Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Pilc: Jak se vypořádat s šikanou zaměstnanců?

Pilc: Jak se vypořádat s šikanou zaměstnanců?

Regulace podnikání a trhu práce zhoršuje zaměstnancům jejich podmínky a snižuje mzdu. Jak je to možné, vždyť tato státní agrese proti lidem na trhu má údajně zaměstnancům pomáhat?

Ve Francii se objevil tragický případ, který někteří označují jako šikanu zaměstnanců. Nebyl však způsoben tím, že by zlou korporaci ovládali zlouni, kteří prostě chtěli zaměstnancům ubližovat, ale byl to důsledek socialistické legislativy. (více zde)

A proč vůbec mluvím o agresi proti lidem na trhu? Vždy, když je politicky schválena nějaká regulace, následně stát toto nařízení prosazuje a vymáhá pomocí velkého biče. Toho největšího. Násilím si prosazuje politické rozhodnutí proti lidem, kteří mírumilovně spolupracují a obchodují na trhu s ostatními a na nikoho neútočí. Ze strany státu se proto v tom případě jedná o nelegitimní agresi.

Když nějakým způsobem politicky zregulujete firmy rádoby pro dobro zaměstnanců, znamená to nové povinnosti, nové komplikace, nové náklady, nové klacky pod nohy firmám, podnikatelům. Je zase o něco těžší podnikat, vést firmu. Také je zase o něco těžší vůbec s podnikáním začínat. Co to znamená? Více lidí se rozhodne nepodnikat, ale radši zůstat jako zaměstnanec. Na trhu pak bude méně zaměstnavatelů a více zaměstnanců.

Jaké jsou důsledky? Větší nabídka zaměstnanců na trhu práce, kteří si vzájemně konkurují o pracovní místa v méně firmách, způsobuje tlak na pokles mezd (menší růst mezd). Zaměstnanci jsou pro zaměstnavatele méně vzácní a to také znamená obecně horší podmínky zaměstnanců. A obráceně: Sledujte, když je hospodářský růst a nízká nezaměstnanost, jak si firmy zaměstnance předcházejí a vymýšlejí pro ně nejrůznější benefity, aby nějak přetrumfly konkurenci a zaměstnance získaly.

Nejlepší pro zaměstnance tedy je, když jsou pro zaměstnavatele vzácnější. Kdy budou zaměstnanci vzácnější? Když mají jednoduchou možnost začít podnikat buď sami jako živnostník, nebo když mohou začít podnikat jako firma a další lidi zaměstnat a tím vytvořit další pracovní místa. Zvýšení počtu pracovních míst znamená zvýšení poptávky po zaměstnancích, což opět znamená tlak na růst mezd a zlepšování podmínek zaměstnanců.

Veškeré politické regulace trhu práce a podnikání, které mají údajně pomáhat, ve skutečnosti zaměstnancům škodí.

 

Jindřich Pilc

člen strany Svobodní

 

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

 

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31