Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

SKALICKÝ: Obecní policie nemá mít více pravomocí

SKALICKÝ: Obecní policie nemá mít více pravomocí

Ombudsman, JUDr. Pavel Varvařovský, svým nálezem zveřejněným dne 9. 11. 2011 konstatoval, že došlo ze strany obecních policí k překročení pravomoci tím, že pokutovaly řidiče za domnělou jízdu na červenou. Zákon  obecní policie k postihu těchto přestupků nezmocňuje a tedy nejsou oprávněny podezření z páchání těchto přestupků samy šetřit a postihovat, to může činit jen Policie ČR a správní orgány.

V právním státě by bylo možné čekat vyšetřování ze strany orgánů činných v trestním řízení s nějakým výsledkem a omluvu postiženým řidičům, řešení problému co s neoprávněně započítanými „body“, jak nahradit škodu těm, kteří kvůli tomuto nezákonnému jednání přišli o řidičský průkaz a třeba také o práci. Bohužel v ČR to s tím právním státem nebereme tak vážně, a tak ministerstvo vnitra připravilo novelu zmíněného zákona 553/1991 Sb. O obecní polici. (V návrhu programu 47. schůze Poslanecké sněmovny nalezneme tisk 776, návrh novely zákona 553/1991 Sb. O obecní policii.) Tato novela má za cíl nejen tento skandál v tichosti „uklidit“ tím, že tyto pravomoci obecní policii nově udělí, ale navíc uděluje obecní policii i další pravomoci, opět s těžištěm v buzeraci řidičů, tedy činnosti, kterou by obecní policie vůbec dělat neměly.

To, že obecní policie jsou trvalý problém není tajemství. Nedávno bylo oficiálně zveřejněno (jinak dávno známé) skandální odhalení, že odměňování strážníků se odvíjí od objemu peněz vybraných na pokutách, zejména na zcela zbytečné silniční buzeraci a počtu nařízených odtahů automobilů. Za této situace, kdy jsou na svém rozhodování hmotně zainteresováni, nelze ani pomyslet, že by mohlo nést rozhodování strážníků sebemenší rys objektivnosti. Škoda, že žádná z obětí této buzerace tento problém nedotáhla k Ústavnímu soudu… Městská policie také slouží jako nákupní organizace (pochopitelně za naše daně) pro drahé hračky pro dospělé, které nemají a ani nemohou mít nic společného s plněním úkolů, které zákon obecním policiím svěřil. Hummery, rychlé čluny, tříkolky, čtyřkolky, drahé motocykly, vznášedlo, jezdecké koně a vybavení… Můžeme uzavírat sázky, kdy koupí vrtulník nebo kosmickou loď…Prostě neuvěřitelné..

Zbývá věřit, že tuto novelu poslanci neschválí. Možná se najde mezi nimi i někdo odvážný, který v rámci projednávání novely zákona navrhne omezení pravomocí nebo nejlépe zrušení obecních policí jako takových.

Jan Skalický je členem Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31