Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

SVATOŠ: Existuje pouze jediné řešení nezaměstnanosti

SVATOŠ: Existuje pouze jediné řešení nezaměstnanosti

Za nezaměstnanost mohou miliony regulí a omezení pro soukromé podnikatele a za současného stavu s tím vláda nemůže nic dělat. Tvrdí to v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz starosta Kostelce nad Černými lesy Jan Svatoš (Strana svobodných občanů).

Kde je podle vás příčina nezaměstnanosti?

Současný socialistický systém. Můžete mít dva, které fungují. Jeden je systém svobodného vlastnictví výrobních prostředků v soukromých rukách a stát zasahuje jen minimálně regulací. A pak komunistický, to jsme tu měli do roku 1989 a bylo to řízení centrální autoritou, která dokázala jakž takž dát do kupy výrobní parametry.

Teď máme zvláštní hybrid, něco je v soukromých rukách, ale vlastníci jsou natolik svázáni předpisy a regulací jako zákoník práce a podobně, oni nemohou efektně pracovat. Efektivita a rentabilita, tyto pojmy se vytratily, máme zmatečné řízení čehosi. Jakmile si stát absolutně nárokuje zasahovat do posledních koutků lidského života a řízení, tak vlastník má vlastně všechno jen na půl propůjčené. Zásadně je to vidět ve Španělsku, kde v podstatě mají takovou regulaci pracovního trhu, že některé zaměstnance nemůžete už nikdy propustit, podnikatel nemůže mít pružnost pracovních sil ve svém podniku. On nemůže žádného dalšího vzít, protože na něj nevydělá. Nemohou přežít a jsou odsouzeni k trvalému ekonomickému sestupu. Jediná možnost je vrátit se buď ke způsobu povinné práce jak za komunismu, kdy jsou všichni povinně zaměstnaní, nebo nastolit kapitalismus postavený na maximální možnosti manipulovat se soukromými výrobními prostředky, aby neexistovaly limity prostřednictvím milionů předpisů a aby neexistovaly dotace.

Mám tomu rozumět tak, že by se měl vrátit komunismus?

Nechci říci, aby se vrátil komunismus, já jsem liberál, fungovat má svoboda. Ale nebude to fungovat, protože na jedné straně lidi nedonutíte k práci, naopak je platíte podporou v nezaměstnanosti a na druhé straně neexistuje žádná efektivita pro soukromé podnikatele, oni nemohou pracovat podle svého. Mají zakázáno skoro všechno.

Jak se díváte na zásahy Evropské unie do ekonomiky i života lidí?

Její ambicí je zasahovat do dennodenního života občana. Určitě míří také do záhuby, protože oni absolutně nesledují produktivitu. Rozhodnout se, že elektřinu musíme vyrábět ze zelených a obnovitelných zdrojů, aby vydržely delší dobu, tak je vyrobíme ze zelených obnovitelných zdrojů a všechno zdraží. Ministr Chalupa řekne – bilion korun to bude stát, víte, co by se dalo postavit za bilion korun věcí?

Co s tím?

S tím se nedá nic dělat, jakýkoliv pokus jsou vyhozené peníze, oni něco podpoří, ale finance budou chybět zase někde jinde. Když začala krize, tak ekonomiku startovali šrotovným. Peníze pak chyběly v jiné části národního hospodářství. To mohou jen soukromí podnikatelé: mít peníze a zaplatit daně. Stát nemá nástroj, jak zvýšit zaměstnanost, nebo ano, ale musí se sám zadlužit.

Sociální demokraté často zastávají názor, že je třeba nastartovat ekonomiku a podpořit vytváření pracovních míst. Je to možné?

Museli bychom zrušit tisíce regulací, tisíce dotací a potom je možné, aby ekonomika začala správně fungovat, když bude volná a svobodná.

Takže podle vás je cestou k lepší zaměstnanosti volná a svobodná ekonomika soukromého podnikání?

A je to ta jediná, která kdy v historii dokázala zvýšit produkci společnosti nad tu naši. Já vám dám příklad. My tu stavíme kanalizaci a bohužel jsme nestihli technické záležitosti, udělali jsme výběrové řízení před změnou v zákoně. Kvůli posunutí termínu a úpravám projektu teď musíme vypsat nové výběrové řízení, a to zase musí změnou zákona viset třicet dní na jedné adrese a pak zase tamhle. Jednak se tím prodloužila administrativní doba a dále to zkomplikovalo a znevýhodnilo celou akci.

Nám už na to nestačí projekt na stavební povolení, ale projekt prováděcí. Nás už stojí ta samá věc z technických důvodů 200 tisíc korun na další úpravy v rozpočtu. Stát svými zřízeními, která mají údajně zabraňovat všem negativním jevům a nastavovat záda netranparentnosti, jen prodražuje projekt. Tím se likviduje efektivita, všechno stojí více. Kdyby nebylo dotací z Evropské unie, tak by se to zhroutilo a to trhu škodí.

Jak tedy současná vláda ovlivňuje nezaměstnanost?

Já nevidím rozdíl v současné a předchozí a budoucí, oni podle mě nemají možnost to zlepšit, více se zadluží a vytvoří pracovní místa, která nejsou jistá. Neděje se tak na základě trhu, ale na základě rozhodnutí byrokrata, že něco postaví. Karel IV. taky stavěl hladovou zeď. Ale správná a efektivní výroba je dána poptávkou trhu, je to problematické. Na konci zůstanou půjčené peníze a vláda je nevygeneruje jinak, než inflací nebo zadlužením. Jediným řešením je změna ekonomického systému.

Jan Svatoš je starostou Kostelce nad Černými Lesy a členem Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31