Gandalovič, Ivan Langer či Pavel Drobil, europoslanec a první místopředseda ODS Jan Zahradil, místopředseda ODS Martin Novotný, dokonce jejich předsedou byl i Petr Mach, dnešní šéf Strany svobodných občanů.

Týden také psal o volbě předsedy Svobodných v komentáři Politický diář (30. 11. na str. 33):
Strana svobodných občanů si zvolila nového předsedu. Stal se jím opět europoslanec Petr Mach, který získal dvě třetiny hlasů. Kromě jiných se Mach bude moci opřít o jednoho ze svých poražených protikandidátů, sociologa Vojtěcha Bednáře. (ano, tady si autor spletl jméno) Jeho rady a postřehy budou pro Macha i zbytek Svobodných jistě k nezaplacení. Bednář například předminulou neděli po trucakci odpůrců Miloše Zemana na pražském Albertově na svém Facebooku poznamenal: „Myslím si, že našim přátelům intelektuálcům, kteří nyní tak hezky mediálně bojují proti prezidentovi České republiky, už bude brzy načase ukázat, že svoboda slova má i v demokratické zemi své meze.“ V následné diskusi pak odkazoval například na knihu o historii trestu smrti. Gratulujeme Svobodným ke svobodomyslnosti!

Deník přinesl velký rozhovor o Liberlandu Prezident Liberlandu: Jde o vážnou věc. Podporují nás i někteří europoslanci:
Když vznikla v Evropě zatím nejnovější země, Liberland, které je teprve několik měsíců, Hradec Králové získal prvního prezidenta, který z něj pochází. Je jím Vít Jedlička: otec nejmladší evropské země, nad kterou lidem spíš zatím cukají koutky.
Jste členem Strany svobodných občanů a královéhradeckým krajským předsedou. Není celý projekt Liberlandu jen skvělá kampaň? Co mají společného Svobodní a Liberland?
Svobodní jsou jednou z mnoha politických stran, které nám vyjádřili podporu. Nijak víc to spolu nesouvisí. Máme jiné evropské strany, které s námi spolupracují mnohem aktivněji…

Rozhovor vyšel i v tištěném Hradeckém deníku „Do Liberlandu nám stačí přístup po vodě,“ říká první prezident z Hradce Králové Vít Jedlička (1. 12. na str. 7).

CO SE DĚJE V OBCÍCH

HODONÍN

Deník a článek Dobrovolní hasiči jsou bez sprchy, šatny a v zimě. Mají služebnu v garáži:
Nejen se záludností ohně, vody či větru bojují hodonínští dobrovolní hasiči. Musí se totiž vypořádat i s naprosto nevyhovující služebnou, která se nachází v garáži u protipožární stanice profesionálního sboru. Přitom mají letos rekordní počet výjezdů, téměř sto. Kvůli těmto problémům na posledním zasedání zastupitelů interpelovala vedení radnice Terézia Išková (Svobodní), která současné prostory využívané dobrovolníky navštívila. „Upřímně jsem byla velmi negativně překvapená tím, v jakých podmínkách dobrovolní hasiči, navíc zřízení městem, pracují. Garáž je nezaizolovaná budova s plechovou střechou, ve které se netopí. Ani v zimě. Hasiči jsou pak nucení převlékat se po zásahu z mokrého oblečení i v minusových teplotách," upozornila zastupitelka…

Článek vyšel i v tištěném Hodonínském deníku Hasiči jsou bez sprchy a v zimě (1. 12. na str. 1 a 3).

Další den řešil Hodonínský deník návrh naší zastupitelky Terézie Iškové v článku Novinka: slovo dostanou už zkraje (2. 12. na str. 3):
Zajímavou úpravu zřejmě už v úterý patnáctého prosince vyzkoušejí obyvatelé Hodonína. Na program schůze zastupitelstva má být zařazený bod dotazy občanů. A to hned v úvodu jednání. „Sedm let jsem bojoval za to, aby se lidi mohli vyjádřit a přiblížit své problémy a podněty dříve než na konci zasedání. Asi třikrát se tato možnost projednávala, ale nikdy ji zastupitelé neschválili,“ řekl iniciátor dotazů Josef Schmied. (…) Usnesení, které navrhla Terézia Išková (Svobodní), nakonec schválilo osmnáct z dvaceti zůstavších volených zástupců. „Po krátké diskusi, jsme se shodli v tom, že tento bod můžeme pojmout obdobně jako interpelace členů zastupitelstva. To znamená, že občan může se svým podnětem vystoupit a příslušná osobajemupovinnaodpovědětdo třiceti dnů. Myslím, že je to vstřícný krok, který dokazuje, že to nová koalice s transparentností myslela vážně,“ uvedla Išková…

Hodonínský deník ještě jednou, a to článek Města se levně zbavují bytů (1. 12. na str. 3):
Levně své byty prodává i Hodonín. Ty však nekoupí současní uživatelé, ale zájemci ve veřejné dražbě. (…) Proti tomuto měl námitky zastupitel Petr Buráň (Svobodní), který poukazoval na zákon o obcích, podle nějž musí být při úplatném převodu majetku cena sjednaná ve výši, která je v daném místě a čase obvyklá. Odchylka od ceny by měla být zdůvodněná, což ale ve zveřejněném záměru není. „Tento záměr by měl být zrušený a zveřejněný nový již s odůvodněním. Dostali bychom se do situace, kdy by neúspěšní zájemci o koupi mohli prodej u soudu zneplatnit,“ uvádí Buráň v dopise současnému starostovi, Milanu Lúčkovi (ANO). Doporučuje i elektronickou aukci…

ZLÍN

Krajské listy přinesly reportáž z debaty Vytáhnete uprchlíka z vody a za pár týdnů vraždí v Paříži. Nemůžeme ale ty lidi vyhnat zpět do moře:
Fakt, že říjnový průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že 90 procent obyvatel Zlínského kraje vnímá současnou imigrační vlnu do zemí Evropské unie jako hrozbu, vedlo zlínskou organizaci Svobodných občanů k pořádání panelové diskuse na téma imigrace a strachu z ní. Ve Zlíně debatovali předseda Svobodných ve Zlínském kraji Tomáš Pajonk, Michal Berg ze Strany zelených, předsedkyně Bloku proti islámu ve Zlínském kraji Bohumila Patáková Koníčková a Petr Tkadlec z České pirátské strany…

Reportáž vyšla i na Parlamentních listech.

Zmínka o debatě se objevila i v Dobrý den s kurýrem (30. 11. na str. 2) v článku Máte strach z imigrantů?

PRAHA

V prosincovém čísle Radničních novin Prahy 3 se Mojmír Mikuláš opět věnoval reálným podnětům občanů Prahy 3: „Tentokrát mne jménem sousedů oslovil pan Stanislav, který je znepokojen aktivitami komunitního centra Klinika v blízkosti jeho bydliště…“

Parlamentní listy a článek Svobodní se tento týden věnují emisním zónám:
Pražští Svobodní pořádají tento týden "Akci emise", kdy během týdne (a dnes k i na některých místech v Praze osobně) informují o plánovaných emisních zónách a vyjadřují s nimi svůj nesouhlas. Od roku 2017 centrem Prahy se starším vozem neprojedete, může za to navrhovaná emisní zóna v Praze. Svobodní nesouhlasí se vznikem NEZ v Praze, které navrhuje Rada hl. města Prahy. Jedné se o nesmyslné omezení individuální automobilové dopravy…

CHRUDIM

Chrudimské noviny a článek Rozpočet města na příští rok neobsahuje žádné větší investice, budou ale pokračovat rekonstrukce chodníků a ulic:
Přestože místní pobočka Strany svobodných občanů ještě nezavršila úspěšným hlasováním vlastní návrh na „rozklikávací rozpočet“, zveřejnilo vedení města návrh příjmů a výdajů městské kasy na rok 2016 na svém webu…

Chrudimský deník dal prostor našemu zastupiteli Petru Lichtenbergovi vyjádřit se v článku Poslanec napadl účast Ortelu v přímém televizním přenosu (2. 12. na str. 3):
Poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a chrudimského zastupitele Jana Chvojku (ČSSD) naštvalo zprostředkování pódiové účasti skupiny Ortel při předávání cen divácké soutěže Český slavík Mattoni na obrazovce TV Nova. Chrudimský zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní) má zase Chvojkův dopis za zbytečný: „Zákazy, příkazy, nařízení, lajnování života lidem, určování co je dobré, co je špatné, kdo co může a nemůže, nad čím se máme pohoršovat, nad čím nikoliv, co je přípustné, co již nikoliv – to by politikům šlo – a toto je z této kategorie – a proto nesouhlasím, pane Chvojko. Já když nebudu chtít něco poslouchat, když se mi to nebude líbit, tak to poslouchat nebudu! Ale nikdo mi to nemá nakazovat! To se zase budou zakazovat kapely? Budou zase dělat 'přehrávky'? Pak se zakážou nevhodné knihy? Filmy? Či nevhodná úvodní písnička u seriálu jako u Chalupářů? Za politický vtip do vězení? To nejde přeci, to je cesta do pekel,“ zlobí se Petr Lichtenberg.

LIBEREC

Liberecký deník a pozvánka na debatu V libereckém kulturáku budou diskutovat o imigraci (1. 12. na str. 2):
Strana svobodných občanů Liberec zorganizovala v Liberci diskuzi na téma „Imigrační krize – selhání EU?“ Pozvání k diskuzi přijali a zítra v Domě kultury v Liberci vystoupí trojnásobný bloger roku iDnes.cz František Matějka, krajský zastupitel, člen Rady města a Zastupitelstva města Liberce, ekolog Jan Korytář a religionista a vysokoškolský pedagog David Václavík spolu se Zorou Hesovou, islamoložkou a analytičkou Výzkumného centra AMO. Diskuze začíná 2. prosince v 18 hodin.

V Praze dne 2. prosince 2015

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

Ilustr foto: Dollar Photo Club

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31