Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

STRUNZ: Seriál špatných kapalinových rozhodnutí

STRUNZ: Seriál špatných kapalinových rozhodnutí

Poté, co policii trvalo nepochopitelně dlouho vypátrat zdroj otrav (pokud vůbec je již na tzv. vrcholu pyramidy), a poté, co stát zavařil výrobcům, prodejcům a dovozcům alkoholu plošnou prohibicí (omezená prohibice na konkrétní závadné druhy špiritusu by byla dle mne adekvátnější) následovanou zákazem exportu (podle všeho vynuceným Unií), zvažuje zřejmě vláda další nesmysluplný krok – daň na methylalkohol (metanol), tedy na látku, která skrze pančování působila tragické otravy.

Jediným logickým a účinným krokem proti pančování by bylo snížit spotřební daň z lihu – tak aby se nemohlo nikomu vyplácet. Vláda ale zřejmě hodlá jít opačnou cestou – cestou zvyšování daní a dalších regulací.

Methylalkohol je levnější vyrobit nežli líh a navíc není dosud zatížen vysokou spotřební daní. Předseda vlády naznačil, že tedy možná bude zvednuta (zavedena?) daň na metanol, a že je třeba jeho dovoz (u nás se prý nevyrábí) zkomplikovat. Dále předseda vlády konstatoval, že dovoz metanolu v posledních letech prudce narostl.
No aby ne! Vždyť je to důležitá komponenta pro výrobu bionafty!

Řešení naznačované premiérem (zavedení daní na methylalkohol) je sice také řešením problému, ale zároveň může komplikovat spotřebitelům život jinak: může vést ke zdražování. Například v dopravě. Proč? Jak jsem již výše naznačil, jedním z reagentů používaných při výrobě bionafty je metanol. Na výrobu jedné tuny MEŘO (metylester řepkového oleje, který se přimíchává do klasické fosilní nafty aby vznikla bionafta) je potřeba zhruba 120 kg metanolu.

Odhaduji, že jen největší výrobce biopaliv u nás (Agrofert) ročně potřebuje alespoň čtyři tisíce tun (to je opravdu minimální odhad) metanolu ročně, aby vyprodukoval svou drahou dávku bionafty. Spotřební daň na metanol by už tak neekonomickou výrobu paliva zvaného bionafta učinilo ještě neekonomičtější. Na druhou stranu je přikázáno zákonem (hujerovská implementace nařízení EU), aby přimíchávání biopaliv  do klasických paliv (je možno to nazvat legalizované pančování) v ČR bylo již na 5.75 % z objemu. Tento zákon udržuje drahou výrobu bionafty při životě.

Pokud by byla zavedena spotřební daň na metanol např. ve stejné výši jako na líh, pak by cena směsné nafty stoupla o několik korun na litr. To by hodně lidí naštvalo. Nečas si to jistě uvědomuje a jím avizovaná pracovní skupina pro tuto problematiku, v níž budou zasedat zástupci ministerstva zdravotnictví, financí a ministerstva zemědělství (hádejte proč asi zástupce ministerstva zemědělství bude u rozhovorů o metanolu?) zřejmě bude jednat s velikými hráči (hráčem?) o tom, jak zavést daň z metanolu pro malé výrobce (např. výrobce kapalin do ostřikovačů) a zároveň nezvedat cenu metanolu pro výrobu bionafty. Aby se populistický vlk nažral a zárovň aby zůstala celá koza oligarchické přízně.

Ať už vláda zavede daň na metanol nebo ne, měla by zrušit jakoukoliv podporu výroby bionafty a zrušit povinné přimíchávání biokapalin do fosilních paliv. Po návratu ke klasické stoprocentní fosilní naftě by (a) klesly náklady státu a možná by i klesla cena paliva pro dopravce, (b) zvýšila by se životnost motorů a (c) Nečas by se zaradoval, že podstatně poklesl dovoz metanolu do ČR a jím avizovaná kontrola tak bude jednodušší a levnější.

Pavel Strunz je členem Republikového výboru Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31