Svobodní odmítají prohibici a navrhují řešení

Svobodní odmítají prohibici a navrhují řešení

Svobodní ostře odmítají prohibici vyhlášenou ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.

Svobodní litují ztrát na životech způsobených metylalkoholem v podvodných lahvích alkoholu. Tato neštěstí přivodil svým občanům český stát svojí nesmyslnou daňovou a regulační politikou a laxní, přitom z podstaty neproveditelnou kontrolou svých vlastních pravidel.

Hlavní příčinou nedávných otrav methanolem je vysoká daň. Prodej nezdaněného alkoholu přináší ve srovnání s pořizovací cenou zdaněného alkoholu vysokou marži. Je známo, že alkohol, stejně jako ostatní produkty, na něž je uvalena spotřební daň, nelze snadno nahradit a změny ceny poptávku téměř neovlivňují.*

V současné situaci, kdy má mnoho prodejců na skladě alkohol nejasné kvality (methanol byl zjištěn i v okolkovaných lahvích), samotná prohibice není řešením.

Vláda nemá pravdu, když tvrdí, že prohibice byla jediným východiskem. Svobodní navrhují situaci okamžitě řešit následujícím způsobem:

(1) Snížit spotřební daň z lihu na minimum požadované evropskou směrnicí. Nově vyrobený alkohol se tak stane značně levnější, výrazně se sníží motivace pro ilegální výrobu a stát vybere při nižší sazbě více na daních.

(2) Stát by měl nabídnout prodejcům odkup existujících lahví označených věrohodným kolkem za cenu spotřební daně. Obchodníci tak ztratí motivaci pokoušet se prodávat podezřelý alkohol spotřebitelům.

(3) Zrušit povinnost označovat alkohol kolky. Současná situace dobře ukázala, že stát ani není schopný zajistit ochranu legálně vyrobeného alkoholu pomocí kolků. To však nebrání jednotlivým výrobcům své výrobky označovat pomocí vlastních ochranných prvků.

(4) Zrušit prohibici.

Přetrvávající prohibice je likvidační pro poctivé výrobce lihovin v České republice a způsobí nárůst kriminality.

Republikové předsednictvo Svobodných, 18.9.2012

Demonstrace proti prohibici 

*Historické zkušenosti ukazují, co napovídá již selský rozum: Pokud se zakáže legální prodej alkoholu, stoupne nelegální a nekontrolovatelný prodej alkoholu. Prohibice tak hrozí situaci výrazně zhoršit!

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31