Průvod k uctění 17. listopadu

Průvod k uctění 17. listopadu

Svobodní uspořádali průvod Prahou k uctění výročí 17. listopadu – dne známého jako Mezinárodní den studentstva, který se v České republice vztahuje k dvěma historickým milníkům: uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek událostí, jež vedly ke konci komunistického režimu v roce 1989.

Průvod začal ve 14 hod. v Jenštejnské ulici, kde účastníci položili věnec u Hlávkovy koleje. Pak prošli touto trasou: Václavská, Resslova, Karlovo náměstí, Spálená, Národní (tam byl položen další věnec), ul. 28.října, Václavské náměstí, Na příkopě, náměstí Republiky.

"Je mi 39 let a z toho 25 let žiju v demokracii," zavzpomínal předseda Svobodných Petr Mach na to, jak ve svých 14 letech prožíval demonstrace. Mimo jiné řekl:

Vnímal jsem, že nám ve škole v občanské nauce říkali věci, kterým nevěřily ani ty učitelky. Všichni věděli, že je to jen hnusná propaganda, která už v 80. letech nefungovala, bylo to celé vyčpělé. Vnímal jsem, že byly některé knihy zakázené, viděl jsem, že je to u nás nějaké divné. Také jsem tehdy ve svých 14 letech patřil mezi ty, kdo zvonili klíči a skákali a volali Havel na Hrad! Nevěděl jsem, kdo je Havel, a i když jsem později měl výhrady k jeho politice, vnímal jsem ho jako člověka, který bojoval proti toalitnímu režimu a byl zavřený za své názory. Za to si ho do dneška ctím. Je třeba si vážit lidí, kteří bojují proti zlu.

Dnes cítíme, že zase něco není v pořádku. Tehdy lidé volali Jakeše do koše a chtěli setřást komunistickou nomenklaturu. Dnes ale zase vidíme, že nám někdo vnucuje na naše pole solární panely, větrníky, že nám někdo vnucuje biopaliva, i když tím životnímu prostředí spíše škodí. Dnes máme opět ve vládě bývalé stebáky, ale tentokrát si je lidé zvolili – ale oni si je zvolili tak nějak divně, na základě hesel Prostě to zařídíme.

Pokud ale někdo lidem slibuje, že to za ně prostě zařídí, tak je to možná pro mnohé pohodlné, ale musíme vždy myslet na to, že kdybychom se vzdávali odpovědnosti, tak se tím současně připravujeme o svobodu. A to bychom neměli nikdy dopustit!

Proto vás vyzývám: Buďte svobodní!

Celý projev Petra Macha si pusťte zde

Fotogalerie z akce ZDE

 

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných
e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384
 

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31