ŠPOLJARIČ: Zbytečný povyk kolem trapných obálek

ŠPOLJARIČ: Zbytečný povyk kolem trapných obálek

Zprvu jsem přemýšlel, zda se k tomuto tématu vůbec vyjadřovat. Média a lidé dnes nemluví o ničem jiném, tak si dovolím také krátký komentář. Čeho jsme byli svědky při vyhlašování rozsudku nad Bártou a Škárkou? Vítězství demokracie? Ukázky soudní nezávislosti v přímém přenosu? Možná. Co bude výsledkem pátečního rozsudku nad poslanci Škárkou a Bártou? Méně korupce a „lepší společnost“? Určitě ne.

Když se podívám zjednodušeně na celý příběh, na jehož závěru bylo zatím nepravomocné odsouzení poslanců Škárky a Bárty, nevidím na tom nic tak zásadního. Jeden člověk dával druhému nějaké (své) statisíce v obalkách. No a co? Korupce v České republice zcela jistě nestojí na těchto dvou pánech a nějaké trapné obálky mě upřímně nezajímají. Zaujal mě ale povyk, který kolem toho média spustila a hltala každé vyjádření různých pochybných svědků, které žalobce i obhájci vytáhli ze všech možných koutů Věcí veřejných. Na přetřes přišly tradičně různé další a nedůležité nahrávky (kdo komu co řekl a kdo komu dal jakou obálku a kdo si koho těmi pár tisíci jak zavázal).

Chápu, že si lidé představují korupci přesně tak, jak ji praktikoval Bárta se Škárkou. Tedy, že poslanci v poslanecké sněmovně chodí na záchody rozdávat obálky se statisíci, ovšem ty velké peníze mizí někde jinde a nějaké obálky nevytrhnou to, že stát každý rok utratí více než 1000 miliard korun. Proč se lidé a média nezajímají, k čemu stát tolik peněz vlastně potřebuje? Pochybné stavby dálnic, nákupy policejních passatů za desítky milionů, posílání stovek milionu politickým stranám, placení desítek zbytečných úřadů (a tisíců zbytečných úředníků), o kterých mnoho lidí ani neví, že takové úřady existují, různé zvláštní dotace různým podnikatelům a firmám atd. Stát utrácí za nesmysly a nevýhodně nakupuje protože může a protože hospodaří s cizími penězi, které sebral lidem na daních a případně se zadlužil a nevýhodné nákupy realizoval na dluh. Žádný zázračný úřad Karolíny Peak tento problém nevyřeší, ale naopak prohloubí, jelikož i tento úřad bude stát další peníze a lidé přestanou být méně ostražití, protože budou předpokládat, že korupci hlídá nějaký nový úřad, na kterém pracují poctiví úřednicí.

Lidé si velice dobře uvědomují, že korupce je problém. Uvedomují si, že benzín by nemusel stát 36Kč, ale méně díky nižší spotřební dani a zrušení povinného přimíchávání biosložek do paliv, že by ušetřili např. na běžných spotřebních věcech díky nižší DPH, čistá mzda by mohla být vyšší díky nižším daním z příjmu FO atd. Bohužel se ne všichni dívají na problém ve správném úhlu.

Jsem přesvědčen, že pouze výrazné snižování příjmů a výdajů státu může snížit množství ukradených či neefektivně vynaložených finančních prostředků, které státu odvedli daňoví poplatníci. Určitě to není nic nereálného. Vždyť ještě před 12 lety stát vybíral na daních a utrácel pouze půlku toho co nyní. Žádné úřady ani nová pravidla korupci nezabrání a ani ji výrazně nesníží.

Damir Špoljarič je členem Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31