Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Petr Mach: Proč museli naši vojáci zemřít, paní Černochová?

Petr Mach: Proč museli naši vojáci zemřít, paní Černochová?

Paní poslankyně Černochová (ODS) říká, že mluvím jako komunisté, když kritizuji koncepci zahraničních misí české armády. Kdo nemá argumenty, uchyluje se k tomu přirovnat oponenta ke komunistům. Pojďme raději používat argumenty.

Česká armáda má vojáky v Mali, v Kosovu, v Somálsku, v Afghánistánu. Myslím, že většina lidí by měla potíže byť jen určit na mapě, kde tyto vzdálené země jsou. Jak tato naše účast pomáhá ochraně České republiky? Jako člen NATO se Česká republika, minimálně svým souhlasem, podílela na útocích NATO na Libyi, na Srbsko. Jak to prospělo ochraně České republiky?

V zahraničních misích už padlo 24 našich vojáků. Je mi líto těchto zmařených životů a rodin, které přišly o své muže. Proč ale museli zemřít?

Jsme členy NATO a máme ctít alianční závazky. To je jasné. Ale NATO bylo založeno jako obranná aliance. Podle Smlouvy o NATO berou alianční spojenci vojenský útok na kteréhokoliv člena jako útok na svoji zemi. Afghánistán ale nikoho nenapadl a Usáma se nakonec skrýval v Pákistánu. Proč jsme tedy ještě v Afghánistánu? A co Srbsko? Napadlo snad nějakého člena NATO? Napadla Libye nějakého člena NATO? Odpověď prostě a jednoduše zní NE. NATO je zneužíváno i k jiným cílům.

Základem mých úvah o armádě je myšlenka, že naše země musí mít armádu, která bude sama, případně v alianci s partnery, schopná bránit naše území před nepřátelským útokem i pomoci bránit před nepřátelským útokem území našich aliančních partnerů.

Říkám, že se nemáme ukolébat naším členství v NATO, že máme budovat armádu připravenou k obraně našeho území a že je dobré budovat i jiná vojenská spojenectví. Takovým spojenectvím mohla být smlouva o účasti o na protiraketové obraně, kdyby nebyla Topolánkovou vládou chystána za zády veřejnosti a kdyby bylo jasné, že smlouva pomůže ochránit Českou republiku před nepřátelským raketovým útokem.

Říkám, že máme v NATO dbát na to, aby aliance nebyla zneužívána k něčemu, co jí nepřísluší. Třeba ke svrhávání režimů. Svobodní považují – vedle závazku pomoci napadenému členu aliance – za oprávněné podílet se pouze na misích, které bezprostředně snižují rizika pro Českou republiku.

Veďme diskusi o konceptu naší obrany bez toho, že lacině označíme své oponenty za komunisty, paní Černochová.  

Petr Mach,
předseda Svobodných a poslanec Evropského parlamentu

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31