Svobodní litují spotřebitele v Bulharsku

Svobodní litují spotřebitele v Bulharsku

Svobodní litují bulharské obyvatele, kteří kvůli směrnicím EU o podpoře solárních a větrných elektráren platí v cenách elektřiny obrovské  náklady na podporu tzv. obnovitelných zdrojů. (Bulharsku Evropská unie stanovila pokrývat 16 % spotřeby elektřiny výrobou z tzv. obnovitelných zdrojů.) To, co je obrovsky drahé pro nás, je relativně ještě dražší pro chudší Bulhary.

Svobodní chápou, že de iure má ČEZ nárok na naúčtování těchto nákladů konečným spotřebitelům, když to umožnil bulharský zákon na základě evropských směrnic. ČEZ ale též patří v Bulharsku mezi provozovatele solární elektrárny a podílí se tak na tomto eticky pochybném podnikání opřeném o garantované vysoké výkupní ceny na úkor spotřebitelů, kteří nemají svobodu volby levnější energie.

Uplatňování nesmyslné politiky podpory solárních elektráren lze považovat za formu neokolonialismu, když národy východní Evropy platí obrovské náklady v důsledku zákonem stanovených zvýhodnění, a profitují z toho provozovatelé a výrobci solárních elektráren – v Bulharsku povětšinou cizinci, kteří byli v době prosazení zákona první připravení,“ uvedl Petr Mach, předseda Svobodných.

Český stát jako majoritní vlastník bulharského ČEZu se bohužel na tomto podílí a hrozí tak, že se hněv Bulharů obrátí nejen proti zahraničnímu investorovi, ale proti České republice jako takové a utrpí tak dosud přátelské vztahy mezi oběma národy.

Aktuální kauza je jen dalším příkladem, jak politika EU ničí trh, zdražuje zboží a služby – a rozeštvává národy proti sobě.

Petr Mach
www.svobodni.cz
21.2.2013

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31