ŠPOLJARIČ: Špatně mířený hněv zemědělců. Bude policie konat?

ŠPOLJARIČ: Špatně mířený hněv zemědělců. Bude policie konat?

Zemědělci chtějí 23. května dopoledne zablokovat svými stroji silnice a omezit tak ostatní občany České republiky, kteří sami platí vysokou spotřební daň z pohonných hmot. Zemědělcům se nelíbí, že jim stát chce zrušit tzv. zelenou naftu. Rád bych některé termíny upřesnil, aby více odpovídaly skutečnému stavu. Zemědelci budou zadotovanými stroji blokovat neoprávněně ostatní občany, protože po nich stát chce stejnou daň, kterou chce po všech ostatních občanech tohoto státu.

Na zelené naftě samozřejmě není nic „zeleného“ resp. ekologického. Jedná se o běžnou naftu, ze které ale zemědelci nechtějí platit spotřební daň v běžné výši. Možná se budou zemědelci divit, ale já také nechci platit takto vysokou spotřební daň z pohonných hmot, ale určitě kvůli tomu nejdu blokovat zemědělce.

Navrhuji tedy tímto zemědělcům, aby svůj hněv směřovali proti „pravicové“ vládě, jejíž prioritou by mělo být snižování daňové zátěže a to pro všechny občany. Pokud stát zvýhodňuje dotacemi či daňovými vratkami (tedy také dotace) jednu skupinu osob, automaticky tím diskriminuje všechny ostatní.

Zemědělci by se tedy měli snažit u vlády prolobbovat to, aby vláda navrhla poslanecké sněmovně snížení spotřební daně na pohonné hmoty, díky čemuž by klesly ceny pohonných hmot pro všechny.

Pomoci by jim v tom mohl pan Andrej Babiš – slovně ne příliš obratný „podnikatel“, ale rozhodně dobrý lobbista, který si před dvěma lety podobným způsobem „prolobboval“ vyšší podíl přímíchávání biosložky do paliv, díky čemuž všichni občané (vč. zěmědělců!) platí o několik korun více na každém litru paliva, na čemž pan Babiš, jakožto jediný akcionář společnosti Agrofert Holding a.s. profituje, a jistě mu to výrazně pomohlo k tomu, aby se stal 3. nejbohatším člověkem v České republice. Panu Babišovi bych jeho majetek skoro 30 miliard Kč i přál, pokud bych se na růstu jeho majetku nemusel nedobrovolně podílet při každém tankování.

Pokud přesto zemědělci vyjedou se svými stroji na silnice za účelem zablokovat ostatní občany, doufám, že bude Policie ČR (a v případě obcí i obecní policie) konat a zabrání zemědělcům v páchání přestupků a požene je do správních řízení stejně aktivně, jako tam žene ostatní řidiče za páchání naprosto nevýznamných přestupků, při kterých ale nikoho neomezují.

Damir Špoljarič je místopředsedou pražského krajského sdružení Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31