MACH: Vládo, uznej, že jsi hloupá

MACH: Vládo, uznej, že jsi hloupá

Málokteré opatření vlád je tak hloupé jako zvýšení daní v zemi, která už teď přerozděluje polovinu hrubého domácího produktu.

Stát totiž DPH uvaluje nejen na nás, normální lidi, ale i na sebe. Nacházíme se v pasti sociálního státu, který musí daně zvyšovat vždy dvakrát tolik, než by bylo jinak nutné, protože polovinu výnosu sám hned vyhodí za zvýšené výdaje.

Konkrétně, každé zvýšení daní o 2 % HDP zvyšuje automaticky míru státního přerozdělování o 1 % HDP.

Stát sice pro své úředníky nejspíš nenakupuje pleny, rohlíky, pohřby a dětské autosedačky, ale třeba zvýšení DPH u vodného a stočného a dodávek tepla na státní rozpočet dopadne.

Dále minimálně deset miliard spolknou automatické kompenzace pro důchodce a chudé. Stát bude muset ze zákona vyplácet vyšší dávky, protože stoupnou výdaje domácností, od kterých se dávky pro chudé a důchodce odvozují.

O 14 miliard stoupnou výdaje zdravotních pojišťoven za léky a zdravotní pomůcky. Stát jim je bude muset poslat.

Z 56 miliard zvýšené daně vyletí polovina – 28 miliard – oknem. A na zaplácnutí děr po důchodové pseudo-reformě státu zbude polovina. Troufám si tedy říct, že zvyšování daní je neefektivní a vláda je hloupá, když to dělá.

Teď malá sci-fi: Kdybychom měli vládu, která by DPH naopak snížila, lidem by se životní náklady snížily a méně lidí by žádalo o sociální dávky. Míra přerozdělování by se snížila. To bychom ale nesměli mít vládu, která zemi zadlužuje tempem 150 miliard ročně.

Vládo, uznej, že jsi hloupá, že zvýšení DPH byl špatný nápad. Vezmi své rozhodnutí zpět a do Sněmovny s návrhem na zvýšení DPH vůbec nechoď. S tímto nemůžeš přeci uspět.

Proti bude levice – ČSSD a KSČM. Proti ale bude i pravice. Ta pravice, která je proti zvyšování daní a zvyšování přerozdělování. Teď to sice vypadá, že ve Sněmovně žádná taková pravice není, ale třeba se najdou jednotlivci, kteří pro tento socialismus ruku nezvednou.

Petr Mach, ekonom a předseda Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31