Rozhovor: Vystoupit z EU a politikům už ani korunu. Předseda Svobodných má jasno

Rozhovor: Vystoupit z EU a politikům už ani korunu. Předseda Svobodných má jasno

ROZHOVOR Zákaz zadlužování státu a vyrovnaný rozpočet povinný ústavou. Konec placení politických stran ze státního rozpočtu a vystoupení z Evropské unie. Takové jsou představy lídra Strany svobodných občanů Petra Macha, který odpovídal na otázky pro ParlamentníListy.cz. 

Poslední dobou se voliči o něco více klonili k levicovým stranám, obáváte se společně vlády ČSSD a KSČM?

Já to bohužel vidím tak, že my máme levicovou vládu už nyní. Pokud bychom se zabývali znaky levicovosti, tak pro mne to jsou přerozdělování, zvyšování daní, zadlužování, rozhodování vlády, politiků a úředníků za svobodné občany. Takže nemohu o této vládě říci, že je pravicová. Podle mě je jasně levicová a bude nanejvýše vystřídána levicovými stranami, které se jmenují jinak, ale k fundamentální změně nedojde.

Obávám se pokračování současné politiky. Jestliže v roce 2014 nastoupí vláda pod vedením třeba sociálních demokratů, zvýší státní dluh podobně jako Nečasova vláda – řekněme o šest set miliard korun. také bude dál zvyšovat daně, i když nevěřím, že tak hrozně moc, jako vláda současná, to snad víc už ani nejde.

Takže kdyby k tomu došlo, zase tak velký rozdíl to nebude?

Velký rozdíl ne, naopak je možné, že příští vláda udělá z druhého pilíře penzijní reformy pilíř dobrovolný, pak by nešlo o změnu k horšímu.

Jaké vidíte šance Svobodných v následujících parlamentních volbách?

Nám voliči přibývají postupně, samozřejmě nemůžeme soutěžit s politickými stranami, které mají stamiliony ze státního rozpočtu a jsou stále v médiích. Není to jednoduché, postupujeme po krůčcích, a jednou dojde k překonání pěti procent. Přál bych si, aby se to stalo v roce 2014, ale když ne, tak se to stane o něco později. Máme už v řadě obcí zastupitele na komunální úrovni a když se konaly krajské volby, tak jsme ve středních Čechách dostali dva a půl procenta. Beru to tak, že se k překonání pětiprocentní hranice blížíme.

Co uděláte proto, abyste se stali právě silnější stranou?

My musíme fungovat na dobrovolnosti. Jestliže máme tisíc pět set členů a registrovaných příznivců, kteří zaplatí ročně v průměru tisíc korun příspěvek, tak vybereme milion a půl, což nestačí na kanceláře nebo platy. Použijeme je na letáky, plakáty. Přáli bychom si, aby to měli takto stejně všechny strany. Jestliže bude mít ODS nebo ČSSD dvacet tisíc členů, tak ať mají od každého tisícovku, to je dvacet milionů korun. Pak budou mít více peněz než my zaslouženě, protože mají více členů. Oni ale mají nyní navíc peníze ze státního rozpočtu.

Ideální stav pro mě je, když se politika dělá ve volném čase na principu dobrovolnosti. Líbí se mi systém v Lichtenštejnsku, kde politik není placený pouhým zvolením. Dál pracuje jako doktor, učitel, dělník, řemeslník, má svoje povolání. Jednou za čas, když zasedá parlament, dostane náhradu ušlé mzdy nebo zisku. U nás jsou politici profesionálně placeni, jakmile se dostanou do sněmovny. Bohužel možná právě proto, že je legislativy příliš mnoho. Jestlliže se ročně schvalují stovky zákonů, tak nejsou schopni je ani všechny přečíst. Kdyby zákonů bylo řekněme deset, patnáct do roka, tak ani nepotřebujeme profesionálně placené politiky. Pokud se Svobodní dostanou do parlamentu, budeme dostávat plat jako všichni ostatní, a jen tak se to asi nezmění. Alespoň bychom ale chtěli zrušit příspěvky politickým stranám ze státního rozpočtu.

Jinak řečeno, proč by lidé měli platit propagaci politiků z vlastní kapsy skrze státní rozpočet?

Je to strašně nespravedlivé, člověk si může přát nějakého politika a přitom platí skrze daně úplně někoho jiného.

Jak vnímáte současné zvyšování daní?

Jedna daňová lumpárna byla, když vláda dramaticky zvýšila DPH, prý aby zavedla druhý pilíř důchodové reformy. Řekli, že očekávají na dvě stě tisíc lidí, kteří se připojí, a tím pádem nebudou platit tolik na sociálním pojištění do rozpočtu. Sdělili, že financování reformy musí pokrýt zvýšením DPH. Nyní je v druhém pilíři pouhých dvacet tisíc lidí a DPH už zůstala zvýšená a vláda už nebude mluvit o snížení daně. Přes různé výmluvy neustále dochází ke zvyšování daní.

Zastáváte zrušení některých daní, například dědické, daň z nemovitosti nebo darovací s tím, že jejich výběr stojí více, než státu vynesou. Je tomu opravdu tak, máte náklady dobře spočítané?

Někdy to nejde spočítat úplně přesně, protože Ministerstvo financí nevykazuje přesný počet úředníků, kteří se zabývají konkrétní daní, takže můžeme nanejvýš odhadovat. Každopádně tyto daně mají malý výnos, na každém ze stovky finančních úřadů je člověk, který má daně na starosti, a evidentně se nevyplatí. Jestliže chceme daně obecně snižovat, škrtnutí některých je výhodnější, protože odpadne celý administrativní náklad na výběr daně.

Kdybyste se teoreticky dostali do vlády, co by bylo vaší prioritou?

V případě, že by se Svobodní dostali do parlamentu, je možné, že bychom za velmi přísných podmínek nějakou koalici podpořili. Jedna základní podmínka by byla odhodlání vlády vyrovnat státní rozpočet, druhá prosadit v parlamentu skutečný ústavní zákon, který by vládě nakazoval hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, a také vyjednání výjimky na zavedení eura. To jsou hlavní body, a možná bychom k tomu přidali rušení některých evidentně zbytečných úřadů a daní.

Nechceme stanovovat podmínky, které by nikdo nepřijal. Vláda, který by chtěla naše hlasy, by mohla například souhlasit s výjimkou z eura, prosazením zákona o vyrovnaném rozpočtu nebo zrušením daní, které nic nevynáší.

Na Pražském hradě se vystřídal kromě prezidenta také přístup k Evropské unii. Svobodní prosazují vystoupení z unie, jak vnímáte podpis takzvané smlouvy ESM?

Nikdo přesně neví, co to bude vlastně znamenat. Na nás se nebude ESM vztahovat do doby, než vstoupíme do eurozóny. Jestli se tak stane, není ani tak na nás, podle smlouvy to může Evropská unie rozhodnout za nás. Třeba se ESM a eurozóna zhroutí dříve, než to bude pro Českou republiku aktuální, vývoj je rychlý. Přesto jsme velmi protestovali, aby Česká republika dávala s ESM souhlas, protože jde o hazardování. Jednou je to závazek a znamená, že jakákoliv příští vláda nás může zavázat k obrovským platbám, a jde skoro o hazardování s mírem v Evropě. Jestli si státy budou dlužit stamiliardové částky, tak zakoření všelijaké nevraživosti.

Jaký je váš recept na korupci?

Jediné, co pomůže, je zmenšit měšec, který politici a úředníci třímají v ruce a ze kterého rozdělují. Z měnšího měšce budou krást menší částky, ale hlavně, když bude menší, tak na něj bude lépe vidět. Řekněme, že bychom státní zakázku třeba na policejní uniformy probírali měsíc v novinách. Když jsou veřejných zakázak statisíce, tak nemáme šanci to uhlídat.

S kterým politikem v současné době nejvíce souhlasíte a s kým naopak?

Já bych řekl, že myšlenkově si rozumíme nejvíce s britským politikem Nigelem Faragem. A velmi málo chápeme české politiky, ať už se jmenují Zeman nebo Schwarzenberg.

Petr Mach je předsedou Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31