ŠPOLJARIČ: Vážení demonstrující, ja Vás chápu

ŠPOLJARIČ: Vážení demonstrující, ja Vás chápu

Včera se v Praze sešly desítky tisíc odborářů a protestujících proti vládě Petra Nečase. S touto skupinou osob sdílím snad jedinou myšlenku, která je ale pravdivá a naprosto reálná. Politika vlády Petra Nečase je namířena proti lidem. Osobně sice nedělím lidi na ty obyčejné a neobyčejné (ani jsem toto rozdělení nikdy nepochopil), ale pravdou je, že takto se pravicová vláda určitě chovat nemá.

Zvyšování už tak vysokých daní, které postihuje všechny (možná je to pro protestující novinka, ale třeba DPH neplatí jen oni, ale všichni občané ČR), vyšší režie státní správy a další regulace a omezení neprospívají nikomu. Takto se pravicová vláda prostě chovat nemá. Možná to je i tím, že ODS, TOP09 a VV, které fungují spíše na základě populistických než ideologických základech, mají blíže k pánům z ČSSD než k opravdu pravicovým stranám (např. Svobodným). Důkazem tohoto tvrzení je např. i solidární příspěvek bohatých (nebo-li daň pro bohaté). Vláda si určitě uvědomuje, že efektivita takové daně se bude blížit nule, ale možná si jen někteří členové současné vlády potřebují vytvořit budoucí koaliční potenciál s ČSSD.

Vláda Petra Nečase zklamala své voliče. Osobně jsem sice nevolil žádnou ze současných parlamentních stran, ale říkal-li premiér Petr Nečas před volbami, že nebude zvyšovat daně a nyní tak činí po záminkou penzijní reformy a ekonomické krize, lze to považovat za klamání svých voličů. Rovněž se domnívám, že plošné škrty na mzdách státních zaměstnanců jsou také ukvapené vzhledem k situaci, kdy stát zatím stále vyhazuje peníze oknem za různé nespravedlivé dotace různým firmám, nákupy předražených věcí (policejní passaty za desítky milionu v situaci, kdy policie pomalu nemá ani na benzín atd.) atd. Policisté, hasičí a další hrstka opravdu potřebných státních zaměstnanců tak doplácí na své „kolegy“ státní zaměstance, které stát zaměstnává naprosto zbytečně, na zbytečném úřadě, který má dělat zbytečnou činnost.

Od pravicové vlády bych očekával, že začně s reformami právě zde. Zruší zákony zřizující některé zbytečné úřady a ministerstva, zruší různé dotace vyvoleným firmám, přestane se míchat do věcí, které může přenechat volnému trhu a konkurenčnímu prostředí (krásný příklad jsou žluté vlaky Student Agency na trase Praha – Ostrava, které se pustili do konkurence s neefektivním a špatně fungujícím státním molochem s názvem České dráhy. Kdo mohl porovnat kvalitu obou provozovatelů, jistě pochopí o čem je řeč. A co teprve konkurenční boj, až tam bude jezdit těch dopravců ještě více). Vyrovnat rozpočet lze zcela jistě právě těmito úpravami. Od pravicové vlády bych dále očekával, že jakmile se ji podaří vyrovnat rozpočet (tzn. nulový deficit státního rozpočtu), půjde cestou snižování daní a to jak těch přímých tak těch nepřímých.

Žijeme ve zvláštní době. Bežný zaměstnanec, který není invalida a nemá děti a patří např. mezi středně příjmovou skupinu, zaplatí daně ze mzdy kolem 45%! Ono je to sice schováno za různé typy daní a pojištění (sociální a zdravotní) a jednu část platí zaměstnavatel a jednu zaměstnanec (ve výsledku to celé platí zaměstnanec, neboť pro zaměstnavatele je mzdový náklad superhrubá mzda), ale ve výsledku zaměstnanci zůstane jenom polovina peněz. No a z té poloviny, která mu zbyde, platí ještě DPH ze všeho, spotřební daň na alkohol, benzín a další. Tohle by nemělo dát pravicové vládě spát! Snižování (nikoliv zvyšování!) daní by tak mělo být jedna z hlavních priorit pravicové vlády. Kdybychom měli opravdu pravicovou vládu, věřím tomu, že i „demonstrující z Václaváku“ by se měli lépe, protože by jim zbylo více pěnez. Sice pro některé státní zaměstnance a úředníky to bude znamenat najít si jinou práci, kde se uplatní a jistě z toho pak budou mít i lepší pocit, že nejsou zbyteční a také to bude znamenat nést za svůj život a svoje činy vyšší míru odpovědnosti. Na tom ale nevidím nic špatného.

Na současnou situaci nemají jiný lék ani socialisté, jejichž mottem je žít na dluh (a která bude dělat de facto to samé co dělá tato vláda). Situaci nevyřeší ani instalování samozvaných vyvolených odborníků (jak žádá Holešovská výzva). Současnou situaci vyřeší jen vláda, která začne minimalizovat státní správu, brát lidem méně peněz a méně lidi omezovat v jejich práci a podnikání.

 

Damir Špoljarič je místopředsedou krajského sdružení Strany svobodných občanů v Praze

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31