Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

MACH: Proč my, Svobodní, nejsme klausovci

MACH: Proč my, Svobodní, nejsme klausovci

Předseda Strany svobodných občanů nevěří, že Václav Klaus jakkoliv podpoří nový podnik Jany Bobošíkové, a není to pro něho ani důležité.

Slepenců spojených se jménem Bobošíková se Svobodní neúčastnili nikdy, a nic se na tom nezmění, ani kdyby se sama Bobošíková na matrice přejmenovala na Václav Klaus. To, že Petr Mach v minulosti spolupracoval s Václavem Klausem a byl obhájcem myšlenek, které i on hájil, nedělá z Petra Macha „klausovce“. Právě naopak.

Slovo klausovci do minulého týdne neexistovalo. Do českého politického slovníku ho vnesla minulý týden Jana Bobošíková. Způsobem, jakým to provedla, tomu slovu vtiskla obsah: Klausovci = konglomerát odpadlíků z různých stran, který Bobošíková pospojovala, aby se na jméně Václava Klause svezli do sněmovny.

Je smutné, pokud se jméno významného člověka stane základem pro takový pojem. Je snad jasné, že jakékoliv spojení Strany svobodných občanů – liberální a demokratické politické strany založené na svobodě člověka – s jakýmikoliv projekty, které kdy v minulosti organizovala paní Bobošíková, nepřipadalo a nepřipadá v úvahu. Proč? Protože styl i politické přesvědčení Svobodných a pojetí politiky paní Bobošíkové jsou jako nebe a dudy.

Trapnost v přímém přenosu

Hra paní Bobošíkové o jméno Klaus nabyla podoby trapnosti v přímém přenosu. Aniž by měla Bobošíková s Klausem cokoliv domluveno, zaregistrovala si doménu klausovci.cz. Se svou suitou přišla za Klausem dokonce neohlášeně, a ačkoliv jim rozpačitý exprezident řekl, že za ně kandidovat nebude, prezentovala to Bobošíková do médií, jako kdyby Klaus byl nějaké její aktivum.

Nakonec Bobošíková slupla jen chabé úlovky, jako je Boris Šťastný. Klaus za ně kandidovat nebude, proto má Suverenita aspoň obrázek Klause několikrát na své webové stránce.

Sledujeme princip, ne momentální prospěch

Svobodní neusilují o zvolení do politiky, prioritně aby získali moc. Naopak hlavním cílem Svobodných je moc politiků omezit. Politika Svobodných stojí na principech, a ten nejdůležitější, který jsme si vypůjčili od Friedricha Augusta Hayeka zní: Svoboda může být zachovávána jen sledováním principů a ničí ji účelovost.

U Bobošíkové naopak bylo účelové vždycky všechno. Klanění Husákovi v kroji členky Socialistického svazu mládeže, kandidatura za komunisty na prezidenta, vypjatý boj „proti sudeťákům“, stejně jako nyní zoufalá snaha přivlastnit si Klause. Principy nevyznává žádné.

Klasickou soutěž Bobošíková v politice nevyznává. Své politické strany (a že jich měla) brala vždy jako privátní podnik. Ona rozhoduje, kdo bude lídrem tady, kdo bude lídrem tam, či jak se kdy účelově přepíše volební program.

Svobodní jsou oproti tomu společenstvím lidí, které spojují myšlenky a filozofie svobody. Naši stranu tedy nevlastní jeden člověk, který by ji mohl prodat. Ve Svobodných si kandidáty volíme v primárních volbách, nebudeme je dosazovat shora.

Zbude jen pachuť

Nevěřím, že Václav Klaus jakkoliv podpoří nový podnik paní Bobošíkové, a není to pro mě ani příliš důležité. Kdyby je Václav Klaus náhodou nějak podpořil, nevěřím, že to Bobošíkové a Borisovi Šťastnému pomůže do sněmovny. Zbude jen pachuť. Nikdy jsme se neúčastnili spřádání plánů na vytváření slepenců zneužívajících Klausovo jméno a nelitujeme toho.

Petr Mach, předseda Svobodných

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31